Преглед садржаја:
- Антибиотици против акни: зашто се користе и како делују?
- 2. Макролиди (еритромицин и азитромицин)
- 3. Клиндамицин
- 4. Триметоприм
- 5. Ампицилин или Амоксицилин
- Могући нежељени ефекти оралних антибиотика
Лако се носити са повременим бубуљицама. Такође можете контролисати мање појаве акни правилном негом коже и лековима који се продају без рецепта. Међутим, када изливи постану проблематични, лекари могу преписати антибиотике. Системски антибиотици се често преписују када локални лекови не пружају никакво олакшање. У овом чланку смо разговарали о свему што треба да знате о употреби антибиотика за лечење акни.
Антибиотици против акни: зашто се користе и како делују?
Схуттерстоцк
Антибиотици се често користе за лечење акни. Доступни су у два облика:
- Локални антибиотици: Доступни су у облику крема, гелова, раствора сличних тонерима, облога за акне, фластера и лосиона. Они се често користе за лечење благих акни.
- Орални или системски антибиотици: Доступни су у облику таблета, капсула и еликсира. Орални антибиотици се користе када локални и други начини лечења не дају никакве резултате. Они се углавном користе за лечење умерених до тешких акни и других облика запаљенских акни.
2. Макролиди (еритромицин и азитромицин)
Такође се користе за лечење акни. Међутим, они се данас не користе често због смањене осетљивости на бактерије П.ацнес (4). Еритромицин се често користи одвојено за смањење раста бактерија и смањење упале.
3. Клиндамицин
Клиндамицин помаже у убијању бактерија које узрокују акне и смањује упалу. Међутим, не би га требало користити дужи период (или као монотерапију) јер може проузроковати раст бактеријских сојева отпорних на антибиотике (4).
4. Триметоприм
Ово се често користи као антибиотик треће линије. Третман треће линије се користи када третмани прве линије (почетни) и други ред (следећи) не дају резултате. Студија је утврдила значајно побољшање лезија акни код пацијената који су користили овај антибиотик током осам месеци (5).
5. Ампицилин или Амоксицилин
Ова два лека се користе за смањење бактеријске инфекције и придружених упала. Они пружају почетно олакшање од болова изазваних јаким акнама.
Монотерапија оралним антибиотиком се не препоручује, а орални антибиотици се не смеју користити дуже време (обично не дуже од три месеца).
Могући нежељени ефекти оралних антибиотика
То може проузроковати:
- Алергијске реакције: Више од 2% триметоприма може изазвати алергијске реакције код осетљивих особа.
- Фотосензибилност: Доксициклин често повећава ризик од УВ оштећења.
- Гастроинтестинални поремећаји: Орални антибиотици такође могу изазвати мучнину и дијареју.
- Инфекција вагиналног квасца: Сви антибиотици (посебно тетрациклин) могу ово изазвати код жена.
Орални антибиотици такође могу смањити ефикасност контрацепцијских пилула . Ако узимате контрацептивне таблете, не заборавите да обавестите свог лекара.
Антибиотици сами не могу лечити акне; јер постоји неколико фактора који узрокују акне. Ови укључују:
- Прекомерна производња нафте
- Зачепљене поре
- Раст бактерија
- Упала
Антибиотици само помажу у убијању или смањењу раста бактерија. Ако се не позабавите другим факторима, немогуће је лечити и излечити своје стање. Због тога се морате усредсредити на друге аспекте лечења, укључујући употребу локалних лекова и поштовање правилног и нежног режима неге коже. Штавише, морате бити доследни свом плану лечења.
Антибиотици помажу у смањењу акни, али морате их узимати религиозно и одржавати дозирање