Преглед садржаја:
- Шта је Тамаринд?
- Порекло Тамаринда
- 7 Здравствене благодати Тамаринда
- 1. Може ублажити повреду јетре
- 2. Може вам помоћи да се пилинг и осветли кожу
- 3. Може помоћи у управљању тежином
- 4. Може да ублажи бол у стомаку и затвор
- 5. Може да контролише хипертензију и промовише здравље срца
- 6. May Help Manage Diabetes and Hyperglycemia
- 7. Can Help Prevent Malaria And Microbial Diseases
- Did You Know?
- Nutritional Value of Tamarind
- How To Use And Store Tamarind
- Different Forms Of Tamarind
- Does Tamarind Have Any Side Effects Or Risks?
- Conclusion
- Expert’s Answers for Readers Questions
- 15 sources
Тамаринд је кисело-слатка воћна махуна. Широко се користи у индијској и афричкој кухињи. Такође се користи у неколико азијских и блискоисточних препарата.
Тамаринд јелу даје танко-слатки укус. Екстракти овог воћа коришћени су у древној медицини за лечење змијских уједа, маларије, дијабетеса, затвора и неколико акутних и хроничних стања.
У овом посту ћемо истражити више о тамаринду и различитим начинима на које га можете укључити у своју исхрану.
Шта је Тамаринд?
Дрво тамаринд ( Тамариндус индица ) пореклом је из тропске Африке. Уведена је пре еона у Индију. Индијанци су је толико добро усвојили да је постала (готово) домородачка за њихову земљу. Име потиче од перзијске речи која се назива тамар-И-хинд (што значи „индијски датум“) (1).
На шпанском и португалском зове се „тамариндо“, а на француском „тамарин“, „тамариниер“, „тамариниер дес Индес“ или „тамариндиер“. На немачком је „тамаринде“, а на италијанском „тамарандизио“. У Индији је познат као „амбли“, „имли“, „чинч“ или тамаринд. У Камбоџи је то на Тајланду „ампил“ или „кхоуа ме“ и „ма-кхарм“. На вијетнамском, то је само „ја“. Користи се у разним кухињама широм света, отуда и неколико назива.
Порекло Тамаринда
Тамаринд се погрешно сматра индијанским пореклом. Његово ботаничко име, индица, такође подржава овај мит. Међутим, дрво је натурализовано на Хавајима око 1797. године.
Верује се да је тамаринд много раније уведен у тропску Америку, Бермуде, Бахаме и Западну Индију.
Споро растуће огромно дрво тамаринда даје плодове сличне махуни. Ове махуне садрже високо кисело (и изузетно танги) месо. Меке, беличасте, недовољно развијене семенке обавијене су овим махунама.
Једном када сазрију, махуне постају сочне. Пулпа постаје смеђа, лепљива и влакнаста. Спољна кожа се претвара у љуску која се лако пуца. Семе расте тврдо и сјајно браон.
У кувању се интензивно користе и сирови и зрели плодови тамаринда. Користи се као зачин у карију, сосовима, пестосима и умацима. Тамаринд се такође кува са пиринчем, рибом и месом као централним састојком у неким кухињама.
Другим речима, тамаринд се налази у готово свакој кухињи.
Али шта би могао бити разлог његове глобалне популарности? То не може бити само због његовог укуса, зар не?
Истина. Тамаринд је познат по неколико терапијских својстава. Служи као одличан лаксатив и карминатив. Такође има снажна антиинфламаторна и антисептичка својства.
Тамаринд се традиционално користи за лечење болова у стомаку, дијареје, дизентерије, зарастања рана, упале и грознице (1). Такође се верује да помаже у лечењу болова у зглобовима, упале грла, астме, отечених зглобова, коњунктивитиса и хемороида.
Следећи одељак говори о предностима тамаринда. Погледај!
7 Здравствене благодати Тамаринда
Тамаринд је познати кућни лек за лечење затвора, дијабетеса, здравља коже и микробних инфекција. Такође је доказано да помаже у губитку килограма и спречава кардиоваскуларне болести. Потврдимо ова веровања неким научним доказима.
1. Може ублажити повреду јетре
Хронично запаљење у телу индиректно утиче на јетру. У студији, пацовима са артритисом је дат екстракт семена тамаринда. Резултати су показали смањење оксидативног стреса у јетри (2).
Активни процијанидини у екстракту тамаринда сузбијали су оштећење јетре слободним радикалима. Такође је забележено исцрпљивање нивоа инфламаторних маркера, попут глутатиона, укупних тиола, глутатион пероксидазе и редуктазе (2), (3).
Минерали који се налазе у тамаринду - попут бакра, никла, мангана, селена и гвожђа - учествују у побољшању одбране вашег тела од оксидативног стреса. Селен, заједно са витамином Е, штити садржај липида у ћелијама јетре од напада слободних радикала (3).
2. Може вам помоћи да се пилинг и осветли кожу
Целулоза плода тамаринда користи се као природни пилинг коже још од старих времена. Промовише глатку и светлију кожу због присуства алфа-хидроксилних киселина (АХА). АХА у пулпи тамаринда укључују винску киселину (8–23,8%), млечну киселину (2%), лимунску киселину и јабучну киселину. Ови АХА, заједно са пектином и обрнутим шећером, хидрирају и влаже вашу кожу (4).
Каже се да целулоза тамаринда поседује својства осветљења коже. Спроведено је истраживање са 11 мушких добровољаца како би се испитао утицај екстракта семена тамаринда на тонус коже. Екстракт семена се наносио / масирао два пута дневно на образе током 12 недеља (4), (5).
Забележен је релативни пад садржаја меланина и себума у кожи када је нанесен тест производ. То би се могло приписати присуству антиоксидативних полифенола у тамаринду. Ова једињења елиминишу слободне радикале у вашем телу и на тај начин индиректно смањују садржај меланина у кожи (5).
3. Може помоћи у управљању тежином
Гојазност је повезана са срцем, јетром, бубрезима и неколико метаболичких поремећаја. Истраживачи су проучавали ефекат тамаринда на контролу телесне тежине и гојазност у студијама на пацовима. Утврђено је да целулоза тамаринда снижава лош холестерол (ЛДЛ) и повећава садржај доброг холестерола (ХДЛ) у плазми (6).
Овај ефекат против гојазности примећен је када су пацови на дијети са високим садржајем масти примали 5, 25 или 50 мг / кг екстракта пулпе тамаринда орално током 10 недеља. Ова студија је такође резултирала губитком телесне тежине код ових пацова (6).
Штавише, овај екстракт је смањио активност синтазе масних киселина (ФАС). ФАС је ензим који поспешује стварање масног ткива у вашем телу. Такође спречава оксидацију липида слободним радикалима. Студија на пацовима показала је и антиоксидативна својства овог екстракта (6).
Екстракт би могао да изазове благотворне ефекте код пацова изазваних гојазношћу. Даље студије су потребне да би се разумело која друга једињења у биљци доприносе овој користи.
4. Може да ублажи бол у стомаку и затвор
Тамаринд се традиционално користи као лаксатив јер има велике количине јабучне и винске киселине. Тамаринд такође садржи калијум битартрат, који заједно са осталим активним састојцима ублажава затвор (7).
Затвор и дијареја често узрокују болове у стомаку. Екстракти коре тамаринда и корена доказано су ефикасни у лечењу болова у стомаку. У Нигерији се натапани тамаринд једе да би се решио затвор (7).
Расам је јужноиндијски препарат који се прави од зачина, тамаринда, кима, црног бибера и сенфа. Једе се са пиринчем ради поспешивања варења (8).
5. Може да контролише хипертензију и промовише здравље срца
The dried pulp of tamarind fruits was found to have anti-hypertensive effects. Tamarind pulp has been found to reduce diastolic blood pressure at a dose of 15 mg/kg body weight (9).
Animal studies have demonstrated the anti-atherosclerotic effect of this fruit. Thus, tamarind extract has a high potential to lower the risk of atherosclerosis (clogging of arteries) in humans as well (10).
The fruit extract was able to heal atherosclerotic lesions in hamsters. Moreover, active tamarind molecules possess anti-inflammatory effects. They can tone down the severity of atherosclerosis and several cardiovascular diseases (10).
6. May Help Manage Diabetes and Hyperglycemia
Tamarind brought down the blood sugar levels in diabetic rats. This fruit could neutralize hyperglycemia even in rats that had severe diabetes (10), (11).
One of the major causes of diabetes is inflammation of pancreatic cells, especially those cells that produce insulin (beta cells). Since tamarind can inhibit the production of pro-inflammatory chemicals like TNF alpha, it can protect the pancreas from inflammation-induced damage (11), (12).
The seeds of this fruit can boost the neogenesis (production of new cells) of pancreatic beta cells. This may restore the ability to produce required amounts of insulin in patients with diabetes (10), (12).
7. Can Help Prevent Malaria And Microbial Diseases
Tamarind has been used as a febrifuge (fever control medicine) in traditional medicine. African tribes in Ghana use the leaves of tamarind to treat malaria (10).
This fruit also has a broad-spectrum of antimicrobial properties (10).
Extracts of tamarind have shown significant inhibitory effect against Burkholderia pseudomallei , Klebsiella pneumoniae,Salmonella paratyphi , Bacillus subtilis , Salmonella typhi , and Staphylococcus aureus (10).
Various parts of this plant have been used to cure malaria. Similar fevers caused due to bacterial infections can also be managed with tamarind extracts. Its anti-inflammatory and antioxidant properties could play a critical role in such cases.
Did You Know?
Tamarind has proven anti-venom properties. It is widely used as a remedy against snake bites in India.
Its extract prevents edema, hemorrhage, and rapid blood clotting in victims.
Moreover, tamarind seeds can inhibit several enzymes that are involved in venom response in your body (10).
In India and Africa, tamarind is used as an aphrodisiac. Rat studies demonstrated the effect of this fruit extract on sexual drive and arousal. Male rats showed an increase in sperm count and motility.
Tamarind extract has low toxicity and is safe up to an oral dose of 2000 mg/kg (13).
Tamarind is a household name. This sour-sweet fruit is a staple in several cuisines. Its integral place in the kitchen is because of its excellent nutritional value. Check out the next section to find out more.
Nutritional Value of Tamarind
The values in the brackets include the daily value of the particular nutrient the serving of the ingredient meets .
NUTRITIONAL VALUE PER 1 CUP, PULP 120 g | ||
---|---|---|
Nutrients | Units | Quantity |
Water | g | 37.68 |
Energy | kcal | 287 |
Energy | kJ | 1200 |
Protein | g | 3.36 |
Total lipid (fat) | g | 0.72 |
Ash | g | 3.24 |
Carbohydrate, by difference | g | 75.00 |
Fiber, total dietary | g | 6.1 |
Sugars, total | g | 46.56 |
Minerals | ||
Calcium, Ca | mg | 89 |
Iron, Fe | mg | 3.36 |
Magnesium, Mg | mg | 110 |
Phosphorus, P | mg | 136 |
Potassium, K | mg | 754 |
Sodium, Na | mg | 34 |
Zinc, Zn | mg | 0.12 |
Copper, Cu | mg | 0.103 |
Selenium, Se | mg | 1.6 |
Vitamins | ||
Vitamin C, total ascorbic acid | mg | 4.2 |
Thiamin | mg | 0.514 |
Riboflavin | mg | 0.182 |
Niacin | mg | 2.326 |
Pantothenic acid | mg | 0.172 |
Vitamin (B6) | mg | 0.079 |
Folate, total | mg | 17 |
Folate, food | mg | 17 |
Folate, DFE | µg | 17 |
Choline, total | mg | 10.3 |
Vitamin A, RAE | µg | 2 |
Carotene, beta | µg | 22 |
Vitamin A, IU | IU | 36 |
Vitamin E (alpha-tocopherol) | mg | 0.12 |
Vitamin K (phylloquinone) | µg | 3.4 |
(Source: United States Department of Agriculture)
Tamarind contains a variety of biologically active phytochemical compounds. Predominantly, it contains catechin, epicatechin, proanthocyanidins, apigenin, luteolin, naringenin, taxifolin, eriodictyol, and other phenolic polymers (14).
Tamarind leaf pulp contains pipecolic acid, nicotinic acid, 1-malic acid, geraniol, limonene, pipecolic acid, lupanone, lupeol, orientin, isoorientin, vitexin, isovitexin, cinnamates, serine, pectin, tannins, and glycosides (7).
Tamarind fruits commonly contain tannins, succinic acid, citric acid, tartaric acid, and pectin. Its seeds contain campesterol, beta-amyrin, beta-sitosterol, oleic acid, palmitic acid, linoleic acid, and eicosanoic acid. Cellulose, albuminoid amyloids, and phytohemagglutinin were also found in traces (7).
The phytochemicals and nutrients of tamarind act in synergy to produce its miraculous benefits.
Aren’t you excited to use tamarind in your cooking? Here are a few tips on how to use and store tamarind.
How To Use And Store Tamarind
There are various ways you can use tamarind in your cooking.
One of the simplest ways to extract the pulp of this fruit is by soaking it.
- Soak a small piece of tamarind in warm water.
- Leave it in the water for about 10 minutes until it softens. Squeeze and squish the tamarind piece with your fingers.
- Strain the juice and discard the pulp.
The next method takes a bit longer. You will need to soak, refrigerate, and extract the pulp.
- Place a handful of semi-dried tamarind pieces in a glass container that has a lid.
- Pour enough drinking water to immerse the pieces.
- Close the lid and place the container in the refrigerator.
- Leave it overnight. By the next morning, the chunks of tamarind will soften and be ready to use.
- Squeeze sufficient pulp and store the rest of the soft tamarind.
- Cover the container once you are done. Let the rest remain in the refrigerator until it lasts.
Now comes the elaborate and (a little) messier way of extracting the pulp. In this method, you soak, squeeze, and boil the tamarind.
- Add 5-6 ounces of tamarind pieces and 2 cups of water to a microwave-safe bowl.
- Heat it in the microwave for about a minute until the pieces soften.
- Let the contents cool down completely.
- Once cooled, squish out the pulp from the soaked tamarind pieces using your fingers.
- Add small amounts of water and keep squeezing the pulp until the yield ceases.
- You will have a slurry of tamarind pulp in water.
- Run the slurry through a mesh/sieve/strainer to collect the juice in a colander.
- Add more water to the remaining pulp in the sieve and squeeze it to extract the last traces of tamarind juice.
- You should only be left with the fiber and seeds from the fruit when you are done.
- Discard the solid waste and transfer the juice to a saucepan.
- Boil the contents for 1-2 minutes.
- Reduce the heat to a simmer for 5 minutes. The juice should thicken to a soupy-syrupy consistency by now.
- Remove from heat and let it cool completely.
- Pour the fresh tamarind syrup into a clean, sterile jar.
- Refrigerate until the next use.
- Use a clean, dry spoon to take out the tamarind syrup.
- Refrigerate the rest. Don’t leave the spoon/ladle in the bottle.
This way, tamarind extract can last up to three months. If you use tamarind in your cooking every day, the above method is probably the best. It saves you time and effort without compromising on the taste.
You can try the method you prefer and enjoy the benefits of tamarind. Including tamarind in your food can fulfill the recommended daily requirement of several minerals like iron, zinc, magnesium, and calcium.
Tamarind also has medicinal uses. It could be used in the form of a beverage to treat constipation or fever. Its bark and leaves may also be used to promote wound healing. However, more research is warranted in this regard.
Different Forms Of Tamarind
There are two major forms of tamarind. The most common form is the one that tastes sour. The other form is sweet tamarind that is usually grown in Thailand.
Tamarind can be consumed fresh, both in its ripe or unripe forms. It also can be processed into different products. Tamarind juice has similar benefits, as discussed in this post.
Though tamarind is medicinally very relevant, excess intake can cause problems. In the following section, we will look at the possible side effects of tamarind.
Does Tamarind Have Any Side Effects Or Risks?
The World Health Organization (WHO) considers tamarind fruit to be safe and non-toxic. Rat studies have shown no mortality/toxicity even after the administration of 5000 mg/kg and 3000 mg/kg doses of its extract (15).
However, your kidneys may be affected by mineral overload. It would be better to consult a nutritionist/healthcare provider to decide on the upper limit of tamarind intake for you (15).
There is insufficient data to understand the safety of consuming tamarind for pregnant and nursing women.
Also, if you are on anti hypertensive or anti-diabetic drug medication, it is better to consume only small amounts of this fruit extract. Some may advise you against its usage. However, none of these claims have been proven.
Conclusion
Tamarind is the central ingredient of Indian and several indigenous Asian dishes. Traditional medicine considers this fruit and its parts a remedy for a host of conditions.
Its leaves, fruit, seeds, bark, stems, branches, and flowers (almost every part) have high therapeutic value. The anthocyanins, proanthocyanidins, catechins, tannins, polyphenolic acids, minerals, vitamins, sugars, and other phytonutrients make tamarind an ingredient you cannot miss.
Expert’s Answers for Readers Questions
Is it good to eat tamarind every day?
Yes. Tamarind is rich in nutrients, and including it in your everyday diet can improve your health in the long run.
Is tamarind good for sleep?
Some believe that the high magnesium content in tamarind may help promote sleep. The mineral is believed to relax nerves. However, there is lack of scientific evidence to back this up.
Does tamarind help treat kidney stones?
There is no research that links tamarind to treating kidney stones. Excess intake of tamarind may, in fact, overload your kidneys with the minerals.
Is tamarind good for migraine?
There is no scientific backing to prove that tamarind can help migraines.
15 sources
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Тамариндус индица: Обим истраженог потенцијала, Преглед фармакогнозије, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3210002/
- Екстракт семена тамаринда ублажава оксидативни стрес јетре код артритичних пацова, Храна и функција, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/24500568
- Antioxidant and Hepatoprotective Activity of a New Tablets Formulation from Tamarindus indica L., Hindawi, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine.
www.academia.edu/31741563/Antioxidant_and_Hepatoprotective_Activity_of_a_New_Tablets_Formulation_from_Tamarindus_indica_L
- Cleansing lotion containing tamarind fruit pulp extract. III. Study of lightening efficacy and skin irritation on Asian skin type, ScienceAsia, CiteSeerX, The Pennsylvania State University.
citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.488.1466&rep=rep1&type=pdf
- Skin Lightening and Sebum Control Efficacy of a Cosmetic Emulsion Containing Extract of Tamarind Seeds on Asian Skin Type, Latin American Journal Of Pharmacy, ResearchGate.
www.academia.edu/30222560/_Skin_Lightening_and_Sebum_Control_Efficacy_of_a_Cosmetic_Emulsion_Containing_Extract_of_Tamarind_Seeds_on_Asian_Skin_Type
- Antiobesity effect of Tamarindus indica L. pulp aqueous extractin high-fat diet-induced obese rats, Journal of Natural Medicines, Academia.
www.academia.edu/32111753/Antiobesity_effect_of_Tamarindus_indica_L._pulp_aqueous_extract_in_high-fat_diet-induced_obese_rats
- Medicinal uses & pharmacological activity of Tamarindus indica, World Journal of Pharmaceutical Sciences, Academia.
www.academia.edu/31647826/Medicinal_uses_and_pharmacological_activity_of_Tamarindus_indica
- A Comprehensive Review on Rasam: A South Indian Traditional Functional Food, Pharmacognosy Review, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5628526/
- Effect of Tamarindus indica fruits on blood pressure and lipid-profile in human model: an in vivo approach, Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16751124
- Tamarindus indica: Extent of explored potential, Pharmacognosy Review, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210002/
- Anti-inflammatory action of Tamarind seeds reduces hyperglycemic excursion by repressing pancreatic β-cell damage and normalizing SREBP-1c concentration, Pharmaceutical Biology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23151094
- Hypoglycemic and Hypolipidemic Effect of Seed Hydromethanolic Extract of Tamarindus indica L. on Streptozotocin Induced Diabetes Mellitus in Rat, American Journal of Phytomedicine and Clinical Therapeutics, CiteSeerX, The Pennsylvania State University.
citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.684.5252&rep=rep1&type=pdf
- Evaluation of the aphrodisiac potential of a chemically characterized aqueous extract of Tamarindus indica pulp, Journal of Ethnopharmacology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28830817
- Isolation and structure elucidation of phenolic antioxidants from Tamarind (Tamarindus indica L.) seeds and pericarp, Food and Chemical Toxicology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16000233
- Six-Month Chronic Toxicity Study of Tamarind Pulp (Tamarindus indica L.) Water Extract, Scientia Pharmaceutica, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5388147/