Преглед садржаја:
- Хомеопатски лек за кожне болести: како делује?
- Топ 15 хомеопатских лекова за лечење коже
- 1. Сумпор
- 2. Графити
- 3. Сепиа оффициналис
- 4. Натрум муриатицум
- 5. Рхус токсиодендрон
- 6. Арсеницум албум
- 7. Цантхарис
- 8. Ранунцулус булбосус
- 9. Хепар сумпор
- 10. Тхуја оцциденталис
- 11. Мезереум
- 12. Нитрицум ацидум
- 13. Олеандер
- 14. Псоринум
- 15. Кали муриатицум
- Ризици употребе хомеопатског лека за кожне алергије
- Одговори стручњака на питања читалаца
Можете да кажете да нешто није у реду с вашом кожом пуким погледом. Али, често не знате зашто се уопште појавио проблем. Одговор на ово лежи дубље у вашем телу. Било да су то хроничне акне, бубуљице, алергија на кожи, осип или било која друга врста упале, можете их излечити у року од неколико дана локалним кремама и стероидима. Али шта ако се проблем понови?
Зачарани круг се неће завршити уколико се проблемом не позабавите из корена и не обучите своје тело да се бори против њега. Хомеопатија вам може помоћи у томе. Хомеопатија има широк спектар лекова за лечење кожне алергије, осипа и других кожних болести. У овом чланку смо разговарали о свим питањима лечења коже хомеопатијом, као и о неким лековима за уобичајене кожне болести.
Хомеопатски лек за кожне болести: како делује?
"Лике лечи као." То је принцип покретања хомеопатских третмана коже и било којих других проблема. Хомеопатија вас лечи употребом малих доза природних елемената који производе симптоме вашег стања.
Али лекови би требало да лече, а не да погоршавају стање, зар не? Идеја хомеопатске методе лечења је да стимулише ваш имунолошки систем тако да природно лечи ваше тело. То значи да ако ваш имунолошки систем зна како се носити са кожним проблемима, велике су шансе да се ти проблеми неће поновити.
Погледајмо врхунске хомеопатске лекове за кожне болести, алергије, осип и друге проблеме са кожом.
Напомена: НЕ користите ниједан од лекова без консултације са лекаром хомеопатије. Водиће вас око дозирања и начина употребе лека за лечење вашег проблема.
Топ 15 хомеопатских лекова за лечење коже
1. Сумпор
Сумпор је изведен из Цвета сумпора. Студија на 42 пацијента са атопијским дерматитисом открила је да су у 60% случајева пацијенти позитивно реаговали на лечење сумпором (1). Поред тога, сумпор се користи и за лечење:
- Бедсорес
- Бубуљице
- Вре
- Кукуруз
- Пеге
- Херпес
- Свраб и иритација
- Рингворм
2. Графити
Ово је лек са угљеником, а садржи и мало гвожђа. Самуел Хахнеманн, немачки лекар, први пут је користио овај лек за лечење јаког екцема, заједно са другим проблемима са кожом. Од тада се Грапхитес успешно примењује за широк спектар кожних проблема као што су:
- Екцем
- Пукотине на кожи (пукотине и перутава кожа изазвана екстремним сувим или екцемом)
- Дебела кожа или ожиљци (који се појављују након операције или велике ране)
Студија је доказала да је употреба Грапхитес-а у великој мери помогла побољшању симптома атопијског дерматитиса (2).
3. Сепиа оффициналис
Ово је мастило сипе, а у хомеопатији је овај лек првенствено преписиван женама за лечење постнаталне депресије. Познат је као лек за менопаузу (према Британском хомеопатском удружењу). Међутим, Сепиа се често прописује код болних проблема са кожом. Према Националном центру за хомеопатију, Сепиа се може користити за лечење (3):
- Перут
- Екцем
- Пеге (хиперпигментација)
- Рингворм
- Стие
- Проширене вене
- Брадавице
4. Натрум муриатицум
Натријум хлорид или уобичајена сол (да, она коју користите за кување) главни је минерални састојак Натрум муриатицум. Овај хомеопатски лек је најбољи лек за сузбијање вулгарних акни (4). Такође се може користити за контролу:
- Мехурићи (од херпеса и екцема)
- Осип (осип екцем и осип изазван сунцем или алергија на сунце)
5. Рхус токсиодендрон
Ово је такође познато под називом Отровни бршљан (да, иста она биљка која вас сврби и осипа) и врло је мало вероватно лек за неколико проблема са кожом. Овај хомеопатски лек се обично примењује за лечење артритиса, али се такође може користити за лечење кожних проблема као што су:
- Херпес
- Екцем
- Дерматитис
Ублажава свраб, пецкање и бол изазван кожним болестима (5).
6. Арсеницум албум
Арсенов триоксид се разблажи за припрему овог лека. Разређује се све док у њему више не буду пронађени трагови арсена. Ово је врло ефикасан (и широко коришћен) третман за тровање арсеном (6). Лечи симптоме тровања арсеном, као што су:
- Хиперпигментација (у областима која нису изложена сунчевој светлости)
- Прекомерна љускава кожа (арсенична кератоза)
- Рак изазван излагањем арсену
- Ексфолијативни дерматитис
Ово је такође веома користан лек за лечење псоријазе и хроничног екцема.
7. Цантхарис
Овај лек се припрема од екстраката иридесцентне зелене бубе која садржи Кантаридин, токсичну супстанцу која узрокује пликове. У хомеопатији је ово користан лек за:
- Мање опекотине коже
- Пликови који сврбе и пеку
Након наношења има аналгетички ефекат и ублажава бол и поспешује зарастање (7).
8. Ранунцулус булбосус
Ранунцулус булбосус или љутић су прилично жуто цвеће, али су врло токсични. У хомеопатији се оне првенствено користе за лечење проблема са мишићним ткивима и кожом (8). Према Националном центру за хомеопатију, овај лек се користи за лечење (9):
- Екцем
- Херпес зостер
- Кукуруз
- Попуцали дланови и врхови прстију
- Свраб
9. Хепар сумпор
Да ли имате повреде које полако зарастају? Или ољуштена кожа или екцем? Ако је одговор да, Хепар сулпхурис (или Хепар сулфпх) може бити лек за вас. Овај лек се припрема од калцијума из унутрашњих слојева острига и пепела цветова сумпора. Ефикасан је за:
- Испуцала кожа или екцем
- Бубуљице
- Хладне чиреве
- Болни апсцеси
Помаже у инхибирању раста Стапхилоцоццус ауреус , бактерија које узрокују акне (10).
10. Тхуја оцциденталис
Ова биљка је такође позната и као бели кедар и углавном се узгаја као украсна биљка. Ово се углавном користи у хомеопатији као мајчина тинктура (биљни екстракт који има најмању потенцију).
Овај лек се користи за лечење верруца Вулгарис (или брадавица). Ово издање коже узрокује хумани папилома вирус (11).
11. Мезереум
Овај лек потиче из коре грмља званог Мезереон. Гута се за лечење зубобоље и главобоље.
Међутим, у својој књизи Самуел Хахнеманн примећује да се Мезереум користи за лечење Цруста лацтеа (12). Ово стање коже обично се примећује код новорођенчади. Ради се о себороичном дерматитису, где кожа на власишту и око ушију и очију постаје перутава, љускава и масна. У изузетно ретким случајевима може постати озбиљно.
12. Нитрицум ацидум
Ово је минерална киселина, а као хомеопатски лек Нитрицум ацидум је веома ефикасан у лечењу брадавица и лезија коже (13). Такође је показао ефикасност у лечењу:
- Злоупотреба живе
- Пукотине и пукотине на кожи
- Чиреви који лако крваре
Често се користи за решавање проблема са деснима и лошим задахом и за лечење чирева у угловима уста.
13. Олеандер
Овај хомеопатски лек припремљен је од екстраката Нериум олеандера, врло отровног вртног грмља. Екстракти садрже висок ниво антиоксиданса који штите ћелије коже и помажу у смањењу оксидативног стреса. Овај лек се користи због својих антибактеријских, антигљивичних, антивирусних и антиоксидативних предности током векова. Богат је флавоноидима, витаминима и аминокиселинама који смањују упале (14). Олеандер је ефикасан у лечењу:
- Екцем
- Перут
- Псоријаза
- Херпес зостер
Такође је корисно за лечење алергија на храну и колитиса.
14. Псоринум
Овај лек се припрема из течности сакупљене из мехурића на кожи захваћеној шугом. Веома је моћан лек за низ кожних проблема и прилично је ефикасан у лечењу:
- Алергија
- Дерматитис
- Екцем
- Шуга
- Чир и зараза вашкама
Међутим, Псоринум показује изванредне резултате у лечењу витилига, стања обележеног прогресивном променом боје коже. Студија показује да континуирана употреба Псоринум-а може излечити фластере од витилига и учинити их поново пигментиранима (15).
15. Кали муриатицум
Такође је познат као калијум хлорид и врло је ефикасан лек за лечење екцема. Према Националном центру за хомеопатију, Кали муриатицум можете користити за управљање (16):
- Бубуљице
- Опекотине
- Шиндра
- Брадавице
Доктор Вилхелм Хеинрицх Сцхуесслер, немачки лекар, увео је Кали муриатицум у хомеопатију. Веровао је да губитак овог елемента може утицати на епидермис (горњи слој коже) и узрокује иритацију.
Хомеопатски лекови се сматрају сигурним, али постоје ризици од нежељених ефеката којих морате бити свесни.
Ризици употребе хомеопатског лека за кожне алергије
Хомеопатски лекови се праве од широког спектра састојака који такође укључују отрове и минерале. Ови лекови могу изазвати озбиљне нежељене ефекте ако их узимате без одговарајућег упутства лекара хомеопатије.
Будући да је већина лекова разблажена водом, они не узрокују никакве нежељене ефекте. Међутим, они могу комуницирати са другим лековима које узимате. Штавише, ако су ови лекови лоше произведени, могли бисте искусити нежељене ефекте.
Лекове за хомеопатију регулише ФДА, а производе их и продају на основу одобрења ФДА. Избегавајте куповину производа од произвођача који нема одобрење ФДА. Такође, избегавајте само-лекове. Пре него што пређете на хомеопатски третман болести коже, обратите се свом лекару.
Иако хомеопатији треба више времена да покаже резултате у поређењу са алопатијом, она осигурава дугорочно олакшање. Стога, ако нисте испробали хомеопатију, можда би било добро саставити мали комплет који укључује све ове или барем оно што мислите да ће вам затребати. Али обавезно разговарајте са лекаром хомеопатије пре него што наставите са лечењем.
Одговори стручњака на питања читалаца
Колико често треба узимати хомеопатски лек?
О дозирању одлучује лекар хомеопат и морате следити њихова упутства.
Да ли хомеопатски лекови изазивају нежељене ефекте?
Они могу ступити у интеракцију са било којим другим лековима које узимате и изазвати нежељене ефекте. Они такође могу проузроковати нежељене реакције ако се не примене правилно према упутствима лекара хомеопатије.
Да ли су хомеопатски лекови безбедни за употребу током употребе других лекова?
Не, нису, осим ако