Преглед садржаја:
- Антиперспирант вс. Дезодоранси: Постоји ли разлика?
- Постоје ли користи од употребе антиперспираната и дезодоранса?
- Да ли су антиперспиранти и дезодоранси повезани са раком дојке?
- Избор правог дезодоранса или антиперспиранта: састојци које требате избегавати
- 1. Алуминијум (и једињења на бази алуминијума)
- 2. Алкохол
- 3. Мирис
- 4. Парабени
- Како користити антиперспиранте и дезодорансе да бисте их максимално искористили?
- 8 извора
Антиперспирант или дезодоранс - који сте данас користили пре него што сте изашли?
Како је то уопште битно? Нису ли обојица исти? Не. Сваког дана прскате, намажете или намотате свој омиљени антиперспирант или дезодоранс како бисте цео дан мирисали свеже. Можда изгледају слично, али постоји велика разлика између антиперспираната и дезодоранса. У овом чланку ћемо вам помоћи да разумете разлику и одаберете праву за себе. Наставите да се крећете.
Антиперспирант вс. Дезодоранси: Постоји ли разлика?
Да. Они су различити.
Већина нас користи дезодоранс за спречавање непријатног мириса и знојења, посебно у пазуху. Али телесни мирис и знојење су две различите ствари.
Зној нема мирис или боју. Ако мислите да вам зној смрди, варате се. Мирис тела резултат је мешања зноја са бактеријама на кожи. Дезодоранс помаже у борби против бактерија како би се спречио телесни мирис.
Међутим, дезодоранс вас не може спречити да се ознојите. Овде антиперспирант може да помогне. Антиперспирант неко време зачепи знојне жлезде на вашој кожи. Ово помаже у смањењу количине зноја.
У ФДА класификује антиперспирант као ОТЦ лека, и то признаје овај производ као безбедни за људску употребу (1). Дезодорансе и антиперспиранте можете купити у било којој дрогерији или супермаркету. Антиперспиранти на рецепт доступни су и људима који се прекомерно зноје (хиперхидроза).
Дезодоранси и антиперспиранти имају дугу историју. Чак су и стари Грци и Римљани користили мирисе како би прикрили свој телесни мирис. Тек 1888. године лансиран је први дезодоранс под називом „Мама“. Имао је крем формулацију која је требало да се наноси прстима.
Оба производа не само да одржавају ваш свеж мирис током целог дана, већ и чине добро тону за вашу кожу. Хајде да сазнамо.
Постоје ли користи од употребе антиперспираната и дезодоранса?
схуттерстоцк
Постоје неки позитивни ефекти употребе дезодоранса и антиперспираната. Кожа на пазуху има засебан микробиом на који утичу ови производи.
У студији је 18 испитаника примењено и дезодоранс и антиперспирант током осам дана. То је укључивало контролне дане када учесници нису користили ниједан од производа. Истраживачи су открили да је коришћење оба производа утицало на колонију бактерија у пазуху. Међутим, ефекат дезодоранса на колонију бактерија био је умерен и није био толико јак као антиперспирант због својих састојака. Колонија микроба се повећала након што су учесници прекинули употребу производа (2).
Иако су ово добре вести, постоји и друга страна ових производа који су повезани са раком дојке. Откријмо истину.
Да ли су антиперспиранти и дезодоранси повезани са раком дојке?
схуттерстоцк
Неколико студија је пронашло могућу везу јер дезодоранси и антиперспиранти могу садржати штетне хемикалије. Штавише, ваше пазухе (тамо где обично наносите ове производе) су близу ваших дојки.
Једна студија проценила је животне навике (укључујући употребу деоа и антиперспираната) пацијената са раком, сугеришући везу између ових навика и рака (3).
Друга студија такође сугерише могућу везу између ове козметике испод пазуха и рака горњег спољашњег квадранта дојке (дела најближег пазуху) (4).
Међутим, ове студије нису коначне и не успостављају везу. Чак је и Национални институт за рак изјавио да ниједан научни доказ не повезује антиперспиранте и дезодорансе са развојем рака дојке (5).
Неке студије нису пронашле никакву везу између ових производа и рака. Студија спроведена у Ираку која је обухватила 54 случаја рака дојке закључила је да антиперспиранти немају никакве везе са раком дојке (6).
Стога нема потребе за паником и бацањем антиперспираната и деоа које сте користили свих ових дана. Међутим, постоји неколико састојака који се користе у овим производима и које морате избегавати што је више могуће.
Избор правог дезодоранса или антиперспиранта: састојци које требате избегавати
схуттерстоцк
1. Алуминијум (и једињења на бази алуминијума)
Алуминијум је активни састојак који се налази у антиперспирантима и разлог зашто су повезани са раком. Студија сугерише да када се алуминијум (или слична једињења) који се користи у антиперспирантима и дезодорансима остави на кожи, он се може апсорбовати и имати идентичне ефекте попут естрогена. Овај хормон може проузроковати раст ћелија карцинома у дојкама (7).
Друга студија сугерише да алуминијум може директно утицати на дојку нарушавајући њено микро окружење и узрокујући промене у ћелијама (8). Због тога истраживачи повезују антиперспиранте и дезодорансе са раком дојке.
Због тога избегавајте дезодоранс или антиперспирант који садржи алуминијум или сродна једињења.
2. Алкохол
Алкохол је чест састојак свих облика антиперспираната и дезодоранса (ролл-он, штапићи, гелови и спрејеви). Алкохол често изазива сувоћу и иритацију коже.
3. Мирис
Мириси и парфеми који маскирају мирисе могу вам пружити осећај свежине, али такође могу изазвати иритацију коже. Иако све врсте антиперспираната и дезодоранса садрже неку врсту мириса који прикрива мирис, покушајте да избегнете производе који на списку састојака помињу мирис, парфем или парфем. Урадите то нарочито ако имате осетљиву кожу.
4. Парабени
Ово је најчешћи конзерванс који се користи у већини козметичких производа који може изазвати иритацију коже. Због тога проверите формуле без парабена.
Сад кад знате разлику између антиперспираната и дезодоранса, погледајте следећи одељак на прави начин.
Како користити антиперспиранте и дезодорансе да бисте их максимално искористили?
схуттерстоцк
Дезодоранси су углавном намењени вашим пазухима. Због тога је боље да их не наносите на осетљива подручја, попут препона, испод дојки и подручја бикинија. Увек наносите дезодоранс након туширања када се кожа потпуно осуши.
Антиперспиранти се могу користити на било којим деловима тела, укључујући пазухе, стопала, руке, груди, лице и леђа. (Пре употребе око гениталија консултујте лекара). Ако користите производ на рецепт, боље је питати лекара о упутствима за употребу и употребу. У идеалном случају, антиперспирант треба наносити ноћу пре него што ударите у кревет. Ово је време када ваше знојне жлезде нису активне, што даје производу довољно времена да се активира. Снага антиперспиранта зависи од тога колико се знојите.
Можете купити антиперспирант или дезодоранс, у зависности од ваших потреба. Ако тражите контролу мириса и зноја, можете чак купити и комбиновани производ.
Да ли имате још питања о дезодорансима и антиперспирантима? Оставите их у одељку за коментаре доле и јавићемо вам се.
8 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Савезни регистар, Управа за храну и лекове.
хттпс://ввв.фда.гов/медиа/74236/довнлоад
- Ефекат уобичајене и експерименталне употребе производа против знојења и дезодоранса на микробиом пазуха, ПеерЈ., Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4741080/
- Раније доба дијагнозе рака дојке повезано је са чешћом употребом антиперспираната / дезодоранса и бријањем испод пазуха, Европски часопис за превенцију рака, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/14639125
- Антиперспиранти / дезодоранси испод пазуха и рак дојке, Контроверзе у раку дојке 2009, Истраживање рака дојке, БМЦ.
хттпс://бреаст-цанцер-ресеарцх.биомедцентрал.цом/артицлес/10.1186/бцр2424
- Антиперспиранти / дезодоранси и рак дојке, Национални институт за рак, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.цанцер.гов/абоут-цанцер/цаусес-превентион/риск/митхс/антиперспирантс-фацт-схеет
- Употреба антиперспиранта као фактор ризика за рак дојке у Ираку, Источни Медитерански здравствени часопис, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/17037719
- Алуминијум, антиперспиранти и рак дојке, Часопис за неорганску биохемију, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/16045991
- Алуминијум и рак дојке: Извори изложености, мерења ткива и механизми токсиколошког деловања на биологију дојке, Часопис за неорганску биохемију, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/23899626