Преглед садржаја:
- Шта је црно вино?
- Које су врсте црног вина?
- Шта је историја црвеног вина?
- Који састојци црвеног вина чине тако корисним?
- Да ли је црно вино добро за вас?
- Које су благодати црвеног вина за здравље?
- 1. Повећава здравље срца
- 2. Смањује ниво холестерола
- 3. Помаже у борби против дијабетеса
- 4. Бори се против рака
- 5. Спречава гојазност
- 6. Спречава висок крвни притисак и мождани удар
- 7. Промовише дуговечност
- 8. Смањује стрес
- 9. Побољшава снагу костију
- 10. Смањује ризик од катаракте
- 11. Промовише здравље јетре
- 12. Може да помогне у спречавању Алцхајмерове болести
- 13. Повећава здравље мозга
- 14. Бори се против депресије
- 15. Побољшава сан
- 16. Побољшава функцију плућа
- 17. Спречава пропадање зуба
- 18. Повећава ниво омега-3 масних киселина
- 19. Јача имунолошки систем
- 20. Помаже у борби против Паркинсонове болести
- Како црвено вино користи кожи?
- 21. Успорава старење и чини кожу сјајном
- 22. Бори се против акни
- 23. Лечи опекотине од сунца
- Било какве погодности за косу?
- 24. Промовише густу косу
- Како се прави црвено вино?
- Ред Вине Вс. Бело вино: Шта је здравије?
- Који су нежељени ефекти црвеног вина?
Јесте ли знали да црно вино може бити здраво? Постоји обиље доказа да умерени унос црног вина може имати благотворне ефекте. Може промовисати здравље срца и чак се борити против неких облика рака. Међутим, кључна је умерена конзумација црног вина.
У овом посту ћемо разговарати о свему што требате знати о црвеном вину, укључујући начине на које то може имати користи за ваше здравље.
Преглед садржаја
- Шта је црно вино?
- Које су врсте црног вина?
- Шта је историја црвеног вина?
- Који састојци црвеног вина чине тако корисним?
- Да ли је црно вино добро за вас?
- Које су благодати црвеног вина за здравље?
- Како црвено вино користи кожи?
- Било какве погодности за косу?
- Како се прави црвено вино?
- Црвено вино против белог вина: шта је здравије?
- Који су нежељени ефекти црвеног вина?
- Како пити вино умерено?
- Који су популарни рецепти за црвено вино?
- Како купити црно вино? Шта узети у обзир?
- Како одабрати и чувати црвено вино?
- Које су најбоље употребе црног вина?
Шта је црно вино?
Ово је врста вина направљена од црних сорти грожђа. Али боја вина може се разликовати - од интензивне љубичице (млада вина) до црвене цигле (зрела вина) и смеђе (старија вина).
Занимљива је прича о томе како се прави вино - од ручног избора до флаширања. О процесу ћемо детаљно разговарати у каснијем одељку у овом посту. Али, једноставно речено, црно вино се прави дробљењем и ферментацијом грожђа тамне боје (цело воће).
Садржај алкохола у црном вину обично се креће од 12% до 15%.
Органско вино је друга врста вина која има суптилну разлику. Ово вино производи се од грожђа које се гаји према принципима органске пољопривреде - која забрањује употребу хемикалија и других вештачких ђубрива.
Једна чаша црног вина има око 125 калорија. Садржи око 3,8 грама угљених хидрата и нема холестерола.
Али хеј, да ли сте знали да постоје различите врсте црног вина?
Назад на ТОЦ
Које су врсте црног вина?
Постоје различите врсте црвеног вина, свако са својим јединственим елементом. Неки од најпопуларнијих су:
- Сирах, који се такође назива Схираз. Ова сорта даје зачињено и издашно црвено вино. Сорта се обично користи за производњу просечних вина. Али нека вина која долазе из ове сорте имају интензивне ароме и велику дуговечност.
- Мерлот, чија је мекоћа ову сорту учинила „уводом вина“ за нове винопије.
- каберне, која је једна од најбољих светских сорти. Ова врста вина обично се подвргава храсту.
- Малбец, пореклом из округа Бордо у Француској, ова сорта се често меша са кабернеом и мерлоом.
- црни пинот, који је једно од најплеменитијих грожђа црвеног вина. Ову сорту је тешко узгајати.
- Зинфандел, најразноврснија светска винска сорта грожђа.
- Сангиовесе, који може бити добар избор за кухиње италијанског стила.
- Барбера, која има сличне атрибуте као Мерлот, мада не толико популарна.
Не само сорте, већ и црно вино има богату историју.
Назад на ТОЦ
Шта је историја црвеног вина?
Црвено вино је први пут произведено (користећи процес ферментације) у Грузији и Ирану још око 6000. п. А вино се први пут спомиње као лек који је створио човек око 2200. године пре нове ере, у староегипатским папирусима и сумерским таблетама.
Хипократ, надалеко познат као отац западне медицине, промовисао је вино као део здраве исхране. Према његовим речима, вино је такође било добро за дезинфекцију рана, ублажавање болова током порођаја и лечење симптома дијареје и летаргије. Чак и током средњег века, католички монаси су били познати да често користе вино за разне медицинске третмане. А током епидемије колере 1892. која је потресла Немачку, вино се користило за стерилисање воде.
Почетком 20. века забележен је успон покрета Умереност који је обесхрабрио потрошњу вина, повезујући је са алкохолизмом.
Током последњих година спроведене су бројне студије које су бациле позитивно светло на вино, посебно на црвену сорту. Истраживања су показала да умерена конзумација вина има благотворне ефекте на здравље срца и управљање дијабетесом. Такође може помоћи у борби против гојазности и болести нервног система. У овом посту видећете тону овог истраживања. Само настави читати.
Пре него што наставимо даље, морате знати о француском парадоксу. Ово је запажање да Французи имају врло ниске стопе срчаних болести, упркос томе што конзумирају велике количине холестерола и засићених масти (1). Одређени стручњаци сматрају да би редовна конзумација црног вина од стране Француза могла бити разлог.
Оно што је такође важно узети у обзир јесте да су студије показале да засићене масти и холестерол нису увек толико лоши. Када се конзумирају у умереним количинама, не наносе штету (2), (3).
Па, ово показује црно вино као еликсир за виталност и добро здравље. То још не знамо, али који састојци црвеног вина могу да га учине тако корисним?
Назад на ТОЦ
Који састојци црвеног вина чине тако корисним?
Слика: Схуттерстоцк
Црвено вино се прави од грожђа, а грожђе је богато неколико антиоксиданата. Неки од њих укључују катехине, ресвератрол, епикатехин и проантоцијанидине (4).
Ресвератрол, антиоксидант који долази из коре грожђа, има благодати старења и здравље срца.
Флавоноиди, посебно антоцијани, који вину дају богату црвену боју, могу имати благотворне ефекте на целокупно здравље. А проантоцијанидини могу смањити ризик од срчаних болести (5). Ови антиоксиданти такође помажу у борби против оштећења слободних радикала. Вина садрже и шећер - што је нешто што требате узети у обзир.
- Суво вино - 4 грама шећера по литру
- Средње суво вино - 4 до 12 грама шећера по литри (0,5 до 2 грама по чаши)
- Слатко вино - 45 грама шећера по литру (6 грама по чаши)
Црвено вино би могло бити доступно у свим овим врстама, а ако је могуће, покушајте да се одлучите за суву сорту.
И прелазећи на велико питање -
Назад на ТОЦ
Да ли је црно вино добро за вас?
То је цео договор, зар не? О да, прекомерна потрошња је опасна. То вам може уништити живот и натјерати вас да се запитате зашто сте уопће попили први гутљај.
Али црвено вино, умерено, има користи.
Предности. Тешко је повезати тај израз са вином, зар не? Па - не више. Конзумација црног вина (умерено, сетите се) може смањити ризик од деменције (6). Може чак и да спречи болести јетре и да понуди заштиту од карцинома (посебно рака простате) (7), (8).
Постоји толико много других предности. Стварно.
И погледаћемо их све. Али пре тога, ако сте против конзумирања вина (из било ког разлога), али ипак желите добробити које ово вино нуди, имате добре вести.
Пилула од црвеног вина. Искакање таблете може вам помоћи да добијете благодати ресвератрола без потребе да одчепите једну бочицу. Узимање пилуле од црног вина такође вам може помоћи да избегнете све празне калорије и шећере који долазе са црвеним вином.
Пре него што кренемо ка предностима, желимо једну ствар врло јасно разјаснити.
ОДРИЦАЊЕ ОДГОВОРНОСТИ Нити Америчко удружење за срце, нити Национални институт за срце, плућа и крв не препоручују да пијете алкохол само да бисте спречили болест. Алкохол може изазвати зависност и може довести до озбиљних здравствених проблема или чак погоршати неке. |
У реду? У реду.
Назад на ТОЦ
Које су благодати црвеног вина за здравље?
Погледајте неке од најбољих здравствених благодати црвеног вина.
1. Повећава здравље срца
Антиоксиданти у црном вину могу повећати ниво доброг холестерола (липопротеин велике густине или ХДЛ). Ово спречава накупљање холестерола, спречавајући болести срца. Полифеноли у црвеном вину, посебно ресвератрол, могу заштитити облоге крвних судова у вашем срцу. Утврђено је да ресвератрол смањује крвне угрушке (9). Иако је потребно више истраживања, могућности обећавају.
Ресвератрол у црвеном вину такође може спречити сазревање незрелих масних ћелија. Такође може да активира протеин назван сиртуин 1, који штити срце од упале (10).
Према другој студији Израелског технолошког института, црвено вино може побољшати здравље ћелија у крвним судовима. Према извештају, редовна (и умерена) конзумација црног вина током 21 дана може значајно побољшати функцију васкуларних ендотела. Али, желимо поново да нагласимо, умереност је кључ. И ни на који начин не желимо да промовишемо алкохол. Чаша вина ту и тамо је у реду. Или ако излазите викендом и попијете неколико пића уз вечеру. Али вежбајте умереност.
Црвено вино такође шири артерије. А у погледу здравствених користи, две чаше црног вина су исто што и пет литара воћног сока (11). Али ако сте неко ко има проблема са алкохолом, црвено вино није прави начин за то.
Према другој индијској студији, кверцетин, други полифенол црвеног вина, показује кардиопротективна својства (12). Такође је утврђено да вино подстиче регресију крвног притиска. Такође је утврђено да особе које пију вино имају виши ниво доброг холестерола од својих колега. Студија закључује да црвено вино, као додатак исхрани, може бити корисно за срце. Али, имајте на уму, само као додатак исхрани.
Друга америчка студија наводи да ресвератрол у црвеном вину може спречити старосни пад кардиоваскуларне функције (13). А као у још једној италијанској студији, иако црвено вино има своје предности, не знамо његове ефекте на оне који не пију (14). Стога овај пост не тражи од пића да почну да узимају црно вино како би искористили његове користи, већ од јаких пића да ограниче његов унос како би стекли користи. А људи који не пију могу добити свој део ресвератрола и кроз грожђе.
Говорећи о здравој дози, мушкарци могу ограничити потрошњу на 1-2 пића дневно. А жене се могу ограничити на 1 пиће дневно. Иначе, ово је на вишем крају. Једно „пиће“ једнако је 118 мл вина, или 355 мл пива, или 44 мл жестоких алкохолних пића или 30 мл жестоких алкохолних пића (15).
А ако тражите вино које је најздравије за срце, одаберите пинот црни - грожђе узгајано за ово црно вино долази из влажног и хладног окружења. То значи да су најздравији делови плода најсвежији.
Иако знамо да умерена конзумација црног вина може спречити срчане болести, оно што не знамо је да ли може преокренути постојеће стање (16). У том погледу нам је потребно више истраживања.
2. Смањује ниво холестерола
Осим што подиже ниво доброг холестерола, ресвератрол у црвеном вину може смањити и ниво лошег холестерола. Али према Националном програму за образовање о холестеролу, смањење потрошње трансмасних киселина и свакодневно вежбање могли би бити бољи начини за одржавање нивоа холестерола у контроли.
Студије кажу да дневна чаша црног вина током четири недеље може да повиси ниво доброг холестерола за 16 процената и смањи количину фибриногена (једињења за згрушавање) за 15 процената (17). Посебно је алкохол у вину тај који пружа ове благодати, које можда неће постићи било који екстракт црвеног грожђа. Друге студије кажу да иако је црвено вино заштитно, други облици алкохола можда неће имати сличне благотворне ефекте.
Црвено вино вам може помоћи ако имате тамно месо. Спречава ослобађање штетних једињења у тамном месу која могу подићи ниво холестерола (18). А према бразилској студији, црно вино може помоћи у спречавању стварања плака, што је директна последица повећаног холестерола (19).
Црвено вино не само да повећава добар холестерол, већ и честице чини већим. Велике и пахуљасте верзије ХДЛ-а су сјајне вести за срце (20).
3. Помаже у борби против дијабетеса
Слика: Схуттерстоцк
Према Америчком удружењу за дијабетес, пијење црног вина може смањити шећер у крви до 24 сата. Али то на страну, постоје нека истраживања која показују како црвено вино може помоћи дијабетичарима.
Према недавној студији, умерена конзумација црног вина може смањити ризик од срчаних болести код пацијената са дијабетесом типа 2 (21). Али осим умерености, оно што дијабетичари (нарочито они који лече, такође морају узети у обзир) је доба дана када конзумирају вино.
Још занимљивије, према студији, људи који су конзумирали вино три до четири пута недељно имали су 30% мање шанси да развију дијабетес од оних који су пили мање од једном недељно. Заслуге би могли добити полифеноли у црвеном вину, који могу помоћи у управљању нивоом шећера у крви (22). Међутим, лекари укључени у студију не препоручују својим пацијентима да почну да пију само да би смањили ризик од дијабетеса. Такође се мора знати да различите врсте алкохола могу различито утицати на ниво шећера у крви. На пример, пиво може подићи шећер у крви, док јака пића могу опасно смањити ниво.
Важно је озбиљно схватити случај дијабетеса јер су статистике алармантне. Према извештајима СЗО, број пацијената са дијабетесом се брзо повећао - са 108 милиона регистрованих случајева у 1980. на 422 милиона у 2014. (23). Дијабетес такође може изазвати мождани удар, отказивање бубрега, болести срца и ампутацију доњих удова (24).
Друга студија је потврдила да узимање чаше црног вина сваке ноћи може смањити ризик од дијабетеса (25). Сугерише да би се безалкохолним састојцима црвеног вина могло приписати признање за антидијабетичка својства. А као и према другој украјинској студији спроведеној на дијабетичким пацовима, црвено вино и његови полифеноли показују велико обећање у лечењу, па чак и превенцији дијабетеса (26). Танинска киселина, једно од безалкохолних једињења црвеног вина, такође може помоћи у лечењу дијабетеса (27).
Црвено вино је један од најбогатијих дијеталних извора ресвератрола, који, према студији, може побољшати здравље артерија дијабетичара (28).
Црвено вино такође садржи 13 пута више ресвератрола од белог вина (јер црвено вино дуже ферментира са кожицама грожђа). Истраживања показују да је скок нивоа шећера након оброка један од највећих разлога за упале, што често доводи до дијабетеса (30). Али ако уз вечеру попијете чашу црног вина, ниво шећера у крви био би око 30% нижи него да вино нисте узели.
Али важно је размотрити речи др Емили Бурнс, шефице истраживачког комуницирања у компанији Диабетес УК, која каже да, иако су студије занимљиве, резултати не би требало да се доживљавају као зелено светло за пиће пуно алкохола (31).
4. Бори се против рака
Према извештају Медицинског центра Универзитета у Роцхестеру, ресвератрол у црвеном вину може уништити ћелије рака панкреаса. Антиоксидант то постиже сакативањем функције основног извора енергије ћелија (такође названог митохондрији) (32).
У ствари, важност црног вина током лечења карцинома је толика да лекари не би саветовали пацијенту да одустане од црвеног вина ако га већ узима (очигледно умерено). Истраживања сугеришу да ресвератрол не само да уништава малигне ћелије већ и штити нормално ткиво од штетних ефеката зрачења.
Још занимљивије, ћелије панкреаса су посебно отпорне на хемотерапију. То је зато што орган обично пумпа моћне пробавне ензиме у дванаестопалачно црево (први део танког црева одмах иза желуца). Овај природни процес пумпања панкреаса може чак и ослободити потребну хемотерапију из ћелија. Али оно што је фасцинантно је да ресвератрол у црвеном вину такође може смањити расположиву снагу за пумпање хемотерапије из ћелије.
Истраживање је такође открило да особе које узимају најмање чашу црвеног вина недељно имају мање шансе да болују од рака црева од оних који не пију или који пију алкохолна пића или пиво (33).
Ресвератрол такође чини ћелије карцинома осетљивијим ометајући протеине који иначе инхибирају хемотерапијски третман (34). А концентрација ресвератрола у црвеном вину може бити и до 30 микрограма / мл.
Према кинеској студији, полифеноли црвеног вина такође могу инхибирати пролиферацију ћелија рака дебелог црева (35). Такође је утврђено да је вино боље од белог вина у лечењу рака дојке. Поред ресвератрола, још једно једињење звано мирицетин у црном вину даје му превентивна својства против рака. И у истраживањима мишева, пронађено је да полифеноли црвеног вина одлажу појаву тумора. Друго шпанско истраживање сугерише да је црно вино негативно повезано са развојем карцинома плућа - иако су даља истраживања оправдана (36).
Један извештај који је објавио Харвард Медицал Сцхоол наглашава могућност црвеног вина да спречи рак простате (37). Мушкарци који конзумирају умерене количине црвеног вина имају само упола мању вероватноћу да болују од рака простате од оних који га уопште не пију. Истраживачи претпостављају да би ресвератрол у напитку могао деловати против мушких хормона који стимулишу простату. Црвено вино такође може смањити ризик од неких напредних и агресивних карцинома за чак 60 процената (38).
А према истраживачима са Универзитета у Колораду, ако ћете пити алкохол, одаберите црно вино (39).
Али постоје и контрадикторни докази - што је подједнако важно. Један извештај наводи да црно вино може, обратно, повећати ризик од рака. То би се могло приписати садржају алкохола у вину (40). Стога вам препоручујемо да послушате савете лекара бар у овом погледу - јер рак није свакодневна болест у коју бисмо могли ризиковати. Такође, да бисте умањили штетне ефекте алкохола, пићу можете додати нискокалорични миксер или између сваког пића попити чашу воде. Наравно, најбољи начин је вежбати умереност или потпуно одустати.
5. Спречава гојазност
Истраживање каже да ресвератрол у црном вину може претворити лошу масноћу у смеђу масноћу која сагорева калорије. А дијете које садрже антиоксидант могу помоћи у борби против гојазности (41). Ресвератрол појачава оксидацију хранљивих масти и спречава тело да се преоптерети. Она претвара белу масноћу у смеђу масноћу (која се назива и беж масти) која сагорева као топлота - чиме спречава гојазност и метаболичку дисфункцију.
Али важно је напоменути да одређене марке вина, посебно мерлот и цабернет саувигнон, садрже фракцију ресвератрола која се налази у грожђу. То је зато што је већина корисних полифенола нерастворљива и филтрирана током процеса производње вина. Иако то можда није случај са свим брендовима црног вина, важно је да се код продавца распитате о процесу производње вина. Мало додатног знања може вам помоћи.
Конзумација црвеног вина такође може смањити штетне ефекте пушења (42). Може да смањи упале и процес старења у ћелијама (покреће их ензим зван теломераза), који обично убрзава пушење.
Према другом шпанском истраживању, полифеноли у црвеном вину модулирају цревну микробиоту и помажу у спречавању метаболичких болести код гојазних особа (43). Ови полифеноли такође могу спречити срчане болести повезане са гојазношћу (44).
Према извештају Универзитета Пурдуе, ресвератрол се претвара у пицеатаннол након конзумације. Пицеатаннол мења начин на који се дешава адипогенеза (процес у којем масне ћелије у раној фази постају зреле) - што значи да једињење може одложити или чак инхибирати адипогенезу (45). Пицеатаннол се такође налази у кожицама црвеног грожђа и његовим семенима, боровницама и маракуји.
Али дозволите нам да поново нагласимо ово - МОДЕРАЦИЈА. Према Америчком институту за истраживање рака, калорије и алкохол у црном вину могу подстаћи дебљање и повећати ризик од болести ако се дугорочно узимају у великим количинама (46). Они такође могу изазвати рак. Стога ограничите потрошњу на 1 или мање пића за жене и 2 пића или мање за мушкарце. На дан.
6. Спречава висок крвни притисак и мождани удар
Један извештај Медицинске школе Харвард препоручује безалкохолно црвено вино у односу на редовну сорту. Вино штити од оштећења артерија, последично снижавајући крвни притисак (47). Такође, конзумирање безалкохолног црвеног вина може повисити ниво азотног оксида у крви. Ово су добре вести јер азотни оксид опушта зидове крвних судова, подстичући бољи проток крви. Међутим, редовно вежбање и правилна исхрана су најбоље опције у било ком дану.
Шпански истраживачи такође кажу да алкохол у црном вину слаби његову способност да снижава крвни притисак (48). Дакле, безалкохолно црвено вино могло би бити прави пут.
Црвено вино такође може смањити крвни притисак смањењем стреса. Стрес вам може повисити ниво крвног притиска, али порција црног вина ноћу вам може помоћи да се опустите.
Такође је утврђено да мала чаша вина дневно смањује ризик од исхемијског можданог удара за 10 процената (49). Све преко те количине може бити проблематично - јер алкохол може повисити ниво крвног притиска, што узрокује мождани удар.
Ресвератрол у црвеном вину такође може подстаћи мождане ћелије да се одбране од слободних радикала, чиме спречава мождани удар (50). Али потребно је више истраживања - јер све врсте црвеног вина не садрже исте количине ресвератрола. Али у супротном, ако одлучите да пијете, нека црвено вино буде први избор - јер може заштитити мозак (51).
Али опет, овде имамо контрадикторне доказе - друга група истраживача каже да су ефекти крвног притиска црног вина исти као и пиво. А уклањање алкохола из црног вина можда неће имати велике разлике. Према истраживачима, то је деликатна равнотежа. Мушкарци морају да пију мање од 2 пића дневно; а жене, не више од 1. Алкохол, ако се узима умерено, може смањити ризик од настанка крвних угрушака - што би иначе могло изазвати мождане ударе (52). Али да, схватили сте - умереност је кључна.
У још једној студији утврђено је да полифеноли црвеног вина не снижавају ниво крвног притиска (53). Пиће можда неће имати позитивне ефекте на хипертензију. А друга аустралијска студија сугерише да црвено вино може повисити ниво крвног притиска код мушкараца који немају норму (54).
7. Промовише дуговечност
Истраживање француских научника открива да ресвератрол у црвеном вину може да повећа животни век за чак 60% (55). Антиоксидант такође може да обезбеди виши ниво енергије. Иако су тестови спроведени на црвима, истраживачи верују да се слични ефекти могу видети и код људи. Ресвератрол може активирати еволутивни одговор на стрес у људским ћелијама који може побољшати дуговечност.
Антиоксидант се налази у неким бобицама, грожђу, кикирикију и зрну какаа - производи се у тим биљкама као одговор на стрес. То је фитоалексин који се природно јавља (такође се назива и бранитељ биљке) који се производи као одговор на механичку трауму (попут повреде), ултраљубичасто светло или инфекцију гљивицама - пружа средства за одбрану (56). Истраживања сугеришу да слично може да делује и код људи.
Италијанска студија каже да вино може повећати животни век индукујући гене за дуговечност (57). А према Станфордском центру за дуговечност, ресвератрол у црвеном вину може заштитити наше неуроне од нежељених ефеката старења (58). Међутим, количина ресвератрола коју можете добити из црног вина је прилично мала у поређењу са оном у таблети. Ако бисте само из вина добили одговарајућу количину ресвератрола, можда ћете морати да пијете 600 боца црвеног вина дневно (59). А то сигурно није добра идеја, зар не?
8. Смањује стрес
Слика: Схуттерстоцк
Ово смо већ видели.
И да, то је поново ресвератрол. Ово једињење у црвеном вину стимулише одређени протеин који активира одређене гене који обнављају ДНК, потискује туморске гене и промовише гене дуговечности. У основи, оно што мислимо рећи је да вам чаша црвеног вина дневно може помоћи да мање стресујете. Најбољи начин да то постигнете је да уз вечеру попијете и чашу вина, а не непосредно пре спавања - ово може имати смирујући ефекат на вас, а да не наруши циклус спавања.
Али ефекти црвеног вина на ублажавање стреса нису применљиви на труднице. Жене које очекују доживљавају велики стрес - а пијење црног вина није најбоља опција за борбу против њега. Алкохол, у било ком облику, може штетити беби (60).
Удобна храна попут колачића сигурно може ублажити стрес, али лоша страна је што се срушите. Воће и поврће и црно вино, наравно, ублажавају стрес и нуде антиоксиданте који могу бити од користи (61).
9. Побољшава снагу костију
Једна студија објављена у Окфорд Ацадемиц Јоурнал открила је да ресвератрол у црвеном вину може побољшати густину костију кичме код мушкараца који пате од метаболичког синдрома (62). Студија сугерише да ресвератрол позитивно утиче на кост стимулишући формирање или минерализацију. Једињење такође има антиинфламаторна својства која могу спречити губитак костију. Стимулише ћелије у телу да формирају кости (63).
Једна или две чаше вина могу добро деловати као лекови да заштите старије жене од проређивања костију. Утврђено је да умерени унос алкохола након менопаузе одржава чврстоћу костију у каснијим годинама. Још занимљивије, дисбаланс између растварања старе кости и стварања нове кости је оно што узрокује остеопорозу код старијих жена - а алкохол, када се конзумира умерено, отклања ову неравнотежу (64). Ипак, Национално друштво за остеопорозу упозорава да се не пије више алкохола да би се заштитиле кости. Прекомерни алкохол може повећати ризик од прелома.
10. Смањује ризик од катаракте
Према студијама, ресвератрол и други антиоксиданти у црвеном вину могу помоћи у спречавању слепила (65). У другој студији Медицинског факултета Универзитета у Вашингтону, ресвератрол у вину спречава неконтролисани раст крвних судова у оку. Такође спречава дијабетичку ретинопатију и старосну дегенерацију макуле (66).
Ресвератрол такође може смањити ризик од катаракте повећавањем нивоа глутатиона у вашем систему (67).
Као и друге студије, грожђе (и вино које од њега потиче), зелено или црвено или црно, може деловати као чаробни метак у борби против катаракте (68).
11. Промовише здравље јетре
Умерена конзумација вина не само да је сигурна за јетру, већ чак може смањити ризик од безалкохолне масне болести јетре (69). Супротно томе, унос пива или ликера могао би повећати ризик од болести за четири пута.
12. Може да помогне у спречавању Алцхајмерове болести
Откривено је да ресвератрол у црном вину поправља цурење крвно-можданих баријера, омогућавајући крви из тела да уђе у мозак. Ова поправка успорава напредовање когнитивних проблема код Алзхеимерових пацијената (70). Пацијенти са Алзхеимер-ом суочавају се са даљим проблемима упалом нервног ткива, што је често узроковано лучењем штетних имунолошких молекула из тела у мозак. Ресвератрол искључује ове имунолошке молекуле, који би иначе изазвали упале и уништили неуроне.
Истраживачи су такође проучавали једињења која су остала након проласка црвеног вина кроз црева - та једињења називају људским цревним метаболитима (71). Ови метаболити могу спречити умирање можданих ћелија.
13. Повећава здравље мозга
Према истраживању које је спровео Иале Сцхоол оф Медицине, иако молекули вина немају укус или укус, подстичу мозак да створи ту сензацију. Ово чини да ваша сива материја ради више, јачајући здравље мозга (72). У ствари, укус можда никада неће бити у вину, већ га ствара мозак кушача вина.
Такође је утврђено да умерене редовне дозе црног вина имају антиоксидативни ефекат у хипокампусу дијабетичара. Ресвератрол има сличне ефекте и на хипокампус и на фронтални кортекс (73).
Али у супротном, прекомерна конзумација алкохола може погоршати ваше размишљање и проузроковати оштећење мозга (74).
Међутим, опет имамо контрадикцију. Нека истраживања не подржавају уобичајено веровање да чаша црвеног вина дневно може спречити оштећење мозга (75). Стога, ако имате било какву болест мозга, а такође конзумирате вино, одмах зауставите и консултујте свог лекара. Не ризикујте.
14. Бори се против депресије
Према истраживању, 2 до 7 чаша црног вина недељно могу смањити депресију. Исто истраживање такође сугерише да прекорачење границе, обратно, може изазвати депресију.
Доћи до процената (ради прегледности), конзумирање 5 до 15 грама алкохола дневно сматра се у реду. А мала чаша вина садржи око 9 грама алкохола. Сад сте схватили идеју, зар не?
15. Побољшава сан
Слика: Схуттерстоцк
Црвено вино од грожђа направљено је богато мелатонином, истим једињењем које код људи изазива сан. Овај хормон у нашем мозгу производи епифиза. И готово грожђе које се користи за производњу црног вина садржи више мелатонина него наша крв. Према научницима, садржај мелатонина у црном вину могао би бити довољно висок да нам помогне да спавамо (76).
Мелатонин у црном вину може регулисати циркадијски ритам, помажући тако спавању.
У још једној студији, људи који су пили црвено вино пријавили су бољи квалитет спавања од оних који су пили обичну воду (77).
16. Побољшава функцију плућа
Према извештају, ресвератрол у црном вину може ублажити запаљен процес који се јавља код хроничне опструктивне плућне болести (ХОБП) (78). Према истраживачима са Националног института за срце и плућа на Империал Цоллеге Лондон, пушење је примарни узрок ХОБП - а болест је неповратна. Једна грчка студија открила је да су две чаше црног вина умањиле штету на артеријама коју је изазвала једна цигарета.
Према студији у Охају, ресвератрол може помоћи у лечењу плућне хипертензије (79). Иако је потребно више истраживања да би се скала проширила, чини се да ово обећава људском здрављу.
17. Спречава пропадање зуба
Студије су откриле да црно вино може заштитити ваше зубе спречавањем каријеса. Вино може помоћи у уклањању бактерија из зуба, које иначе производе киселину која временом оштећује зубе (80).
Али ово би могао бити компромис између предности и недостатака - смањеног ризика од појаве шупљина у односу на обојене зубе и додатних калорија од алкохола. Умерено, међутим, можете уживати у благодатима.
Бактерија које црвено вино уклања је стрептокок, који се рутински налази у зубним шупљинама. Полифеноли у црвеном вину могу помоћи у уклањању ових бактерија (81).
Студије, међутим, имају контраиндикације. Прво, истраживање је спроведено у лабораторији, а одређени критичари тврде да се услови у лабораторији знатно разликују од услова у устима. Такође би могло бити могуће да алкохол, киселине и шећери у црном вину пониште благодати његових полифенола.
Отуда две ствари које треба запамтити - овде говоримо о умереној потрошњи. Па чак и пре тога, обратите се свом стоматологу и послушајте његов / њен савет.
18. Повећава ниво омега-3 масних киселина
Не морамо вам рећи колико су важне омега-3 масне киселине. Према извештају Католичког универзитета, умерени унос црног вина може повећати ниво омега-3 масних киселина у црвеним крвним зрнцима. Студија такође сугерише да црвено вино делује боље од осталих алкохолних пића (82). Истраживачи претпостављају да би се овај ефекат могао приписати винским полифенолима.
Ово би такође могло објаснити зашто је конзумација црвеног вина повезана са здрављем срца - јер је познато да омега-3 промовишу здравље срца.
19. Јача имунолошки систем
Истраживање је открило да дневна чаша вина (нарочито црно вино) може појачати имуни систем и помоћи у борби против инфекција (83). А чаша или две црног вина такође вам могу помоћи да победите те досадне прехладе.
Према америчком часопису за епидемиологију, ова заштита може бити јача код црног вина него код беле варијанте. Студија наводи да црно вино може развити врсту имунитета који може одбити 200 вируса који покрећу прехладу (84).
Према студији Универзитета на Флориди, црвено вино не потискује имуни одговор - што у основи значи да вино неће штетити вашем имунолошком систему (наравно, ако се узима умерено). Благодати црвеног вина можете добити без икаквог оштећења имунолошке функције (85).
20. Помаже у борби против Паркинсонове болести
Према студији из 2008. објављеној у Еуропеан Јоурнал оф Пхармацологи, ресвератрол може заштитити ћелије и живце и такође смањити оштећење мозга код пацијената са Паркинсоновом болешћу. Студија је спроведена на пацовима са позитивним резултатима.
Такође је пронађено да ресвератрол штити мождане ћелије од оштећења узрокованих цевима уметнутим у мозак за лечење ДБС (дубока стимулација мозга).
Друга америчка студија наводи да би ресвератрол и кверцетин у црвеном вину могли да понуде неуропротекцију код пацијената са Паркинсоновом болешћу (86). Међутим, потребна су даља истраживања.
Катехини у црвеном вину такође могу заштитити мозак од повреда изазваних неуротоксинима (који су укључени у појаву Паркинсонове болести) (87).
Назад на ТОЦ
Како црвено вино користи кожи?
Овде сазнајте које су предности црвеног вина за вашу кожу.
21. Успорава старење и чини кожу сјајном
Већ смо видели како црно вино успорава старење вашег тела и мозга. Па, такође добро функционише у одржавању ваше коже младом.
Чаша црног вина дневно може учинити вашу кожу сјајном и смањује ризик од преканцерозних лезија коже (88). У ствари, истраживачи предвиђају да би креме за кожу са ресвератролом могле бити следећа велика ствар у козметичкој индустрији.
Црвено вино такође може вратити вашој кожи првобитни сјај. Полифеноли у вину могу спречити оксидацију ћелија која стари кожу (89). Такође, антиоксидативна својства ресвератрола делују изузетно добро против оксидативног стреса којем су ћелије коже прилично често изложене (90). Овај антиоксиданс је толико моћан да се сада истражује због његове способности да спречи рак коже и друге опасне кожне болести.
Ресвератрол у црвеном вину такође штити кожу од штетних ефеката изазваних УВ (91).
22. Бори се против акни
Слика: Схуттерстоцк
Ресвератрол у црном вину може успорити раст бактерија које узрокују акне, према недавној студији. Такође инхибира пролиферацију кератиноцита, што може проузроковати лезије акни (92).
Резултати су били посебно ефикасни када су обољели од акни, заједно са чашом црног вина, такође ишли на локални третман бензоил пероксидом. Комбиновање ресвератрола и бензоил пероксида могло би да пружи продужени антибактеријски ефекат на бактерије акни (93).
23. Лечи опекотине од сунца
Да ли сте знали да се опекотине могу појавити за само 20 минута, али да потраје и 6 сати да се појаве? То значи да бисте могли да се опечете, а да то ни не схватите. И погодите шта - ово је највећи фактор ризика у настанку рака коже. Али не брините - јер трљање црвеног вина на погођена подручја може ублажити опекотине од сунца (94).
Флавоноиди у црном вину спречавају кожу да ствара реактивне кисеоничке врсте, једињења која реагују са УВ зрацима и изазивају опекотине од сунца. То не значи да можете потпуно напустити крему за сунчање. Наставите да користите крему за сунчање, али повремено попијте и гутљај црног вина.
Како припремити маску за лице од црвеног вина Можете користити црно вино или маску за лице са црвеним вином. А припрема маске је једноставна. Поред црног вина, можда ћете желети да укључите и алге и алое веру. У посуду помешајте по једну кашичицу од три састојка. Оперите и тонирајте лице, а нанесите мешавину на лице (или на погођено место) помоћу вате. Оставите маску такву каква је 15 минута. Исперите хладном водом и осушите лице меким, чистим пешкиром. |
Назад на ТОЦ
Било какве погодности за косу?
Ево неколико благодати црвеног вина за косу.
24. Промовише густу косу
Верује се да пијење црног вина побољшава циркулацију, осигуравајући адекватну циркулацију крви у глави. Ово може смањити губитак косе.
Такође можете испрати косу црвеним вином. Пост шампонирање и коришћење регенератора и прање косе, можете испрати црвеним вином.
Такође се верује да ресвератрол у црвеном вину смањује упале и стварање мртвих ћелија на глави, чиме поспешује раст косе и чини је гушћом.
Међутим, желели бисмо да вам кажемо да не постоје конкретни докази о предностима црвеног вина за косу. Стога будите опрезни и обратите се стручњаку за негу косе.
И долазећи до онога о чему смо говорили на самом почетку - како се прави црно вино?
Назад на ТОЦ
Како се прави црвено вино?
То је занимљив процес, видите. Прво, грожђе се бере ручно. Затим пролазе кроз фазу физичке обраде. Грожђе се преврће у канту и одвози у винарију, где се помоћу вијчаног механизма превози до опреме за прераду грожђа.
Затим, следи процес омаловажавања. Грозд који стиже у винарију је мешавина стабљика и лишћа и других делова биљке - што готовом вину може дати горак укус. Стога су стабљике и листови одвојени од плода. Објави ово, грожђе је обично мало уситњено. Интензитет дробљења може варирати од лаганог до тврдог према жељама винара. Смрвљена смеша (која се назива и „мошт“) пумпа се у посуду од нерђајућег челика (или бетона) за ферментацију.
Овде се дешава раздвајање чврсте и течне фазе. Кожице плодова испливају на површину и чине капицу. Температура се такође контролише јер ферментација ослобађа топлоту, која, ако се не контролише, може нарушити укус.
Након тога, сок се екстрахује из грожђа (које се назива и „ пресовање “). А ту је и друга фаза микробиолошке трансформације - која се такође назива малолактичка ферментација - где се јабучна киселина у грожђу претвара у млечну киселину под утицајем бактерија. Затим се црвено вино декантира (додаје се конзерванс сумпор-диоксида за спречавање бактеријског кварења). А затим одлежава пре флаширања (период варира од неколико дана до неколико месеци) у резервоарима од нерђајућег челика или бетона. Вино се затим подвргава финоћи, где се евентуалне грешке (попут вишка танина) коначно исправљају. Филтрацијадогоди се после овога, где се вино потпуно бистри уклања уклањањем преосталих ћелија квасца или бактерија (ово, опет, зависи од преференција винара). И на крају, вино се пуни у стаклене боце са чеповима од плуте (названо флаширање).
Све у реду - иде мноштво истраживања. Благодати (и неколико контраиндикација) црног вина. Али ту се вреба још једно важно питање.
Видели смо да и бело вино има неке предности. А видели смо да је црно вино далеко боље. Али ипак, како се иначе ове две врсте вина разликују?
Назад на ТОЦ
Ред Вине Вс. Бело вино: Шта је здравије?
Примарна разлика је у томе како ферментира сок од грожђа. За прављење белог вина грожђе се пресова, а коже, семе и стабљике уклањају се пре ферментације.
Али у случају црвеног вина, згњечено грожђе се директно пребацује у каце и ферментира кожом, семенкама и стабљикама (често се уклањају стабљике и лишће, ако их има). Ове љуске грожђа дају вину боју.
А пошто је црно вино натопљено кожом грожђа (а бело вино није), садржи кориснија једињења од белог вина.
Одређене врсте белог вина праве се од белог грожђа, док се одређене врсте црног вина производе од црног грожђа.
Али у погледу нутритивног садржаја, црвено вино побеђује. Руке доле. Антиоксиданти су концентрисанији у црном вину. Вино садржи и етанол који има нежељена дејства - нарушава равнотежу течности и делује прооксидантно. Али полифеноли у вину се супротстављају тим негативним ефектима. Будући да црвено вино има већу концентрацију полифенола, оно делује боље у негирању штетних ефеката етанола (95).
Чини се да бело вино има предност у погледу здравља плућа. Вино може садржати одређене хранљиве састојке који могу помоћи ткивима у плућима да боље функционишу. Иако црвено вино такође садржи ове специфичне хранљиве састојке, овај однос је био јачи за бело вино (96).
Благодати црног вина су једноставно невероватне. О да, а има и неких контрадикција. Које такође треба знати. Баш као и нежељени ефекти које ћемо видети сада.
Назад на ТОЦ
Који су нежељени ефекти црвеног вина?
Овде погледајте који су негативни ефекти неумереног пијења црног вина.
- Ефекти за разређивање крви
Ресвератрол је такође познат по својим антикоагулантним својствима. То значи да једињење може инхибирати својство коагулације крвних плочица које су потребне за згрушавање крви. Све ово постаје претња када узимате ресвератрол заједно са лековима за разређивање крви. Резултат би могао бити прекомерно крварење.
- Ефекти током трудноће и дојења
Алкохол, у било ком облику, није безбедан за употребу током трудноће. То може проузроковати урођене мане код новорођенчета, па чак и побачај.
Црвено вино је велико не-не и за мајке које доје. Алкохол пролази кроз мајчино млеко, што доводи до абнормалних вештина учења код бебе (97).
- Инхибира зарастање мишића
Када се узима у великим дозама, ресвератрол може ометати циклус поправљања мишића и допринети старењу (98). Конзумација вина такође може повећати ризик од рака дојке.
- Главобоља
Такође се назива главобоља од црвеног вина, ово је стање често праћено испирањем и мучнином. Главобоља се јавља у року од 15 минута након узимања чаше црног вина. Ово стање се не примећује код белог вина или других алкохолних пића.
Високе концентрације сулфита, танина, хистамина и простагландина у црном вину могу да изазову ове главобоље.
Неколико начина на које можете спречити ове главобоље:
- Испијање чаше воде након сваке чаше вина.
- Узмите два аспирина, попут ибупрофена или ацетаминофена, који разређују крв. Су