Преглед садржаја:
- Осип на пазуху: типови и узроци
- 1. Цхафинг
- 2. Атопијски дерматитис (екцем)
- 3. Алергијски контактни дерматитис
- 4. Себороични дерматитис
- 5. Цандида
- 6. Тинеа Цорпорис (лишајеви)
- 7. Еритрасма
- Савети за лечење осипа на пазуху
- Потенцијални кућни лекови за лечење осипа под пазухом
- 1. Девичанско кокосово уље
- 2. Актуелни витамин Б12
- 3. Ледене коцке
- 4. Екстракти цитруса
- 5. Јабуково сирће
- 6. Сунцокретово уље
- 7. Карите маслац
- 8. Уље чајевца
- 9. Врећица чаја од камилице
- Спречавање осипа на пазуху
- 1. Вежбајте добру хигијену
- 2. Знајте шта вам иритира кожу
- 3. Избегавајте уску одећу
- 4. Користите пудер против оштећења
- 5 извора
Свраб пазуха може бити прилично неугодан и неугодан. Тамни, влажни и топли пазуси идеално су узгајалиште гљивица и бактерија које узрокују осип. У већини случајева стални свраб и иритација могу постати неподношљиви.
Много фактора може довести до ових осипа. У овом чланку ћемо вам рећи више о осипу под пазухом и различитим начинима на који их можете лечити.
Осип на пазуху: типови и узроци
Схуттерстоцк
Ако вас пазух сврби и сатима делује црвенкасто, можда имате осип. Може бити узрокована алергијском реакцијом (на хемикалије дезодоранса или друге) или основном инфекцијом. Понекад чак и површине коже око пазуха које се трљају једна о другу могу изазвати осип.
Осип на пазуху је различитих врста.
1. Цхафинг
Ово је осип који се јавља свуда где имате наборе коже, укључујући пазухе. Настаје као резултат трљања коже о себе. Цхафинг карактеришу следећи знаци:
- Црвенило
- Пецкање и пецкање
- Отицање (у тежим случајевима кожа може пуцати и крварити)
- Изгледа да је горњи слој коже протрљан.
То је чешће лети или када носите уску одећу.
2. Атопијски дерматитис (екцем)
Ово је хронично стање у којем је ваша кожа упала. Јавља се углавном у наборима коже, укључујући пазухе, подручја иза колена и унутрашње лактове (тамо где се кожа набора). Знакови укључују:
- Црвенило
- Свраб
- Црустинг
- Крварење (само ако је јако)
- Течност која цури кад се огребе
Екцем такође може изазвати погоршање неколико пута током године, а осип може трајати недељу дана.
3. Алергијски контактни дерматитис
Ово је ваша кожа која реагује на антиперспиранте или дезодорансе или друге спољне алергене. Хемикалије могу иритирати ваше пазухе, узрокујући црвенило, свраб, мале неравнине и пецкање. У тежим случајевима можете добити чак и пликове.
4. Себороични дерматитис
Тада вишак себума који ствара ваша кожа изазива мрље и осипе. Обично се чине масним и пахуљастим. Ови осипи су чешћи код новорођенчади и могу се појавити у пазуху, ушима, власишту или на лицу.
5. Цандида
Цандида је инфекција коже коју најчешће узрокује Цандида албицанс , врста квасца. Они се размножавају у влажним и топлим деловима вашег тела, укључујући пазухе. Знакови кандиде укључују:
- Свраб
- Скалирање
- Оток
- Црвенило и осип
Чврсти фактори могу бити уска одећа, топло / влажно време или лоша хигијена коже. Одређене стероидне креме такође могу погоршати инфекцију.
6. Тинеа Цорпорис (лишајеви)
Тинеа цорпорис је гљивична инфекција која погађа највиши слој коже, узрокујући црвени осип са подигнутим границама.
7. Еритрасма
Еритразму узрокују бактерије назване Цоринебацтериум минутиссимум . Може утицати на ваше пазухе, препоне и подручје испод дојки. Осип изгледа црвенкасто и праћен је борама. Обично лекари лече овај осип еритромицином.
Кожни набори су најчешће место за инфекцију. Али они се могу лечити ОТЦ лековима и неким ефикасним кућним лековима.
Савети за лечење осипа на пазуху
Када уочите осип, прво посетите лекара и схватите врсту инфекције коју имате. Лекар може предложити лекове и локалне масти (на основу врсте осипа) попут:
- Хидрокортизонске креме (0,5-1,0%)
- Антихистамински лекови
- ОТЦ каламински лосиони и креме
- Противгљивични гелови, креме, лосиони и спрејеви
Ако је осип на пазуху резултат хроничног стања, попут екцема, лекар може предложити одређене лекове на рецепт, укључујући:
- Стероидне креме
- Фототерапија
- ПДЕ4 инхибитори
- Локални кортикостероиди
Поред ових лекова, можете да испробате и одређене кућне лекове за олакшање. Имајте на уму да ови лекови не подржавају директно научно истраживање. Немамо довољно студија да докажемо њихову ефикасност у лечењу осипа под пазухом.
Потенцијални кућни лекови за лечење осипа под пазухом
Схуттерстоцк
1. Девичанско кокосово уље
Девичанско кокосово уље делује умирујуће и хидратантно на кожу и наводно побољшава симптоме кожних поремећаја (1).
Умасирајте неколико капи уља на погођено подручје. Оставите да делује најмање 30 минута, а затим оперите млаком водом.
2. Актуелни витамин Б12
Утврђено је да локална крема са витамином Б12 помаже у смањењу тежине атопијског дерматитиса (2). Иако није познато да ли може имати сличне терапеутске ефекте на осип под пазухом, вреди покушати.
Ипак, не заборавите да се обратите лекару.
3. Ледене коцке
Постављање коцкица леда на кожу може имати отупљујући ефекат. Такође можете ублажити сврбежни осип наношењем коцкица леда на њих. Резултујуће олакшање такође вас може спречити да огребете осип и погоршате га.
4. Екстракти цитруса
Екстракти цитруса или комине (шта остане након пресовања и вађења сока и пулпе) показују антибактеријске и антимикробне активности (3). На погођено подручје можете нанети сок или екстракте лимуна (поморанџе или лимуна или било ког агрума).
Да бисте користили екстракт цитруса, извуците пулпу или сок било ког агрума и помешајте га са водом. Нанесите на погођено подручје. Остатке пулпе можете утрљати на погођено подручје. Оставите да делује неколико минута, а затим оперите обичном водом.
5. Јабуково сирће
Људи обично користе јабуков сирћет на кожи због његових ефеката затезања пора и умиривања коже. Можете га користити и за смиривање сврбежних и иритирајућих осипа на пазуху.
Разблажите кашику АЦВ у пола шоље воде. Помоћу вате нанесите смешу на осип. Оставите да делује најмање 30 минута, а затим оперите обичном водом.
6. Сунцокретово уље
Према Националној асоцијацији за екцем, сунцокретово уље може помоћи у лечењу екцема побољшањем кожне баријере и смањењем упале (4). Можете покушати да користите сунцокретово уље за умирење и смиривање осипа под пазухом.
Узмите неколико капи уља и нежно умасирајте на погођено место. Оставите да делује 15-30 минута, а затим оперите обичном водом.
7. Карите маслац
Схеа путер је познат по својој хидратантној способности. Умирује љускавост и свраб и смирује вашу кожу. За олакшање можете нанети схеа маслац на погођено подручје.
Масирајте мало маслаца на погођено подручје. Можете га оставити да делује 30 минута, а затим опрати обичном водом.
8. Уље чајевца
Уље чајевца има антимикробна и антисептичка својства (5). Може вам ублажити осип и смањити иритацију.
Помијешајте 10 капи уља чајевца са две кашике кокосовог уља. Нежно масирајте смешу на погођено подручје. Оставите да делује 15-30 минута, а затим оперите обичном водом.
9. Врећица чаја од камилице
Врећице чаја од камилице делују умирујуће на кожи. Они могу помоћи да се свраб и иритација сведу на минимум.
Врећице чаја кувајте у води неколико минута. Оставите их да се мало охладе. Нанесите врећице хладног чаја на оболело место као облог.
Не морате да подузимате све ове проблеме ако уопште знате како да спречите осип на пазуху. Погледајмо сада превентивне мере.
Спречавање осипа на пазуху
Схуттерстоцк
1. Вежбајте добру хигијену
Редовно се купајте у благом гелу за туширање. После купања темељито се осушите. Чак и ако користите пешкир, покушајте да пресашите наборе тела на ваздуху.
2. Знајте шта вам иритира кожу
То може бити одређени дезодоранс или намотани антиперспирант или било који други производ за личну негу. Ако приметите да вам одређени производ или састојак (попут производа који садрже алкохол) изазива осип, одмах престаните да их користите.
3. Избегавајте уску одећу
Ношење уске одеће од синтетичке тканине често може изазвати осип на пазуху. Таква одећа не може дозволити да зној излази, због чега се акумулира у пазуху. Носите мекане тканине од памука. Остављају вам дисање кожи и пазуху.
4. Користите пудер против оштећења
Осип који се развије у пазуху чешће је само топлотни осип. Јављају се када је топло и влажно време. Наношење праха против трњења на пазухе спречава кожу да се трља о себе. Такође можете покушати да чешће боравите на хладном, климатизованом месту.
Правилном негом осип се може погоршати и спречити. Ако не, могу се развити у хронични осип. Посетите свог лекара ако имате следеће:
- Осип праћен високом температуром
- Пликови на погођеном подручју
- Осип се шири и на друге делове тела
- Отицање и бол у погођеном подручју
- Осип који излива гној, крв и течност
- Осип који не реагује на кућне лекове и ОТЦ лекове
- Осип који је нежан, отечен и црвен
- Осип праћен повраћањем, мучнином и вртоглавицом
Не занемарујте знакове које вам даје тело. Добро пазите на кожу и нећете морати да патите.
Да ли сте икада раније имали осип на пазуху? О чему сте се бринули? Поделите своје мисли с нама остављајући коментар у пољу испод. Такође можете поставити своја питања и јавићемо вам се.
5 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- „Ин витро антиинфламаторна и заштитна својства коже кокосовог уља“ Часопис за традиционалну и комплементарну медицину, СциенцеДирецт.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/пии/С2225411017300871
- „Актуелни витамин Б12 - нови терапијски приступ у атопијском дерматитису - процена ефикасности и подношљивости у рандомизованом, плацебо контролисаном мултицентричном клиничком испитивању“ Британски часопис за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/15149512
- „Антимикробне и антифилмске активности екстраката цитрусне воде добијене конвенционалним методама потпомогнутим микроталасном пећницом“ Биомедицине, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6026940/
- „Природно и алтернативно лечење екцема, шта делује, а шта не“
Национално удружење екцема.
хттпс://натионалецзема.орг/алтернативе-треатментс/
- „ Уље Мелалеуца алтернифолиа ( чајевца ): преглед антимикробних и других лековитих својстава“ Прегледи клиничке микробиологије, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ1360273/