Преглед садржаја:
- Како бадеми користе вашем здрављу?
- 1. Бадеми: Моћнице хранљивих састојака
- 2. Нека умири, тонира и подмлади вашу кожу
- 3. Нека стимулише раст косе
- 4. Може побољшати памћење, здравље мозга и спознају
- 5. Може помоћи мршављењу
- 6. Може ли повећати ниво доброг холестерола (ХДЛ)
- 7. Може да понуди и помогне кардиоваскуларну заштиту
- 8. Може побољшати контролу гликемије и дијабетеса
- 9. Нека индукује ситост, појача енергију и побољша желучано окружење
- Сниппет Тиме!
- 10. Може промовисати и одржавати здравље очију
- 11. Може ојачати кости и спречити коштане болести
Бадеми ( Прунус амигдалус ) су ораси светло наранџасто-браон боје. На кулинарској сцени су отприлике од 3000. године пре нове ере
Обиље неопходних минерала, витамина, полифенола и влакана чини бадеме здравим додатком вашој исхрани. Истраживање каже да бадеми могу да помогну у лечењу проблема повезаних са кожом и косом због својих антиоксидативних и противупалних својстава.
Бадеми су богати хранљивим састојцима попут моно незасићених масних киселина (МУФА), полинезасићених масних киселина (ПУФА) и дијететских влакана. Такође су резерве минерала и витамина. Ту спадају калцијум, калијум, магнезијум, фосфор, бакар, гвожђе, цинк, манган, тиамин, витамин Б, витамин Е и неколико фитонутријената (1).
Стога могу помоћи у лечењу акутних и хроничних стања попут дијабетеса, гојазности, кардиоваскуларних болести и хиперлипидемије (1).
Да бисте сазнали како бадеми нуде ове благодати и шта им даје тако високу терапеутску важност, наставите да читате!
Како бадеми користе вашем здрављу?
Бадеми су ризница хранљивих састојака попут витамина Е, цинка, калијума и масних киселина. Могу вам побољшати памћење, одржати добар вид, побољшати варење и дуго ће вас сити.
1. Бадеми: Моћнице хранљивих састојака
Бадеми могу бити одлична ужина. Семе је богато хранљивим састојцима, са ниским садржајем угљених хидрата и високоенергетским семеном које не угрожава задовољство вашег непца.
Популарни су због својих здравствених предности због састава хранљивих састојака. Бадеми су богати хранљивим састојцима попут моно незасићених масних киселина (МУФА), полинезасићених масних киселина (ПУФА) и дијететских влакана.
Такође су резерве минерала и витамина. Ту спадају калцијум, калијум, магнезијум, фосфор, бакар, гвожђе, цинк, манган, тиамин, витамин Б, витамин Е и неколико фитонутријената (1).
Бадеми се могу похвалити импресивним храњивим профилом. 1 оз (28 г) бадема садржи 14 г масти, 6 г протеина и 164 калорије (2).
Начин на који се бадеми троше одређује њихову измерену енергију метаболизације (МЕ).
Енергија која се може метаболизирати је нето енергија преостала након губитка фекалија и урина. Другим речима, МЕ представља енергију доступну за виталне процесе као што су раст, размножавање, рад (кретање) и дисање (1).
Утврђено је да је измерени МЕ целих природних бадема, целих пржених бадема и сецканих бадема знатно мањи од измереног МЕ бадемовог путера (1).
МЕ целих природних бадема било је мање од оног код целих пржених бадема (1).
2. Нека умири, тонира и подмлади вашу кожу
Бадеми су богати уљима и витамином Е. Ове незасићене масти и полифеноли делују као изврсни регенератори коже. Због тога су древне школе медицине користиле бадемово уље за лечење проблема са сувом кожом.
Бадемово уље се може користити за лечење сувих стања коже, попут псоријазе и екцема. Такође вам може помоћи да побољшате тонус и тен коже. Потребне су даље студије како би се утврдила његова ефикасност у лечењу постоперативних ожиљака (3).
Ово семе су природни извори ⍺-токоферола, који је, заједно са још 7 чланова, познат као витамин Е. Токофероли су фотопротектанти. Спречавају оштећења коже настала излагањем сунчевој светлости и УВ зрацима (4), (5).
Бадеми су посебно познати по својим антиоксидантима. Бадемови полифеноли - посебно флавоноиди - су невероватни ловци на слободне радикале. Такође имају противупални ефекат на вашу кожу.
Укратко, бадеми у вашој исхрани или бадемово уље могу третирати суву кожу, ожиљке, боре, пигментацију и фотодамаге (4), (5), (6).
3. Нека стимулише раст косе
Губитак косе је све већи проблем међу савременим женама и мушкарцима. За то криви модерну исхрану, начин живота, загађење, хормонску неравнотежу, неухрањеност, па чак и прекомерну исхрану. Разноврсне терапије могу вам помоћи да се носите са овим проблемом. Масажа уљем је класична опција.
Масажа бадемовим уљем један је од најсигурнијих лекова за раст косе. Потребно је време да се упије у кожу главе, али витамин Е у њој може условити косу. Студије показују да додатак витамина Е такође може повећати број косе код људи који имају губитак косе (7).
Још важније, недостатак микронутријената може се манифестовати опадањем косе. Недостатак биотина је редак, али резултира проређивањем косе. Може проузроковати опадање косе, осип, ломљиве нокте и проблеме са егзоскелетом.
За пржени бадем се каже да је добар извор биотина (¼ шоље садржи око 1,5 мцг биотина).
Стога додавање бадема вашој исхрани и масирање његовог уља на косу и власиште може стимулисати здрав раст косе (8).
4. Може побољшати памћење, здравље мозга и спознају
Орашасти плодови попут бадема су природни извори токоферола, фолата, моно и полинезасићених масних киселина и полифенола. Ови хранљиви састојци могу спречити или одложити настанак когнитивних поремећаја повезаних са узрастом и амнезије (9).
Студије на пацовима показале су да су бадеми, када се дају 28 дана, значајно побољшали задржавање меморије.
Фитокемикалије бадема такође контролишу ниво холестерола. Ово осигурава да оксидисани плакови не блокирају неуроне. Овде је предложено да ацетилхолин у бадемима буде активно једињење (9).
Ово показује ноотропна својства бадема.
За исхрану која садржи бадеме кажу да је изузетно здрава. На пример, медитеранска дијета која укључује маслине, бадеме и друге орашасте плодове, парадајз, спанаћ, бели лук, шпароге и леблебије може да промовише целокупно здравље мозга. То је све захваљујући незасићеним мастима које нуде (10).
5. Може помоћи мршављењу
Бадеми изазивају осећај ситости када их грицкате. Хранљиве су густине. Ово спречава хедонско грицкање и преједање глади, на крају спречавајући повећање телесне тежине.
Незасићене масти у бадемима снижавају холестерол. Бадеми су такође одлични извори дијеталних влакана (1 оз садржи 3,5 г влакана, 2,4 г нерастворљивих влакана). Храни богатој влакнима треба времена да се свари, па ћете се тако дуже осећати сито (11).
Међутим, овај механизам бадема треба проучити. Многи истраживачи не верују да бадеми могу помоћи у губитку килограма. Зависи од целокупног плана исхране, а не само од једног састојка, зар не?
Можете и даље да додате 1440 кЈ еквивалентне порције бадема са ограниченим ризиком од повећања телесне тежине (12).
6. Може ли повећати ниво доброг холестерола (ХДЛ)
Показало се да конзумација орашастих плодова попут бадема смањује лош холестерол (ЛДЛ).
Бадеми су добар извор мононезасићених масти и полинезасићених масти који регулишу ниво ЛДЛ код особа са дијабетесом и високим холестеролом, као и код њихових здравих колега (13).
Једење бадема као део ваше редовне дијете може помоћи у подизању доброг (ХДЛ) холестерола у циркулацији. Замена грицкалица са високим садржајем угљених хидрата бадемима (око 43г / дан) је добар начин за почетак (14).
Ако имате виши ниво ХДЛ од ЛДЛ у циркулацији, то има користи од неколико органских система - пре свега, вашег срца (15).
7. Може да понуди и помогне кардиоваскуларну заштиту
Орашасти плодови, попут бадема, садрже пуно влакана, незасићених масти и фитокемикалија. Познато је да овај профил смањује ризик од кардиоваскуларних болести (КВБ) (1).
То је недавно доказано проучавањем медитеранске дијете. Показало се да медитеранска дијета допуњена са 30 г орашастих плодова дневно (бадеми, лешници и ораси) смањује ризик од кардиоваскуларних догађаја за 28% (16).
Бадеми садрже хранљиве састојке као што су фолна киселина, Л-аргинин, витамин Е и витамин Б. Ови хранљиви састојци могу модулирати васкуларну функцију (вазодилатационо својство) циркулаторног система.
Ова семена такође могу ублажити упале и оксидативни стрес у вашем телу.
Према томе, бадеми вас могу заштитити од коронарне болести срца (ЦАД), атеросклерозе и високог крвног притиска (хипертензије) (1), (16).
8. Може побољшати контролу гликемије и дијабетеса
Студије су показале да бадеми могу смањити ескалацију шећера у крви након оброка. Помажу у стабилизацији нивоа шећера у крви код особа са дијабетесом (17), (18).
Унос око 60 г бадема дневно повећава унос дијеталних влакана, магнезијума, полинезасићених масних киселина, мононезасићених масних киселина и витамина Е (17).
Већина ових фитонутријената има антиоксидативна својства која смањују ризик од оксидативног оштећења протеина (19).
Бадеми контролишу ниво шећера у крви, повећавају ниво ХДЛ-а, хватају молекуле ЛДЛ у циркулацији, боре се против оксидативног стреса и изазивају ситост. Ова својства такође смањују ризик од кардиоваскуларних болести код особа са дијабетесом типа 2.
9. Нека индукује ситост, појача енергију и побољша желучано окружење
Бадеми имају тврду текстуру. Може их бити тешко разбити. У ствари, значајан део сировог бадемовог ткива остаје нетакнут чак и након жвакања, варења и ферментације дебелог црева. Али, жвакањем (жвакањем) их се стално ослобађа више липида и више енергије (20), (21).
Још један бонус једења бадема је тај што вам даје осећај ситости (ситости) због њихове споре стопе распадања.
Пржење бадема повећава брзину распадања. Такође се пробављају брже од сирових (20).
Грицкање неколико бадема после ручка може да изађе на крај са падом будности, ружне меморије и фокуса након ручка (22). Они пумпају ваш ниво енергије.
Једна унца бадема даје око 164 кцал (килокалорија), пистације дају 159 кцал, а кикирики даје 161 кцал енергије (2). Паметно одаберите грицкалице за средину!
Сниппет Тиме!
Бадемово уље се може локално нанети на кожу. Међутим, остаје углавном на површини ваше коже. Попут уља јојобе и авокада, не продире у слојеве ваше коже.
Садржи слободне незасићене масне киселине (нпр. Олеинску киселину), чији молекули могу да поремете кожну баријеру и повећају њену пропустљивост за друга једињења присутна у биљним уљима (23).
Због тога уља од бадема, јојобе, авокада и соје чине идеална уља за ношење.
10. Може промовисати и одржавати здравље очију
Каже се да макула мрежњаче има високе концентрације слободних радикала који могу оштетити протеине и ДНК у тим ћелијама. Антиоксиданти штите макулу од дегенерације.
Каротеноиди попут лутеина и зеаксантина побољшавају густину пигмента у овом региону.
Омега-3 масне киселине, посебно докозахексаенојска киселина (ДХА), боре се против очних упала.
Уношење хране богате овим микронутријентима може спречити губитак вида, макуларну дегенерацију и друге поремећаје ока (24), (25).
Бадеми садрже приличне количине витамина Е (7 мг ТЕ по ¼ шоље) и цинка (0,9 мг / оз.). Док витамин Е спречава агрегацију тромбоцита и побољшава вазодилатацију, цинк игра виталну улогу у ћелијској сигнализацији и преносу нервног импулса.
Једење малих количина бадема можда неће спречити проблеме са очима, али може контролисати њихову тежину (25).
11. Може ојачати кости и спречити коштане болести
Конзумација 1200 мг калцијума сваки дан је обавезна за све жене и мушкарце старије од 51 године. Ово је