Преглед садржаја:
- Јога за изградњу енергије
- Јутарња јога за енергију
- 1. Вриксасана (дрво поза)
- 2. Натарајасана (Поза за плес)
- 3. Уткатасана (Поза столице)
- 4. Устрасана (поза камиле)
- 5. Цхакрасана (поза у точку)
- 6. Бхујангасана (поза кобре)
- 7. Капотасана (поза голуба)
- Одговори стручњака на питања читалаца
Дуг радни дан није изговор да се осећате слабо. Не дозволите да вам мозак исцури, слаба колена и нејасан говор дођу до вас и спусте вас доле. Да бисте могли да зрачите енергијом цео дан и вратите се сутрадан са истом снагом и ентузијазмом, прибегавајте јога асанама. Читајте даље да бисте сазнали више о њима.
Пре тога, научимо како јога појачава енергију.
Јога за изградњу енергије
Јога ствара и одржава енергије у вашим телима кроз асане. У сваком од нас постоји успавана космичка енергија коју се асане буде. Они граде и одржавају енергије у вашем телу чинећи јогу природним појачивачем енергије који разграђује делове енергије ускладиштене заједно са дужином вашег тела. Његова јединственост лежи у буђењу свих система у вашем телу и увођењу новог живота у њих. Истезање отвара ваш систем за оснаживање енергије у целом телу. Погледајте следеће асане које ће вам помоћи да изградите енергију.
Јутарња јога за енергију
- Вриксасана (дрво поза)
- Натарајасана (плесна поза)
- Уткатасана (поза столице)
- Устрасана (поза камиле)
- Цхакрасана (поза у точку)
- Бхујангасана (поза кобре)
- Капотасана (поза голуба)
1. Вриксасана (дрво поза)
Вриксасана или дрвена поза добија име због своје блиске сличности са чврстим присуством дрвета. За разлику од већине осталих јога асана, за ову позу треба држати очи отворене да бисте одржали равнотежу. Најбоље је да асану радите ујутру, јер јој је потребан потпун фокус и пажња, што се лако може постићи током раних сати дана. Држите ову позу Хатха јоге за почетнике најмање један минут на свакој нози.
Предности: Вриксасана јача кичму и побољшава неуромишићну координацију. Ојачава колена и стопала. Поза подиже ваше менталне способности и подиже снагу ваших рамена. Истеже прса, унутрашњост бутина и побољшава осећај равнотеже.
Да бисте сазнали више о пози и како се то ради, проверите - Вриксхасана.
Назад на ТОЦ
2. Натарајасана (Поза за плес)
Натарајасана или Плесна поза названа је тако јер поза подсећа на један од плесних ставова Лорда Шиве у његовом аватару плесача. То је изазовна поза која најбоље делује када се изводи ујутру на празан стомак. Натарајасана је Виниаса јога средњег нивоа која би требало да се држи најмање 15-30 секунди и још више ако можете.
Предности: Натарајасана јача груди, кукове и ноге. Даје вам добро истезање бутина и побољшава држање тела. Поза чини ваше тело флексибилним и фит. Ублажава стрес из тела и побољшава равнотежу.
Да бисте сазнали више о пози и како се то ради, проверите - Натарајасана.
Назад на ТОЦ
3. Уткатасана (Поза столице)
Уткатасана или поза столице је попут седења на замишљеној столици. Звучи лако, али за то је потребно пуно песка. То је моћна поза која захтева пуно стрпљења. Овом основном нивоу Виниаса јоге потребно је најмање 30-60 секунди држања позе и најбоље делује када се ради ујутру на празан стомак. Ваша енергија је највећа ујутро и све ће вам бити потребно да бисте одржали Уткатасана.
Предности: Уткатасана протеже труп, кукове и доњи део леђа. Повећава одлучност вашег ума и стимулише ваше срце. Поза ублажава болове у зглобовима и леђима. Тонира ноге и јача телад. Уткатасана повећава снагу и флексибилност ваших бутина.
Да бисте сазнали више о пози и како то учинити, проверите- Уткатасана.
Назад на ТОЦ
4. Устрасана (поза камиле)
Устрасана или поза камиле је невероватна забава. Најбоље је да асану радите ујутру наташте и чисте црева и уз енергију генерисану свареном храном вечере претходног дана. Вежбање асане увече је такође у реду, али уверите се да постоји размак од најмање 4-6 сати од вашег последњег оброка. Држите овај основни ниво Виниаса позе најмање 30-60 секунди.
Предности: Устрасана отвара прса и предњи део трупа. Ојачава леђа и рамена. Поза уклања бол у доњем делу леђа и чини кичму флексибилнијом. Јача вам бутине и руке. Устрасана тонира ваш врат и лечи затвор.
Да бисте сазнали више о пози и како се то ради, проверите Устрасана.
Назад на ТОЦ
5. Цхакрасана (поза у точку)
Чакрасана или поза у точку изазовна је поза леђа која је део режима Асхтанга јоге. Држите асану најмање 1-4 минута за најбоље резултате. Најбоље време за заузимање ове основне Асхтанга јоге поза је ујутро након што сте очистили црева и пре доручка. У ствари, ово је једна од најбољих јутарњих поза за јогу за енергетски подстицај.
Предности: Цхакрасана даје снагу ногама, рукама, задњици и доњем делу леђа. Стимулише штитну жлезду. Поза лечи астму и истеже ваше језгро. Смањује депресију и чини да се осећате енергично и пуно живота. Поза точкића одржава све системе у вашем телу у хармонији и пали ваших седам чакри.
Да бисте сазнали више о пози и како се то ради, проверите - Цхакрасана.
Назад на ТОЦ
6. Бхујангасана (поза кобре)
Бхујангасана или поза кобре је енергичан бацкбенд и изгледа слично уздигнутој капуљачи кобре. Део је од 12 поза режима Суриа Намаскар. Држите ову основну Асхтанга јога позу најмање 15-30 секунди. Најбоље је вежбати Бхујангасану рано ујутро на празан стомак када можете искористити ускладиштену енергију генерисану током оброка претходне ноћи.
Предности: Бхујангасана стимулише ваш пробавни систем и тонизира органе доњег дела стомака. Регулише ваш метаболизам и омогућава плућима да се добро истегну. Ова поза побољшава циркулацију крви и кисеоника у телу. Подиже вам ум и смањује укоченост доњег дела леђа.
Да бисте сазнали више о пози и како то учинити, проверите - Бхујангасана.
Назад на ТОЦ
7. Капотасана (поза голуба)
Капотасана или поза голуба када се претпоставља да изгледа слично грациозном ставу голуба. Ако се редовно ради, поза голуба у великој мери ће користити вашем телу. Капотасана је Асхтанга јога поза за почетнике која најбоље делује када се држи најмање минуту и вежба ујутру на празан стомак и чиста црева.
Предности: Капотасана јача и истеже зглобове и мишиће ногу. Смањује крвни притисак и повећава унос кисеоника у ваше тело. Поза лечи уринарне поремећаје и смањује укоченост у пределу кука, леђа и рамена.
Да бисте сазнали више о пози и како се то ради, проверите - Капотасана.
Назад на ТОЦ
Одговори стручњака на питања читалаца
Колико дана у недељи треба да вежбам јогу да бих одржао ниво енергије нетакнутим?
Свакодневно вежбајте јогу како бисте одржали ниво енергије. Ако то није могуће, биће довољно и вежбање најмање 2-3 пута недељно, око 20 минута до сат времена.
По чему се јога разликује од осталих облика вежбања?
Јога истовремено делује и на ум и на тело и користи ваше тело као средство за лечење проблема кроз које пролазите. Повезује ваш ум, тело и дах, чинећи да изгледате унутра и свесни свог бића. То је здрав процес и није пуко кретање удова.
Наше свакодневне активности исисавају енергију из нас, а топлота и прашина у којима живимо само ће је погоршати. На крају дана не желите да изгледате као пакетић исцеђеног сока. Почните да вежбате асане које повећавају енергију и осетите разлику.