Преглед садржаја:
- Шта је пермерна коса?
- Како Перминг ради
- Различите технике перминга
- 1. Дигитална (врућа) Перм
- 2. Хладни Перм
- Како се бринути за пермед косу
- Да ли пермс оштећује косу?
Перминг за косу је техника обликовања која постоји од 1872. Тада су се клешта користила за промену структуре косе. Временом су се технике трајних промена промениле на боље. То је речено, поступак трајног стварања такође може нанети штету вашој коси. У овом чланку истражујемо читав поступак трајне перформације како бисмо вам пружили боље разумевање како то функционише, његове недостатке и како можете да се бринете за своју перма косу. Читајте даље да бисте сазнали више!
Шта је пермерна коса?
Перминг хемијски мења структуру ваше косе да би створио различите врсте увојака или таласа. Техника исправљања косе назива се опуштање косе. Разбија дисулфидне везе у вашој коси и даје јој нову структуру. Постоји много техника за трајно наношење косе:
- Спирални перм: Карактеришу га уске, добро дефинисане коврџе са волуменом. Завојница увијања одређује се према величини употребе штапа. Штап се поставља вертикално у косу да би се постигао увој вадичепа.
- Пин-Цурл Перм: Ово укључује хемијски раствор који се наноси на дужину ваше косе. Затим се увијачи у облику стила постављају на своје место.
- Коренска перм: Ако имате танку и фину косу, коренска перма ће вам дати волумен и дебљину.
- Стацк Перм: Увојци и слојеви додају се у средњу или дугу косу како би се повећао волумен.
- Спот Перм: Перм шипке се постављају на одређено подручје како би вам пружили коврче у том региону. То је специфично за фризуру.
- Боди Ваве Перм: Овај поступак користи дуге штапове за увијање како би коса добила рашчупане, плажне таласе.
- Мулти-Текстурни Перм: Овај поступак меша различите врсте увојака дајући вам јединствену фризуру.
Како Перминг ради
Дисулфидне везе у коси се прекидају помоћу редукционих средстава попут тиогликолата и бисулфита (1). Ови редукциони агенси прожимају се кроз кутикулу и спољне слојеве кортекса да би прекинули дисулфидне везе. Алкални агенси се користе за подизање ваге кутикуле тако да редукциони агенси могу ући у кортекс (1). Влакна за косу постављена су увијачима или шипкама како би коса добила жељени увој или таласасти узорак. Једном када се образац постави, процес перма у влакнима длаке се неутралише употребом оксидационог средства попут водоник-пероксида.
Традиционални стил трајања био је умотавање косе у шипке. После тога би се нанео раствор за трајну заштиту како би се коса завила у коврче или таласе. Једном када се коса постави, раствор се испире, а неутрализатор се користи за заустављање процеса трајног наношења. Временом, нове формуле и технике које користе различите предмете да би вам пружиле одређену врсту увијања или таласа. Размотримо различите технике трајног кориштења.
Различите технике перминга
1. Дигитална (врућа) Перм
Код дигиталних или врућих перма, коса се прво обрађује опуштајућим третманом који помаже у прекидању веза на коси. Затим, ваша коса се обликује загрејаним шипкама за увијање. Дебљина шипки зависи од тога колико желите да вам коврџе буду лабаве или уске. Косу коначно ставите у вруће ваљке који су причвршћени на уређај који помаже у регулацији њихове температуре. Овај поступак може трајати до четири сата или више, у зависности од дужине и дебљине ваше косе.
Дигиталном методом трајног путања можете добити увојке различитих дужина, што вам помаже да постигнете сасвим природан изглед. Коса вам је обично равна док је мокра и увија се док се суши. Ова метода је посебно дизајнирана за источноазијску косу и делује само за људе са густом косом. Процес је скуп. Међутим, мање штети коси од других метода.
2. Хладни Перм
Хладни трајни производи су традиционални начин трајног наношења косе. У овом процесу ваша коса је прво натопљена алкалним раствором. Затим се помоћу ваљака чврсто намота у мале увојке. Чврсте увојке помажу вам да обликујете косу у чврсте колутиће, што дигиталним методама за трајно повезивање није могуће постићи.
Ове уске ринглице у почетку не изгледају природно, али с временом ће се опустити и изгледати природније. Процес може трајати од 2 до 2,5 сата. Увојци које постигнете овом методом остају коврџави чак и када су мокри или када користите производ. Процес је приступачнији од дигиталне методе и делује на скоро свим типовима косе.
Уз правилну негу, трајна завишка може трајати и до шест месеци. Ево неколико савета који ће вам помоћи.
Како се бринути за пермед косу
- Не перите косу 48 сати након што је намотате.
- Не додирујте косу 48 сати. Дозволите да се коса стегне уз било какве сметње.
- Држите косу опуштену. Не стилирајте је реповима или уским фризурама.
- Заштитите косу од сунца. За заштиту косе од УВ зрака можете користити лагани шал или капу или регенератор који се не оставља на бази цинка.
- Боље је користити производе који су направљени за хемијски третирану косу. Провјерите са фризером о шампону и регенератору након што нанесете косу.
- Средите косу. Перминг користи хемикалије које вашу косу могу лишити хранљивих састојака и природне влаге. Кондиционирајте косу најмање два пута недељно да бисте је поново изградили. Регенератори користе концентроване количине хемикалија које помажу у изградњи ваше косе. Ако не желите да користите хемикалије, одлучите се за органски регенератор који користи природне састојке.
- Редовно поправљајте. Иако се трајни производи називају трајним фризурама, трају само месецима. Биће вам потребна редовна поправка најмање једном у 12 недеља да бисте одржали трајну.
- Држите се даље од третмана бојења неколико недеља након што добијете пермс. У третманима за бојење користе се хемикалије које могу утицати на ваше трајно стање и стање косе.
- Да ли је ваша коса сува или масна, ломљива или без волумена? Имајте режим неге косе са производима који су специфични за ваш тип косе.
- Боље је избегавати четкање косе отприлике недељу дана да би коса остала ометана. После тога, помоћу чешља широких зуба нежно четкајте косу.
- Умерено користите друге алате за обликовање попут глачала, увијача и фена.
Следеће питање које би вам могло пасти на памет је, како трајни премази оштећују вашу косу? Померите се надоле до следећег одељка да бисте то сазнали.
Да ли пермс оштећује косу?
Original text
- Трајни производи могу оставити косу оштећену, беживотну и прерађену. Комплекс ћелијске мембране и ендокутикула су најосетљивији на хемијске третмане (2). То се дешава ако трајна дозвола није урађена како треба. Отуда и јесте