Преглед садржаја:
- Најважнији чланци
- Шта је алкална дијета?
- Како делује алкална дијета?
- ПРАЛ скала резултата хране
- Шта се заиста дешава када је ваше тело превише кисело?
- Симптоми да ваше тело има кисели пХ
- 21 алкална храна коју морате укључити у исхрану
- 1. Сухе смокве - ПРАЛ оцена: -18,1
- 2. Беет Греенс - ПРАЛ скор: -16,7
- 3. Спанаћ - ПРАЛ оцена: -14,0
- 4. Першун - ПРАЛ оцена: -12,0
- 5. Кељ - ПРАЛ скор: -8,3
- 6. Швајцарска блитва - ПРАЛ оцена: -8,1
- 7. Банане - ПРАЛ оцена: -6,9
- 8. Слатки кромпир - ПРАЛ оцена: -5,6
- 9. Целер - ПРАЛ оцена: -5.2
- 10. шаргарепа - ПРАЛ оцена: -4,9
- 11. Киви - ПРАЛ оцена: -4,1
- 12. Карфиол - ПРАЛ оцена: -4,0
- 13. Трешње - ПРАЛ оцена: -3,6
- 14. Француски пасуљ - ПРАЛ оцена: -3,1
- 15. Крушке - ПРАЛ оцена: -2,9
- 16. Лешници - ПРАЛ оцена: -2,8
- 17. Ананас - ПРАЛ оцена: -2,7
- 18. Тиквице - ПРАЛ скор: -2,6
- 19. Јагоде - ПРАЛ оцена: -2,2
- 20. Јабука - ПРАЛ оцена: -2,2
- 21. Лубеница - ПРАЛ оцена: -1,9
- Остала алкална храна
- Храна коју треба избегавати или конзумирати у ограниченим количинама
- Алкалине Диет Вс. Кето дијета
- Предности алкалне хране
- Може ли се алкална дијета борити против рака?
- Да ли је алкална дијета за вас?
- Закључак
- Референце
Ако постоји једна веганска или вегетаријанска дијета која је корисна колико и кето дијета - то је алкална дијета. Оснивачки принцип алкалне дијете заснован је на 100 година старој хипотези о киселинском пепелу. Ова хипотеза каже да након пробаве храна или оставља кисели или алкални остатак.
Кисели пХ погоршава ваше здравље. Али алкални пХ повећава ваш имунитет и штити ваше здравље. Дакле, прелазак на алкалну исхрану помаже у смањењу проблема попут киселости, надимања, ломљивих костију, умора итд. Али да ли ова тврдња има било какву научну основу? Или је то само још један хир?
Читајте даље да бисте добили потпуне информације о алкалној исхрани - како она функционише, да ли је заиста ефикасна, листа алкалних намирница, користи и лечи ли рак. Најважније је да сазнате да ли је ова дијета за вас. Почнимо!
Најважнији чланци
- Шта је алкална дијета?
- Како делује алкална дијета?
- ПРАЛ скала резултата хране
- Шта се заиста дешава када је ваше тело превише кисело?
- Симптоми да ваше тело има кисели пХ
- 21 алкална храна коју морате укључити у исхрану
- Остала алкална храна
- Храна коју треба избегавати или конзумирати у ограниченим количинама
- Алкалине Диет Вс. Кето дијета
- Предности алкалне хране
- Може ли се алкална дијета борити против рака?
- Да ли је алкална дијета за вас?
Шта је алкална дијета?
Схуттерстоцк
Алкална дијета (или дијета алкалног пепела) је приступ чисте прехране који помаже у преласку тела са киселог на алкални пХ. Узећете пуно воћа и поврћа које ће вам помоћи да повећате пХ тела.
Присталице ове дијете верују да алкални пХ у тијелу помаже у рјешавању бројних проблема попут болова у зглобовима, умора у мишићима, проблема са пробавом, дебљања итд. Ако је то тачно, како то стварно функционише? Хајде да сазнамо.
Назад на ТОЦ
Како делује алкална дијета?
Алкална дијета ради по једноставном принципу пХ тела и метаболичког остатка намирница. Дозволи да објасним.
пХ је мера киселости или алкалности раствора. А скала пХ креће се од 0-14. Средња тачка, која је 7, је „неутрална“. ПХ воде је 7. Свака пХ вредност испод 7 је „кисела“, а пХ вредност изнад 7 је „алкална“.
ПХ вредност крви је алкална (7,35), а желуца је кисела (1,5-3,5).
ПХ вашег тела зависи од хране коју конзумирате. Јер и храна има пХ вредности. Храна са киселим пХ изазива упале и стрес, што резултира слабим имунитетом, повећаним умором, потешкоћама у мршављењу и стотинак других проблема (погледајте одељак о симптомима).
Али, такође морате знати да се пХ вредност хране не мери њиховим физичким својствима, већ метаболичким остатком (баш као што сагорело лишће оставља остатак у облику пепела) који остављају за собом. Остаци метаболичког пепела могу бити кисели, неутрални или алкални.
На пример, физички пХ лимуна је кисео, али након метаболизма оставља алкални остатак. То је разлог зашто је лимунска вода са прстохватом соли уобичајени кућни лек за надимање и киселост. Има смисла, зар не?
Већина поврћа и воћа оставља метаболизам алкалних остатака. А алкална дијета подстиче дијете које конзумирају поврће, воће и другу храну која оставља алкални метаболички остатак. Као резултат, пХ вредност вашег тела ће се повећати и доћи до жељеног алкалног пХ.
Али, како знати да ли ће храна оставити кисели или алкални метаболички остатак? Кроз ПРАЛ скалу. Брзо сазнајмо о чему се ради.
Назад на ТОЦ
ПРАЛ скала резултата хране
ПРАЛ или потенцијално оптерећење бубрежне киселине је мера процењене количине алкалности и киселости метаболизма у храни (1). Храни се дају негативне (алкалне), позитивне (киселе) и неутралне вредности.
На основу количине протеина, минерала и фосфора који су остали иза метаболизма, ваше тело ће бити кисело или алкално. Протеини и фосфорна киселина формирају фосфорну киселину и сумпорну киселину након метаболизма. Дакле, ваше тело има тенденцију да буде киселије.
С друге стране, када се воће, поврће и друга алкална храна са остатком алкалних метаболизма метаболишу, они за собом остављају минерале попут калцијума, калијума и магнезијума. Ево листе намирница са ПРАЛ резултатима.
Дакле, видели сте ме како изнова понављам да кисели пХ у телу може да направи пустош. Али зашто? Ево шта морате знати.
Назад на ТОЦ
Шта се заиста дешава када је ваше тело превише кисело?
Ево шта се дешава када унесете превише хране која оставља кисели метаболички остатак.
- Када ваше тело постане превише кисело, ваше кости почињу да постају слабе и ломљиве. И то зато што храна која оставља кисели метаболички остатак садржи мање хранљивих састојака који су потребни за јачање и одржавање костију.
- Када конзумирате киселу храну, можете патити од бубрежне инсуфицијенције. А то убрзава губитак скелетних мишића.
- Метаболичка ацидоза код деце такође је показала да утиче на хормон раста који резултира ниским растом (2).
- Кисело окружење је савршено за напредовање ћелија карцинома, док алкално окружење спречава раст ћелија карцинома (3).
Постоје и други симптоми који указују на то да је ваше тело превише кисело. Погледајте доњу листу.
Назад на ТОЦ
Симптоми да ваше тело има кисели пХ
- Депресија и анксиозност
- Бол у зглобовима
- Слабост мишића
- Надимање
- Лоша пробава
- Бубуљице
- Главобоља
- Честа прехлада и кашаљ
- Збуњеност и мождана магла
- Умор и ниска енергија
Превише киселости у телу неутралише бикарбонати присутни у телу. Али ако сте стално под стресом или радите напоран тренинг, ваше резерве бикарбоне би се могле ускоро потрошити. И зато треба да укључите храну која уравнотежава пХ вашег тела. Ево листе алкалних дијеталних намирница.
Назад на ТОЦ
21 алкална храна коју морате укључити у исхрану
1. Сухе смокве - ПРАЛ оцена: -18,1
Схуттерстоцк
Смокве су добре за ваше здравље. Познато је да помажу у смањењу упале, желучаних тегоба и рака (4). Слатке суве смокве су тако слатке.
Укусна комбинација меке пулпе и ситних хрскавих семенки савршено допуњује једноставан сладолед од ваниле или грчки јогурт. Прелијте га медом или сирупом од лешника.
2. Беет Греенс - ПРАЛ скор: -16,7
Зелено цвекле је складиште антиоксиданата. Научници су открили да антиоксиданти у зеленилу репе могу значајно смањити пероксидацију липида и оксидативно оштећење, побољшати одбрамбени систем тела и смањити ниво холестерола (5), (6).
Додајте зелено цвекло у салате и прелијте се другом алкалном храном и укусним преливом.
3. Спанаћ - ПРАЛ оцена: -14,0
Спанаћ је једна од најздравијих намирница (сјећате се Попаја?). Садржи дијететска влакна и антиоксиданте. Спанаћ помаже у уклањању штетних слободних радикала кисеоника, побољшава метаболизам, индукује лучење хормона ситости, смањује ниво липида и има антиканцерогена својства (7).
Узимање шоље спанаћа свака два дана може десетоструко побољшати ваше здравље Важно је напоменути да спанаћ има висок ниво оксалата (оксалне киселине), довољно висок да утиче на одређена здравствена стања. Ваше тело није у стању да апсорбује калцијум из хране која садржи пуно оксалата. Особама са камењем у бубрезима, мала количина калцијума у исхрани повећаће ризик од настанка калцијум-оксалатних каменаца у бубрезима. Неки докази такође показују да људи са дигестивним редоследима попут цурења црева или синдрома иритабилног црева такође могу бити подложни погоршању симптома када једу храну са високим нивоом оксалата, а неки стручњаци препоручују пацијентима са упалним стањима попут цистичне фиброзе, болести штитне жлезде, астме, артритис или фибромиалгија не би требало да једу високу количину хране богате оксалатима због накупљања оксалата у телесним ткивима.Можда је најбоље да се ове групе људи одлуче за друго лиснато поврће у својој исхрани које садржи мање оксалата попут ромске салате, блитве и кеља.
4. Першун - ПРАЛ оцена: -12,0
Схуттерстоцк
Першун је краљица лековитог биља. Не само да додаје укус и боју храни већ нуди и многе здравствене предности. Биоактивна фенолна једињења и флавоноиди попут апиина, апигенина, 6-ацетилапиина, миристицина и апола одговорни су за анти-инфламаторна, антисептична, антидијабетичка, лаксативна, гастропротективна и антихипертензивна својства першуна (8).
Додајте першун својој салати, сендвичу или супи или га користите као украс за чашу алкалног воћног сока.
5. Кељ - ПРАЛ скор: -8,3
Кељ припада породици крстастих поврћа. Као и многи други крсташи (попут брокуле и карфиола), и кељ је напуњен антиоксидантима и има својство снижавања глукозе (9).
Додајте кељ својим салатама, смоотхиејима и зеленом соку да бисте добили пуно антиоксиданата и супер брзо побољшали своје здравље.
6. Швајцарска блитва - ПРАЛ оцена: -8,1
Блитва је још једно зелено лиснато поврће препуно антиоксиданата. Има својства снижавања глукозе и крвног притиска. Флавоноиди попут апигенина, витексина, витексин-2-О-рамнозида и витексин-2-О-ксилозида такође су показали антиканцерогена својства (10).
Додајте их у супе или салате (уз хит енглеског сенфа) или направите фритуле како бисте имали укусан и здрав оброк.
7. Банане - ПРАЛ оцена: -6,9
Схуттерстоцк
Банана је потпуно да када је у питању побољшање вашег здравља. Ово тропско воће богато храњивим састојцима богато је дијеталним влакнима, калијумом, каротеноидима, фенолима, фитостеролима и аминима који помажу у смањењу ризика од различитих хроничних дегенеративних болести (11). Узмите банану пре тренинга или ујутру, заједно са доручком, јер ће вам пружити енергију (12).
Направите шејкове од банане, протеинске напитке, овсену кашу од банане и бобица или палачинке од банане.
8. Слатки кромпир - ПРАЛ оцена: -5,6
Батат је тако укусан! А и они су здрави. Садрже природна једињења која промовишу здравље попут бета-каротена и антиоксиданата. Конзумација слатког кромпира најмање два до три пута недељно помоћи ће вам да се заштитите од дијабетеса, гојазности, оксидативног стреса, брзог старења, рака и плућних поремећаја (13).
Пеците слатки кромпир са осталим поврћем и извором протеина како бисте имали одличан ручак или вечеру. Такође можете направити клинове од печеног слатког кромпира. Зачините је са мало маслиновог уља, зачинског биља, соли и бибера.
9. Целер - ПРАЛ оцена: -5.2
Целер је у народу познат као храна са негативним калоријама. И то зато што висок садржај дијеталних влакана у целеру отежава рад дигестивног система и разградњу. Дакле, телу су потребне додатне калорије за сагоревање целера. Целер је такође моћан антиоксиданс (14).
Узмите целер и сирће као здраву грицкалицу или их додајте у супе и салате.
10. шаргарепа - ПРАЛ оцена: -4,9
Схуттерстоцк
Шаргарепа је напуњена бета-каротеном, снажним антиоксидансом. Конзумација шаргарепе два до три пута недељно може помоћи у заштити од леукемије, смањењу пероксидације липида и спречавању оштећења ДНК (15), (16), (17).
Додајте шаргарепу у супе или чорбе или је сочите.
11. Киви - ПРАЛ оцена: -4,1
Према раду објављеном у Канадском часопису за физиологију и фармакологију, „Киви је неупоредив у поређењу са осталим воћем које се често конзумира, због густине хранљивих састојака, здравствених користи и привлачности потрошача“. Ово егзотично воће има снижавање холестерола, триглицериде, лаксатив, средство за варење, снижавање крвног притиска и антиоксидативна својства (18).
Конзумирајте киви са кором ако сте у мисији мршављења. Додајте га воћним салатама, салатама, соковима и смоотхиејима. Избегавајте ако сте алергични на њега.
12. Карфиол - ПРАЛ оцена: -4,0
Карфиол је крстасто поврће које је добар извор антиоксиданата, минерала и других корисних фитокемикалија. Може да помогне у смањењу ризика од рака дојке, јетре, желуца, дебелог црева, танког црева, једњака и плућа (19).
Конзумирајте бланширану или пржену карфиол у салатама, чорбама, умацима и / или као пиринач од карфиола.
13. Трешње - ПРАЛ оцена: -3,6
Схуттерстоцк
Укусне и хранљиве вишње богате су кверцетином, антоцијанинима, калијумом, мелатонином, витамином Ц, каротеноидима и дијеталним влакнима. Конзумација средње шоље вишње два до три пута недељно може помоћи у заштити од рака, упала, дијабетеса, Алзхеимерове болести и кардиоваскуларних болести (20).
Конзумирајте вишње какве јесу или их додајте соковима, чинији од овсене каше и смоотхиејима.
14. Француски пасуљ - ПРАЛ оцена: -3,1
Француски пасуљ или боранија су одличан извор разних хранљивих састојака. Садрже влакна и витамине К, А и Ц. Француски пасуљ помаже у регулацији крвног притиска, одржавању телесне течности, успорава старење, уклања штетне слободне радикале кисеоника и може смањити ризик од кардиоваскуларних болести.
Додајте бланширани француски пасуљ у помфрит, супе и салате.
15. Крушке - ПРАЛ оцена: -2,9
Слатке, воденасте и зрнасте крушке су воће богато влакнима које има много здравствених благодати. Такође су складиште антиоксиданата и регулишу метаболизам алкохола, смањују ниво липида у плазми и штите од чирева (21).
Једите крушку такву каква јесте или је додајте салатама, соковима, смоотхиејима или посластицама.
16. Лешници - ПРАЛ оцена: -2,8
Схуттерстоцк
Лешници су богати здравим мастима и одлични су за снижавање штетног ЛДЛ холестерола, контролу телесне тежине и заштиту срца од болести (22).
Ужинајте шаку лешника или их додајте десертима.
17. Ананас - ПРАЛ оцена: -2,7
Ананас је влакнаст, сладак и јарких боја. Препуни су бромелаина, дигестивног ензима који помаже у лечењу ангине, синуситиса, хируршке трауме и бронхитиса (23).
Узмите средњу посуду ананаса са соком лимете и црним бибером. Додајте га салатама и пицама да ваш оброк добије хавајски преокрет.
18. Тиквице - ПРАЛ скор: -2,6
Тиквице припадају породици краставаца. Главна биоактивна једињења која се налазе у тиквицама су зеаксантин, лутеин, бета-каротен и дехидроаскорбинска киселина. Научници су открили да тиквице могу зауставити пролиферацију ћелија карцинома и спречити оксидативно оштећење (24).
Конзумирајте бланширане тиквице са салатама и ћевапима.
19. Јагоде - ПРАЛ оцена: -2,2
Схуттерстоцк
Осим што су једне од најукуснијих бобица (и најфотогеничнијих!), Јагоде су добар извор витамина Ц, фолне киселине и других фитокемикалија које помажу у снижавању нивоа глукозе у крви, нивоа липида, упале, стреса и хипертензије (25).
Конзумирајте средњу посуду јагода каква јесте или са сладоледом од тамне чоколаде или ваниле. Или их додајте у посуду за доручак или у смоотхие.
20. Јабука - ПРАЛ оцена: -2,2
Јабука дневно држи доктора даље. Тачно да! Јабуке су напуњене катехином, хлорогеном киселином и флоридзином (26). Они вам могу помоћи у заштити од кардиоваскуларних болести, Алзхеимерове болести, астме и рака (27).
Узмите јабуку, додајте је у посуду за доручак или у смоотхие, сочите је или направите укусну валдорфску салату.
21. Лубеница - ПРАЛ оцена: -1,9
Лубеница је дијетално богата влакнима, високим садржајем воде и воћем богатим антиоксидантима. Утврђено је да ликопен, главно биоактивно једињење, помаже у смањењу ризика од рака, дијабетеса, кардиоваскуларних поремећаја и макуларних болести (28).
Конзумирајте малу посуду лубенице као међуоброк, додајте је у своју воћну салату или је сочите.
То су алкалне намирнице које можете конзумирати. Али на списку има још тога. Ево и других алкалних намирница које можете укључити у своју исхрану.
Назад на ТОЦ
Остала алкална храна
- сок од јабуке
- Сок од цвекле
- Какао
- Еспрессо
- сок од поморанџе
- црно вино
- бело вино
- Кајсија
- Црна рибизла
- Лимун
- Манго
- Бресква
- Плави патлиџан
- Парадајз
- Печурка
- Соја
- Сојино млеко
- Влашац
- Зелена салата
- Порилук
- Бели лук
- Коморач
- Кохлраби
- Мармелада
- Винско сирће
- Јабуково сирће
- браон шећер
- Сурутка
- Суво грожђе
- Грејпфрут
- Грожђе
- Лешници
Ево листе намирница које морате избегавати или ограничити конзумацију јер остављају кисели талог након метаболизма.
Назад на ТОЦ
Храна коју треба избегавати или конзумирати у ограниченим количинама
- Цоца-Цола: ПРАЛ оцена -0,4
- Горка чоколада: ПРАЛ оцена 0,4
- Путерица: ПРАЛ оцена 0,5
- Путер: ПРАЛ оцена 0,6
- Сладолед: ПРАЛ Оцена 0,6
- Пиво: ПРАЛ Оцена 0.9
- Сириште: ПРАЛ оцена 0.9
- Бјелањак: ПРАЛ скор 1.1
- Крем: ПРАЛ Оцена 1.2
- Свежа павлака: ПРАЛ оцена 1.2
- Грашак: ПРАЛ оцена 1.2
- Пшенични хлеб: ПРАЛ Оцена 1.8
- Бели пиринач: ПРАЛ оцена 1.7
- Пуномасно млеко: ПРАЛ оцена 1.5
- Лећа: ПРАЛ оцена 3.5
- Бадеми: ПРАЛ оцена 4.3
- Јечам: ПРАЛ оцена 5.0
- Руск: ПРАЛ скор 5.9
- Кукурузне пахуљице: ПРАЛ оцена 6,0
- Макарони: ПРАЛ оцена 6.1
- Резанци: ПРАЛ оцена 6.4
- Орах: ПРАЛ оцена 6.8
- Шпагети: ПРАЛ оцена 7.3
- Шаран: ПРАЛ оцена 7,9
- Шкампи: ПРАЛ оцена 7.6
- Јагње: ПРАЛ оцена 7.6
- Немасна говедина: ПРАЛ оцена 7.8
- Немасно свињско месо: ПРАЛ оцена 7,9
- Кикирики: ПРАЛ оцена 8.3
- Кобасица: ПРАЛ Оцена 8.3
- Мршава патка: ПРАЛ оцена 8.4
- Пистација: ПРАЛ оцена 8,5
- Пилетина: ПРАЛ оцена 8.7
- Лосос: ПРАЛ оцена 9.4
- Турска: ПРАЛ оцена 9,9
- Пастрмка: ПРАЛ оцена 10.8
- Салами: ПРАЛ скор 11.6
- Дагње: ПРАЛ оцена 15.3
- Тигрова козица: ПРАЛ скор 18.2
- Зец: ПРАЛ оцена 19,0
- Тврди сир: ПРАЛ оцена 19.2
- Пармезан: ПРАЛ скор 34.2
Дакле, видите, пуно хране коју већина нас свакодневно конзумира је на киселој страни. Генерално је добра идеја избегавати конзумирање прерађене хране, неограничене количине алкохола и смрзнуте хране. Али ако се одлучите на алкалну дијету, најбоље је да избегавате сву храну наведену на списку „храну коју треба избегавати“.
На почетку нашег разговора споменуо сам да је алкална дијета можда једнако корисна као и кето дијета. Како? Хајде да сазнамо.
Назад на ТОЦ
Алкалине Диет Вс. Кето дијета
Кето дијета је најпопуларнија дијета деценије. И многи дијететичари су постигли сјајне резултате пратећи га. Али кето такође није уобичајена дијета за вегане и вегетаријанце, као и људе који пате од киселости, надимања, бубрежних каменаца и гихта.
Две главне компоненте кето дијете су масти и протеини. То значи да ћете уносити пуно животињских производа (месо, кобасице, риба, путер, сир и мајонез) и биљне изворе протеина (сочиво, соја и тофу). Иако су ове намирнице здраве, строго су не-не за људе који редовно пате од црева, болова у зглобовима, упала и акни.
Алкална дијета има способност да смањи киселост у телу. Веганска је и вегетаријанска.
Дакле, ако мислите да кето није ваша шоља чаја, али морате следити дијету која ће вам помоћи при решавању проблема са надимањем, кожним проблемима и умором, алкална дијета је најбоља.
Дозволите ми да сумирам предности алкалне хране / дијете у наставку.
Назад на ТОЦ
Предности алкалне хране
- Помозите у смањењу надимања
- Побољшати и подржати варење
- Помоћ у губитку тежине
- Смањите упалу
- Смањите замор мишића
- Може помоћи у смањењу акни
- Може помоћи у побољшању имунитета
Сада је највеће питање које остаје без одговора да ли алкална дијета може помоћи у борби против рака? Хајде да сазнамо.
Назад на ТОЦ
Може ли се алкална дијета борити против рака?
Не, нема директних доказа да алкална дијета може помоћи у борби против рака.
Сва истраживања спроведена на ћелијама карцинома су у лабораторијским поставкама. Такође, киселинско-базни баланс у телу одређује не само дијета. Дакле, немојте ићи на ову дијету претпостављајући да ће заштитити / спречити / борити се против рака.
Такође, одржавање оптималне пХ равнотеже је најбољи начин да будете здрави. Па, да ли би уопште требало да се придржаваш алкалне дијете?
Назад на ТОЦ
Да ли је алкална дијета за вас?
Да, јесте ако сте зависник од нездраве хране и редовно патите од проблема са цревима и кожом. Али ако сте здрави и у форми док следите тренутну исхрану, наставите да је користите као здраву исхрану са уравнотеженом исхраном. Запамтите, пре него што пробате ову дијету, морате узети мишљење лекара.
Назад на ТОЦ
Закључак
Алкална дијета има много здравствених благодати. И сигурно ћете видети одличне резултате ако их пратите. Не само да ће побољшати ваш животни стил већ и смањити стрес и анксиозност. Иако алкална дијета не захтева вежбање, препоручујем вам да радите најмање три сата јоге / таи цхи / пливања / трчања / плеса (или било које друге врсте тренинга) недељно. Ваше тело и ум ће се поново повезати, а то ће заузврат побољшати вашу менталну и физичку снагу. Послушајте савет свог лекара данас и будите бољи. Брини се!
Референце
- „Потенцијално дијететско оптерећење бубрежном киселином и нето излучивање бубрежне киселине у здраве деце и адолесцената који живе слободно“, Амерички часопис за клиничку исхрану, Окфорд Ацадемиц.
- „Алкална дијета: Да ли постоје докази да алкална пХ дијета користи здрављу?“ Часопис за заштиту животне средине и јавног здравља, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Хемија, физиологија и патологија пХ у раку“ Филозофске трансакције Краљевског друштва у Лондону. Серија Б, Биолошке науке, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Фицус царица Л. (Морацеае): Фитокемија, традиционална употреба и биолошке активности“ Комплементарна и алтернативна медицина заснована на доказима: еЦАМ, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Суплементи лишћа црвене репе (Бета вулгарис Л.) побољшавају антиоксидативни статус код мишева Ц57БЛ / 6Ј храњених храном са високим садржајем масти и масти“ Истраживање и пракса исхране, Америчка национална библиотека медицине.
- „Стабљике и лишће репе (Бета вулгарисЛ.) Штите од оксидативних оштећења јетре код мишева изазваних храном, храњивим састојцима, МДПИ.
- „Функционална својства фитокемикалија и биоактивних супстанци спанаћа (Спинациа олерацеа Л.).“ Храна и функција, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Першун: преглед етнофармакологије, фитокемије и биолошких активности.“ Часопис за традиционалну кинеску медицину = Цхунг и тса цхих иинг вен пан / спонзорише Свекинеско удружење традиционалне кинеске медицине, Академија традиционалне кинеске медицине, Америчка национална библиотека медицине.
- „Унос кеља сузбија постпрандијално повећање глукозе у плазми: Рандомизирана, двоструко слепа, плацебо контролисана, укрштена студија“ Биомедицал извештаји, Америчка национална библиотека медицине.
- „Нутриционистички и функционални потенцијал Бета вулгарис цицла и рубра.“ Фитотерапиа, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Биоактивна једињења у банани и њихове повезане здравствене бенефиције - преглед.“ Хемија хране, Америчка национална библиотека медицине.
- „Банане као извор енергије током вежбања: приступ метаболомици“ ПЛОС Оне, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Хемијски састојци и ефекти слатког кромпира на здравље.“ Међународно истраживање хране, Америчка национална библиотека медицине.
- „Преглед антиоксидативне активности целера (Апиум гравеоленс Л)“ Часопис о комплементарној и алтернативној медицини заснованој на доказима, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Ефекти биоактивних једињења из шаргарепе (Дауцус царота Л.), полиацетилена, бета-каротена и лутеина на ћелије хумане лимфоидне леукемије.“ Средства против рака у медицинској хемији, Америчка национална библиотека медицине.
- „Пијење сока од шаргарепе повећава укупни антиоксидативни статус и смањује пероксидацију липида код одраслих.“ Нутритион магазине, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Ефекат сока од шаргарепе, додатка β-каротена на оштећење ДНК лимфоцита, антиоксидативне ензиме еритроцита и липидне профиле плазме код корејског пушача“ Истраживање и пракса исхране, Америчка национална библиотека медицине.
- „Киви: наш дневни рецепт за здравље.“ Канадски часопис за физиологију и фармакологију, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Функционална храна и њихова улога у превенцији рака и промоцији здравља: свеобухватан преглед“, амерички часопис за истраживање рака, америчка Национална библиотека медицине.
- „Трешње и здравље: преглед.“ Критички осврти у науци о храни и исхрани, Национална медицинска библиотека САД.
- „Систематични преглед крушака и здравља“ Нутритион Тодаи, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Ефекти потрошње лешника на липиде у крви и телесну тежину: систематски преглед и Баиесова метаанализа“ Нутриентс, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Својства и терапијска примена бромелаина: преглед“, међународно истраживање биотехнолошких истраживања, Америчка национална библиотека медицине.
- „Улога тиквица и његових препознатљивих компоненти у модулацији дегенеративних процеса: генотоксичност, анти-генотоксичност, цитотоксичност и апоптотички ефекти“ Нутриентс, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Јагода као функционална храна: преглед заснован на доказима.“ Критички осврти у науци о храни и исхрани, Национална медицинска библиотека САД.
- „Фитохемикалије јабука и њихове здравствене користи“, часопис о исхрани, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Свеобухватан преглед састојака јабука и јабука и њихов однос са здрављем људи“ Напредак у исхрани, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Ликопен лубенице и сродне здравствене тврдње“, часопис ЕКСЦЛИ, Америчка национална библиотека медицине.