Преглед садржаја:
- Кокосово уље - оно што морамо знати
- Неке чињенице о кокосовом уљу
- Предности кокосовог уља
- 1. Помаже код мршављења
- Како?
- Даља истраживања
- 2. Добро за варење
- Како?
- Даља истраживања
- 3. Помаже у суочавању са дијабетесом
- Како?
- Даља истраживања
- 4. Може да помогне у смањењу напада
- Како?
- Даља истраживања
- 5. Помаже у решавању Алцхајмерове болести
- Како?
- Даља истраживања
- 6. Може смањити ризик од кардиоваскуларних болести
- Како?
- Даља истраживања
- 7. Да ли је супер здрава храна
- Како?
- Даља истраживања
- 8. Може вам повећати имунитет
- Како?
- Даља истраживања
- 9. Може вам помоћи у контроли глади
- Како?
- Даља истраживања
- 10. Може побољшати здравље бубрега
- Како?
- Даља истраживања
- Остале здравствене бенефиције
- 11. Кокосово уље за здравље зуба
- 12. Кокосово уље за гљивичне инфекције
- 13. Кокосово уље за вирусне инфекције
- 14. Кокосово уље против црва
- 15. Кокосово уље за кости
- 16. Кокосово уље за надимање
- 17. Помаже у лечењу хипотироидизма
- 18. Лечи хемороиде
- Локална примена
- Интерна апликација
- 19. Умањује стрије
- 20. Брзи извор енергије
- Лепота користи кокосово уље
- 21. Као балзам за усне
- 22. Као маска за косу
- 23. Као крема за сунчање
- 24. Као крема испод очију
- 25. Као средство за уклањање шминке
- Врсте кокосовог уља
- 1. Нерафинисано кокосово уље
- 2. Рафинисано кокосово уље
- Коју врсту кокосовог уља треба користити?
- Како можете укључити кокосово уље у своју исхрану и свакодневни живот?
- 1. За кување
- 2. За прављење смутија
- 3. У топлим или хладним напицима
- 4. За извлачење уља
- 5. Као замена за остале састојке
- Колико кокосовог уља треба да конзумирате?
- Уобичајене заблуде о кокосовом уљу
- 1. Кокосово уље има засићене масти, а засићене масти штете срцу - Дакле, кокосово уље лоше срце
- 2. Девичанско кокосово уље само је здраво, а рафинирано кокосово уље је потпуно лоше за вас
- 3. Не можете користити кокосово уље јер сте алергични на њега
Постоји разлог због којег су наше мајке и баке увек наглашавале редовну употребу кокосовог уља - уље има бројне дивне предности. Наравно, нису могли погрешити, зар не?
И о томе говоре и истраживања.
Кокосово уље, које такође можемо назвати чудесним уљем, нуди нам најбоље од најбољих благодати - од којих је већина непозната већини нас.
Овај пост говори о главним начинима на које кокосово уље може бити корисно за нас, као и о свему осталом што човек мора знати о њему.
Дакле, без даљег одлагања, само напријед и читајте. Будите информисани. Остани здрав.
Кокосово уље - оно што морамо знати
Шта је важније од познавања благодати одређеног састојка? Зна за одређени састојак.
Прелазимо на ствар - кокосово уље (познато и као уље копре) је јестиво уље које се екстрахује из зрна зрелих кокосових ораха убраних са кокосовог дрвета. Чисто кокосово уље (које се назива и девичанско кокосово уље) садржи око 92 процента засићених масти, што је један од највиших састава међу храном и уљима која садрже засићене масти (1), (2), (3).
Као и свака маст, и кокосово уље је мешавина масних киселина. Лауринска и миристинска киселине су две главне масне киселине присутне у уљу (44 процента лауринске киселине и 16,8 процената миристинске киселине), које су одговорне за већину благодати које уље пружа.
Екстра девичанско кокосово уље екстрахује се из свеже сазрелих кокоса. Према УСДА националној бази хранљивих састојака, једна кашика кокосовог уља садржи следеће:
- 117 калорија
- 0 грама протеина
- 13,6 грама масти (11,8 засићених, 0,8 мононезасићених и 0,2 полинезасићених)
- 0 грама угљених хидрата
Садржи триглицериде средњег ланца (МЦТ), лауринску киселину која је богата антиоксидантима, а налази се и у мајчином млеку. Помаже телу да апсорбује друге минерале и хранљиве материје. Друга важна предност је та што садржи нула холестерола. Присуство МЦТ такође чини уље отпорним на јаку топлоту, а уље се не разграђује и не ослобађа токсине када се користи за пржење и кување.
Неке чињенице о кокосовом уљу
- Раније је кокосово уље било много критиковано јер су га неки научници погрешно промовисали као уље које повећава ЛДЛ холестерол. Међутим, недавни налази указују на супротно и кажу да кокосово уље не повећава ЛДЛ холестерол. Прилично је одговоран за повећање нивоа доброг ХДЛ холестерола. Будући да та разлика никада није правилно дошла до маса, чак и данас превладавају многе заблуде у вези са овом нафтом.
- 50% масти присутне у кокосовом уљу ретке је врсте и позната је као лауринска киселина (4). Људско тело претвара лауринску киселину у монолаурин, који је богат антибактеријским, антивирусним и антипротозојским својствима. Лауринска киселина је најмоћнији уништавач грам негативних бактерија и вируса, а кокосово уље је главни извор ове киселине на земљи.
- Кокосово уље директно утиче
сузбијањем упале и поправљањем оштећених ткива у телу. Такође доприноси ограничавањем штетних цревних микроорганизама који доводе до хроничних упала.
Моноглицериди и средњеланчане масне киселине присутне у кокосовом уљу сличне су онима у мајчином млеку. Ове киселине носе изванредна антимикробна и антиинфламаторна својства и нарушавају липидну структуру микроба, што доводи до њиховог деактивирања. Иако кокосов орах елиминише негативне бактерије, он не утиче на цревне бактерије које су добре за здравље.
Све горе наведене чињенице доказују да је конзумација кокосовог уља добра за здравље и може помоћи у смањењу симптома хипотироидизма, попут упале, болова у зглобовима, умора и дебљања.
Предности кокосовог уља
1. Помаже код мршављења
То је вероватно нешто за чим би пожелела готово свака жива одрасла особа у данашњем свету. О да, ко не жели да изгуби вишак килограма и остане здрав?
Како?
Кокосово уље је један од најбогатијих извора триглицерида средњег ланца (МЦТ), чија конзумација може помоћи у смањењу вишка телесне масти (5). Такође је утврђено да потрошња уља богатих триглицеридима средњег ланца резултира већом стопом губитка тежине у поређењу са уљима богатим дуголанчаним триглицеридима.
Поред тога, оно што кокосово уље чини сигурним за изазивање губитка тежине је ово - МЦТ се могу уградити у нечију исхрану без страха од заразе кардиоваскуларним болестима (6).
Даља истраживања
У једној студији коју су спровели Универзитет Цолумбиа и Њујоршки центар за истраживање гојазности, учесници су морали да свакодневно конзумирају око 24 грама МЦТ као део 16-недељног програма мршављења. Утврђено је да замена уља која садрже дуголанчане триглицериде (попут маслиновог уља) уљима која садрже средњеланчане триглицериде може довести до здравог губитка тежине (7).
2. Добро за варење
Реците нам колико је ваша пробава добра, ми ћемо вам рећи колико сте здрави. Ако ваш пробавни систем функционише оптимално, можете спречити већину уобичајених тегоба. И како можете осигурати здрав дигестивни систем? Једноставно - коришћењем кокосовог уља.
Како?
МЦТ присутни у кокосовом уљу имају антибактеријска својства (8), која помажу у суочавању са различитим микробима који узрокују пробавне сметње.
МЦТ, осим што се лако апсорбују у дигестивном тракту, чак омогућавају и осталим хранљивим састојцима да се несметано упијају. Такође помажу у лечењу дигестивних болести попут синдрома иритабилног црева и Црохнове болести.
Кокосово уље и кокосов путер, осим што поседују антимикробна својства, такође помажу у зарастању слузнице црева. Сад разумете зашто ваша мајка увек више воли да користи кокосово уље за кување, зар не?
Даља истраживања
Као што је др Оз споменуо на својој познатој веб страници, кокосово уље побољшава варење и помаже у апсорпцији витамина растворљивих у масти (9).
3. Помаже у суочавању са дијабетесом
Дијабетес је једна од најчешћих болести која данас мучи човечанство.
Али постоје добре вести - кокосово уље може помоћи у сузбијању дијабетеса.
Како?
Морамо поново да захвалимо МЦТ-има на овоме. Доказано је да дијета богата МЦТ-ом може побољшати толеранцију на глукозу, а такође смањити акумулацију телесне масти.
Кокосово уље такође помаже у регулацији нивоа шећера у крви, смањујући на тај начин последице болести (10).
Даља истраживања
У једној студији откривено је да кокосово уље може побољшати функцију мозга код особа које пате од дијабетеса типа 1.
Друго истраживање спроведено 2010. године на дијабетичким пацовима типа 2 открило је чињеницу да лауринска киселина присутна у кокосовом уљу може помоћи у суочавању са болешћу (11).
МЦФА (масне киселине средњег ланца) такође су показале да чувају резистенцију на инсулин у одређеним студијама спроведеним на пацовима.
4. Може да помогне у смањењу напада
Знамо како изгледа пацијент који пати од епилепсије, зар не? И дефинитивно није угодан призор. Честе појаве нападаја загорчавају живот пацијента.
Али нема много разлога за бригу - пошто имамо кокосово уље.
Како?
Да. МЦТ, опет!
МЦТ, за разлику од ЛЦТ (триглицериди дугог ланца), не зависе од жучних соли за њихов метаболизам. Другим речима, МЦТ заобилазе редован процес метаболизма жучи и директно улазе у јетру. Овде се разлажу на супстанце зване кетони, које служе као гориво за мозак и нуде стабилну опскрбу енергијом.
Даља истраживања
У једном клиничком испитивању, скуп од 73 деце која су патила од епилепсије подељен је у две групе. Једна група је примала кетогену дијету (посебна врста дијете за лечење епилепсије код деце), док друга није. Налази су били запањујући - 40 процената деце која су узимала кетогену дијету показали су око 50 процената смањења напада у поређењу са децом из контролне групе. А 7 процената деце која су узимала кетогену дијету показали су до 90 процената смањења напада. Ово показује зашто су кетони важни за лечење епилептичних напада.
Такође је утврђено да би МЦТ, када се додају стварној кетогеној исхрани, дали исте резултате (12).
5. Помаже у решавању Алцхајмерове болести
Разговарајте о деменцији, а Алцхајмерова болест се испоставља као њен најчешћи узрок. Али нема потребе за бригом, јер је утврђено да кокосово уље појачава рад мозга код људи који пате од Алзхеимерове болести.
Како?
Ово је слично начину на који кокосово уље помаже у суочавању са нападима. МЦТ директно улазе у јетру и претварају се у кетоне. Тада јетра ослобађа кетоне у крвоток, који се транспортују у мозак и користе као гориво.
Иако ваш мозак може прилично добро функционисати са глукозом, постоје докази који подржавају ефикасност кетона у обнављању и обнављању неурона и функције нерва у мозгу, чак и након што је оштећење већ постављено у (13).
Производња кетона може се повећати на још два начина - ограничавањем потрошње угљених хидрата и прекидањем поста (14). Када ограничите угљене хидрате, неопходно је надокнадити изгубљене угљене хидрате висококвалитетном масноћом - и овде кокосово уље одговара рачуну. Говорећи о испрекиданом посту, ваше тело би се пребацило на сагоревање масти као примарног извора горива, за шта треба да имате резерве масти ускладиштене у телу - опет би кокосово уље било најбоља опција за то.
Даља истраживања
Др Невпорт, у својој књизи из 2011. године „Алзхеимер-ова болест: Шта ако постоји лек? Прича о кетонима “, говори о томе како је њен супруг показао значајно побољшање деменције редовном употребом кокосовог уља.
Студија коју је спровео Универзитет у Окфорду потврдила је улогу кетона у побољшању здравља мозга (15).
6. Може смањити ризик од кардиоваскуларних болести
Супротно популарном мишљењу, кокосово уље заправо може смањити ризик од срчаних болести.
Како?
Сви знамо да је кокосово уље углавном направљено од засићених масти. Али колико од нас зна да све засићене масти, како су погрешно означене, нису узрок болести срца?
Откривено је да засићене масти подижу ниво ХДЛ (доброг холестерола). ХДЛ помаже у чишћењу холестерола из крви, чиме смањује ризик од срчаних болести (16).
Даља истраживања
Проведено је више студија на популацијама острва Тихог океана, које задовољавају око половине укупних потреба за калоријама од засићеног кокосовог уља. Студије су откриле да је већина ових људи показала готово одсутне стопе кардиоваскуларних болести (17).
У једној бразилској студији која је обухватила 40 жена, кокосово уље је снизило нивое укупног холестерола и ЛДЛ (лошег холестерола), истовремено повећавајући ниво ХДЛ (18).
У другој студији коју је на пацовима спровео Универзитет Керала у Индији, утврђено је да кокосово уље, осим што смањује ЛДЛ и повећава ХДЛ, такође побољшава факторе коагулације крви (19). То доводи до смањеног ризика од срчаних болести.
7. Да ли је супер здрава храна
Тврдње да је кокосово уље супер здрава храна обилују широм Интернета. И погодите шта? Они су истинити.
Како?
У одређеним деловима света кокосово уље је основна намирница и људи су на њему успевали генерацијама заједно.
Присталице кокосовог уља наводе да је већина засићених масти у уљу направљена од масних киселина средњег ланца, које су здравије и лакше за варење од масних киселина дугог ланца које се налазе у већини других уља.
Даља истраживања
Студија коју је спровео Центар за примарну здравствену заштиту у Шведској на становницима Китаве, меланезијског острва, открила је да у популацији одсуствују случајеви можданог удара и исхемијске болести срца. Такође је утврдило да је кокосово уље једна од основних намирница људи овог острва (20).
Још један пример процвата популације која углавном живи на кокосовим орасима су Токелауанци, који су се населили у јужном пацифичком региону. Отприлике 60 одсто дневних калорија добијају из кокосових ораха, а према студији објављеној у часопису Тхе Америцан Јоурнал оф Цлиницал Нутритион, нема доказа о штетним ефектима услед уноса засићених масти у овој популацији (21).
8. Може вам повећати имунитет
Слаб имунитет је узрок број већине наших болести - а кокосово уље је једно од најбољих средстава за јачање имунитета.
Како?
Када унесете кокосово уље, лауринска киселина у уљу се претвара у антивирусно средство звано монолаурин. Монолаурин се бори против различитих врста патогена и вируса (22).
Даља истраживања
Студија коју је спровео Универзитетски медицински центар Њујорка доказала је ефикасност лауринске киселине и монолаурина у убијању бактерија, Стапхилоцоццус ауреус, који је изузетно опасан патоген (23).
Друго истраживање које је спровела Универзитетска болница у Нигерији потврдило је да микробиолошка својства кокосовог уља могу искоренити Цандида албицанс, што код људи изазива инфекцију квасцем (24).
Новозеландско истраживање објављено 2003. године показало је да је монолаурин изузетно моћан против бактерија Хелицобацтер пилори (25).
9. Може вам помоћи у контроли глади
Већина нас има толико сјајних неуспеха у контроли глади да на крају поједемо све што је непотребно и чешће се разболимо. Али то не би био случај са кокосовим уљем које је укључено у нашу исхрану.
Како?
Као што је већ речено, 66 процената кокосовог уља састоји се од масних киселина средњег ланца, које подстичу сагоревање вишка калорија и дуже се осећате сито.
У идеалном случају, покушајте да конзумирате кокосово уље око 15 до 20 минута пре узимања оброка. Ово смањује апетит и нећете на крају бесмислено нагристи храну.
Даља истраживања
Студија објављена у Јоурнал оф Нутритион имала је истраживаче који су прегледали све објављене студије о МЦТ и управљању телесном тежином. Према резултатима студије, утврђено је да дијета богата МЦТ-ом доприноси повећању енергије и сагоревању калорија и смањењу потрошње хране.
Контрола преједања не само да вам помаже да избегнете непотребно дебљање, већ је и здраво за вас.
10. Може побољшати здравље бубрега
Бубрежни проблеми могу нанети пустош било коме у животу. Али човек их може у потпуности спречити ако у своју исхрану уврсти кокосово уље.
Како?
Утврђено је да се повреде бубрега могу лечити омега-3 масним киселинама. Оно што је још занимљивије је да присуство засићених масти (посебно оних из кокосовог уља) може да побољша телесну способност да користи омега-3 масне киселине, лечећи тако инфекције бубрега.
Још један разлог зашто је кокосово уље идеално за одржавање здравља бубрега и лечење било које сродне инфекције је присуство миристинске киселине. Утврђено је да ова киселина нуди заштиту од оштећења бубрега (26).
Даља истраживања
Аргентинско истраживање на пацовима који су имали бубрежну инсуфицијенцију доказало је ефикасност кокосовог уља у лечењу бубрежних инфекција. Студија је такође приписала ова заштитна својства кокосовог уља типу масних киселина које садржи (27).
У својој књизи „Лекови од кокоса: спречавање и лечење уобичајених здравствених проблема са кокосом“, др Бруце Фифе говори о томе како би жена која пати од затајења бубрега могла да промени свој живот на боље након употребе кокосовог уља.
Остале здравствене бенефиције
Здравствене благодати кокосовог уља толико су запањујуће да је потпуно немогуће не уврстити га у вашу исхрану након што их познајете. Али ако још увек нисте уверени у значај овог чудесног уља, изволите -
11. Кокосово уље за здравље зуба
Органско кокосово уље је антибактеријско решење. Ефикасно се бори против микроба присутних у устима. Дакле, кочи процес стварања клица око десни и зуба. То спречава проблеме са лошим мирисом, каријесом и шупљином. Једноставно можете трљати органско кокосово уље на зубе за најбоље резултате. С обзиром да је јестиво, не изазива нежељене ефекте.
12. Кокосово уље за гљивичне инфекције
Органско кокосово уље богат је извор лауринске киселине. Лауринска киселина је у основи позната по својим анти-гљивичним својствима. Тако можете нанети органско кокосово уље на погођена подручја да бисте излечили гљивичне инфекције. Превентивна метода је, међутим, конзумирање органског кокосовог уља како би се гљивичне инфекције држале на одстојању.
13. Кокосово уље за вирусне инфекције
Органско кокосово уље је такође богат извор капринске киселине. Капринска киселина се претвара у монокаприн након конзумирања. Монокаприн стимулише ВБЦ да се боре против заразних вируса у људском телу. Стога је конзумирање органског кокосовог уља када имате вирусну инфекцију веома корисно за здравље.
14. Кокосово уље против црва
Органско кокосово уље делује као средство против црва. Може се конзумирати с лакоћом како би се убили желучани и цревни црви. Па ипак, органско кокосово уље чини услове неповољним за раст и размножавање паразита у људском телу. Ово на крају с лакоћом убија такве паразите.
15. Кокосово уље за кости
Органско кокосово уље такође одржава кости јачима. Повећава флексибилност костију. Јача мишиће и ткива око костију који повезују, што заузврат задржава проблем дегенерације костију. Свакако је корисно и у случајевима коштаних поремећаја попут артритиса.
16. Кокосово уље за надимање
Као што је горе поменуто, органско кокосово уље користи пробаву уклањањем дуоденума од токсина. Токсини су резултат повећаног садржаја слободних радикала у људском телу. Органско кокосово уље чисти слободне радикале, што смањује киселост. Стога се желучани проблеми попут надимања лече природним путем.
17. Помаже у лечењу хипотироидизма
Да ли сте икада користили кокосово уље за хипотиреозу? Дакле, може ли кокосово уље излечити хипотироидизам? Не сам. Може ли помоћи људима који пате од неправилног функционисања штитне жлезде? Да, може, јер је познато да пумпа енергију и подстиче метаболизам. Стога се лако може рећи да је правилном комбинацијом уравнотежене дијете (која укључује кокосово уље), уклањањем смећа и прерађене хране и вјежбањем могуће превладати симптоме хипотироидизма.
18. Лечи хемороиде
У основи постоје два начина употребе кокосовог уља за хемороиде:
Локална примена
Антимикробна својства кокосовог уља и средства за борбу против упала чине га савршено погодним за локалну примену за лечење хемороида. Можете користити суве памучне куглице и потопити их у девичанско кокосово уље. Намочене куглице нанесите на погођена подручја у ректуму или изван ануса. За сваку примену користите свежу вату за одржавање хигијене. Иако то није научно доказано, неколико људи који пате од хемороида пробало је кокосово уље локално и искусило благодати.
Интерна апликација
Такође је корисно ако узимате кокосово уље за решавање хемороида. Кокосово уље можете користити за кување разних врста намирница. Поред тога, можете га мешати и са разним напицима, укључујући смоотхиеје, и свакодневно га уносити. Кокосово уље такође помаже варењу и смањује затвор, кључни допринос настанку хемороида.
19. Умањује стрије
Постоји још неколико разлога због којих је кокосово уље идеалан избор за смањење појаве стрија. Прво, садржи влажне особине. Потребно је врло мало времена да се ово уље упије у кожу. Ово је важно, јер се стрије морају третирати изнутра. Кокосово уље је такође богато антиоксидантима који су познати по својој способности да се боре против штетних слободних радикала и пружају храни кожу.
Коришћење кокосовог уља један је од најприроднијих начина борбе са стријама, јер се може нанети на кожу и такође уносити без страха од нежељених ефеката.
20. Брзи извор енергије
Масне киселине средњег ланца кокосовог уља не треба разградити у танком цреву. Они се апсорбују нетакнути и иду директно у јетру из дигестивног тракта, где се заузврат користе као тренутни извор енергије. Неки се претворе у кетон, који лековито делује на мождане поремећаје.
Лепота користи кокосово уље
21. Као балзам за усне
Једноставно можете заборавити на бригу око испуцалих усана када почнете да користите ултрахидратантно кокосово уље. Само налијте мало уља у резервни држач контактних сочива и наставите да га мажете уснама током целог дана.
У случају да желите да имате засебно паковање за чување балзама за усне, можете да купите ову пластичну посуду или алуминијумску лимену кутију.
22. Као маска за косу
О да, каква је корист од свих тих скупих крема за лице и производа за лепоту ако немате раскошну косу? Хладе су важне, зар не!
Да ли сте свесни невероватних благодати кокосовог уља за косу? Не питајте нас колико људи користи кокосово уље за побољшање изгледа и здравља косе (тај број је превелик). Након шампонирања, једноставно нанесите обилну количину уља на влажне праменове косе и увијте косу у пунђу. Сачекајте пет минута и исперите - и видите како ваше млитаве браве зачас оживљавају!
Налази студије спроведене у Мумбаију у Индији указали су на способност кокосовог уља да смањи губитак протеина из косе (30).
Сад је то превише кул, зар не?
23. Као крема за сунчање
Која је једина разлика између људи са добром кожом и људи са не баш добром кожом? Крема за сунчање.
Овде добро долази кокосово уље. Не знамо које хемикалије улазе у производњу тог ОТЦ крема за сунчање које користите, али сигурно знамо да девичанско кокосово уље долази без хемикалија. Једноставно нанесите танак слој уља на кожу пре него што кренете.
Студије на људима са сувом кожом потврдиле су ефикасност кокосовог уља као хидратантне креме (31). Даље студије су показале ефикасност кокосовог уља у пружању заштите од штетних УВ зрака (32). Иако кокосово уље може да обезбеди СПФ од око 8 (што није превише високо у погледу пружања заштите од сунца), ипак се може користити, јер хидрира кожу, чинећи је мање склоном печењу (33).
24. Као крема испод очију
Неко је једном рекао да женска лепота лежи у њеним очима. Нису могли бити искренији.
Да ли сте икада користили кокосово уље на кожи? Кожа испод очију је нежна и танка, што је чини подложном финим линијама и подочњацима. Ако вам се идеја о љуљању великих пара на скупе хемијске креме за подочњаке чини смешном (што заправо и јесте), онда идите на кокосово уље.
Само утрљајте мало уља између прстију да се загреје и потапшајте га под очима.
Нека ваше очи, хипнотизују!
25. Као средство за уклањање шминке
Уклањање шминке није толико угодно као наношење или је?
Отприлике кашичица кокосовог уља може вам помоћи. Узмите гредицу загрејаног и течног кокосовог уља и умасирајте га у кожу. Погледајте како се ваша шминка топи, а затим је исперите топлом водом.
Врсте кокосовог уља
Кокосово уље је, без икакве сумње, једна од најздравијих ствари на планети. Али тада нису све врсте кокосовог уља потпуно здраве.
Уље се широко може класификовати у две категорије - нерафинисано и рафинисано.
1. Нерафинисано кокосово уље
Као што и само име говори, ова врста кокосовог уља не пролази поступак „пречишћавања“. Али то је најчистији облик кокосовог уља. Такође познато као „девичанско“ или „чисто“ кокосово уље, ово уље је направљено од свежег или сушеног кокосовог меса.
Екстракција уља се одвија једним од два процеса -
- Метода брзог сушења, где се кокосово месо брзо суши, а уље механички истискује.
- Процес влажне млевење, где се кокосово месо прво прерађује у кокосово млеко, које се затим одваја од уља кључањем, ферментацијом или процеђивањем. Фаза ферментације процеса влажне млевење одвија се на било који од два начина - топлотом или без топлоте. Према студијама, ферментисани поступак влажне воденице који се изводи помоћу топлоте је оно што даје најбољи облик кокосовог уља, јер садржи највећу количину антиоксиданата (34).
Како су оба процеса брза, уље не захтева бељење или додатке, а такође задржава више укуса кокоса.
2. Рафинисано кокосово уље
Ова врста кокосовог уља прави се од сушеног кокосовог меса (познатог као копра). Месо се бели и третира како би се смањиле потенцијалне бактерије у кокосовом месу. Уље произведено од копри треба третирати, јер процес сушења ствара загађиваче у коприни. Након тога, уље пролази кроз процес велике топлоте, како би из њега извукло укус и мирис кокоса.
Натријум хидроксид се често додаје уљу да би му се повећао рок трајања, а уље се повремено чак делимично хидрогенизује, што производи трансмасти.
У већини земаља у којима се производи кокосово уље, рафинисано кокосово уље је углавном познато као РБД кокосово уље (рафинирано, сушено и избељено кокосово уље). Следе различите врсте рафинисаног кокосовог уља доступне на тржишту:
- Кокосово уље под притиском Екпеллер-а, које је РБД кокосово уље произведено механичким и физичким пречишћавањем из копре.
- Кокосово уље, које је вероватно РБД кокосово уље без ичега осим израза „кокосово уље“ наведеног на паковању.
- Течно кокосово уље, које се на тржишту појавило 2013. године као врста кокосовог уља које остаје у течном облику, чак и када се чува у вашем фрижидеру. Али у основи, ово је 'фракционисано' кокосово уље са уклоњеном лауринском киселином.
- Хидрогенирано кокосово уље, које је врста кокосовог уља од које морате да се клоните. Релативно мали део незасићених масних киселина је хидрогенизован, стварајући тако трансмасти. А ако већ нисте знали, трансмасно ткиво је изузетно штетно и може изазвати срчани или мождани удар (35), (36).
Коју врсту кокосовог уља треба користити?
Познавање различитих врста кокосовог уља није толико важно колико познавање врсте коју треба користити.
Нерафинисано кокосово уље је увек најбољи избор јер се никада не обрађује хемикалијама. Ова врста уља долази са пуним укусом кокоса и садржи максималну количину фитонутријената.
У случају да желите да користите кокосово уље за кување на високим температурама, идите на рафинисано кокосово уље. То је зато што рафинисано кокосово уље има тачку пушења од 450 степени Ф, док нерафинисана варијанта има тачку пушења од 350 степени Ф.
Само обезбедите да рафинисано кокосово уље које желите да буде обрађено са најмање хемикалија и да није хидрогенизовано.
Следи табела која вам говори о врсти кокосовог уља од којег морате да се клоните и о врсти кокосовог уља које морате да користите.
Како можете укључити кокосово уље у своју исхрану и свакодневни живот?
Благодати кокосовог уља можете искористити на више начина. Ево неколико:
1. За кување
Ово је најчешћи начин укључивања кокосовог уља у вашу исхрану. Као што је већ речено, за кување користите рафинисано кокосово уље, јер има високу тачку пушења и сигурно је за кување на високим температурама.
На кокосовом уљу можете и динстати своје омиљено поврће и остале састојке. Премажите тигањ са неколико кашика кокосовог уља и пустите да се истопи. Затим можете додати састојке и зачинити по жељи.
2. За прављење смутија
Ко не воли смоотхиеје! Нарочито када долазе са здравом дозом кокосовог уља, не би било разлога да га немате.
Растопите кокосово уље и полако га додајте у смоотхие док се меша. На овај начин можете осигурати да уље не ствара накупине. У идеалном случају можете додати 1-2 кашике кокосовог уља у свој смоотхие и уживати у здравој посластици!
3. У топлим или хладним напицима
Ово би могао бити један од најједноставнијих начина конзумирања кокосовог уља. Само додајте 2-3 кашике кокосовог уља у јутарњу шољу топлог чаја или кафе. Мешајте смешу добро тако да добијете богату и кремасту конзистенцију.
4. За извлачење уља
Утврђено је да је повлачење уља ефикасан начин за одржавање и побољшање оралног здравља (37). Према једној прелиминарној студији, употреба кокосовог уља је сигуран и ефикасан начин за побољшање оралног здравља (38).
5. Као замена за остале састојке
Што се тиче кувања, уместо осталих биљних уља можете користити кокосово уље. Ово чудесно уље можете користити и као замену за путер. Једноставно дозволите да уље досегне собну температуру и користите га на начин на који користите маслац.
Колико кокосовог уља треба да конзумирате?
Кокосово уље се може користити и за печење и за кување. Будући да кокос даје тако диван мирис, користи се за кување јела у тропском стилу и припрему егзотичних напитака попут кокосовог млека и сока од цитруса, који су често тако хранљиви. Ако редовно конзумирате кокосово уље, покушајте да га не притискате на више од 3 и по кашичице. Узимање више штетило би.
Уобичајене заблуде о кокосовом уљу
Иако је један од оних састојака са бројним благодатима, кокосово уље је уплетено у мрежу митова и заблуда. Ево неколико широко распрострањених заблуда о кокосовом уљу за које се утврди да су потпуно нетачне.
1. Кокосово уље има засићене масти, а засићене масти штете срцу - Дакле, кокосово уље лоше срце
Велико НЕ.
Ова заблуда и даље постоји због целокупне забуне око засићених масти. Али захваљујући бројним студијама, овај мит је укинут.
Неколико америчких студија изјавило је да није било значајних доказа који подржавају везу између засићених масти и кардиоваскуларних болести (39), (40).
Студија објављена у Тхе Америцан Јоурнал оф Цлиницал Нутритион, још занимљивије, показала је да је конзумација засићених масти повезана са смањеним ризиком од можданог удара (41).
2. Девичанско кокосово уље само је здраво, а рафинирано кокосово уље је потпуно лоше за вас
Заиста је истина да је девичанско или нерафинисано кокосово уље најздравији облик кокосовог уља. Али то не значи да је рафинисано кокосово уље потпуно токсично.
Кад год берете кокосово уље из супермаркета, купујете само најздравије уље за јело које је тамо доступно. То је зато што све врсте кокосовог уља (осим хидрогенираног кокосовог уља) имају масне киселине средњег ланца које су здраве и не распадају се када се загревају.
3. Не можете користити кокосово уље јер сте алергични на њега
Немогућност варења протеина разлог је већине алергија на храну. Стога не можете бити алергични на кокосово уље, јер месо кокоса садржи било који протеин, а не уље.
Дакле, ако имате било каквих проблема са конзумацијом кокосовог уља, већа је вероватноћа да нисте у стању да добро варе масти. То може резултирати симптомима попут ерупција на кожи или дијареје, који се могу смањити или елиминисати смањењем уноса кокосовог уља.
Сад кад знате све о предностима кокосовог уља за кожу, косу и здравље, шта чекате? Укључите ово чудесно уље у своју исхрану и закорачите у свет доброте и благостања!
И као што смо већ рекли - будите информисани, будите здрави.