Преглед садржаја:
- Шта је црни чај?
- Благотворност црног чаја у здрављу
- 1. Може побољшати здравље срца
- 2. Може смањити ризик од рака јајника
- 3. Може смањити ризик од дијабетеса
- 4. Може повећати имунитет
- 5. Могуће ниже нивое крвног притиска
- 6. Може побољшати менталну узбуну
- 7. Може побољшати здравље костију
- 8. Може смањити Паркинсонов ризик
- 9. Може побољшати здравље органа за варење
- 10. Може смањити ниво холестерола
- 11. Мајски губитак килограма
- 12. Може смањити ризик од бубрежних каменаца
- 13. Може ублажити симптоме астме
- 14. Мај се бори против слободних радикала
- 15. Мај убија бактерије
- 16. Може вам помоћи да ублажите стрес
- 17. Може смањити ризик од Алзхеимерове болести
- 18. Може побољшати орално здравље
- 19. Може лечити дијареју
- 20. мај може да промовише целокупно расположење
- Предности црног чаја за кожу
- 21. Може спречити инфекције коже
- 22. Може смањити натеченост
- 23. Може успорити прерано старење
- 24. Може смањити ризик од рака коже
- 25. Може заштитити од УВ зрачења
- 26. Може убрзати регенерацију коже
- 27. Може смањити мрље
- Предности црног чаја за косу
- 28. Може спречити опадање косе
- 29. Нека стимулише раст косе
- 30. Може додати сјај и сјај коси
- 31. Може деловати као природно средство за бојење
- Порекло црног чаја
- Које су врсте црног чаја?
- Чињенице о исхрани црног чаја
- Блацк Теа Вс. Греен Теа Вс. Бели чај
- Како одабрати и чувати црни чај?
- Како скувати црни чај од растреситог лишћа?
- Рецепти за црни чај
- 1. Ирска каша уливена у црни чај са Ацаи бобицом
- 2. Чај чајни рецепт
- Савети за употребу црног чаја
- Где купити црни чај?
- Нежељени ефекти црног чаја
- Закључак
- Питања стручњака за читаоце
- 52 извора
Црни чај је откривен у Кини пре око 4000 година. Данас је то један од најпопуларнијих напитака на свету. Чај садржи антиоксиданте и друге фитонутријенте који могу помоћи у испирању токсина и лечењу вашег тела (1). Има мање кофеина од кафе (2).
У овом чланку смо навели 31 важну корист од црног чаја. Чај може побољшати ваше целокупно здравље, кожу и косу. Настави да читаш.
Шта је црни чај?
Црни чај настаје оксидацијом листа биљке Цамеллиа синенсис . Назив „црни чај“ може се приписати боји чаја. Међутим, технички је тамножуто или наранџасто. Отуда су га Кинези називали црвеним чајем. Начин производње црног чаја разликује се од осталих сорти чаја као што су зелени чај и оолонг чај.
Након чупања, листови чаја увену да ослободе влагу из њих. Када изгубе максималну количину влаге, листови се ваљају, ручно или уз помоћ машина, излагањем високој температури. Када се листови потпуно оксидирају, сортирају се према величини. Садржај кофеина у било ком чају често изазива забринутост. Што се тиче црног чаја, једна шоља чаја има око половине количине кофеина која се налази у шољи кафе.
Благотворност црног чаја у здрављу
Црни чај може промовисати здравље срца, лечити дијареју и друге пробавне проблеме, регулисати крвни притисак и смањити ризик од дијабетеса типа 2. Да бисте уживали у свим благодатима, конзумирајте га без икаквих додатака попут млека или шећера.
1. Може побољшати здравље срца
Флавони у црном чају могу побољшати здравље срца. Научници су потврдили да пијење три или више шоља црног чаја дневно може смањити ризик од коронарне болести. Штавише, црни чај је такође повезан са смањеним ризиком од инфаркта миокарда, исхемије и кардиоваскуларног морталитета (3), (4).
2. Може смањити ризик од рака јајника
Тхеафлавини у црном чају могу инхибирати пролиферацију ћелија карцинома јајника (5). У студији коју су спровели истраживачи са Института за рак Росвелл Парк, САД, примећен је пад ризика од рака јајника за 30% код пацијената који су пили више од две шоље црног чаја дневно (6).
3. Може смањити ризик од дијабетеса
Научници су открили да пијење чаја може помоћи у смањењу ризика од дијабетеса типа 2. Црни чај садржи катехине и теафлавине (1). Напитак може помоћи да тело постане осетљивије на инсулин, а такође спречава дисфункцију бета ћелија (бета ћелије регулишу ниво глукозе у крви) (7).
4. Може повећати имунитет
Црни чај је богат антиоксидансима који помажу у уклањању слободних радикала. Ови слободни радикали имају тенденцију да мутирају ДНК и ометају нормалну функцију ћелија. То може довести до упале и гурнути тело у стање стреса. Црни чај помаже у испирању радикала кисеоника. Помаже у обнављању нормалних функција ћелија и тела, а такође јача имунитет (8), (9).
5. Могуће ниже нивое крвног притиска
Конзумација црног чаја може помоћи у смањењу крвног притиска. Научници из Холандије, Немачке, Велике Британије и Италије спровели су експеримент где су групи људи недељу дана давали црни чај и проверавали вредности систолног и дијастолног притиска. На крају овог експеримента утврђено је да учесници који су конзумирали црни чај имају нижи ниво крвног притиска у поређењу са контролном групом (10).
6. Може побољшати менталну узбуну
Истраживачи из Холандије открили су да су учесници студије који су пили црни чај имали најјачи распон пажње и бољу слушну и визуелну пажњу (11). Чајеви, генерално, садрже л-теанин који модулира функције мозга и процес људске пажње (12). Кофеин у црном чају такође може појачати будност.
7. Може побољшати здравље костију
Како старите, снага ваших костију почиње да опада. Међутим, научници су приметили да људи који пију црни чај могу значајно вратити густину костију. Из тог разлога, пијење црног чаја такође може смањити ризик од прелома који се најчешће јављају код старијих особа због остеопорозе. Утврђено је да пацови којима су давани екстракти црног чаја имају бољу густину костију (13). Стога, ако имате 30 година, нека црни чај постане део ваше дијете како бисте сачували густину костију и спријечили остеопорозу и ризик од прелома. Утврђено је да пијење чаја, такође, смањује ризик од прелома кука (14).
8. Може смањити Паркинсонов ризик
Паркинсонова болест је неуродегенеративна болест која углавном погађа старије људе. Истраживања сугеришу да полифеноли црног чаја имају неуропротективни ефекат на мозак (15). У студији спроведеној на Националном универзитету у Сингапуру, научници су открили да је кофеин у црном чају обрнуто повезан са Паркинсоновом болешћу (16).
9. Може побољшати здравље органа за варење
Здрава црева могу вас заштитити од разних болести и поремећаја. Конзумација црног чаја може помоћи у побољшању броја и разноврсности добрих цревних микроба. Полифеноли у чају могу деловати као пребиотици и бити храна за добре цревне бактерије. Ови полифеноли такође могу спречити раст других штетних бактерија у цревима. Црни чај такође може помоћи у лечењу чира на желуцу и потенцијално смањити ризик од рака дебелог црева и езофагеа / желуца (17), (18). Међутим, оправдано је више студија на људима.
10. Може смањити ниво холестерола
Нездрави начин живота и нередовне прехрамбене навике могу повећати ниво лошег холестерола у крви. Висок ЛДЛ холестерол (лоши холестерол) може довести до накупљања плака у артеријским зидовима. Ово ограничава проток крви и може довести до срчаног удара, можданог удара и исхемијског напада. У студији је показано да црни чај смањује ЛДЛ холестерол за 11,1%. Истраживачи су такође открили да црни чај (укључујући кинеску варијанту) има антихиперхолестеролемијске ефекте код људи који су били гојазни и склони срчаним болестима (19), (20).
11. Мајски губитак килограма
Гојазност је основни узрок различитих болести попут дијабетеса, болести срца, ПЦОС-а, високог холестерола итд. Као и зелени чај, и црни чај може помоћи у управљању телесном тежином ако се конзумира уз усвајање правилних промена у начину живота. Научници са Медицинског факултета Давид Геффен, Калифорнија, САД открили су да је црни чај помогао у смањењу висцералне масти смањујући гене који изазивају упале. Пошто продужени период упале у телу може да изазове гојазност, пијење црног чаја теоретски може помоћи у спречавању гојазности изазване упалом. Штавише, црни чај такође може смањити ниво триглицерида (21), (22).
12. Може смањити ризик од бубрежних каменаца
Камен у бубрезима је болан и раширен. Настају услед повећаног излучивања из тела супстанци које формирају кристал, попут оксалата, калцијума и мокраћне киселине. Чини се да црни чај садржи много ниже нивое оксалата у поређењу са другим биљним чајевима (23), (24). Иако неки анегдотални докази указују на то да црни чај може смањити ризик од бубрежних каменаца, у овом погледу нема довољно истраживања. Пре узимања црног чаја у ове сврхе обратите се лекару.
13. Може ублажити симптоме астме
Астма настаје услед упале и отока дисајних путева или бронхијалних цеви. Ово отежава удисање и издисање. Анегдотски докази сугеришу да пијење црног чаја или зелени тим помаже ублажавању симптома астме. Одређене студије такође су доказале да кофеин у чајевима може помоћи у функцији плућа (25). Такође је утврђено да флавоноиди у чају користе онима који имају астму (26).
14. Мај се бори против слободних радикала
Слободне радикале кисеоника узрокују фактори попут загађења, пушења и стреса. Отровни су за тело. Антиоксиданти, одређена група једињења, помажу у борби против ових слободних радикала. Црни чај је пун антиоксиданса и они играју улогу у том погледу (1). Узимање црног чаја са лимуном такође може помоћи.
15. Мај убија бактерије
Већина бактерија може изазвати инфекције, а може довести и до смрти. Антиоксиданти и други фитонутријенти у црном чају могу имати антибактеријска својства (27). Друга студија је навела да чајеви (укључујући црни чај) могу деловати против бактерија које узрокују (28).
16. Може вам помоћи да ублажите стрес
Према студији коју је спровео Универзитетски колеџ у Лондону, чај може смањити хормоне стреса у телу и опустити живце (29). Полако можете заменити грабеж слаткиша (или цигарету) испијањем шоље црног чаја како бисте ублажили ниво стреса.
17. Може смањити ризик од Алзхеимерове болести
Алцхајмерова болест узрокује губитак памћења и утиче на нечије понашање и размишљање. Антиоксиданти црног чаја могу смањити ризик од болести, иако у том погледу нема конкретних доказа.
18. Може побољшати орално здравље
Конзумација црног чаја може заштитити од зубних наслага, шупљина и каријеса (30). Такође вам може освежити дах. Црни чај поседује антибактеријска и антиоксидативна својства која спречавају инфекције стафилококом (31). Флуор у црном чају такође инхибира зубни каријес (32). Штавише, студије су такође известиле да црни чај може помоћи у превенцији оралне леукоплакије код пацијената са оралним карциномом (33).
Међутим, црни чај може да обоји глеђ. У том погледу се обратите свом стоматологу.
19. Може лечити дијареју
Пијење црног чаја може помоћи у лечењу дијареје. У студијама, дијете које су укључивале црни чај могу смањити преваленцију дијареје за 20% (34). Међутим, потребно је више истраживања у том погледу.
20. мај може да промовише целокупно расположење
Овде су врло ограничена истраживања. Антиоксиданти у црном чају могу се борити против стреса. Ово би могло побољшати целокупно расположење. Чај може да регулише ниво холестерола у крви и крвни притисак. Ово такође може имати позитиван ефекат на ваше расположење.
Сада, да видимо како пијење црног чаја може бити корисно за вашу кожу.
Предности црног чаја за кожу
Црни чај може вам помоћи да постигнете и здраву кожу. Може се борити против кожних инфекција и мрља, одложити старење коже и смањити отеченост очију. Полифеноли и танини у црном чају повезани су са подмлађивањем ћелија коже. Међутим, консултујте дерматолога пре него што црни чај користите за кожу.
21. Може спречити инфекције коже
Кожа је највећи орган у телу. Али је осетљив и потребна му је одговарајућа нега. Већина кожних инфекција настаје услед колонизације микроба. Чајни катехини и флавоноиди могу помоћи у спречавању инфекција коже. Ако често имате кожне инфекције, узимање црног чаја поред лекова може убрзати процес зарастања (35). Међутим, потребно је више истраживања у том погледу.
22. Може смањити натеченост
Натеченост испод ока озбиљно брине и жене и мушкарце. Може вам изгледати уморно и повећати шансе за прерано стварање бора. Танини и антиоксиданти доступни у црном чају поседују антиинфламаторна својства (36). Они могу помоћи у затезању коже и смањењу подбухлости испод ока.
Можете покушати да користите врећице црног чаја или једноставно умочите вате у хладни црни чај и држите их испод очију 20 минута сваког дана. Видљиво смањење подбухлости испод ока можете видети за само неколико недеља.
23. Може успорити прерано старење
Антиоксиданти и полифеноли присутни у црном чају могу заштитити вашу кожу од превременог старења и стварања бора. У студији спроведеној на лабораторијским мишевима без длаке, научници су открили да црни чај смањује експресију гена који ствара ензим који разграђује колаген. Штавише, црни чај је био ефикасније средство против бора у поређењу са другим чајевима (37).
24. Може смањити ризик од рака коже
Црни чај је богат антиоксидантима и може бити ефикасан против већине врста карцинома (укључујући ону на кожи). Либански научници су у студијама на мишевима потврдили да пијење црног чаја може помоћи у смањењу ризика од рака коже (38). Међутим, још увек нема значајних података о људима.
25. Може заштитити од УВ зрачења
УВ зрачење је међу водећим узроцима пигментације коже, карцинома коже и других проблема повезаних са кожом. Истраживачи су открили да пијење црног чаја може помоћи у заштити коже и смањити ризик од кожних проблема изазваних прекомерним излагањем УВ зрачењу (39), (40). Поред пијења црног чаја за спречавање оштећења коже, можете га применити и локално. Међутим, пре тога се обратите лекару.
26. Може убрзати регенерацију коже
Истраживачи из Малезије открили су да наношење екстракта црног чаја на рањену кожу лабораторијских пацова може убрзати зарастање. Екстракт је такође проузроковао мање упале и већу производњу колагена (41). Међутим, не наносите црни чај директно на ране. Не постоји студија која наводи да је безбедна. Уместо тога можете пити црни чај.
27. Може смањити мрље
Мрље вам могу дати озбиљне проблеме са самопоуздањем. Употреба биља за лечење мрља је увек боља. Сигурнији су од већине јаких хемикалија и моћних лекова. Црни чај би могао бити једно од оних биљних пића.
У студији су научници открили да црни чај има ефекат бељења коже на смеђем лабораторијском заморцу (42).
Штавише, црни чај има антиоксиданс који може избацити токсине који узрокују мрље. Међутим, истраживања у вези с тим су ограничена. Можете пити црни чај или га хладним намазати чистим ватом.
Предности црног чаја за косу
Антиоксиданти и кофеин у црном чају могу користити вашој коси. Чај може поспешити раст косе и дати јој природни сјај.
28. Може спречити опадање косе
Пијење црног чаја може спречити опадање косе. Садржи антиоксиданте који помажу у уклањању слободних радикала и ублажавању стреса. Ова два фактора су водећи узроци губитка косе код жена данас (43). Стога пијење црног чаја може помоћи у спречавању опадања косе.
29. Нека стимулише раст косе
У студији на мишевима, кинески црни чај који је ферментисан Аспергиллус сп. Утврђено је да (специфична врста гљивица) стимулише раст косе након 2 недеље локалне примене (44). Потребно је више студија на људима. Још увек се можете обратити лекару и нанијети црни чај (на собној температури) на кожу главе и дуж целе косе. Ово може помоћи у поспешивању раста косе.
30. Може додати сјај и сјај коси
У овом погледу постоје ограничена истраживања. Неки анегдотски докази показују да црни чај може додати сјај коси. Након шампонирања косе (благим шампоном) користите алкохол од црног чаја (собне температуре) како бисте косу коначно испрали. Урадите то неколико недеља и коса ће вам можда постати мекша и сјајнија.
31. Може деловати као природно средство за бојење
Анегдотски докази показују да га црвенкаст црни одсек црног чаја чини одличном природном бојом за косу (посебно за бринете). Кану помешајте са црним чајем и нанесите је на цело кожу главе и косу. Оставите да делује 1-2 сата и исперите благим шампоном. Можете видети тренутне резултате.
То су предности црног чаја. Већина њих се још увек истражује. Али чај можете укључити у своју редовну рутину. У наредним одељцима ћемо даље разговарати о црном чају.
Порекло црног чаја
Црни чај је настао у Кини 1590. године око касне династије Минг и ране династије Кинг. Раније су Кинези пили само зелени или оолонг чај. Легенда каже да су се војни мушкарци, пролазећи кроз провинцију Фујиан, склонили у фабрику чаја која је зауставила производњу зеленог или оолонг чаја. У међувремену су се листови чаја осушили на сунцу и оксидирали. Када су војници отишли, фабрика је наставила да прави чај, али је боја чаја била црвена или црна и имала је подмлађујући и ароматичнији укус.
Из овог је настао први црни чај, познат као Лапсанг Соуцхонг - „Лапсанг“ значи високе планине, а „Соуцхонг“ значи мале листове чајевца. Израз „црни чај“ сковали су британски и холандски трговци. Холанђани су 1610. донели црни чај у Европу и 1658. ушли у Енглеску. Како је црни чај почео да расте популарност, Британци су одлучили да га гаје у Дарјеелингу и Ассаму у Индији.
Постоје разни црни чајеви који се узгајају у Кини и Индији. У следећем одељку разговараћемо о различитим врстама црног чаја.
Које су врсте црног чаја?
Од било које врсте чаја може се направити црни чај, укључујући зелени, жути, бели или оолонг чај. Једина разлика је у преради црног чаја. Док се све врсте црног чаја у Кини производе из биљке Цамеллиа синенсис , црни чај у Индији производи се од различитих врста биљака чаја познатих као Цамеллиа ассамица . Црни чај од Цамеллиа ассамица има јачи укус и веће листове од оног из варијанте Цамеллиа синенсис . Ево листе разних врста црног чаја које морате пробати.
Листа црних чајева према производном региону
- Лапсанг Соуцхонг
- Фујиан Минхонг
- Анхуи Кеемун
- Иуннан Дианхонг
- Црни чај Дарјеелинг
- Ассам црни чај
- Цејлонски црни чај
- Нилгири црни чај
- Кенијски црни чај
Листа црних чајева према популарним мешавинама
- Еарл Греи црни чај
- Енглески доручак
- Ирски доручак
- Чај чај
- Поподневи чај
- Црни чај од руже
- Руски караван
Чињенице о исхрани црног чаја
Црни чај је углавном богат антиоксидантима познатим као полифеноли. Такође садржи минималне количине натријума, протеина и угљених хидрата. Ево табеле хранљивих састојака црног чаја (45), (46).
Величина порције - 100 г.
Калорије 1
Афлавин-3 3′-дигаллат (антиоксиданс црног чаја) 0,06 - 4,96
Укупно масти 0
Засићене масне киселине 0
Мононезасићене масне киселине 0
Полинезасићене масне киселине 0
Омега-3-масне киселине 3 мг
Омега-6-масне киселине 1 мг
Транс масти 0
Холестерол 0
Витамин А 0
Витамин Ц 0
Натријум 5 мг
Калијум 37 мг
Флуор 373 мцг
Дијетална влакна 0
Укупно угљених хидрата 0
Шећер 0
Протеини 0
Калцијум 0
Црни, зелени и бели чајеви потичу од исте биљке Цамеллиа синенсис. Међутим, постоји неколико разлика између ове три сорте чаја. О њима смо разговарали у следећем одељку.
Блацк Теа Вс. Греен Теа Вс. Бели чај
Црни чај се потпуно оксидира, док се бели листови бере у млађем узрасту. Зелени чај је мало више обрађен од белог, а црни је више од зеленог. Обрада чаја уништава антиоксиданте. Отуда бели чај садржи највише антиоксиданата, а црни најмање. Међутим, најбоље би било пити разне чајеве како бисте искористили све предности.
Бели чај има суптилан и слађи укус у поређењу са зеленим и црним чајевима. Црни чај је популарнији код Индијаца и Британаца, док су зелени и бели чај популарни код Кинеза.
Црни чај има највећи садржај кофеина у поређењу са белим и зеленим чајевима.
Како одабрати и чувати црни чај?
Одабир црног чаја
- Листови чаја не смеју да садрже влагу.
- Изаберите чај са дугим листовима са сребрним или златним врховима.
- За лакшу варијанту одаберите кинески црни чај, а за јачу варијанту црни чај Дарјеелинг или Ассам.
- Боја пива мора бити светла и треба да мирисе сјајно.
- Изаберите ЦТЦ (здробите, поцепајте, увијте) црни чај ако желите да имате јак црни чај са млеком.
Чување црног чаја
- Најбољи начин чувања црног чаја је да га држите даље од влаге и ваздуха. Спречити прекомерно излагање сунцу или температурним колебањима.
- Чувајте чај у лименим посудама.
- Да бисте црни чај чували годину дана, додајте га у врећицу с патентним затварачем и ставите ову врећу у лим. Лим ставите у фрижидер.
- Црни чај такође можете чувати у вакуум тиквици.
- Умотајте комад угља у крпу и ставите га у лим који садржи чај. Помоћи ће упијању додатне влаге.
- Чувајте црни чај у земљаном лонцу са малом кесицом креча у праху. Ово такође помаже упијању додатне влаге.
Сада знате како одабрати и чувати црни чај. Али која је права метода за његову припрему? Сазнајте даље.
Како скувати црни чај од растреситог лишћа?
Ево једноставног начина кувања црног чаја.
Шта вам је потребно
- Чај за инфузију - ово вам треба за стрмо лишће црног чаја. Убризгавач спречава да чајни листови слободно плутају.
- Чајник - Ово вам је потребно да бисте инфузер ставили у лонац прокуване воде.
- Кухало за чај - Ово вам треба за кључање воде.
- Лоосе Леаф црни чај - за припрему умирујуће и ароматичне шоље црног чаја.
Како припремити
- Узмите шољу воде по особи и пустите да прокључа у чајнику.
- У међувремену додајте ¼ кашичице чаја растреситог лишћа по особи у чајник.
- Ставите чајник у чајник.
- Прокувану воду сипајте у чајник и покријте га.
- Чај стрмо четри до пет минута.
- Извадите инфузор из чајника и држите га по страни други стрм.
- Чај сипајте у шољу и удахните арому пре него што отпијете гутљај.
Тако се прави основни црни чај. Међутим, ако вам досади да свакодневно пијете исти чај, можете бити мало иновативни и припремити неколико других рецепата за црни чај. Погледајте следеће рецепте црног чаја.
Рецепти за црни чај
1. Ирска каша уливена у црни чај са Ацаи бобицом
Састојци
За кашу
- 2 кесице црног чаја
- ½ шоља инстант обичног овса
- 1 ½ шоље бадемовог млека
- 2 кашике органског меда
- 1 кашичица семена зрна ваниле
- Бобице и ораси за прелив
За Ацаи Берри Риппле
- ½ шоља смрзнутих бобица
- 1 кашика органског меда
- 2 кашике ацаи праха
Крема од пистација
- ⅔ шоља пуномасног кокосовог млека
- ¼ шоља пржених пистација у љусци
Како припремити
- Ставите шерпу изнад средњег пламена. Додајте ½ шоље воде, зоби, бадемовог млека, семенки зрна ваниле и врећице чаја са прстохватом соли.
- Динстајте смешу. Мешајте и кувајте 20 до 30 минута.
- Уклоните кесице чаја и зрна ваниле.
- Додајте мед и још бадемовог млека да смеса доведе до кашасте конзистенције.
- Да би се ацаи таласао, спојите смрзнуте бобице, ацаи прах и органски мед.
- Да бисте направили крему од пистација, блендајте пистације и пуномасно кокосово млеко у процесору хране док не постане глатко.
- Да бисте послужили, додајте обилну количину каше у стаклену теглу и прелијте је таласастим плодовима ацаи бобица.
- Додајте мало или две креме од пистација.
- На крају прелијте бобицама и орасима и уживајте.
2. Чај чајни рецепт
Састојци
- Под махуна кардамона
- 3 каранфилића
- ½ инча коре цимета
- 4 зрна црног бибера
- ½ инча свежег ђумбира
- 2 кесице чаја Дарјеелинг
- 1 ½ шоље пуномасног млека
- 2 кашике кокосовог шећера
Како припремити
- Малтером и тучком измрвите каранфилић, кардамон, ђумбир, зрна црног бибера и цимет.
- Додајте млеко у шерпу и убаците згњечене зачине.
- Нека млеко прокључа. Кувајте пет минута.
- У међувремену ставите врећице чаја у две одвојене шоље.
- Уклоните млеко из пламена и сипајте га у шоље у којима су врећице чаја.
- Покријте шоље и оставите врећице чаја да се стрме четири до пет минута.
- Уклоните врећице чаја, додајте шећер и добро промешајте пре пијења.
Невероватно је како црни чај можете користити у разним другим рецептима. Међутим, морате знати како користити црни чај на прави начин да би рецепти добро изашли. Ево шта бисте требали знати.
Савети за употребу црног чаја
- Користите ¼ до ½ кашичице црног чаја од растреситог листа по особи да бисте скували фини ароматични црни чај.
- Ако желите да искористите све благодати црног чаја за здравље, косу и кожу, пијте га без млека и шећера.
- Чај стрмо четри до пет минута.
- Покријте чај док га потапате.
- Не кувајте лишће.
Где купити црни чај?
- Добар црни чај можете купити код кинеског или индијског продавца чаја.
- Црни чај можете купити и преко интернета. Обавезно купујте од аутентичних продаваца и познате марке.
Пре него што изађете да купите црни чај, можда ћете желети да сазнате његове потенцијалне нежељене ефекте. Следећи одељак их укратко покрива.
Нежељени ефекти црног чаја
Све што је вишак је лоше за вас. Пијење вишка црног чаја може на следеће начине утицати на ваше здравље.
- Може изазвати дијареју
Кофеин у црном чају може стимулисати пробавни систем. Вишак кофеина може проузроковати дијареју (47).
- Може изазвати затвор
Црни чај може изазвати затвор (48). Танини у црном чају могли би бити одговорни за овај ефекат. Међутим, потребно је више истраживања у том погледу.
- Може изазвати анксиозност
Прекомерни црни чај може да изазове анксиозност и убрзано дисање. Кофеин у чају може изазвати ове проблеме. Такође је познато да кофеин стимулише нервни систем (49). То може довести до несанице и немира.
- Може довести до честог мокрења
Кофеин може учинити вашу бешику преактивном, што може изазвати потребу да често користите умиваоник (50).
- Може повећати ризик од напада
Кофеин у црном чају може повећати ризик од напада. Такође може смањити ефекат лекова који помажу у спречавању напада (51).
- Може изазвати глауком
Познато је да кофеин повећава притисак у оку (52). Према неким анегдотским доказима, ово повећање притиска могло би се догодити у року од 30 минута и задржати се до 90 минута након пијења црног чаја. Стога, ако имате било каквих проблема са видом, разговарајте са својим офталмологом пре пијења црног чаја.
Закључак
Црни чај нуди неколико предности. Међутим, треба га конзумирати умерено како би се спречили нежељени ефекти и здравствене компликације. Набавите своје паковање црног чаја данас од поузданог бренда. Попијте шољицу или две чаја на дан и уродите многим здравственим благодатима које нуди.
Питања стручњака за читаоце
Колико шоља црног чаја дневно је сигурно?
Већина људи може толерисати пијење 3 до 4 шоље црног чаја дневно. Пазите да не идете даље од 5 шоља црног чаја дневно. Прекомерне количине кофеина могу бити опасне. Такође, будите сигурни да не конзумирате црни чај ако узимате лекове на рецепт. Чај може да ступи у интеракцију са одређеним лековима.
Колико кофеина садржи шоља црног чаја?
Шоља црног чаја садржи 47,4 мг кофеина. То је готово половина онога што је присутно у шољи црне кафе (која садржи 95 мг кофеина).
Могу ли да оставим испирање црног чаја у коси?
Да, можете оставити испирање црног чаја у коси. Може стимулисати раст и дебљину косе. Међутим, студије су с тим у вези ограничене.
Да ли је оолонг чај исто што и црни чај?
Зелени чај, црни чај и оолонг чај потичу од биљних врста Цамеллиа синенсис или Цамеллиа ассамица . Једина разлика између оолонг и црног чаја је та што је црни чај потпуно оксидисан, док је оолонг чај полуоксидисан.
Шта је ферментисани црни чај?
Ферментисани црни чај је чај који се производи ферментацијом листова чаја микробима током неколико месеци или година. Ферментисани чај је меког укуса и има горак укус. Познати пример ферментисаног чаја је Пуерх произведен у провинцији Јунан у Кини.
Да ли црни чај сагорева масноће?
Теоретски, да. Полифеноли и теафлавини у црном чају могу помоћи у смањењу холестерола и побољшању осетљивости на инсулин. Ово може индиректно помоћи у метаболизму масти. Али мало је вероватно да бисте приметили било какав значајан губитак килограма или сагоревање масти само од чаја.
Да ли је црни чај са млеком добар за вас?
Црни чај са млеком може спречити апсорпцију антиоксиданата присутних у црном чају. Стога, ако желите да уберете све благодати црног чаја, избегавајте да му додајете млеко или шећер. Међутим, ако волите чај са млеком и немате здравствених проблема, можете да пијете црни чај са млеком.
Који је црни чај најбољи?
Ово зависи од вашег укуса.
Које су предности наношења црног чаја на лице?
Ако црни чај нанесете на лице, антиоксиданти могу заштитити вашу кожу од превременог старења, фотодамаге, бора и акни. Ипак, обавезно се консултујте са дерматологом пре него што у ову сврху користите црни чај.
Како користити црни чај у праху за косу?
Да бисте користили црни чај у праху за косу, потопите га у кувану воду 5 минута. Оставите чај да се охлади пре него што га нанесете на кожу главе. Такође можете испрати косу црним чајем. Међутим, пре употребе црног чаја у ове сврхе обратите се свом стручњаку за негу косе.
Има ли користи од пијења црног чаја са сољу?
Нема додатних благодати узимања црног чаја са сољу. Заправо, сол може изазвати проблеме код оних који се баве хипертензијом.
Да ли је добар црни чај са лимуном?
Лимун је богат извор витамина Ц, који је антиоксиданс. Стога би узимање црног чаја са лимуном могло бити добро.
Можемо ли користити црни чај као тоник за кожу?
Да, црни чај можете користити као тоник за кожу. Полифеноли у црном чају могу помоћи у подмлађивању, затезању и заштити коже. Посаветујте се са својим дерматологом.
Да ли коришћење црног чаја за седе косе помаже?
Црни чај је природна боја. Али користите је са каном да бисте постигли ефикасне и тренутне резултате за седе косе. Посаветујте се са својим дерматологом.
Можемо ли користити црни чај као средство за умивање лица?
Црни чај можете користити као тоник за лице, али не и средство за умивање лица. Више информација потражите код свог дерматолога.
Можемо ли пити црни чај са листовима нане?
Да, можете пити црни чај са листовима менте. У чај додајте неколико листова нане и узмите их.
52 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Łуцзај, В. и Е. Скрзидлевска. „Антиоксидативна својства црног чаја.“ Превентивна медицина 40.6 (2005): 910-918.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/15850895/
- Бункер, Мари Лоуисе и Маргарет МцВиллиамс. „Садржај кофеина у уобичајеним пићима.“ Часопис Америчког удружења за дијете, 74.1 (1979): 28-32.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/762339/
- Гарднер, ЕЈ, ЦХС Руктон и АР Леедс. „Црни чај - користан или штетан? Преглед доказа “. Европски часопис за клиничку исхрану 61.1 (2007): 3-18.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/16855537/
- Дека, Апранта и Јосепх А. Вита. „Чај и кардиоваскуларне болести.“ Фармаколошка истраживања 64.2 (2011): 136-145.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3123419/
- Гао, Иинг и сар. „Инхибиторни ефекти четири главна деривата теафлавина пронађена у црном чају на ћелије рака јајника.“ Истраживање против рака 36.2 (2016): 643-651.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/26851019
- Бакер, ЈА, ет ал. „Конзумација црног чаја или кафе и ризик од рака јајника.“ Међународни часопис за гинеколошки рак 17.1 (2007).
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/17291231/
- Одегаард, Андрев О., ет ал. „Кафа, чај и дијабетес типа 2: кинеска здравствена студија у Сингапуру.“ Амерички часопис за клиничку исхрану 88.4 (2008): 979-985.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2737528/
- Пандеи, Канти Бхоосхан и Сиед Ибрахим Ризви. „Биљни полифеноли као дијететски антиоксиданти у људском здрављу и болестима.“ Оксидативна медицина и ћелијска дуговечност 2 (2009).
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2835915/
- Хендрицкс, Рахзиа и Едмунд Јохн Поол. „Ин витро ефекти рооибоса и црног чаја на имунолошке путеве.“ Јоурнал оф Иммуноассаи анд Иммуноцхемистри 31.2 (2010): 169-180.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/20391028/
- Греилинг, Арно, ет ал. „Ефекат црног чаја на крвни притисак: систематски преглед са метаанализом рандомизираних контролисаних испитивања.“ ПЛоС Оне 9.7 (2014): е103247.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4117505/
- Де Бруин, ЕА, ет ал. „Црни чај побољшава пажњу и будност коју сами пријављују.“ Апетит 56.2 (2011): 235-240.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21172396/
- Нобре, Анна Ц., Анлинг Рао и Гаил Н. Овен. „Л-теанин, природни састојак чаја, и његов утицај на ментално стање.“ Асиа Пацифиц часопис за клиничку исхрану 17 (2008).
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/18296328/
- Дас, Асанкур Секхар, Маитраиее Мукхерјее и Цхандан Митра. „Докази за потенцијални анти-остеопорозни ефекат екстракта црног чаја (Цамеллиа Синенсис) у билатералном оваријектомизованом моделу пацова.“ Асиа Пацифиц Јоурнал оф Цлиницал Нутритион 13.2 (2004): 210-216.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/15228990/
- Хуанг, Цхенсху и Ронгруи Танг. „Навике пијења чаја и остеопоротски преломи кука / бутне кости: студија случаја и контроле“. Пакистан часопис за медицинске науке 32.2 (2016): 408.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4859033/
- Царуана, Марио и Невилле Вассалло. „Полифеноли чаја код Паркинсонове болести.“ Природна једињења као терапеутска средства за амилоидогене болести. Спрингер, Цхам, 2015. 117-137.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/26092629/
- Тан, Лоуис Ц. и сар. „Различити ефекти црног наспрам зеленог чаја на ризик од Паркинсонове болести у кинеској студији о здрављу у Сингапуру.“ Амерички часопис за епидемиологију 167.5 (2008): 553-560.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2737529/
- Банерјее, Дебасхисх, ет ал. „Упоредна лековита својства чаја од комбуче и црног чаја против чира на желуцу код мишева изазваних индометацином: могући механизам деловања.“ Храна и функција 1.3 (2010): 284-293.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21776478/
- Нецхута, Сарах и сар. „Проспективна кохортна студија конзумације чаја и ризика од рака дигестивног система: резултати Шангајске студије здравља жена.“ Амерички часопис за клиничку исхрану 96,5 (2012): 1056-1063.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3471195/
- Давиес, Мицхаел Ј., ет ал. „Конзумација црног чаја смањује укупан и ЛДЛ холестерол код благо хиперхолестеролемичних одраслих.“ Часопис о исхрани 133.10 (2003): 3298С-3302С.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/14519829/
- Фујита, Хироиуки и Томохиде Иамагами. „Антихиперхолестеролемијски ефекат екстракта кинеског црног чаја код људи са граничном хиперхолестеролемијом.“ Нутриционистичка истраживања 28.7 (2008): 450-456.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/19083445/
- Хебер, Давид и сар. „Полифеноли зеленог чаја, црног чаја и оолонг чаја смањују висцералну масноћу и упале код мишева храњених обесогеном дијетом са високим садржајем масти и сахарозе.“ Часопис о исхрани 144.9 (2014): 1385-1393.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/25031332
- Ои, Иасуиуки, ет ал. „Ефекти против гојазности екстракта кинеског црног чаја (пуерх чаја) и галне киселине.“ Истраживање фитотерапије 26.4 (2012): 475-481.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/22508359/
- Цхарриер, Марина ЈС, Геоффреи П. Саваге и Лео Ванханен. „Садржај оксалата и способност везивања калцијума у чају и биљним чајевима.“ Асиа Пацифиц Јоурнал оф Цлиницал Нутритион 11.4 (2002): 298-301.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/12495262/
- Роде, Јулие, ет ал. „Свакодневне инфузије зеленог чаја код хиперкалциуричних пацијената са бубрежним каменцима: нема доказа за повећане факторе ризика од каменаца или камење зависно од оксалата.“ Нутриентс 11.2 (2019): 256.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6412450/
- Короглу, Озге А., ет ал. „Противупални ефекат кофеина повезан је са побољшаном функцијом плућа након амнионитиса изазваног липополисахаридима.“ Неонатологија 106.3 (2014): 235-240.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4123217/
- Танака, Тосхио и Рио Такахасхи. „Флавоноиди и астма.“ Нутриентс 5.6 (2013): 2128-2143.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3725497/
- Цхан, Ериц ВЦ, и сар. „Антиоксидативна и антибактеријска својства зелених, црних и биљних чајева Цамеллиа синенсис.“ Истраживање фармакогнозије 3.4 (2011): 266.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3249787/
- Фалцинелли, Схане Д., ет ал. „Зелени чај и епигалокатехин-3-галат су бактерицидни против Бациллус антхрацис.“ ФЕМС Мицробиологи Леттерс 364.12 (2017).
хттпс://ацадемиц.оуп.цом/фемсле/артицле/364/12/фнк127/3866595
- Стептое, Андрев, ет ал. „Ефекти чаја на психофизиолошку реакцију на стрес и опоравак након стреса: рандомизирано двоструко слепо испитивање.“ Психопармакологија 190.1 (2007): 81-89.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/17013636/
- Гоенка, Пунеет, ет ал. „Цамеллиа синенсис (чај): Импликације и улога у спречавању пропадања зуба.“ Рецензије о фармакогнозији 7.14 (2013): 152.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3841993/
- Надери, Н. Јалаиер, ет ал. „Антибактеријска активност иранског зеленог и црног чаја на стрептоцоццус мутанс: ин витро студија.“ Јоурнал оф Дентистри (Техеран, Иран) 8.2 (2011): 55.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3184736/
- Саркар, С., ет ал. „Ефекат црног чаја на зубе.“ Часопис Индијског друштва за педодонцију и превентивну стоматологију 18.4 (2000): 139-140.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/11601182/
- Халдер, Ајанта, ет ал. „Црни чај (Цамеллиа синенсис) као хемопревентивно средство у оралним преканцерозним лезијама.“ Часопис за еколошку патологију, токсикологију и онкологију 24.2 (2005).
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/15831086/
- Дубреуил, Ј. Даниел. „Антибактеријске и антидијарејске активности биљних производа против ентеротоксиногене Есцхерицхиа цоли.“ Токсини 5.11 (2013): 2009-2041.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3847712/
- Фриедман, Мендел, ет ал. „Антимикробне активности чајних катехина и теафлавина и екстракти чаја против Бациллус цереус.“ Часопис о заштити хране 69.2 (2006): 354-361.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/16496576/
- Цхаттерјее, Приианка, ет ал. „Процена антиинфламаторних ефеката зеленог и црног чаја: упоредна ин витро студија.“ Часопис за напредну фармацеутску технологију и истраживање 3.2 (2012): 136.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3401676/
- Лее, Киунг Ок, Санг Нам Ким и Иоунг Цхул Ким. „Ефекти против бора против водених екстраката чајева код бездлаког миша.“ Токсиколошка истраживања 30.4 (2014): 283-289.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4289929/
- Реес, Јуди Р и сар. „Конзумација чаја и рак коже базалних ћелија и сквамозних ћелија: резултати студије случаја и контроле“. Часопис Америчке академије за дерматологију вол. 56,5 (2007): 781-5.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ1955322/
- Кораћ, Радава Р и Капил М Кхамбхоља. „Потенцијал биља у заштити коже од ултраљубичастог зрачења.“ Рецензије фармакогнозије вол. 5,10 (2011): 164-73.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3263051/
- Зхао, Ј и сар. „Фотопротективни ефекат екстраката црног чаја против УВБ-индуковане фототоксичности коже.“ Фотохемија и фотобиологија вол. 70,4 (1999): 637-44.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/10546558
- Хајиагхаалипоур, Фатемех и сар. „Ефекат Цамеллиа синенсис на потенцијал зарастања рана на животињском моделу.“ Комплементарна и алтернативна медицина заснована на доказима: еЦАМ вол. 2013 (2013): 386734.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3705756/
- Цхои, Со-Иоунг и Иоунг-Цхул Ким. „Ефекат бељења екстракта воде црног чаја на смеђој кожи заморца.“ Токсиколошка истраживања вол. 27,3 (2011): 153-60.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3834380/
- Јесудијан, Патрицк. „Могу ли од пића нарасти длаке на ћелавим главама?“ Међународни часопис за трихологију вол. 4,1 (2012): 1-2.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3358932/
- Хоу, И-Цхинг и сар. „Ефекат кинеског екстракта црног чаја који поспешује раст косе код мишева.“ Биознаност, биотехнологија и биохемија вол. 77,7 (2013): 1606-7.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/23832356/
- Флавоноидни састав чаја: Поређење црног и зеленог чаја, УСДА.
хттп://цитесеерк.ист.псу.еду/виевдоц/довнлоад?дои=10.1.1.195.6410&реп=реп1&типе=пдф
- Чај, куван, припремљен са водом из славине Нутриционистичке чињенице и калорије.
хттпс://нутритиондата.селф.цом/фацтс/беверагес/3967/2
- Виллсон, Цирил. „Клиничка токсикологија кофеина: преглед и студија случаја.“ Извештаји о токсикологији вол. 5 1140-1152. 3. новембра 2018.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6247400/
- Муллер-Лисснер, Стефан А и сар. „Опажени ефекат различите хране и пића на конзистенцију столице.“ Европски часопис за гастроентерологију и хепатологију вол. 17,1 (2005): 109-12.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/15647650/
- Лара, Диого Р. „Кофеин, ментално здравље и психијатријски поремећаји.“ Часопис за Алцхајмерову болест: ЈАД вол. 20 Суппл 1 (2010): С239-48.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/20164571/
- Сун, Схениоу и сар. „Унос кафе и кофеина и ризик од уринарне инконтиненције: мета-анализа посматрачких студија.“ БМЦ урологи вол. 16,1 61. 6. октобра 2016.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5052721/
- ван Коерт, Рицк Р и сар. „Кофеин и напади: систематски преглед и квантитативна анализа.“ Епилепсија и понашање: Е&Б вол. 80 (2018): 37-47.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/29414557/
- Хубер-ван дер Велден, К К. „Еинфлусс вон Генуссмиттелн ауф дас Глауком“. Клинисцхе Монатсблаттер фур Аугенхеилкунде вол. 234,2 (2017): 185-190.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/28142165/