Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Шта је кордицепс?
- Које су предности кордицепса?
- 1. Штити плућа
- 2. Умањује умор
- 3. Помаже у борби против рака
- 4. Може вам помоћи у управљању дијабетесом
- 5. Повећава тестостерон
- 6. Подржава и побољшава функцију бубрега
- 7. Побољшава перформансе вежбања
- Који су биоактивни састојци кордицепса?
- Како треба да конзумирате кордицепс?
- Да ли постоје нежељени ефекти посједовања кордицепса?
- Доња граница
- Референце
Природа има најбољи лек за одређене болести. Натуропатија користи лековито биље, корење, воће, уља, десни, восак, полен, инсекте, црве, штеточине и готово сваког плодног и неплодног члана природе за лечење различитих здравствених проблема. Али оно што ме је изненадило је кинеска терапијска гљива!
Да, добро сте ме чули. Постоји гљива звана Цордицепс која се може користити за лечење плућних поремећаја, отказивања бубрега, висинске болести и умора. Да бисте сазнали више о овој пријатељској гљивици, можете прошетати хималајским градовима или се померити надоле!
Преглед садржаја
- Шта је кордицепс?
- Које су предности кордицепса?
- Који су биоактивни састојци кордицепса?
- Како треба да конзумирате кордицепс?
- Да ли постоје нежељени ефекти посједовања кордицепса?
Шта је кордицепс?
<Кордицепс је јестива гљива у облику гусенице која расте у хималајским регионима Непала, Тибета и делова Кине (на надморској висини од 3600–5000 м).
Кордицепс је род паразитске гљиве која расте на личинкама инсеката. Гљива напада ларву неких врста инсеката (посебно мољаца и чланконожаца). Сваку ларву претвара у склероцијум, из којег расте плодиште.
До данас је пронађено више од 350 врста повезаних са кордицепсом на основу гљива и / или домаћина инсеката.
Кинези верују (д) да се овај ендопараситоидни гљивични екстракт може користити као тоник за бубреге, искашљавање, деконгестив, афродизијак, антихеморагично (зауставља крварење), антиканцерогено, антиоксидант и ревитализујуће средство (1).
Биоактивна једињења кордицепса чине га идеалним кандидатом за лечење хроничних болести и акутних проблема. Погледајмо шта то чини сваком од наших телесних органа.
Назад на ТОЦ
Које су предности кордицепса?
1. Штити плућа
Плућне болести могу настати услед фактора попут бактеријске или гљивичне инвазије, реактивних врста кисеоника (РОС), јона тешких метала и упале.
Водени и алкохолни екстракти кордицепа показали су значајну антиоксидативну активност против респираторних болести. Кордицепс може смањити стварање РОС-а, очистити загушења (флегм) и спречити инфилтрацију про-инфламаторних ћелија и хемијских преносника (цитокини) (2).
Уз правилан препарат, ове гљиве могу подржати акутне и хроничне поремећаје плућа попут фиброзе, кашља, астме и опструктивне плућне болести (ХОБП).
2. Умањује умор
Схуттерстоцк
Ментални и физички умор могу утицати на ваше перформансе, што на крају доводи до масовног сагоревања. Отприлике 30–70% таквих пацијената такође показује неколико симптома велике депресије (1).
Традиционална кинеска медицина користи кордицепс за обнављање здравља. Убрзава опоравак од исцрпљености због својих антистресних својстава и способности да побољша издржљивост и издржљивост.
Кордицепс побољшава унос и коришћење кисеоника, проток крви у телу, рад срца и јетре и стварање АТП (енергије) (1).
3. Помаже у борби против рака
Водени екстракти ове гљиве имају снажну антитуморску активност. Неколико перспективних ин витро студија сугерише да би кордицепс могао поседовати моћна антиканцерогена својства. Кордицепс индукује ћелијску смрт у ћелијама карцинома, активира туморске супресорске гене у вашем телу и покреће производњу одговарајућих ензима и протеина имуног система.
Ова чудесна гљива може помоћи у лечењу хрпе карцинома, укључујући плућа, дојке, дебело црево, јетру, лимфну, простату и кожна ткива (1), (3).
Конкретно, ин витро студије показују да екстракт кордицепса може бити ефикасан у смањењу раста ћелија карцинома јетре, плућа и дебелог црева. Међутим, ово поље проучавања захтева више увида и мора да се развија (4).
4. Може вам помоћи у управљању дијабетесом
Кордицепс такође смањује дијабетес. У студији на мишевима, екстракт кордицепса смањио је ниво глукозе и триглицерида у крви и побољшао толеранцију на глукозу и осетљивост на инсулин.
Два активна састојка кордицепса, д-манитол кордицепин и 3'-деоксиаденозин, делимично су одговорни за различита физиолошка дејства која помажу у контроли нивоа инсулина и шећера у крви (5).
Екстракт такође може заштитити бета ћелије панкреаса од хемијског стреса и упале изазване дијетама са високим садржајем масти. Кордицепс показује антихипергликемијске активности. Индиректно поспешује лучење инсулина и одржава његову активност у крви (1), (6).
5. Повећава тестостерон
Схуттерстоцк
Кордицепс појачава либидо и сексуалну активност и враћа оштећену репродуктивну функцију код оба пола код људи. Доза од 3 мг / мл делова кордицепса промовисала је производњу тестостерона у плазми код мишева (7).
Поред тога, чини се да суплементи кордицепса могу помоћи телу да ефикасније користи кисеоник и побољша проток крви, што је важно за физичко здравље и сексуалну функцију.
Заједно са повећањем нивоа тестостерона и естрадиола у серуму, побољшали су се и број и покретљивост сперме. Током овог процеса, нивои хормона попут пролактина и фоликле стимулишућег хормона (ФСХ) остали су непромењени (8).
6. Подржава и побољшава функцију бубрега
Цордицепс синенсис се користи скоро 2000 година као тоник за бубреге у Кини. Његова рено-заштитна својства могу се користити за подршку и побољшање функције бубрега.
Екстракти ове гљиве могу смањити повреду гломеруларних и бубрежних тубула. Такође стимулише производњу фиброгених (зарастајућих) цитокина попут ТГФ-β1 да би убрзао обнављање бубрега.
Студије тврде да кордицепс спречава неухрањеност код случајева хроничне бубрежне болести. Такође повећава ниво серумског хемоглобина код таквих особа (9).
Да ли си знао?
Становници високогорског региона Непала и Тибета верују да кордицепс може побољшати умор, интолеранцију на хладноћу, вртоглавицу, честу ноктурију, тинитус, хипосексуалност и амнезију.
7. Побољшава перформансе вежбања
Кордицепс побољшава перформансе вежбања повећавајући проток крви у телу, повећавајући искоришћење кисеоника и делујући као антиоксиданс.
Појачано коришћење кисеоника и проток крви, посебно у јетри и скелетним мишићима који не вежбају, могу побољшати клиренс лактата.
Доза кордицепса од 3 г / дан може спортистима да омогући већи интензитет вежбања. Смањење оксидативног стреса вежбањем високог интензитета може одложити замор (10).
Многа истраживања нису пронашла користи од додавања кордицепса на аеробне и анаеробне перформансе. Потребно нам је више бројева и објашњења у вези с тим како бисмо обликовали праву и сигурну дозу овог гљивичног додатка (10).
Долазећи до очигледног питања, шта је одговорно за ове терапијске користи? Прочитајте на!
Назад на ТОЦ
Који су биоактивни састојци кордицепса?
Многи активни састојци, као што су кордицепин, полисахариди и стероли, изоловани су из различитих врста кордицепса. Они чине опсег горе наведених биоактивности.
Ова гљива је такође богата нуклеозидима као што су аденин, аденозин, цитидин, цитозин, гванин, гванозин, урацил, уридин, хипоксантин, инозин, тимин, тимидин, 2′-деоксиуридин, 2′-деоксиаденозин, Н6-метиладеноксил, 6 -аденозин.
Стероли су друга класа биоактивних молекула који су присутни у кордицепсу. Укључују ергостерол, ергостерол пероксид, цереистерол, β-ситостерол, даукостерол, холестерол, холестерил палмитат, кампестерол и дихидробрасикастерол.
Лауринска киселина, миристинска киселина, пентадеканска киселина, палмитолеинска киселина, палмитинска киселина, линолна киселина, олеинска киселина, стеаринска киселина, докозанова киселина и лигноцерична киселина су слободне масне киселине пронађене у Ц. синенсис, Ц. лиангсханенсис и Ц. гуннии, као и код култивисаних Ц. синенсис и Ц. милитарис (1).
Бонус! Кордицепс такође садржи висок ниво (3–8% суве тежине) есенцијалних угљених хидрата - највиши је Д-манитол или кордицепинска киселина.
Због своје осмотске активности, Д-манитол се дуго користи за лечење церебралног едема, трауматичне повреде мозга и субарахноидног крварења. Његов екстракт у праху чисти пролаз кроз дисајне путеве и може бити лек за цистичну фиброзу, бронхиектазије, астму итд. (1).
Дечко, то је пуно доброте за гљивице!
Али да ли је превише добро да би било истина? Можемо ли јести кордицепс за ручак или вечеру? Погледајте детаље у наставку.
Назад на ТОЦ
Како треба да конзумирате кордицепс?
Тренутно су доступне три главне врсте производа: целе печурке, мицелијум и споре.
Целе печурке је тешко набавити и могле би имати проблема са квалитетом и активностима. Можете их купити овде.
Због тога се екстракти кордицепса обично продају у облику таблета / капсула (купујте овде) или у облику праха (купујте овде) за концентрацију одређених једињења.
На тржишту можете пронаћи и тинктуру, еликсире (купити овде) или течне екстракте (купити овде).
Традиционално гајени кордицепс, тј. Они који се узгајају на гусеницама, црвима или мољцима, коштају хиљаде долара по кг. То може бити због времена, труда и напора који су потребни и / или се ова гљива сматра угроженом.
Отуда морате гљивични додатак користити паметно. Саставите одговарајућу дозу у договору са вашим дијететичаром и лекаром. Клинички ефикасна доза кордицепса је око 2-4 г / дан екстракта у облику таблета или еквивалентно (11).
Можете додати прах у своје напитке, жвакати целе печурке (уз лекарску консултацију) или попити таблете како вам се саветује.
Али, шта ако се обруши? Добро питање. Прочитајте следећи одељак.
Назад на ТОЦ
Да ли постоје нежељени ефекти посједовања кордицепса?
Доступно је премало података о штетним ефектима кордицепса. Следећи нежељени ефекти су примећени код неких људи:
- Мучнина
- Пролив
- Сува уста
- Дехидратација и
- Алергије
Такође, људи који пате од аутоимуних поремећаја, попут реуматоидног артритиса, лупуса и мултипле склерозе, обично се моле да то избегну.
Исто упозорење важи за свакога са познатим поремећајем крварења или згрушавања крви. Избегавајте узимање кордицепса 2 недеље пре било какве планиране операције. То је зато што ове медицинске печурке понекад могу ометати згрушавање крви.
Није урађено довољно истраживања о сигурности гљивица за труднице и дојиље. Дакле, ако потпадате под било коју од ових категорија, боље је да се клоните кордицепса (12).
Доња граница
Кордицепс је један од нетоксичних и поузданих додатака гљивама који се користи деценијама. Садржи полисахариде, есенцијалне масне киселине, стероле, нуклеозиде и друге разне биоактивне састојке. Његов импресиван биохемијски профил одговоран је за запањујуће користи за људско тело.
Испробајте мали пакет кордицепса након консултација са лекаром.
Назад на ТОЦ
Поделите своје приче, коментаре и предлоге у доњем пољу за коментаре. Слободно поделите све релевантне и потврђене чињенице на које наиђете у вези са кордицепсом.
Референце
- Биљни лек „Кордицепс као биљни лек“: биомолекуларни и клинички аспекти, друго издање, НЦБИ Бооксхелф
- „Заштитне улоге кордицепса на плућима…“, часопис за етнофармакологију, Америчка национална библиотека медицине
- „Цордицепс милитарис индукује смрт ћелија тумора…“ Извештаји молекуларне медицине, Америчка национална медицинска библиотека
- „Воћно тело Цордицепс милитарис (Л.) Линк смањује раст…“ Молецулес, Америчка национална медицинска библиотека
- „Хемијски састојци и фармаколошко дејство Цордицепс синенсис“ Алтернативна и комплементарна медицина заснована на доказима, Америчка национална библиотека медицине
- „Антихипергликемијска активност природног и ферментисаног…“ Амерички часопис кинеске медицине, Национална медицинска библиотека САД
- „Ефекат Цордицепс синенсис на тестостерон…“ Науке о животу, Америчка национална медицинска библиотека
- „Учинак суплементације Цордицепс милитарис на сперму…“ Амерички часопис кинеске медицине, Америчка национална библиотека медицине
- „Екстракти Цордицепс цицадае побољшавају бубрежну болест…“ Часопис Универзитета Зхејианг НАУКА Б, Америчка национална библиотека медицине
- „Цордицепс милитарис побољшава толеранцију на високе…“ Часопис о дијететским суплементима, Америчка национална медицинска библиотека
- Вести и догађаји „Наука о лековитим гљивама“, Пацифиц Цоллеге оф Ориентал Медицине
- „Фармаколошки и терапијски потенцијал..“ 3 Биотецх, Спрингер, Америчка национална медицинска библиотека