Преглед садржаја:
- Начини за заглађивање косе
- Како природно добити глатку косу
- 1. Исперите хладном водом
- 2. Паковање од банане
- 3. Испирање сирћета
- 4. Третман врућим уљем
- 5. Користите шампон за свој тип косе
- 6. Пажљиво чешљање
- 7. Правилно кондиционирање
- 8. Одмори се од врућине
- 9. Технике фенирања
- 10. Реци не хемикалијама
- 11. Обрезивање је важно
- 12. Мајонезна маска
- Савети за хемијско заглађивање косе
- 13. Традиционални опуштачи
- 14. Хемијско изглађивање
- 15. Термичка обнова
- 16. Бразилски кератински третман
- Ризици и нежељени ефекти
- 8 извора
Док се борите против запетљавања и покушавате да укротите коврџу, чини се да редовно четкање и коришћење милијарде различитих серума који се не остављају увек чине трик. Поседовање глатке косе може почети изгледати вероватно само у сновима. Међутим, постизање глатке косе без запетљавања или коврчања није немогуће. У овом чланку смо навели различите начине заглађивања косе. Читајте даље да бисте сазнали више.
Начини за заглађивање косе
Постоје два начина на која можете загладити косу: хемијско заглађивање и редовно обликовање косе.
- Хемијско заглађивање: Ова метода користи хемикалије попут формалдехида, алкалија итд. За лечење ваше косе (1). То је трајни третман који траје најмање 12-15 недеља. Морат ћете је преправљати сваких неколико мјесеци како би коса изгледала глатко.
- Природно заглађивање: Ова метода користи редовне савете за фризуру како би загладила косу. Привремено је, али врло ефикасно. Не мења јако структуру косе, као што то чини хемијско заглађивање. Правилном негом и управљањем можете постићи глатку и здраву косу.
Иако су ове методе привремене, природно заглађивање ће вероватно дугорочно побољшати здравље ваше косе, чинећи је глатком и сјајном. Читајте даље да бисте сазнали више о ове две методе заглађивања и одлучите који би био идеалан избор за вас.
Како природно добити глатку косу
1. Исперите хладном водом
Испирање косе хладном водом уклања свако коврџање и чини косу равном. Након што косу оперете и уредите, неколико пута исперите хладном водом. Осушите косу уместо да је снажно сушите или стежете. Пре испирања косе можете да користите и уређај за исправљање или средство против коврџања. Хладна вода ће закључати анти-фризз акцију уређаја и одржавати вашу косу глатком.
2. Паковање од банане
Банана је богата угљеним хидратима, витаминима, природним уљима и калијумом. Има антиоксидативни потенцијал који помаже у борби против слободних радикала (2). Коришћење банане у пакету за косу учиниће да се коса осећа нахрањеном и влажном. Редовном употребом смањује коврџање и умирује надражено власиште. Благодати банане могу се побољшати додавањем јогурта, који је уједно и изврсна хидратантна крема за косу.
Требаћеш
- 1 зрела банана
- 2 кашичице јогурта
Процедура
- Згњечите банану изгњечите и додајте јој две кашичице јогурта.
- Мешајте га да бисте добили глатку пасту тако да не остану комадићи банане.
- Нанесите ово на целу косу, почевши од врхова и дорадите до круне.
- Исперите шампоном након 45 минута.
3. Испирање сирћета
Јабуков сирћет се већ дуже време користи као природно средство за испирање косе. Наша коса има пХ од 5,5, али шампони и уређаји које користимо су јако алкални (3). Иако не постоје научни докази, анегдотални докази сугеришу да јабуков сирћет помаже у одржавању пХ равнотеже нашег власишта, истовремено уклањајући накупине које су могле настати од прекомерне употребе производа. Испирање косе сирћетом затвориће заноктице ваше косе и учинити је глађом, мекшом и сјајнијом.
Требаћеш
- 1/4 шоље јабуковог сирћета
- 1 шоља воде
Процедура
- Разблажите јабуков сирћет водом.
- Користите ово као последње испирање након прања косе и оставите га укљученог.
4. Третман врућим уљем
Масажа врућим уљем једном недељно не само да ће вам дати здраву и глатку косу, већ ће вам помоћи и да смањите стрес. За масирање косе користите уља, попут кокоса, маслина, слатког бадема, јојобе, рицинуса, лаванде, рузмарина и мајчине душице (4), (5), (6), (7). Такође можете користити комбинацију ових уља за боље резултате.
Требаћеш
- 2-3 кашике уља, у зависности од дужине ваше косе
Процедура
- Масирајте власиште уљем и нанесите га на сву косу.
- Након масаже власишта, омотајте главу топлим пешкиром. Ово ствара окружење које омогућава максималан продор уља.
- Оставите да делује 20 минута, а затим исперите уље шампоном.
5. Користите шампон за свој тип косе
Шампон чисти власиште, а косу такође чини глатком и меком. Међутим, увек треба да користите шампон који одговара вашој коси.
Најбољи шампони за глатку косу који су доступни на индијском тржишту су:
- Хербал Ессенцес био: обновите Арганово уље шампона из Марока
Арганово уље је нова, широко коришћена компонента у нези косе. Шампон Арган Оил оф Мороццо садржи природно мароканско уље аргана, које продире у коријене косе да би их омекшало. Такође поправља оштећене праменове и јача косу. Не садржи хемикалије, попут сулфата и парабена, и сигурно се користи на обојеној коси. Нарочито је ефикасан у спречавању оштећења од топлине и УВ изложености. Враћајући влагу, чини косу меком, свиленкастом и сјајном. Антиоксиданти и витамин Е присутни у аргановом уљу побољшавају текстуру негујући косу.
- Хеад & Схоулдерс 2-у-1 глатки и свиленкасти шампон против прхути + регенератор
Хеад & Схоулдерс 2-у-1 глатки и свиленкасти шампон и регенератор против перути шампон је и регенератор комбинован у једну бочицу са својствима против перути. Уклања коврџање и враћа влагу у косу, чинећи је глађом. Главни састојак производа, пиритион цинк, је активно антимикотично средство. Резултати су, дакле, контрола власишта и перути без перути. Погодан је за све типове косе.
Још једна сигурна идеја за чишћење косе је употреба природних састојака.
- Направите свој властити природни шампон кувањем сушене индијске огрозда (амла), шикакаија и реете.
- Пустите да кључа док не добијете сапунаст раствор.
- Користите ово за прање косе најмање два пута недељно како бисте добили сјајну и глатку косу.
6. Пажљиво чешљање
Полако четкајте. Пречесто чешљање или четкање косе проузроковаће трење, због чега ће коса бити коврчава. Ограничите чешљање косе на минимум, и никада то немојте радити кад је коса мокра. Мокра коса је склонија ломљењу. Добар распоред чешљања укључује размршавање косе пре туширања дрвеним чешљем широких зубаца, а затим чешљање једном или два пута дневно како бисте обликовали и ослободили се запетљавања.
7. Правилно кондиционирање
Прави кондициони третман може учинити чуда за вашу косу и учинити је глатком и свиленкастом. Направите поенту да дубоко одржавате косу барем једном недељно. Остављајући мало кондиционера на коси може изгледати глатко. Ово је потпуно безопасно све док регенератор није у контакту са вашим скалпом.
Такође можете да користите регенераторе и серуме који се не остављају, а који су врло корисни за постизање оног глатког изгледа без коврџавања. Уређаји који се не остављају посебно су корисни за људе коврџаве косе.
8. Одмори се од врућине
Средства за равнање, увијачи и сушачи за косу могу бити најбоље решење за тренутно обликовање како би коса изгледала глатко. Али редовна употреба ових врућих алата за обликовање изузетно је штетна за вашу косу. Топлина ових алата штети вашој коси, чини је грубом и коврџавом и уклања јој природни сјај (8).
Међутим, ако постоје дани када не можете без стила, не заборавите да користите спреј или серум који штити од топлоте. Помоћи ће вам да смањите штету од топлоте формирањем заштитног штита око ваше косе.
9. Технике фенирања
Увек покушајте да природно осушите косу. Али ако се жури, косу можете осушити феном. Ипак, нагласите да се користи квалитетна округла четкица са великим зупцима са керамичком подлогом. Користите хладна подешавања вашег фена јер то доводи до мање штете. Сушило за косу држите 15 цм од косе и непрестано га померајте тако да предуго не пуше на једном делу косе (8).
10. Реци не хемикалијама
Не користите производе који садрже натријум лаурил сулфат или амонијум лаурет сулфат, јер су обојица индустријска средства за чишћење и врло груба за косу. То су састојци које садржи већина шампона. Истраживање је показало да ове хемикалије узрокују тешко опадање и проређивање косе (1). Уместо сулфатних шампона, користите шампоне са природним и органским састојцима, који нису груби по вашој коси. Закључавају влагу, пружајући вам тако глатку и меку косу.
11. Обрезивање је важно
Обрезивање је најважније што желите учинити ако желите одржавати здраву и глатку косу. Помаже у уклањању пререзаних врхова и оштећења која би се иначе раширила по длаци, узрокујући исушивање и исушивање. Урежите косу сваке четири до шест недеља.
12. Мајонезна маска
Негујте косу пружајући јој третман за дубоко кондиционирање једном недељно. Мајонез је богат извор Л-цистеина, који је аминокиселина и моћан антиоксиданс, који се такође налази у јајима. Коришћење овог паковања за косу редовно подстиче здрав раст косе.
Требаћеш
- 1 шоља мајонеза
- 2 кашичице пасираног авокада
Процедура
- Мешајте мајонез и авокадо док смеша не постане пухаста.
- Нанесите смешу на косу од корена до дужине косе.
- Повуците косу на круну и покријте главу капом за туширање.
- Држите га сат времена и исперите шампоном.
Такође можете заглађивати косу хемикалијама. Међутим, овај метод је скуп и може имати штетне нежељене ефекте на вашој коси (1). Ако желите да хемијски загладите косу, уверите се да је коса здрава и да није превише обрађена. Увек је добра идеја да се обратите стилисти пре него што завршите лечење. Нега пре и после је пресудна за здраву, заглађену косу.
Савети за хемијско заглађивање косе
13. Традиционални опуштачи
Релаксери се користе за омекшавање и смиривање природне текстуре косе. Погодни су за људе са валовитом или благо коврџавом косом. Међутим, не функционишу добро са изузетно коврџавом косом (1). Релаксери поправљају коврџаве текстуре и заглађују длачице. Ефекат се губи када хемикалије нестану за четири до шест месеци.
14. Хемијско изглађивање
Ова техника користи пуно хемикалија како би прекинула природне везе ваше косе (1). Затим се коса опере раствором за заглађивање и исправи. Овај поступак траје четири до пет сати, а ефекти трају око три месеца. Редовни поправци су потребни да би се одржао глатки и равни изглед ваше косе. Није намењен обојеној коси.
15. Термичка обнова
Позната и као јапанско исправљање, ова техника је погодна за гломазне, растресите до средње увојке, али не и за врло уске увојке (1). Коса се опере хемијским раствором који помаже у прекиду унутрашњих веза. Затим се сваки прамен преобликује. Коначно, неутрализатор се наноси како би се постигао глатки, свиленкасти и равни изглед. Ова техника трајно мења структуру ваше косе, а редовни прегледи се захтевају сваких пет до шест месеци, у зависности од брзине раста ваше косе. Није погодан за обојену или обрађену косу. Ево детаљног поста о јапанском исправљању.
16. Бразилски кератински третман
Ова техника је широко стекла популарност због употребе кератина, који је мање груб за косу. Заглађује површину косе, али не трајно прекида везе. Овај третман контролише коврџање одржавањем волумена и текстуре косе (1). Безбедан је за обојену косу и погодан је за све типове косе, од таласа до уских увојака. Ево детаљног поста о лечењу бразилским кератином.
Као што је раније речено, хемијски третмани имају одређене ризике и нежељене ефекте.
Ризици и нежељени ефекти
Када користите хемијске третмане за заглађивање косе, уверите се да не садрже формалдехид (1). Може да опече власиште и очи. Неки производи тврде да имају неактивирани формалдехид, који могу активирати друге хемикалије у производу. Када користите редовне пегле, обавезно користите кератинске пегле јер оне мање оштећују косу (1).
Пратите ове природне методе или одаберите било који хемијски третман да бисте добили глатку и сјајнију косу.
8 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Гаваззони Диас, Мариа Фернанда Реис. „Козметика за косу: преглед.“ Међународни часопис за трихологију вол. 7,1 (2015): 2-15.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4387693/
- Бхатт, Ањали и Винаиак Пател. „Антиоксидативни потенцијал банане: проучите користећи симулирани гастроинтестинални модел и конвенционалну екстракцију.“ Индијски часопис за експерименталну биологију вол. 53,7 (2015): 457-61.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/26245031/
- Д'Соуза, Пасцхал и Сањаи К Ратхи. „Шампон и регенератори: шта дерматолог треба да зна?“ Индијски часопис о дерматологији вол. 60,3 (2015): 248-54.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4458934/
- Реле, Аарти С и РБ Мохиле. „Ефекат минералног уља, сунцокретовог уља и кокосовог уља на спречавање оштећења косе.“ Часопис за козметичке науке вол. 54,2 (2003): 175-92.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/12715094/
- Заид, Абдел Насер и сар. „Етнофармаколошко истраживање домаћих лекова који се користе за лечење косе и власишта и њихових метода припреме на Западној обали и Палестини.“ БМЦ комплементарна и алтернативна медицина вол. 17,1 355.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5499037/
- Схакер МА, Амани М Б. „Уље јојобе: нови медиј за процес пржења.“ Цурр Трендс Биомедицал Енг & Биосци. 2018; 17 (1): 555952.
хттпс://јуниперпублисхерс.цом/цтбеб/пдф/ЦТБЕБ.МС.ИД.555952.пдф
- Али, Бабар и сар. „Етерична уља која се користе у ароматерапији: системски преглед.“ Азијски пацифички часопис о тропској биомедицини 5.8 (2015): 601-611.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/пии/С2221169115001033
- Лее, Иоонхее и сар. „Оштећење осовине за косу због топлоте и времена сушења феном.“ Анали дерматологије вол. 23,4 (2011): 455-62.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/22148012/