Преглед садржаја:
- Које су предности семена коморача?
- 1. Може побољшати здравље органа за варење
- 2. Може пружити олакшање од астме и других респираторних тегоба
- 3. Дојење женама може бити корисно
- 4. Маи Борба против лошег даха
- 5. Може да помогне у борби против дијабетеса
- 6. Може повећати раст дојке
- 7. Може да помогне у смањењу нивоа холестерола
- 8. Може вам помоћи у лечењу едема
- 9. Може повећати плодност
- 10. Може да регулише нивое крвног притиска
- 11. Лечење кила у мају
- 12. Нека побољша здравље јетре
- 13. Може промовисати губитак тежине
- 14. Може ублажити јутарњу болест
- 15. Може побољшати менструалне симптоме
- 16. Може побољшати квалитет спавања
- 17. Може да лечи Цандиду
- 18. Може побољшати изглед коже
- 19. Може побољшати здравље косе
- Које су хранљиве састојке у семену коморача?
- Нутритивне таблице
- Витамини
- Минерали
- Закључак
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 26 извора
Семе коморача ( Фоеницулум вулгаре ) сматра се веома корисним за ублажавање различитих болести, од загушења и стомачних гасова до астме и дијабетеса. Семе садржи моћне фитонутријенте и антиоксиданте. Најмоћнији од њих је анетол који их чини изузетно хранљивим и моћним. Сјеме коморача на шпанском се назива и семиллас де хинојо , на француском граинес де феноуил , а на арапском будхур алфианал . Читајте даље да бисте сазнали више о здравственим предностима семена коморача.
Које су предности семена коморача?
1. Може побољшати здравље органа за варење
Семе коморача користи се за лечење низа дигестивних болести, укључујући горушицу, цревне гасове (и гасове за дојенчад), надимање, па чак и колике код новорођенчади. Семе делује антиспазмодично и карминативно. Есенцијалне састојке семена могу помоћи у лечењу других озбиљних дигестивних тегоба попут синдрома иритабилног црева (1).
Неки извори сугеришу да семе коморача такође може помоћи у лечењу гастроезофагеалне рефлуксне болести (ГЕРБ), дијареје, констипације и улцерозног колитиса. Међутим, у вези с тим оправдано је више истраживања.
2. Може пружити олакшање од астме и других респираторних тегоба
Фитонутријенти у семену коморача помажу у чишћењу синуса. Ово може помоћи у ублажавању симптома астме. Својства искашљавања семена лече и друге респираторне тегобе попут бронхитиса, кашља и загушења. Студија је истраживала релаксантне ефекте семена коморача на ланце душника заморца (2). Закључено је да семе може понудити бронхијалну релаксацију. Међутим, потребно нам је више истраживања да бисмо разумели исти ефекат и на људе.
Семе коморача уместо тога може код неких особа да изазове симптоме астме (3). Стога, разговарајте са својим лекаром ако сте осетљиви на астму.
3. Дојење женама може бити корисно
Сјеме коморача садржи анетол (4). Неки верују да анетол опонаша особине хормона естрогена и повећава секрецију млека код жена. Семе коморача може бити од користи женама у лактацији, јер је такође познато да су галактагоге (супстанце које поспешују лактацију) (5).
4. Маи Борба против лошег даха
Анегдотски докази сугеришу да вам жвакање семена коморача може освежити дах. Семе има укус аниса (или сладића). Једноставно нагризање 5 до 10 семена коморача могло би вам освежити дах. Верује се да семе повећава производњу пљувачке и може испрати бактерије које изазивају лош задах. Есенцијално уље коморача има антибактеријска својства која помажу у борби против клица које изазивају лош задах. Што дуже жваћете семе, осећали бисте се освежавајуће.
5. Може да помогне у борби против дијабетеса
Студија из 2008. године открила је да есенцијално уље коморача може смањити ниво шећера у крви код дијабетичких пацова (6). Семе коморача такође су добар извор витамина Ц. Унос хранљивих састојака може смањити ниво шећера у крви, мада је потребно још истраживања како би се даље разумео овај механизам. Бетакаротен у семену коморача такође може смањити ниво холестерола код пацијената са дијабетесом типа 2. Такође, семе коморача има низак гликемијски индекс (7). Отуда могу бити добар додатак прехрани за дијабетес.
6. Може повећати раст дојке
У овом погледу постоје ограничена истраживања. Коморач је популаран састојак већине биљних производа који „повећавају попрсје“ (8). То би могло бити зато што имитира својства људског естрогена. Разговарајте са својим лекаром пре него што у ову сврху употребите семе коморача.
7. Може да помогне у смањењу нивоа холестерола
Утврђено је да метанолски екстракти коморача смањују ниво холестерола код мишева. Такође би могли смањити таложење масти (триглицерида) у коронарним артеријама (9).
8. Може вам помоћи у лечењу едема
Едем је оток ткива у телу због вишка течности. Анегдотски докази подржавају ефикасност семена коморача у лечењу едема. Анетол у семену коморача може помоћи у овом погледу (10).
9. Може повећати плодност
Коморач има естрогена својства (11). Анегдотски докази сугеришу да ова својства могу такође повећати плодност. Међутим, у вези с тим оправдано је више истраживања.
10. Може да регулише нивое крвног притиска
Сјеме коморача садржи калијум. Познато је да калијум сузбија штетне ефекте натријума и регулише количину течности у крвотоку. Ово може помоћи у снижавању крвног притиска (12).
Анегдотски докази сугеришу да калцијум у семенима такође може смањити крвни притисак. Може вам помоћи да крвни судови буду у тону, а може чак и да одржи пулс. Влакна у семенима коморача такође могу играти улогу у регулисању нивоа крвног притиска.
Истраживања показују да нитрити у семену коморача могу смањити ниво крвног притиска (13). Семе такође садржи магнезијум. Такође је познато да овај хранљиви састојак снижава ниво крвног притиска (14).
11. Лечење кила у мају
Неки извори помињу употребу семена коморача у традиционалној кинеској медицини за лечење киле (15). Међутим, потребно нам је више истраживања да бисмо потврдили да ли се могу користити у главном лечењу киле.
12. Нека побољша здравље јетре
У једној студији из 2011. године, семе коморача инхибирало је ћелије карцинома јетре и повећавало активност одређених антиоксидативних ћелија у јетри (16). Селен у семену коморача такође може побољшати функцију ензима јетре. Међутим, у вези с тим оправдано је више истраживања. Неки извори сугеришу да семе коморача такође може помоћи у ублажавању инфекција уринарног тракта (17).
13. Може промовисати губитак тежине
Сјеме коморача богато је влакнима и може помоћи у губитку килограма и задржати осјећај глади. Семе такође може смањити складиштење масти и побољшати апсорпцију хранљивих састојака. Међутим, у вези с тим оправдано је више истраживања.
Семе коморача има диуретичка својства (18). Повећавају излучивање урина и избацују вишак течности из тела. Ово такође може допринети губитку килограма. Међутим, овај губитак килограма изазван семеном коморача могао би бити директна последица губитка воде, а не губитка масти.
Корејска студија доказала је да унос чаја од коморача може сузбити апетит код људи са прекомерном тежином (19).
14. Може ублажити јутарњу болест
Семе коморача може се користити за смирење желуца и за брзо олакшање јутарњих мучнина. Жвакање семена коморача или узимање чаја од коморача могу вам помоћи. Семе коморача такође може спречити стомачне гасове и подстаћи избацивање гасова. Они такође могу помоћи у лечењу мучнине. Међутим, у овом погледу недостају истраживања.
15. Може побољшати менструалне симптоме
Прелиминарне студије потврдиле су да је коморач сигуран и ефикасан за ублажавање симптома менопаузе. Такође је познати емменагог (20). Фитоестрогена својства семена коморача такође могу помоћи у лечењу менструалних симптома као што су грчеви и валунзи (21).
16. Може побољшати квалитет спавања
Сјеме коморача садржи магнезијум. Неки извори сугеришу да магнезијум може побољшати квалитет и трајање сна, посебно код старијих особа. Минерал такође може помоћи у лечењу поремећаја спавања попут несанице (22).
17. Може да лечи Цандиду
Антиоксиданти у семену коморача могу помоћи у лечењу кандиде (23). Семе такође поседује антибактеријска и антифунгална својства. Могу бити ефикасни против Цандида албицанс (24). Узимање кашике семена коморача заједно са доручком може олакшати симптоме. Можете их згњечити и додати доручку. Чај од коморача такође можете да конзумирате тако што ћете семе потапати у врелу воду и узимати инфузирани чај ујутру.
18. Може побољшати изглед коже
Креме против старења коже са екстрактима коморача формулисане су да помажу у заштити коже од оштећења слободних радикала и побољшавају дуговечност ћелија коже (25).
- Да бисте тонирали кожу, можете узети прегршт семена коморача и додати их у кључалу воду. Оставити да се охлади. У смешу додајте неколико капи есенцијалног уља коморача. Филтрирај га. Нанесите га лицем уз помоћ памучних куглица што више пута током дана. Ваша кожа ће се осећати затегнуто и темељно освежена.
- Такође можете користити пару лица за семе коморача за побољшану текстуру коже. Додајте кашику семена коморача у један литар кључале воде. Нагните се над њега и покријте главу и врат пешкиром на 5 минута. Урадите то два пута недељно како бисте очистили поре и учинили да ваша кожа сјаји.
- Такође можете користити маску за лице. Припремите инфузију семена коморача додавањем кашике семена коморача у пола шоље кључале воде. Сачекајте 30 минута и додајте му кашику овсене каше и меда. Направите глатку пасту и нанесите је на лице. Оставите да делује 20 минута. Опрати млаком водом.
19. Може побољшати здравље косе
Антиоксиданти и антимикробна својства у семену коморача могу помоћи у лечењу многих болести косе. Семе може помоћи у лечењу перути, свраба власишта, ломљења косе и опадања косе (26).
- Прво припремите чај од семена коморача. Можете да истуцате три кашике семена коморача. Можете и да уложите у готов прах од семена коморача. Скувајте две шоље воде и додајте је семенима у праху. Раствор држите по страни око 15 минута. Користите га као последње испирање након што сте косу испрали шампоном. Ово може побољшати здравље косе и спречити њено ломљење и опадање.
- Такође можете користити раствор семена сирћета и сирћета. За припрему раствора за лечење свраба и суве коже главе можете користити јабуков сирћет и глицерин заједно са семеном коморача. Скувајте шољу воде. Прелијте га кашиком смрвљеног семена коморача смештеног у малу посуду. Сачекајте 30 минута. Додајте кашику биљног глицерина и јабуковог сирћета. Филтрирајте раствор газом. Умасирајте смешу у кожу главе и косу и оставите је да делује неко време. Исперите. Најбољи део је што се овај тоник може чувати у стакленој посуди недељама.
То су предности семена коморача. У следећем одељку проверићемо хранљиви профил семена коморача.
Које су хранљиве састојке у семену коморача?
Закључак
Иако у неким аспектима недостају истраживања, у целини, семе коморача може да подстакне ваше здравље. Укључите их у своју рутину и видећете разлику.
И реците нам како вам је овај пост о предностима семена коморача уљепшао живот. Једноставно оставите коментар испод.
Одговори стручњака на питања читалаца
Да ли можемо свакодневно да једемо семе коморача?
Да, благодати коморача могу се свакодневно уживати ако се конзумирају у умереним количинама.
Колико коморача могу да поједем дневно?
Довољно би било пет до седам грама семена коморача или 0,1 мл до 0,6 мл уља.
Чиме могу заменити семе коморача?
Семе аниса може бити добра замена јер има и укус сладића. Пошто семе аниса има јачи укус, можете га користити у малим количинама.
Можете ли јести сирови коморач?
Да, можете јести сирови коморач.
Који део биљке коморача можемо користити?
Могу се користити бела луковица коморача и зелене листове. Стабљике коморача прилично су жилаве и углавном се не конзумирају.
Да ли је коморач добар за очи?
Традиционална медицина сугерише да је коморач добар за побољшање вида. Има антиинфламаторна својства и може помоћи у лечењу различитих проблема повезаних са очима, као што су суве очи и сузне или уморне очи. Аиурведски лекови тврде да користе коморач за чишћење замућених очију и помажу у лечењу глаукома и катаракте. Међутим, у овом погледу недостају истраживања.
Откуд семе коморача?
Семе коморача потиче од плодова биљке коморача.
26 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Портинцаса, Пиеро и сар. „Есенцијално уље куркумина и коморача побољшава симптоме и квалитет живота код пацијената са синдромом иритабилног црева.“ Часопис за гастроинтестиналне и јетрене болести 25.2 (2016).хттпс: //пубмед.нцби.нлм.них.гов/27308645/
- Боскабади, МХ, А. Кхатами и А. Назари. „Могући механизам (и) за релаксирајуће дејство Фоеницулум вулгаре на ланце душника заморца.“ Дие Пхармазие-Међународни часопис за фармацеутске науке 59.7 (2004): 561-564.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/15296096/
- Сцхвартз, Ховард Ј., ет ал. „Професионални алергијски ринокоњунктивитис и астма због семена коморача.“ Анали о алергији, астми и имунологији 78.1 (1997): 37-40.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/абс/пии/С1081120610633698
- Леал, Патрициа Ф., ет ал. „Кинетика екстракције и садржај анетола у коморачу (Фоеницулум вулгаре) и екстрактима семена аниса (Пимпинелла анисум) добијени сокхлет-ом, ултразвуком, перколацијом, центрифугирањем и дестилацијом воденом паром.“ Наука и технологија раздвајања 46.11 (2011): 1848-1856.
хттпс://ввв.тандфонлине.цом/дои/абс/10.1080/01496395.2011.572575
- "Коморач." База података о лековима и лактацији (ЛацтМед)., Америчка национална библиотека медицине, 3. децембар 2018. ввв.нцби.нлм.них.гов/боокс/НБК501793/
- С. Јавади, М. Илкхнипоур, Р. Хеидари и В. Нејати, 2008. Есенцијално уље на глукози у крви пацова у ефекту Фоеницулум вулгаре Милл (коморач). Истраживање биљних наука, 1: 47-49. Азијски часопис за информационе технологије, 18: 250-260.
хттпс://медвелљоурналс.цом/абстрацт/?дои=псрес.2008.47.49
- Анусха, МБ, ет ал. „Ефикасност одабраних састојака хране на однос ефикасности протеина, гликемијски индекс и ин витро пробавна својства.“ Часопис за прехрамбену науку и технологију 55.5 (2018): 1913-1921.
хттпс://линк.спрингер.цом/артицле/10.1007/с13197-018-3109-и
- Фугх-Берман, Адриане. „Биљни производи који повећавају попрсје.“ Акушерство и гинекологија 101,6 (2003): 1345-1349.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/абс/пии/С0029784403003624
- Хиполипидемијски и анти-атерогени ефекат метанолског екстракта коморача (Фоеницулум Вулгаре) код хиперхолестеролемичних мишева.
хттпс://пдфс.семантицсцхолар.орг/ее29/б982б0бб6ц9021бдф9а8б1бе91206926788д.пдф
- Понте, Едсон Л., и сар. „Упоредна студија анти-едематогених ефеката анетола и естраголе.“ Фармаколошки извештаји 64.4 (2012): 984-990.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/абс/пии/С1734114012708952
- Алберт-Пулео, Мајкл. „Коморач и анис као естрогени агенси.“ Јоурнал оф Етхнопхармацологи 2.4 (1980): 337-344.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/6999244/
- Ву, Аихуа, Мартин Воли и Мајкл Стовасер. „Узајамно деловање бубрежног калијума и натријума у регулацији крвног притиска: критична улога пута ВНК-СПАК-НЦЦ.“ Часопис о хуманој хипертензији 33.7 (2019): 508-523.
хттпс://ввв.натуре.цом/артицлес/с41371-019-0170-6
- Сваминатхан, Акила, ет ал. „Нитрити добијени из семена фонеицулум вулгаре (коморача) унапређују васкуларне функције.“ Јоурнал оф Фоод Сциенце 77.12 (2012): Х273-Х279.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/23240972/
- Сањулиани, Антонио Фелипе, Виргиниа Генелху де Абреу Фагундес и Емилио Антонио Францисцхетти. „Ефекти магнезијума на крвни притисак и ниво унутарћелијских јона бразилских хипертензивних пацијената.“ Међународни часопис за кардиологију 56.2 (1996): 177-183.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/абс/пии/0167527396027167
- Традиционални кинески лек за лечење киле, Гоогле Патенти.
хттпс://патентс.гоогле.цом/патент/ЦН104083631Б/ен
- Мохамад, Рагаа Хосни, ет ал. „Антиоксидативни и антиканцерогени ефекти метанолног екстракта и испарљивог уља семена коморача (Фоеницулум вулгаре).“ Часопис о лековитој храни 14.9 (2011): 986-1001.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21812646/
- Гохари, Ахмад-Реза и Соодабех Саеидниа. „Улога биљних лекова у лечењу болести уринарног тракта.“ Часопис за нефрофармакологију 3.1 (2014): 13.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5297587/
- Сиед, Фареедуддин Куадри, ет ал. „Увид у вишеструке и окорјеле фармаколошке примјене Фоеницулум вулгаре (коморач).“ Здравље биљака и човека, том 3. Спрингер, Цхам, 2019. 231-254.
хттпс://линк.спрингер.цом/цхаптер/10.1007/978-3-030-04408-4_11
- Бае, ЈиИоунг, ет ал. „Испијање чаја од коморача (фоеницулум вулгаре) и пискавице (тригонелла фоенум-граецум) потискује субјективни краткорочни апетит код жена са прекомерном тежином.“ Истраживање клиничке исхране 4.3 (2015): 168-174.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4525133/
- Рахими, Роја и Мохаммад Реза Схамс Ардекани. „Лековита својства млина Фоеницулум вулгаре. у традиционалној иранској медицини и савременој фитотерапији “. Кинески часопис за интегративну медицину 19.1 (2013): 73-79.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/23275017/
- Рахимикиан, Фатемех, ет ал. „Ефекат Фоеницулум вулгаре Милл. (Коморач) на симптоме менопаузе код жена у постменопаузи: рандомизирано, троструко слепо, плацебо контролисано испитивање.“ Менопауза 24.9 (2017): 1017-1021.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/28509813/
- Аббаси, Бехноод, ет ал. „Ефекат додатака магнезијума на примарну несаницу код старијих особа: Двоструко слепо, плацебо контролисано клиничко испитивање.“ Часопис за истраживање медицинских наука: званични часопис Универзитета медицинских наука Исфахан 17.12 (2012): 1161.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3703169/
- Паи, Митхун БХ, ет ал. „Антигљивична ефикасност Пуница гранатум, Ацациа нилотица, Цуминум циминум и Фоеницулум вулгаре на Цандида албицанс: студија ин витро.“ Индијски часопис за стоматолошка истраживања 21.3 (2010): 334.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/20930339/
- Лиу, Кинг и сар. „Антибактеријске и антимикотичне активности зачина.“ Међународни часопис за молекуларне науке 18.6 (2017): 1283.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5486105/
- Јадоон, Саима, ет ал. „Потенцијал старења фитоекстракта са напуњеним фармацеутским кремама за дуготрајност ћелија људске коже.“ Оксидативна медицина и ћелијска дуговечност 2015 (2015).
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4581564/
- Елиаз, Исаац Г. и Схмуел Гонен. „Метода и производ за подстицање раста косе и лечење стања коже.“ Амерички патент бр. 6,203,782. 20. марта 2001.
хттпс://патентс.гоогле.цом/патент/УС6203782Б1/ен