Преглед садржаја:
- Благотворност паприке у здрављу
- 1. Добро за очи:
- 2. Сагорева више калорија:
- 3. Предности против рака:
- 4. Кардиоваскуларне предности:
- 5. Подржава имуни систем:
- 6. Одличан извор витамина Б6 и магнезијума:
- 7. Лечи недостатак гвожђа:
- 8. Благодати капсаицина:
- 9. Својства детоксикације:
- 10. Благодати калијума:
- 11. Остале погодности:
- Благодати паприке за косу
- 12. Високи силицијум подржава косу и нокте:
- 13. Подстиче раст косе:
- 14. Јача фоликуле длаке:
- 15. Побољшава раст и здравље косе:
- Благодати паприке за кожу
- 16. Бори се против оксидативне штете:
- 17. Претвара кожу здравом и младоликом:
- 18. Лечи херпес зостер и атлетско стопало:
- 19. Поништава знакове старења:
- 20. Чисти мрље и осипе на кожи:
- Нутритивна вредност паприке:
Паприка, позната и као слатка паприка или капсицум, у основи је паприка мање оштрих сорти која је доступна у различитим бојама попут жуте, црвене, зелене, љубичасте и наранџасте. Ово пунасто поврће у облику звона гајено је пре више од 900 година у јужној и централној Америци, а европски колонизатори Северне Америке су га назвали бибер. Они могу лако да расту у различитим врстама климе.
Слатка паприка одлична је комбинација пикантног укуса и хрскаве текстуре. Они су научно познати као Цапсицум аннуум и спадају у категорију биљака биљака ноћурка (соланацеае) које чине љута паприка, кајенска паприка, кромпир, парадајз и патлиџан. Зелена и љубичаста паприка благо је горкастог укуса, док црвена, жута и наранџаста имају слађи и воћни укус.
Супстанца „капсаицин“ која контролише љутину паприке је у врло малој количини у паприци, чинећи је мање „љутом“. Иако су доступни током целе године, љети су најзаступљенији и најукуснији. Садржај витамина Ц и каротеноида такође се повећава када је паприка на врхунцу зрелости.
Ово живописно и атрактивно поврће ужива широм света у разним кухињама. Друга имена капсицума су ' Схимла Мирцх ' на хиндском, ' Педда Мираппа ' на телушком, ' Куда Милагаи ' на тамилском, ' Паранги Мулагу ' на малајаламском, ' Донне Менасинакаи ' на канадском, ' Бхопли Мирцхи ' на маратском, ' Симла Марцхан 'на гуџаратском и' Симла Мирцх 'на бенгалском.
Благотворност паприке у здрављу
Осим што даје укус и атрактивност непристојним јелима, паприка је пуна хранљивих састојака попут витамина А, Ц и К, каротеноида и дијететских влакана што их чини изузетно корисним за опште добро здравље. Паприка такође садржи витамин Б6 и фолате који помажу у снижавању нивоа хомоцистеина, смањујући тако ризик од срчаних болести. Неке од здравствених благодати паприке-паприке дате су у наставку:
1. Добро за очи:
С високим садржајем витамина А, црвена паприка помаже у одржавању здравог вида, посебно ноћног вида. Они су богат извор каротеноида званог лутеин који помаже у смањењу ризика од макуларне дегенерације очију. Макуларна дегенерација очију је најчешћи узрок старосног губитка вида. Паприка такође штити ваше очи од катаракте због високог нивоа бета-каротена и витамина Ц.
2. Сагорева више калорија:
Црвена паприка помаже у активирању термогенезе и повећава брзину метаболизма. Капсаицин који је одговоран за повећање љутине других паприка налази се у папричици у врло малим количинама. Тако имају благо термогено дејство које повећава метаболизам без повећања брзине откуцаја срца и крвног притиска за разлику од љуте паприке. Дакле, они могу подржати губитак тежине.
3. Предности против рака:
Богат бибер антиоксидантима и антиинфламаторним хранљивим састојцима пружа неколико предности против рака. Ризик од рака се повећава услед хроничног прекомерног упала и хроничног нежељеног оксидативног стреса. Ови фактори се могу надокнадити редовним уносом фитонутријената који имају антиоксидативна и антиинфламаторна својства. Штавише, паприка садржи и сумпорна једињења која подржавају здравље. Ензими у паприци помажу у превенцији карцинома желуца и рака једњака. Утврђено је да је каротеноидни ликопен ефикасан у превенцији рака простате, бешике, грлића материце и панкреаса.
4. Кардиоваскуларне предности:
Црвена паприка богата је ликопеном, што је чини изврсном за здраво срце, док је зелена паприка добар извор влакана за смањење холестерола. Повећани нивои хомоцистеина могу довести до већег ризика од срчаних болести. Паприка садржи витамин Б6 и фолате који помажу у снижавању нивоа хомоцистеина. Поред ових, снажни антиоксиданти витамини А и Ц присутни у овом поврћу помажу у брисању слободних радикала. Калијум који садржи паприка паприка снижава око 162 милиграма крвног притиска, што је корисно и за срце.
5. Подржава имуни систем:
Витамин Ц је од виталног значаја за одржавање здравог имунолошког система и за изградњу јаког колагена за подршку кожи и зглобовима. То је кључно за смањење ризика од артритиса и смањење упале. Витамин К помаже у стварању крвних угрушака. Важан је за развој јаких костију и заштиту ћелија од оксидативног оштећења.
6. Одличан извор витамина Б6 и магнезијума:
Комбинација витамина Б6 и минерала магнезијума доводи до смањења нивоа анксиозности, посебно због пред-менструалних симптома. Будући да је природни диуретик, витамин Б6 помаже у смањењу надимања и спречава хипертензију.
7. Лечи недостатак гвожђа:
Црвена паприка паприка обезбеђује готово 300 процената дневних потреба за витамином Ц. Витамин Ц је неопходан за правилну апсорпцију гвожђа. Дакле, они који пате од недостатка гвожђа треба да једу црвену паприку.
8. Благодати капсаицина:
Капсаицин се налази у белим мембранама паприке који је одговоран за топлоту и семенкама. Смањује ниво холестерола и триглицерида. Убија чир који изазива бактерије у желуцу и јача имунитет.
9. Својства детоксикације:
Паприка-паприка помаже у чишћењу загушених слузница у носу и плућима и уклања знојење знојем.
10. Благодати калијума:
Паприка је добар извор калијума. Овај минерал помаже у одржавању течности и минерала у равнотежи у телу. Појачава функцију мишића и регулише крвни притисак.
11. Остале погодности:
Сок од бибер-паприке показао се ефикасним у лечењу гастроинтестиналних поремећаја као што су чир, дијареја и диспепсија. Такође смањује учесталост неколико респираторних проблема попут емфизема, астме и инфекција у плућима. Испијање сока од паприке је ефикасан лек против упале грла и крварења из носа.
Благодати паприке за косу
Добити здраву, дугу и густу косу је сан свих. Али на несрећу, нездрав начин живота и недостатак одговарајуће опскрбе храњивим састојцима у исхрани често доводе до неколико проблема са косом, попут проређивања косе, перути, исецања и губитка косе. Сада би ово могло изгледати чудно, али паприка може подржати раст косе побољшавајући циркулацију крви у власишту. Доље су дате предности паприке за косу.
12. Високи силицијум подржава косу и нокте:
Зелена паприка садржи висок садржај природног силицијума, који може подржати здраву косу и нокте.
13. Подстиче раст косе:
Подстичући циркулацију, паприка-паприка побољшава ефикасност осталих биљака. Црвени бибер је природни стимулатор раста косе и изузетно је ефикасан у лечењу губитка косе. У случају губитка косе, капсицум побољшава проток крви што је витално за правилан раст косе и заштиту фоликула длаке од ефеката дихидро тестостерона (ДХТ).
14. Јача фоликуле длаке:
Један од разлога зашто биљке и плодови паприке добро служе за косу је чињеница да су изврсни извори витамина Ц који је неопходан за здравље косе. Витамин Ц помаже у правилној апсорпцији гвожђа, обезбеђујући тако довољно гвожђа у црвеним крвним зрнцима за пренос кисеоника у фоликуле длаке. Витамин Ц се такође користи у стварању колагена. Колаген је потребан фоликулима длаке, крвним судовима и кожи да би остали здрави и за њихов оптималан раст. Недостатак витамина Ц може проузроковати суву косу која се цепа и лако се ломи.
15. Побољшава раст и здравље косе:
Примена паприке на косу може бити ефикасна у покретању раста косе кроз побољшање циркулације крви у кожи главе. Скувајте неколико сувих црвених паприка у води и оставите 5 до 6 минута. Након што га охладите, масирајте га уз помоћ памучног подметача на глави и оставите 10 до 15 минута. Затим исперите косу. То би требало радити два пута недељно за најбоље резултате. Пикантност паприке побољшава раст и здравље косе.
Благодати паприке за кожу
Здрава и блистава кожа игра важну улогу у побољшању укупног изгледа. Неки од уобичајених проблема са кожом с којима се данас суочавају многи људи су појава бора, промена боје, задебљање и смањење еластичности. Иако генетика у великој мери одређује када кожа почиње да показује знаке старења, могу постојати и други узроци као што су оштећење коже и нездрав начин живота. Оксидација је хемијски процес у којем слободни радикали краду електроне из здравих ћелија, узрокујући тако оштећење коже. Већина оштећења коже настаје услед излагања пушењу и сунчевој светлости.
16. Бори се против оксидативне штете:
Црвена, зелена и жута паприка богата је витамином Ц који помаже у производњи колагена. Колаген одржава кожу чврстом и штити ћелије од даљег оштећења. Повећава способност коже у борби против оксидативног оштећења.
17. Претвара кожу здравом и младоликом:
Антиоксиданти и фитокемикалије присутни у соку од паприке чине кожу здравом и младалачком.
18. Лечи херпес зостер и атлетско стопало:
Захваљујући својим анти-гљивичним и антибактеријским својствима, паприка може ублажити инфекције попут херпес зостер и атлетског стопала у комбинацији са одговарајућим лековима.
19. Поништава знакове старења:
Конзумација сока од паприке помаже у преокретању знакова старења због високог нивоа антиоксиданса. Паприка-паприка штити кожу од слободних радикала који узрокују оштећења, промовишући тако здраву и млађу кожу.
20. Чисти мрље и осипе на кожи:
Мешавина сока од шаргарепе и зелене паприке може бити врло ефикасна за уклањање мрља и осипа на кожи.
Нутритивна вредност паприке:
Све паприке су добар извор витамина А, Ц и К; међутим, црвене су највише по хранљивој вредности. Црвена паприка такође садржи каротеноиде попут ликопена и бета-криптоксантина. Они су богати фитокемикалијама и имају значајну количину влакана. Супстанца капсаицин која се јавља у белим мембранама друге паприке присутна је у мањим количинама у паприци. Неке хранљиве материје доступне у паприци-паприци дате су у наставку.
Табела прехрамбених паприка, УСДА:
Паприка, слатка, зелена, сирова | |
---|---|
Нутритивна вредност на 100 г (3,5 оз) | |
Енергија | 84 кЈ (20 кцал) |
Угљени хидрати | 4.64 г |
- Шећери | 2,4 г |
- Дијететска влакна | 1,7 г |
Дебео | 0,17 г |
Протеин | 0.86 г |
Витамин А екв. | 18 μг (2%) |
- бета-каротен | 208 μг (2%) |
- лутеина и зеаксатина | 341 μг |
Тиамин (вит. Б 1) | 0,057 мг (5%) |
Рибофлавин (вит. Б 2) | 0,028 мг (2%) |
Ниацин (вит. Б 3) | 0,48 мг (3%) |
Пантотенска киселина (Б 5) | 0,099 мг (2%) |
Витамин Б 6 | 0,224 мг (17%) |
Фолат (вит. Б 9) | 10 μг (3%) |
Витамин Ц | 80,4 мг (97%) |
Витамин Е. | 0,37 мг (2%) |
Витамин К | 7,4 μг (7%) |
Калцијум | 10 мг (1%) |
Гвожђе | 0,34 мг (3%) |
Магнезијум | 10 мг (3%) |
Манган | 0,122 мг (6%) |
Фосфор | 20 мг (3%) |
Калијум | 175 мг (4%) |
Натријум | 3 мг (0%) |
Цинк | 0,13 мг (1%) |
Флуорид | 2 µг |
Original text
- Витамин Ц: Звонаста паприка богата је витамином Ц. У ствари, садржи више него двоструку количину витамина Ц која се налази у агрумима. Шоља сецкане паприке паприке даје више од 100 процената