Преглед садржаја:
- Алфалфа Нутритион Фацтс
- Здравствене добробити луцерке
- 1. Може помоћи у снижавању холестерола
- 2. Може вам помоћи у контроли нивоа шећера у крви
- 3. Може вам помоћи да ублажите симптоме менопаузе
- 4. Може вам помоћи да смањите ћелијску штету
- 5. Може лечити проблеме са бубрезима, бешиком и простатом
- 6. Нека помогне у ублажавању астме
- 7. Може вам помоћи у лечењу артрозе и реуматоидног артритиса
- 8. Може да третира оштећења јетре
- 9. Може лечити узнемирени стомак
- 10. Мајски губитак килограма
- Које су предности луцерке за кожу?
- 11. Може да делује као средство за чишћење
- 12. Може спречити суву кожу
- Које су предности луцерке за косу?
- 13. Може понудити протеине
- 14. Може да понуди витамине
- 15. Мај нуди минерале
- 16. Мај нуди силицијум диоксид
- Дозирање и мере предострожности
- Дозирање
- Превентивне мере
- Који су нежељени ефекти луцерке?
- Како се користи луцерка
- Закључак
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 21 извор
Луцерка ( Медицаго сатива ) се вековима користи у ајурведи као ефикасан лек за артритис и дигестивне и гастроинтестиналне проблеме. Богат је витаминима, минералима и одређеним биоактивним једињењима који нуде неколико благодати. Ова лековита биљка може се узимати као додатак или у облику сушеног лишћа, семена и клица.
Луцерка поседује антиоксидативна, диуретичка и церебропротективна својства. Може помоћи у смањењу нивоа холестерола, побољшању метаболичког здравља и ублажавању симптома менопаузе.
У овом чланку детаљно смо разговарали о луцерни; разговарали смо о његовом прехрамбеном профилу, предностима и потенцијалним нежељеним ефектима које може изазвати. Померите се надоле да бисте сазнали више.
Алфалфа Нутритион Фацтс
Луцерка је мало калорија. Богат је витаминима, аминокиселинама и влакнима. Обично се конзумира као клица или као биљни додатак.
Луцерна садржи витамине К и Ц, фолате, манган, бакар, рибофлавин, магнезијум и гвожђе (1).
- Витамин К: 10. 1 мцг
- Фолат: 11,9 мцг
- Витамин Ц: 2,7 мг
- Гвожђе: 0,3 мг
- Бакар: 0,1 мг
- Манган: 0,1 мг
- Магнезијум: 0,1 мг
- Рибофлавин: 0,042 мг
Шоља клице луцерке садржи 1,32 грама протеина и 0,7 грама угљених хидрата. Клице такође имају биоактивна биљна једињења, попут сапонина, фолне киселине, фитоестрогена, флавоноида и алкалоида (2). Све ове хранљиве материје нуде одређене здравствене бенефиције.
Здравствене добробити луцерке
1. Може помоћи у снижавању холестерола
Луцерна је богата биљним једињењима познатим као сапонини. Они могу помоћи у смањењу нивоа холестерола у серуму везивањем жучних соли са холестеролом у телу.
Студија спроведена на мајмунима открила је да су сапонини у луцерки смањили проценат холестерола у крви (3). Међутим, потребне су дугорочне студије да би се разумела ова корист за људе.
Друга студија спроведена на 15 пацијената са хиперлипопротеинемијом открила је да је једење 40 г семена луцерке припремљених топлотом током осам недеља помогло је смањењу укупног холестерола и лошег липопротеина мале густине (ЛДЛ) (4).
2. Може вам помоћи у контроли нивоа шећера у крви
Антидијабетичка и диуретичка својства луцерке држе ниво шећера под контролом. Студија коју је спровео Универзитет у Каиру открила је да су клице луцерке смањиле висок ниво глукозе код дијабетичара (5).
Луцерка је традиционална биљка која се користи за лечење дијабетеса. Студија мишева коју је спровео Универзитет у Улстеру показује да луцерка има антихипергликемијска, инсулину слична и својства која ослобађају инсулин који могу помоћи у лечењу дијабетеса. Клице могу такође побољшати метаболичко здравље (6). Међутим, потребно је више студија како би се уочиле сличне користи код људи.
3. Може вам помоћи да ублажите симптоме менопаузе
Луцерка је богата фитоестрогенима који се могу користити за сузбијање симптома менопаузе. Они су хемијски слични хормону естрогена и доступни су у две врсте, наиме, луцерка-куместрол и генистеин (7).
Студија коју је спровео Универзитет у Сијени на 30 жена у менопаузи открила је да је одређени производ заснован на екстрактима луцерке био у стању да лечи симптоме менопаузе попут навала врућине, сувоће вагине и ноћног знојења (8).
Друго истраживање које је спровео Бецкман Ресеарцх Институте на преживелима од рака дојке открило је да је код корисника луцерке мања вероватноћа да ће доћи до прекида спавања (9).
4. Може вам помоћи да смањите ћелијску штету
Антиоксидативни ефекти луцерке могу помоћи у смањењу ћелијског оштећења изазваног слободним радикалима. То може бити ефикасан лек за поремећаје повезане са централним нервним системом (ЦНС), срцем и метаболизмом. Луцерка је изврсно једињење са антиоксидативним својствима које може смањити ћелијско оштећење наночестицама оксида гвожђа (10).
Студија коју је спровео ЛР Фармацеутски институт открила је да луцерка може поседовати церебропротективна својства. Они, заједно са својим антиоксидативним својствима, помажу у смањењу ризика од церебралне исхемије (можданог удара) (11).
Студија на пацовима наводи да луцерка може имати антиоксидативни ефекат против оксидативног стреса изазваног угљен тетрахлоридом и оштећења јетре (12). Потребно је више студија на људима да би се разумела ова корист од луцерке.
5. Може лечити проблеме са бубрезима, бешиком и простатом
Диуретичка својства луцерке могу помоћи у ублажавању каменаца у бубрезима и ублажавању проблема повезаних са бешиком и простатом. Нека истраживања наводе да би одвар луцерке могао бити од користи у лечењу каменаца у бубрезима (13). Међутим, доступно је ограничено истраживање које подржава ове тврдње. У том погледу нам треба још доказа.
6. Нека помогне у ублажавању астме
Луцерка се традиционално користила за лечење респираторних проблема попут астме (14). Међутим, потребна су више дугорочна истраживања усредсређена на антиастматични ефекат луцерке.
7. Може вам помоћи у лечењу артрозе и реуматоидног артритиса
Утврђено је да пектински полисахариди екстраховани из стабљика луцерке имају антиинфламаторна својства. Они могу помоћи у лечењу остеоартритиса и реуматоидног артритиса (15).
У другој студији утврђено је да екстракти луцерке етил ацетата потискују производњу проупалних цитокина. То би могло помоћи у лечењу запаљенских проблема код мишева (16).
Међутим, потребно је више студија да би се овај феномен разумео на молекуларном нивоу код људи.
8. Може да третира оштећења јетре
Утврђено је да екстракти луцерке помажу у реконструкцији оштећене јетре. Отпуштање ензима јетре у крв може бити један од разлога за оштећење јетре. Установљено је да орална примена екстраката луцерке (250 мг / кг) смањује концентрацију ензима јетре у крви (17).
9. Може лечити узнемирени стомак
Анегдотски докази сугеришу да прехрамбена влакна у луцерни могу помоћи у лечењу неколико проблема са варењем. Неки од њих могу укључивати затвор, надимање, гастритис и мучнину. Међутим, не постоје научни докази који би доказали ову тврдњу.
10. Мајски губитак килограма
Влакна у клицама луцерке могу помоћи у губитку килограма. Може га одржати ситим и промовисати здрав губитак килограма у комбинацији са редовним вежбањем и правилним одмором. Међутим, у овом аспекту недостају директна истраживања.
У следећем одељку истражићемо начине на које луцерна може користити вашој кожи. Ниједна од ових користи није поткрепљена научним доказима. Стога луцерку користите за здравље коже само након саветовања са својим лекаром.
Које су предности луцерке за кожу?
11. Може да делује као средство за чишћење
Хлорофил у луцерки може помоћи у чишћењу коже.
12. Може спречити суву кожу
Витамин А у луцерки може помоћи у лечењу суве коже. Хранљива материја такође може побољшати пут и текстуру коже. Луцерка такође може да помогне у одржавању и изградњи коже.
Анегдотски докази сугеришу да луцерка такође може промовисати здравље косе.
Које су предности луцерке за косу?
Витамини Б1 и Б6 у луцерки могу унапредити здравље косе. Ево и других хранљивих састојака из луцерке који могу имати користи од косе.
13. Може понудити протеине
Протеини у луцерки могу поспешити раст косе. Укључивање житарица, семена и клица луцерке у вашу исхрану може вам пружити адекватне протеине потребне за здраву косу.
14. Може да понуди витамине
Луцерна садржи витамине Б1, Б6 и Ц који могу побољшати здравље косе. Витамин Ц се посебно бори против оштећења слободних радикала и може помоћи у успоравању повезаног губитка косе (18). Хранљива материја такође може помоћи у побољшању циркулације крви у скалпу и фоликулима косе.
15. Мај нуди минерале
Луцерна садржи неколико минерала, попут калцијума, гвожђа и цинка. Они могу помоћи у успоравању губитка косе. Цинк је познат по томе што подстиче раст косе (18). Недостатак гвожђа је такође један од узрока губитка косе (18).
16. Мај нуди силицијум диоксид
Силицијум диоксид у луцерки може успорити процес губитка косе. Такође може помоћи у превенцији ћелавости.
Неке предности луцерке тек треба проучити. Међутим, можете наставити и укључити клице у своју исхрану. Али пре него што то учините, важно је знати о њиховој идеалној дози и сигурности.
Дозирање и мере предострожности
Дозирање
Дозирање клице луцерке за редовну употребу није посебно одређено. Молимо консултујте се са својим лекаром. Онима са високим нивоом холестерола може помоћи 40 грама семена луцерке три пута дневно (4). Луцерка се такође може користити у облику процеђеног чаја или тинктуре.
Превентивне мере
Клице луцерке могу да изазову болести које се преносе храном. Припрема и чување клица на одговарајући начин то може спречити.
Клице треба гајити и чувати на сигурном месту. Чувајте их у фрижидеру на 40 ° Ф или ниже како бисте избегли бактеријску контаминацију.
Иако је луцерна углавном сигурна за конзумацију, она има неколико нежељених ефеката које морате имати на уму.
Који су нежељени ефекти луцерке?
Луцерна је вероватно сигурна за већину људи. Међутим, конзумација семена луцерке на дужи рок може проузроковати неке негативне ефекте код трудница, особа са аутоимуним стањима и оних које узимају лекове. Стога је важно да се обратите лекару.
- Може узроковати проблеме током трудноће
Унос суплемената луцерке у превеликим количинама током трудноће може проузроковати нежељене ефекте. Луцерка делује слично хормону естрогена, што потенцијално изазива проблеме. Уношење луцерке такође може поспешити менструацију. Међутим, с тим у вези доступна су ограничена истраживања.
- Може погоршати аутоимуне болести
Дуготрајна употреба луцерке може стимулисати аутоимуни систем и погоршати аутоимуне болести. Семе луцерке садржи Л-канаванин, аминокиселину која може покренути системски еритематозни лупус (аутоимуна болест) (19).
Особе са другим аутоимуним поремећајима, попут мултипле склерозе, треба да избегавају конзумацију луцерке.
Према Управи за храну и лекове, људи са угроженим имунолошким системом треба да избегавају унос луцерке. То је због могуће контаминације клица у неким деловима (20). Клице би, уопште, могле бити контаминиране бактеријама (21).
- Може да комуницира са дрогом
Луцерна је богата витамином К који је одговоран за згрушавање крви. Људи који узимају лекове за разређивање крви, попут варфарина, треба да избегавају узимање луцерке (22).
Иако се нежељени ефекти чине озбиљним, употреба луцерке на прави начин може минимизирати ризик.
Како се користи луцерка
- Клице луцерке
Свеже изданке луцерке можете додати у салате или супе. Те куће могу лако ницати код куће (мада им треба 5 до 6 дана). Ево поступка:
- У посуду додајте 2 кашике семена луцерке и прекријте их 2-3 пута већом количином хладне воде.
- Нека се намачу преко ноћи.
- Оцедите и добро исперите клице хладном водом. Уклоните што више воде.
- Чувајте клице без директне сунчеве светлости и на собној температури 3 дана. Исперите их и темељито исцедите сваких 8–12 сати.
- Четвртог дана преселите клице у подручје са индиректном сунчевом светлошћу како бисте олакшали фотосинтезу.
- На дан 5. или 6. ваши клице су спремни за јело.
- Биљни чај
Биљни чај од луцерке можете направити тако што ћете користити једнаке пропорције листова луцерке, пеперминта и малине. Додајте 1 кашику чајне смеше у 8 унци кључале воде. Оставите ову смешу да стрми најмање 5 минута пре служења. Овај биљни чај је такође користан у условима неге.
- Мулти-витаминска тинктура
Мулти-витаминска тинктура луцерке је једноставна за употребу и сигурна је опција за децу и одрасле. Процес прављења тинктуре је сличан ономе код чаја. Међутим, у случају тинктуре, време намакања је скоро 3 недеље или више. Мала капљица тинктуре је довољна за добробит.
- Течни хлорофил
Течни хлорофил је концентровани течни облик хлорофилина из свеже биљке луцерке. Богат је хранљивим састојцима и има својства детоксикације и пречишћавања.
Куповина семена луцерке од познатих произвођача и узгој на сигурним и топлијим температурама је најсигурнија опклада.
Закључак
Луцерна је лековита биљка са бројним благодатима. Речено је да поседује мноштво хранљивих састојака и антиоксидативних и противупалних својстава. Може помоћи у снижавању нивоа холестерола и помоћи у лечењу дијабетеса.
Међутим, дуготрајни унос луцерке код неких људи може да изазове штетне ефекте. Појединци који су под лековима за разређивање крви или са аутоимуним поремећајем треба да избегавају унос луцерке.
Одговори стручњака на питања читалаца
Могу ли људи јести сијено од луцерке?
Не, људи не могу да једу сено од луцерке. Али луцерну у свом изниклом облику људи могу да једу у сендвичима и салатама.
Да ли луцерка има јод?
Не, луцерка не садржи јод.
Који је пХ луцерке?
ПХ луцерке је између 6,5-7,0.
Да ли луцерка садржи глутен?
Не, трава луцерке не садржи глутен.
Да ли луцерка садржи селен?
Да, луцерка садржи 0,2 мцг селена (1).
Да ли је луцерна добра за штитну жлезду?
Луцерка у неким случајевима може покренути аутоимуне болести. Хипотироидизам је једна од таквих болести. Они који су болесни морају се консултовати са својим лекаром пре него што узму луцерну. Нема довољно информација да би се знало да ли луцерка може да помогне штитној жлезди.
Која је разлика између луцерке и детелине?
Детелина може да расте у земљиштима са врло ниским пХ и садржи више ППО (полифенол оксидазе) него луцерка. Међутим, његова дуговечност и потенцијал приноса нижи су од луцерке.
21 извор
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.-
- Семе луцерке, никнуто, сирово, ФоодДата Централ.
фдц.нал.усда.гов/фдц-апп.хтмл#/фоод-детаилс/168384/нутриентс
- Бора КС, Схарма А. Фитокемијски и фармаколошки потенцијал Медицаго сатива: преглед. Пхарм Биол. 2011; 49 (2): 211–220.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/20969516
- Малинов, МР и сар. „Равнотежа холестерола и жучних киселина у Мацаца фасцицуларис. Ефекти сапонина луцерке. “ Тхе Јоурнал оф Цлиницал Ресеарцх вол. 67,1 (1981): 156-62.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ371583/
- Молгаард Ј, вон Сцхенцк Х, Олссон АГ. Семе луцерке смањује концентрацију холестерола липопротеина мале густине и аполипопротеина Б код пацијената са хиперлипопротеинемијом типа ИИ. Атеросклероза. 1987; 65 (1-2): 173–179.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/3606731
- Сеида А, Ел-Хефнави Х, Абоу-Хуссеин Д, Мокхтар ФА, Абдел-Наим А. Процена клица Медицаго сатива Л. као антихиперлипидемичног и антихипергликемијског агенса. Пак Ј Пхарм Сци. 2015; 28 (6): 2061–2074.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/26639479
- Греи АМ, Флатт ПР. Ефекти панкреаса и екстра-панкреаса традиционалне антидијабетичке биљке, Медицаго сатива (луцерка). Бр Ј Нутр. 1997; 78 (2): 325–334.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/9301421
- Полуззи, Елисабетта и сар. „Фитоестрогени у постменопаузи: стање технике из хемијске, фармаколошке и регулаторне перспективе.“ Тренутна медицинска хемија вол. 21,4 (2014): 417-36.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3963458/
- Де Лео В, Ланзетта Д, Цаззавацца Р, Морганте Г. Траттаменто деи дистурби неуровегетативи делла донна ин менопауса цон ун препарато фитотерапицо. Минерва Гинецол. 1998; 50 (5): 207–211.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/9677811-треатмент-оф-неуровегетативе-менопаусал-симптомс-витх-а-пхитотхерапеут-агент/
- Ма Х, Сулливан-Халлеи Ј, Смитх АВ, ет ал. Естрогени ботанички суплементи, квалитет живота повезан са здрављем, умор и симптоми повезани са хормонима код преживелих од рака дојке: извештај студије ХЕАЛ. БМЦ допуна Алтерн Мед. 2011; 11: 109. Објављено 2011. 8. новембра
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/22067368-естрогениц-ботаницал-супплементс-хеалтх-релатед-куалити-оф-лифе-фатигуе-анд-хормоне-релатед-симптомс-ин-бреаст -преживели-рак-извештај о излечењу /
- Садегхи Л, Танвир Ф, Иоусефи Бабади В. Антиоксидативни ефекти луцерке могу побољшати оштећење наночестица гвожђе-оксида: Инвиво и инвитро студије. Регул Токсикол Фармакол. 2016; 81: 39–46.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/27445214-антиокидант-еффецтс-оф-алфалфа-цан-импрове-ирон-окиде-нанопартицле-дамаге-инвиво-анд-инвитро-студиес/
- Бора КС, Схарма А. Процена антиоксидативног и церебропротективног ефекта Медицаго сатива Линн. против исхемије и увреде реперфузије. Допуна заснована на доказима Алтернат Мед. 2011; 2011: 792167.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21785631-евалуатион-оф-антиокидант-анд-церебропротецтиве-еффецт-оф-медицаго-сатива-линн-агаинст-исцхемиа-анд-реперфусион-инсулт/
- Ал-Досари МС. Ин витро и ин виво антиоксидативна активност луцерке (Медицаго сатива Л.) на пацовима интоксикованим угљен-тетрахлоридом. Ам Ј Цхин Мед. 2012; 40 (4): 779–793.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/22809031-ин-витро-анд-ин-виво-антиокидант-ацтивити-оф-алфалфа-медицаго-сатива-л-он-царбон-тетрацхлориде-интокицатед-ратс/
- Бахмани, Махмоуд и сар. „Идентификација лековитих биљака за лечење каменаца у бубрезима и мокраћи“. Часопис о превенцији бубрежних повреда вол. 5,3 129-33. 27. јула 2016.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5039998/
- Бора, Кундан Сингх и Анупам Схарма. „Фитокемијски и фармаколошки потенцијал Медицаго сатива: преглед.“ Фармацеутска биологија 49.2 (2011): 211-220.
хттпс://ввв.тандфонлине.цом/дои/фулл/10.3109/13880209.2010.504732
- Цхен Л, Лиу Ј, Зханг И, Даи Б, Ан И, Иу ЛЛ. Структурна, термичка и антиинфламаторна својства новог пектиског полисахарида из луцерке луцерке (Медицаго сатива Л.). Ј Агриц Фоод Цхем. 2015; 63 (12): 3219–3228.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/25756601-струцтурал-тхермал-анд-анти-инфламматори-пропертиес-оф-а-новел-пецтиц-полисаццхариде-фром-алфалфа-медицаго-сатива-л-стем/
- Хонг, Ионг-Хан и сар. „Екстракти етил ацетата клица луцерке (Медицаго сатива Л.) ин витро и ин виво инхибирају упале изазване липополисахаридима.“ Часопис за биомедицинске науке вол. 16,1 64. 14. јула 2009.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2720939/
- Амраие, Есмаиел и сар. „Ефекти воденог екстракта луцерке на глукозу у крви и липиде код дијабетичких пацова изазваних алоксаном.“ Интервентна медицина и примењена наука вол. 7,3 (2015): 124-8.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4609025/
- Алмоханна, Хинд М и сар. „Улога витамина и минерала у губитку косе: преглед.“ Дерматологија и терапија вол. 9,1 (2019): 51-70.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6380979/
- Моримото И, Схиозава С, Танака И, Фујита Т. Л-канаванин делује на Т ћелије индуктора супресора да би регулисао синтезу антитела: лимфоцити пацијената са системским еритематозним лупусом посебно не реагују на Л-канаванин. Цлин Иммунол Иммунопатхол. 1990; 55 (1): 97–108.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/2137742-л-цанаванине-ацтс-он-суппрессор-индуцер-т-целлс-то-регулате-антибоди-синтхесис-лимпхоцитес-оф-системиц-лупус-еритхематосус- пацијенти-посебно-не реагују-на-л-канаванин /
- Центар за безбедност хране и примењену исхрану. „ФДА је истражила вишеструко избијање инфекција Е. Цоли О157.“ Америчка администрација за храну и лекове, ФДА.
ввв.фда.гов/фоод/оутбреакс-фоодборне-иллнесс/фда-инвестигатед-мултистате-оутбреак-е-цоли-о157-инфецтионс-линкед-алфалфа-спроутс-јацк-анд-греен.
- Децхет АМ, Херман КМ, Цхен Паркер Ц, ет ал. Избијање изазвано клицама, Сједињене Државе, 1998-2010: научене лекције и потребна решења. Прехрамбени Патхог Дис. 2014; 11 (8): 635–644.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/25076040-оутбреакс-цаусед-би-спроутс-унитед-статес-1998-2010-лессонс-леарнед-анд-солутионс-неедед/
- Моуса СА. Антитромботички ефекти природно добијених производа на коагулацију и функцију тромбоцита. Методе Мол Биол. 2010; 663: 229–240.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/20617421-антитхромботиц-еффецтс-оф-натурали-деривед-продуцтс-он-цоагулатион-анд-плателет-фунцтион/
- Семе луцерке, никнуто, сирово, ФоодДата Централ.