Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Шта је витамин Ц и шта ради?
- Шта је недостатак витамина Ц и који су знаци?
- Које су здравствене предности витамина Ц?
- 1. Побољшава здравље срца
- 2. Регулише нивое крвног притиска
- 3. Јача имунитет
- 4. Помаже у превенцији рака
- 5. Помагала у лечењу артрозе
- 6. Побољшава здравље очију
- 7. Лечи преклампсију
- 8. Одржава здраве десни
- 9. Помаже у лечењу алергија
- 10. Ублажава сухоћу уста
- 11. Помаже у регулацији шећера у крви
- 12. Лечи вирусне инфекције
- 13. Спречава скорбут
- 14. Лечи токсичност оловом
- 15. Борбе против можданог удара
- 16. Побољшава ваше расположење
- 17. Аидс у мршављењу
- 19. Повећава енергију
- Које су предности за кожу?
- 20. Лечи опекотине и ране
- 21. Лечи опекотине од сунца
- 22. Помагала у лечењу екцема
- 23. Помагала у производњи колагена
- 24. Штити од промене боје коже
- 25. Побољшава текстуру коже
- Које су предности за косу?
- 26. Појачава раст косе
- 27. Бори се против перути
- 28. Спречава преурањено сивење косе
- Који су дијететски извори витамина Ц?
- Шта је са додацима витамина Ц?
- Како узимати витамин Ц?
- Који је препоручени дневни унос витамина Ц?
- Све мере предострожности које треба предузети?
- Било каква могућа интеракција са лековима?
- Закључак
- Одговори стручњака на питања читалаца
Овај витамин је толико обилно доступан да ретко кад недостаје. А ређе је пронаћи некога ко зна све о овом чудесном витамину - благодатима витамина Ц. И то је тачно, зар не?
Не знамо сви шта нам овај витамин нуди. Дакле, овај пост. Настави да читаш.
Преглед садржаја
- Шта је витамин Ц и шта ради?
- Шта је недостатак витамина Ц и који су знаци?
- Које су здравствене предности витамина Ц?
- Које су предности за кожу?
- Које су предности за косу?
- Који су дијететски извори витамина Ц?
- Шта је са додацима витамина Ц?
- Како узимати витамин Ц?
- Који је препоручени дневни унос витамина Ц?
- Све мере предострожности које треба предузети?
- Било каква могућа интеракција са лековима?
Шта је витамин Ц и шта ради?
Познат и као Л-аскорбинска киселина, витамин Ц је витамин растворљив у води који је природно присутан у неким намирницама и додат је неколицини других. И за разлику од већине животиња, људи не могу да синтетишу овај витамин - због чега је он неизоставна дијетална компонента.
Витамин Ц је антиоксиданс који помаже регенерацији других антиоксиданата у телу. Побољшава апсорпцију не-хем гвожђа и игра виталну улогу у изградњи везивног ткива и зарастању рана. Такође одлаже штетне ефекте слободних радикала на кожу и тело.
При умереном уносу од 30 до 180 мг дневно, апсорбује се 70 до 90% витамина. Када унос пређе 1 га дневно, апсорпција падне испод 50%. У случају да узимате суплементе, оптимални дневни унос је 500 мг.
Постоје различити облици витамина Ц -
Аскорбинска киселина - најчистији облик витамина Ц.
Натријум аскорбат - 1000 мг овог витамина садржи 111 мг натријума.
Калцијум аскорбат - 1000 мг овог витамина садржи 90 до 110 мг калцијума.
Магнезијум аскорбат - Дневни унос магнезијума не сме бити већи од 350 мг.
Калијум аскорбат - Дневни унос калијума не сме бити већи од 11 грама.
Манганов аскорбат - Дневни унос мангана не сме бити већи од 11 мг.
Цинк аскорбат - Дневни унос цинка не сме бити већи од 40 мг.
Молибден аскорбат - Дневни унос молибдена не сме бити већи од 2 грама.
Хром аскорбат - Није утврђен максимални дневни унос хрома. Али РДА је између 50 и 200 мцг за одрасле и тинејџере.
Осим натријум аскорбата и калцијум аскорбата, вероватније је да ће се други облици витамина Ц наћи у комбинацији са другим минералним аскорбатима или другим минералима.
Говорећи о недостатку витамина Ц -
Назад на ТОЦ
Шта је недостатак витамина Ц и који су знаци?
Недостатак витамина Ц се јавља, што је очигледно, када је унос витамина Ц неадекватан. Знакови укључују -
- Отечене или крвареће десни
- Упала десни (такође названа гингивитис)
- Полако зарастање рана
- Сува и цепајућа коса
- Груба и сува кожа
- Крварење из носа
- Слаб имунитет
- Отечени и болни зглобови
- Могуће повећање телесне тежине
Узимање адекватног витамина Ц не само да спречава ове знакове, већ нуди и бројне друге предности - што ћемо сада видети - бројне функције витамина Ц.
Назад на ТОЦ
Које су здравствене предности витамина Ц?
1. Побољшава здравље срца
Према једној америчкој студији, витамин Ц може играти улогу у смањењу ризика од срчаних болести. Вишеструка кохортна испитивања показала су да би виши нивои витамина Ц у плазми могли бити повезани са смањеним ризиком од срчаних болести (1).
Више студија наводи да би витамин Ц могао бити добар као вежбање за ваше срце. Редовна доза витамина Ц може ометати активност протеина названог ендотелин-1, што доводи до сужења малих крвних судова - а то на крају узрокује срчани удар (2). Витамин такође може снизити крвни притисак и одржати артерије флексибилним.
Такође је утврђено да витамин Ц помаже артеријама да се шире под стресом - ово побољшава проток крви, а тиме и њену способност ношења кисеоника. Друга индијска студија наводи да воће и поврће богато витамином Ц може спречити срчане болести. Студија каже да вегетаријанска дијета богата витамином Ц може смањити холестерол у крви за 1%, што смањује ризик од срчаног удара за 2% (3).
Такође је утврђено да додатак витамина Ц снижава ниво холестерола у серуму, а то би могло да помогне у спречавању коронарне болести срца (4).
2. Регулише нивое крвног притиска
Према извештају Јохнс Хопкинс Медицине, велике дозе витамина Ц могу смањити крвни притисак. Ова функција витамина Ц могла би се приписати његовим физиолошким и биолошким ефектима. Витамин Ц делује као диуретик и доводи до тога да бубрези уклањају више натријума и воде из тела - ово ублажава притисак на зидове крвних судова (5).
Витамин Ц такође штити ваше тело у снабдевању азотним оксидом, молекулом за који је познато да опушта крвне судове (6). Ефекат снижавања крвног притиска може се приписати и суплементима - конзумирање суплемената витамина Ц у дози од 500 мг дневно може смањити систолни крвни притисак за 4 бода, а дијастолни крвни притисак за 1,5 бода - у периоду од 2 месеца (7).
Витамин Ц, према другој италијанској студији, такође појачава вазодилатацију (ширење крвних судова које смањује крвни притисак) (8). А чак спречава и вазоконстрикцију.
3. Јача имунитет
Слика: иСтоцк
Недостатак витамина Ц смањује отпор тела на одређене патогене (9). Према студији, витамин Ц стимулише имуни систем јачајући снагу и заштиту организма (10).
Поред заштите имунолошког система, витамин Ц такође смањује озбиљност различитих алергија и бори се против инфекција. То постиже појачавањем пролиферације Т-ћелија као одговор на инфекцију (11). Такође је утврђено да особе које пате од рана могу убрзати свој процес зарастања оптималном дозом витамина Ц (12). Хранљива материја је побољшала квалитет новосинтетизованог колагена, убрзавајући тако процес зарастања рана.
И када дође до прехладе, иако је потребно више истраживања, утврђено је да витамин Ц смањује трајање прехладе (13). Још не знамо да ли витамин може заштитити од прехладе - али сигурно смањује колико хладно траје. Витамин Ц такође може бити потенцијално средство за лечење астме (14). Међутим, потребно је више истраживања у овом аспекту.
4. Помаже у превенцији рака
Бројне лабораторијске студије показале су да високе дозе витамина Ц могу успорити раст простате, јетре, дебелог црева и других врста ћелија карцинома (15). Веће концентрације витамина Ц могу такође помоћи у лечењу карцинома.
Интравенска примена врсте витамина Ц неоперабилним пацијентима са раком резултирала је значајним смањењем запремине тумора без икаквих нежељених ефеката. Аскорбат је такође убио ћелије карцинома, како је забележено у бројним студијама (16). У другом извештају Универзитета Цорнелл наведено је да витамин Ц зауставља агресивни рак дебелог црева (17).
5. Помагала у лечењу артрозе
Према Фондацији за артритис, витамин Ц може помоћи у спречавању неких облика артритиса. Али превише тога може погоршати неке друге облике стања - зато је проналажење равнотеже кључно. Добијање праве дозе витамина Ц помаже у спречавању инфламаторног артритиса и одржава здраве зглобове са остеоартритисом (18).
Истраживање такође наводи да би људи са најнижим нивоом витамина Ц имали три пута већу вероватноћу да развију инфламаторни артритис (19). Али као што смо већ разговарали, важно је узети у обзир дозирање. Дијететски унос витамина Ц који премашује препоруку РДА (90 милиграма дневно за мушкарце и 75 милиграма дневно за жене) може погоршати симптоме артритиса (20).
6. Побољшава здравље очију
Докази такође сугеришу да унос витамина Ц може смањити ризик од катаракте. Витамин, када се узима са другим есенцијалним хранљивим састојцима, може спречити старосну дегенерацију макуле и губитак оштрине вида (21). У ствари, људи са високим уносом витамина Ц имају 20% мањи ризик од катаракте. Такође се бори против оксидативног стреса спречавајући да слободни радикали узрокују молекуларно оштећење ткива сочива у оку (22). Витамин Ц такође може проширити правилно функционисање ћелија ваше мрежњаче према студијама. Овај витамин такође подржава здравље крвних судова у вашим очима.
Витамин Ц такође може помоћи у регенерацији витамина Е у оку, што додатно побољшава здравље очију (23). Редовни унос витамина Ц такође може помоћи у лечењу увеитиса (упале средњег слоја ока, такође назване увеа) (24).
7. Лечи преклампсију
Према америчкој студији, витамин Ц може помоћи у лечењу прееклампсије (високог крвног притиска током трудноће) (25). Међутим, неопходне су даље студије. Чак и оксидативни стрес може бити одговоран за прееклампсију. А пошто витамин Ц помаже у борби против оксидативног стреса, такође може помоћи у спречавању овог стања (26).
Витамин Ц такође може помоћи у прекиду непланиране трудноће (побачаја). Одређени извори сугеришу да витамин може да индукује топлоту у материци и постигне то. Али истраживања о овоме су ограничена.
8. Одржава здраве десни
Слика: иСтоцк
Недостатак витамина Ц такође може да изазове пародонталну болест, тешки облик гингивитиса (болести десни) (27). То је зато што низак ниво витамина Ц може ослабити везивно ткиво и лако разбити капиларе. У ствари, један од раних знакова недостатка витамина Ц је крварење десни. А витамин је одговоран за здравље зуба и десни (28).
9. Помаже у лечењу алергија
Важно је знати да се алергије јављају када ваше тело ослобађа хистамин, биохемикалију. Унос витамина Ц смањује ослобађање хистамина, чиме спречава алергије.
Према другој јапанској студији, аутоимуне болести и повезане алергије такође могу да се контролишу витамином Ц (29). Такође је утврђено да витамин Ц помаже у лечењу пелудне грознице (која се назива и алергијским ринитисом) (30).
10. Ублажава сухоћу уста
Одређени извори сугеришу да витамин Ц помаже у спречавању и чак лечењу сувих уста. Међутим, постоје ограничени докази у овом погледу.
11. Помаже у регулацији шећера у крви
Слика: иСтоцк
Показано је да редовни унос додатног витамина Ц (1000 мг) регулише ниво шећера у крви код пацијената са дијабетесом типа 2 (31). Витамин Ц такође може спречити оштећење крвних судова повезаних са дијабетесом.
Друго јапанско истраживање наводи да се дијабетес може контролисати лечењем витамина Ц (32). Утврђено је да витамин стимулише механизам инсулина, помажући у лечењу.
Такође је утврђено да витамин Ц смањује глукозу у крви наташте код пацијената са дијабетесом типа 2. Такав је био случај са глукозом у крви након оброка (33).
12. Лечи вирусне инфекције
Према студији, високе дозе интравенског витамина Ц могу бити ефикасне у лечењу алергија. У прошлости су се такве дозе користиле за лечење инфекција попут морбила, херпеса, заушњака и вирусне упале плућа. Ово показује ефикасност витамина Ц као антибиотика (34). Такође, с обзиром да је витамин Ц антиоксиданс, он се бори против штетних слободних радикала и помаже у лечењу вирусних инфекција.
Такође је утврђено да висока доза витамина Ц помаже у лечењу мононуклеозе (абнормално висок удео белих крвних зрнаца који узрокује жлездану грозницу) (35). Такође се бори против слободних радикала (као што је већ речено) који би могли довести до мононуклеозе.
13. Спречава скорбут
Иако је ретко у данашњем свету, скорбут може утицати на људе који не уносе довољно витамина Ц (36). А нежељени ефекти витамина су ретки, чак и када се уносе у великим количинама.
У ствари, витамин Ц се у ове сврхе користио више од 300 година. Морнари на дугом путовању некада су у оброке укључивали сок од лимете како би се заштитили од скорбута (37).
Скорбут се може спречити са само 10 грама витамина Ц дневно (38).
14. Лечи токсичност оловом
Низак ниво витамина Ц у крвотоку често је повезан са високим нивоом олова. Утврђено је да редовно додавање витамина Ц смањује ниво олова у крви код пушача (39).
Друга студија сугерише да витамин Ц може ублажити токсичност олова (40). А храна богата витамином Ц је сигурна и помаже у спречавању тровања оловом. Међутим, одређене студије кажу да узимање витамина Ц можда неће имати никаквог утицаја на токсичност олова (41).
15. Борбе против можданог удара
Уношење хране богате витамином Ц може спречити мождани удар, а посебно хеморагични мождани удар. Витамин Ц се може борити против можданог удара смањењем крвног притиска. Низак ниво витамина Ц такође може повећати ризик од спонтаних крварења у мозгу (42).
Витамин Ц, заједно са гвожђем, може помоћи у смањењу ризика од можданог удара. Такође, према студији, људи са високим нивоом витамина Ц у крви могу смањити ризик од можданог удара за 42% (43).
16. Побољшава ваше расположење
Студије на хоспитализованим пацијентима доказале су да узимање одговарајућих количина витамина Ц може побољшати расположење. Има ефекте на подизање расположења (44).
Такође је утврђено да додатак витамина Ц смањује анксиозност код ученика (45).
17. Аидс у мршављењу
Слика: иСтоцк
Добијање одговарајућег витамина Ц повећава оксидацију телесне масти током вежбања. Стога, недостатак витамина Ц може да спречи губитак тежине и масти (46). Витамин Ц такође појачава метаболизам, а то помаже у губитку килограма.
19. Повећава енергију
Утврђено је да вам витамин Ц помаже да прођете кроз баријеру и елиминишете умор. Додатак витамина Ц такође је олакшао тренинг школских фудбалера за око 10% и смањио умор за чак 55%.
У другој корејској студији, витамин Ц је значајно смањио замор у вези са радом код здравих запослених (47).
Такође је утврђено да додатак витамина Ц побољшава ниво физичке активности код мушкараца који су имали маргинални статус витамина Ц (48).
Назад на ТОЦ
Које су предности за кожу?
Благодати витамина Ц протежу се и на кожу. На пример, поред оралне конзумације, такође можете локално да користите витамин Ц (попут серума) и убирате благодати. Серум стимулише колаген и штити кожу од других штетних фактора попут загађења.
20. Лечи опекотине и ране
Прелиминарни докази сугеришу да витамин Ц може побољшати зарастање рана и смањити потребу за вентилацијом код пацијената са озбиљним опекотинама. Антиоксиданти у витамину Ц такође помажу у лечењу опекотина (49).
Висока доза витамина Ц такође смањује цурење капилара након повреде опекотине (50). А пошто витамин Ц подржава раст новог ткива и коже, он одлично делује на зарастање опекотина и рана.
21. Лечи опекотине од сунца
Слика: иСтоцк
Антиоксидативна својства витамина Ц играју улогу у синтези колагена и помажу у лечењу опекотина од сунца. Орални унос витамина Ц или локална примена витамина Ц уља могу помоћи у побољшању стања. Али важно је напоменути да се витамин Ц сме користити само као додатак креми за сунчање, а не као замена.
Такође је утврђено да витамин Ц смањује ефекте еритема изазваног УВБ-ом (површинско црвенило коже).
22. Помагала у лечењу екцема
Добар начин лечења екцема је комбинација витамина Ц и цинка - узимање 500 до 1000 мг витамина Ц и 15 мг цинка сваки дан може деловати као потенцијални лек (51).
23. Помагала у производњи колагена
Витамин Ц је потребна компонента за производњу хидроксипролина и хидроксилизин, а оба су потребна за везивање молекула који производе колаген. То заузврат учвршћује и тонизира кожу. Недостатак колагена чини кожу досадном и беживотном. Колаген подмлађује кожу од корена и смањује боре и симптоме старења.
24. Штити од промене боје коже
Витамин Ц штити ДНК од фотохемијских реакција које могу довести до тумора, промене боје коже и неколико врста карцинома коже. Такође инхибира производњу пиримидинских димера који су примарни узрок меланома код људи. Осветљава тамно обојење попут пега и старачких пега и помаже вам да постанете млађи и глаткији.
25. Побољшава текстуру коже
Колаген такође обезбеђује структуру крвних судова. Сићушни крвни судови испод коже носе кисеоник и хранљиве материје који кожу одржавају здравом. Без довољно хранљивих састојака, кожа ће постати груба и сува. Креме које садрже витамин Ц побољшавају изглед и текстуру коже.
Витамин Ц повећава стварање еластина, који згушњава, штити и лечи ћелије коже. Ефекат згушњавања помаже задржавању влаге, повећава циркулацију коже и набија површину коже.
Назад на ТОЦ
Које су предности за косу?
Изненађујуће, витамин Ц има користи и за вашу косу!
26. Појачава раст косе
Слика: иСтоцк
Низак унос витамина Ц може бити главни узрок бројних проблема повезаних са косом који утичу на раст косе. Недостатак витамина Ц може резултирати сувом косом и исеченим врховима. Ови услови су неповољни за редован раст косе и на крају доводе до губитка косе.
Када наше тело храну коју конзумирамо претвори у глукозу за производњу енергије, слободни радикали се природно формирају. Ови слободни радикали оштећују нашу косу чинећи је слабом, ломљивом и танком, што прекида раст косе. Антиоксидативна својства витамина Ц смањују стварање слободних радикала и минимализују њихов ефекат на наше тело. Имати одговарајућу количину витамина Ц у нашој исхрани неопходно је за антиоксидативну заштиту од слободних радикала.
Људи који узимају огромну количину витамина Ц имају здраву, јаку и густу косу.
27. Бори се против перути
Наши фоликули косе често се зачепе због перути и суве коже која се перута. Ово може оштетити фоликуле длаке, а такође и инхибирати раст косе. Витамин Ц помаже у борби против бактерија на кожи главе. Он спречава перут, помаже у уклањању остатака фоликула и подстиче раст нове длаке. Такође помаже код сувог и сврбећег власишта због својих антивирусних својстава.
28. Спречава преурањено сивење косе
Витамин Ц не само да помаже у сузбијању губитка косе, већ помаже и у задржавању природне боје спречавањем превременог старења косе. Међутим, о томе постоје ограничена истраживања.
Предности су неизмерне, зар не? Али каква би им била корист ако човек не зна изворе овог витамина?
Назад на ТОЦ
Који су дијететски извори витамина Ц?
У вашој кухињи постоје бројне намирнице које су изврсни извори витамина Ц. Ту спадају љута паприка (108 мг витамина Ц на 1 шољу порције), паприка (120 до 190 мг), броколи (132 мг), кељ (80,4 мг), папаја (88,3 мг), јагоде (84,7 мг), карфиол (127,7 мг), манго (122,3 мг), ананас (78,9 мг), лимун (112,4 мг), наранџа (95,8 мг), шипке (541 мг) и киви (137,2 мг).
А ако сте један од оних људи који су склонији узимању суплемената -
Назад на ТОЦ
Шта је са додацима витамина Ц?
Слика: иСтоцк
Додаци витамину Ц обично садрже витамин у облику аскорбинске киселине (има еквивалентну биорасположивост као и аскорбинска киселина која се природно јавља у храни).
Неке популарне капсуле или таблете витамина Ц укључују Потен Цее, Цсхине, Вцне, Редокон и Целин 500. Ови додаци имају користи за кожу (посебно лице) и целокупно здравље. Чак и ињекција витамина Ц (течни витамин Ц) или, другим речима, интравенски витамин Ц, може имати сличне користи. Интравенски витамин Ц даје много већу дозу од оралне и користи се за кожу, имунолошки систем, а такође и као допунски третман код пацијената са раком.
Остали облици укључују капи витамина Ц, кристале или прах (за кожу). Чак се може користити и крема са витамином Ц за кожу.
Све супер. Али мора се знати и како узимати витамин Ц.
Назад на ТОЦ
Како узимати витамин Ц?
Најбољи начин за узимање витамина Ц је ако у храну укључите храну богату витамином. Већина воћа и поврћа садржи овај витамин - тако да можете имати редовну салату од воћа или поврћа и будите сигурни. Чак и чаша сока или смутија учинила би чудо.
Али ако заиста немате времена да припремите салату за себе, можете потражити додатке. У зависности од дозирања, додатак витамина Ц можете узимати 2 до 3 пута дневно - уз оброке. Можете га узимати и на празан стомак, јер нека истраживања кажу да се тада витамин Ц боље апсорбује. Разговарајте са својим лекаром или нутриционистом како бисте одредили праву дозу за вас.
Резултат сталних иновација на пољу медицине је оно што данас називамо липосомски витамин Ц. Липосомска технологија користи се за појачавање апсорпције хранљивих састојака. Липосомски витамин Ц нуди предности биорасположивости у односу на ОТЦ суплементе - фосфолипиди које садржи формирају липосоме у желуцу када се помешају са водом. Ови липосоми повећавају брзину апсорпције (52).
А као и већина стручњака, ово је најбољи облик витамина Ц.
Долазак до препорученог додатка…
Назад на ТОЦ
Који је препоручени дневни унос витамина Ц?
Колико витамина Ц треба да узмем
?
За мушкарце старије од 18 година, количина витамина Ц која се узима дневно је 90 мг. За жене старије од 18 година износи 75 мг. А за труднице и дојиље старије од 18 година износи 85 мг, односно 120 мг. Према неким стручњацима, пушачи морају да додају додатних 35 мг редовном уносу.
За новорођенчад (0 до 12 месеци) то је количина витамина Ц у мајчином млеку. За децу од 1 до 3 године износи 15 мг; 4 до 8 година је 25 мг; 9 до 13 година је 45 мг.
За адолесценте (од 14 до 18 година), препоручени унос је 75 мг за дечаке и 60 мг за девојчице.
Иако су ово нивои РДА, лекар вам може препоручити много већу дозу у терапеутске сврхе.
Колико год било шта добро могло бити, човек мора бити опрезан. Такав је случај и са витамином Ц.
Назад на ТОЦ
Све мере предострожности које треба предузети?
Витамин Ц може да изазове грчеве у стомаку, зубну ерозију, бол у грудима, несвестицу, пролив, испирање, главобољу, горушицу, мучнину и упаљени једњак. Престаните са употребом и обратите се свом лекару ако приметите неки од симптома.
Високе дозе витамина Ц могу довести до токсичности витамина Ц, узрокујући стварање крвних угрушака, бубрежних каменаца и проблема са дигестивним системом. Ово се посебно односи на људе са недостатком Г6ПД, што је стање када се црвене крвне ћелије распадају као одговор на одређене лекове и инфекције.
Витамин Ц се сматра сигурним у нормалним количинама током трудноће и дојења, али будите опрезни када користите више од препоручене дозе.
Такође…
Назад на ТОЦ
Било каква могућа интеракција са лековима?
Следи листа лекова који могу да ступе у интеракцију са витамином Ц (суплементи) -
- Аспирин
- Ацетаминопхен
- Барбитурати
- Лекови за хемотерапију
- Орална контрацепција
- Инхибитори протеазе
- Варфарин
- Антациди
- Неки антипсихотични лекови, попут флуфеназина
Назад на ТОЦ
Закључак
Иако је недостатак витамина Ц редак, никако не значи да га можете занемарити. Управо сте видели његове предности, зар не? Обавезно постигните одговарајуће нивое. Остани здрав.
И реците нам како вам је овај пост уљепшао дан. Коментирајте у пољу испод.
Одговори стручњака на питања читалаца
Могу ли узимати витамин Ц свакодневно?
Да. Мораш. Било у облику хране или додатака.
Да ли је у реду узимати 1300 мг додатка витамина Ц дневно?
Свака доза већа од