Преглед садржаја:
- Узроци мигрене према ајурведи
- Шта заиста доводи до мигрене?
- 1. Схиролепа
- 2. Широдхара
- 3. Кавала Граха
Да ли често патите од мигрене и главобоље? Узимате ли лекове за лечење главобоље, али они немају дуготрајан ефекат?
Мигрена је постала уобичајени здравствени проблем и погађа више од 10 људи од 100. Мигренска главобоља је озбиљна врста главобоље коју прате сензорни сигнали упозорења попут слепих тачака, мучнине, повраћања, блицева светлости и повећане осетљивости на звук и светлост.
Кад год добијете напад мигрене, ниво бола се повећава преко обрва или се ваша главобоља може погоршати када дуже останете на сунчевој светлости. Такође можете осетити пулсирајући бол. Овај бол се повећава са сваким пулсом и може зрачити на врат и раме исте стране. Главобоља траје два до три сата, али у најгорим случајевима бол траје и два до три дана.
Ово стање се у Аиурведи назива Соориаварта, где соориа означава сунце, а аварта значи блокаду или невољу. Настаје услед прекомерне стимулације крвних судова и мозга. Симптоми мигрене могу се разликовати од особе до особе, али стање се углавном погоршава током изласка сунца или поднева и смирује се до вечери.
Узроци мигрене према ајурведи
1. Прекомерни унос масне, зачињене или слане хране
2. Излагање сунчевој светлости током дужег периода
3. Сузбијање природних порива
4. Превише стреса
5. Лоше варење
6. Прекомерна конзумација алкохола или пушења
7. Физички или ментални стрес
8 Нагло заустављање уноса кофеина (у облику чаја или кафе)
9. Пост
10. Хормонске промене, нарочито током периода, или због прекомерне употребе контрацепцијских пилула
11. Промена начина спавања
Постоје одређене врсте хране које покрећу нападе мигрене. Ова храна узрокује нагли пораст питта доше или капха доше , као што су прерађена храна, млечни производи, печена храна, ферментисана храна, кикирики, лук или месо које се тешко пробавља.
Шта заиста доводи до мигрене?
Слика: Схуттерстоцк
Због горе поменутих фактора, питта доша омета проток вата доше у мозгу. Ово узрокује пулсирајући бол или јаку главобољу. Пошто је питта доминантна у поподневним сатима, интензитет главобоље је на врхунцу код сурвиаварта врсте главобоље. Овај бол се полако смањује до вечери.
Аиурведа препоручује неколико терапија за лечење напада мигрене. Они су следећи:
1. Широлепа
2. Широдхара
3. Кавала граха
4. Шировасти
5. Снеха насја
1. Схиролепа
Широлепа се сматра високо ефикасном у лечењу мигрене и менталне исцрпљености изазване стресом. То је специфична техника у којој се одређене биљке мешају и формирају пасте које се наносе на главу пацијената. Али пре наношења биљне пасте, лековито уље се наноси на главу и тело. Паста се држи преко врха (главе) и покрива се помоћу листа трпуца сат времена. Затим се паста и уље обришу.
Затим се глава и тело поново подмазују лековитим уљем, након чега следи купка са топлом водом.
Ове биљне пасте помажу у смиривању питта доше .
2. Широдхара
Слика: Схуттерстоцк
Схиродхара је изврсна ајурведска терапија која има дубок утицај на нервни систем.
Танак млаз течности (углавном топлог уља) непрестано се излива преко маргине Ајна (чело), подручја где су наши живци високо концентрисани. Када се уље сипа континуирано, притисак уља ствара вибрације на челу, што омогућава нашем уму и нервном систему да искусе дубоко стање менталног одмора. Осећај је готово сличан осећају медитације.
Према ајурведи, терапија широдхаром је корисна за питта и вата доше . Погодан је за било коју дошу. Међутим, постоји неколико контраиндикација.
Укључују недавну повреду врата или главе, тумор на мозгу, грозницу, опекотине од сунца, мучнину и повраћање. Такође се не сугерише давање третмана са схиродхаром дамама које су трудне и које су у трећем тромесечју.
Кравље млеко се такође може користити за извођење широдаре . То се ради када је питта више укључена, а процес се назива ксхеера дхара .
Друга течност која се користи је млаћеница. То се изводи када постоји препрека за пролаз кроз вату, која се мора уклонити. Процес се назива такра дхара .
3. Кавала Граха
Кавала граха или вуча уља су изузетно јаки