Преглед садржаја:
- Које хранљиве састојке садрже семенке кајсије?
- Да ли ће вас убити јести семе кајсије?
- Могу ли семе кајсије помоћи у лечењу рака?
- Како јести семе кајсије?
- Колико семенки кајсије треба да једете дневно?
Кајсија ( Прунус армениаца ) је члан породице Росацеае и најпопуларније се гаји у Турској и Индији.
Семе кајсије користи се за вађење уља. Уље кајсије користи се у парфемима, шампонима и лековима.
Семе кајсије богато је масним киселинама и протеинима (1). Верује се да семе кајсије може смањити ризик од рака, али тренутно истраживање у овој области није закључно.
У ствари, због присуства једињења као што су амигдалин и лаетрил, семе кајсије је отровне природе. Употреба семена кајсије за терапију рака је контроверзна због недостатка научних доказа и клиничких испитивања на људима.
Погледајмо садржај хранљивих састојака, препоручену дозу и научне студије о утицају семена кајсије на ћелије карцинома.
Које хранљиве састојке садрже семенке кајсије?
- Семе кајсије богато је уљем, што чини 50% укупног садржаја. Садржи и здраве незасићене масне киселине као што су линолна, линоленска и олеинска киселина (1).
- Око 25% семена кајсије чини протеин, који је претежно албумин (1).
- Укупан садржај влакана у семену кајсије је само 5% (1).
- Семе кајсије садржи амигдалин (витамин Б17) у највећој концентрацији. Сматра се једним од најважнијих ензима који се налазе у зрнима кајсије (1).
Много је расправа око конзумирања семенки кајсије. Верује се да би то могло бити кобно. Проверимо чињенице у наставку.
Да ли ће вас убити јести семе кајсије?
Извештава се да хронично гутање коштица кајсије узрокује токсичност на цијанид (2). Семе кајсије садржи различите токсине као што су цијанид, амигдалин (цијаноген) и β-глукозидаза (ензимски катализатор) (2), (3), (4).
Гризење семена хидролизује амигдалин и β-глукозидазу, што повећава токсичност семенки кајсије (5). Пријављено је неколико случајева тровања цијанидом изазваних гутањем зрна марелице (5), (6).
Анали тропске педијатрије такође су објавили ретроспективну дијагностичку студију о интоксикацији цијанидом изазваној једењем семенки кајсије код 13 деце (7).
Иако се симптоми можда неће одмах појавити, забележени су токсични ефекти попут мучнине, главобоље, летаргије, несанице, снижавања крвног притиска и болова у мишићима и зглобовима (8).
Такође је забележено неколико случајева смрти, посебно код деце (9). ФДА га је сматрала несигурним и као храну и као лек (10).
Дакле, овде је најважније питање…
Могу ли семе кајсије помоћи у лечењу рака?
Лаетрил или витамин Б17 је синтетички облик амигдалина. То је цијаногени гликозид присутан у семенкама кајсије. Лаетрил се користи за лечење рака као алтернативна терапија (11).
У ин витро студији објављеној у Фоод Сциенце и Биотецхнологи објављено је да екстракти зрна слатке кајсије и горког бадема имају антиоксидативна, антимикробна и антитуморска својства. У њему се наводи да екстракти кајсије могу спречити раст ћелијских линија карцинома дојке, дебелог црева и хепатоцелуларне (јетре) (12).
Студија ин витро известила је о могућности употребе коштица кајсије као дела дијететских терапија против рака. Примећено је да амигдалин присутан у семенкама кајсије може да сузбије развој рака у ћелијама рака дебелог црева ХТ-29 (13).
Извештено је да амигдалин индукује апоптозу (ћелијску смрт) у ћелијама карцинома инхибицијом ћелијског циклуса. Аутори тврде да је „погрешно веровање“ да амигдалин изазива токсичност цијанида (14). Међутим, и даље су потребна клиничка испитивања да би се доказали ови ефекти на људе.
Систематски преглед 36 студија показао је да подаци који су доступни о потенцијалним предностима лаетрила (који се налази у семенкама кајсије) за лечење рака нису коначни (15).
Неколико чланака из прегледа истраживања тврди да су антиканцерогени ефекти амигдалина или лаетрила лажни због недостатка ваљаних клиничких података (16), (17).
С обзиром да је већина доступних информација о антиканцерогеном дејству семенки кајсије анегдотска, стопа успешности ове терапије није пријављена у јавном домену.
Мешовита истраживања и извештаји о токсичности семенки кајсије чине их мање идеалним лечењем карцинома. Чак ни Национални институт за рак (НЦИ) то не одобрава (18).
Иако постоје мешовити извештаји о токсичности цијанида семенки кајсије, можете их конзумирати у малим количинама. Сазнајте како у следећем одељку.
Како јести семе кајсије?
У јами која се налази у средини плода кајсије налази се семе или језгра. Уклоните коштицу кајсије са воћа. Отворите јаму и изложите семе помоћу ораха. Баците јаму и поједите семе. Одмах се обратите лекару ако имате било какве нежељене ефекте, попут мучнине или вртоглавице.
Колико семенки кајсије треба да једете дневно?
Не постоји тачно