Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Шта је азелаична киселина?
- Како делује азелаична киселина?
- Предности употребе азелаичне киселине у свакодневној нези коже
- 1. Бори се против акни и розацеје
- 2. Осветљава кожу
- 3. Помаже у хиперпигментацији и мелазми
- Како користити азелаичну киселину за проблеме са кожом
- Нежељени ефекти азелаичне киселине
- Најбољи производи од азелаичне киселине
- 1. Појачивач азелаичне киселине Паула'с Цхоице
- 2. ПЦА кожна пигментна плочица са азелаичном киселином
- 3. Суспензија уобичајене азелаичне киселине 10%
- 4. Спот гумица за дерматоктора за фотодинамичку терапију
- 5. Ви Дерм средство за чишћење лица за чишћење
- Референце
Моја радозналост побудила се када сам први пут чуо за азелаичну киселину. Таман кад сте помислили да сте у току, постоји још један састојак, а затим још један. Невољно сам почео то да тражим, јер #ФОМО! А онда сам схватила да овом састојку треба много више пажње и да не може само тако летети тако ниско на радару режима лепоте.
Зашто о неким састојцима чујемо много мање када би требало да буде супротно? Верујте ми када кажем да је то нешто што морате знати - тим више ако сте склони акнама или сродним проблемима. Може вам помоћи, па да видимо како то може учинити. Прочитајте на!
Преглед садржаја
- Шта је азелаична киселина?
- Како делује азелаична киселина?
- Предности употребе азелаичне киселине у свакодневној нези коже
- Како користити азелаичну киселину за проблеме са кожом
- Нежељени ефекти азелаичне киселине
- Најбољи производи од азелаичне киселине
Шта је азелаична киселина?
Схуттерстоцк
Азелаична киселина је природно доступна у јечму, пшеници и ражи. Киселина има антиинфламаторна и антибактеријска својства и третира кожне проблеме попут розацеје.
Почео је као производ на рецепт, али је постао све популарнији у нези коже, а сада је доступан и без рецепта. За локалну примену попут крема за кожу, серума и лосиона, азелаична киселина се комбинује са другим виталним састојцима за негу коже као што су витамин Ц, АХА и БХА.
И за разлику од већине киселина, није високо кисела или штетна и не ствара иритацију коже. Дакле, људи са осетљивом или масном кожом или кожом склоном акнама могу да користе азелаичну киселину.
Како делује ова киселина? Сазнајте у следећем одељку.
Назад на ТОЦ
Како делује азелаична киселина?
Азелаична киселина смањује упале и ширење бактерија које узрокују акне. Лечи мелазму, облик хиперпигментације, због своје антитросиназне активности која помаже у смањењу синтезе меланоцита.
Иако је ефикасност азелаичне киселине на нормалну пигментацију минимална, прилично је ефикасна за постинфламаторну пигментацију насталу услед акни и насталих ожиљака (1).
Азелаична киселина је антибактеријско и кератолитичко средство које је ефикасно у лечењу стања попут розацеје (2). Такође спречава даље избијање, чисти зачепљене поре и спречава нежељени раст косе.
Како азелаична киселина утиче на вашу кожу? Које су његове предности? Стижемо одмах.
Назад на ТОЦ
Предности употребе азелаичне киселине у свакодневној нези коже
1. Бори се против акни и розацеје
Схуттерстоцк
Зачепљене поре (због прекомерног лучења уља и размножавања бактерија) узрокују акне, упале и отоке. Росацеа је хронично стање акни које ствара екстремно црвенило, избочине и лезије услед измењене равнотеже липида - нешто против чега се азелаична киселина бори захваљујући својим антиинфламаторним, кератолитичким и антибактеријским својствима (3).
2. Осветљава кожу
Схуттерстоцк
Азелаична киселина олакшава тонус коже смањењем производње меланина и инхибирањем активности ензима званог тирозиназа (4). Азелаична киселина отвара поре на кожи, па осигурајте да након наношења производа користите крему за сунчање како бисте избегли оштећења од сунца.
3. Помаже у хиперпигментацији и мелазми
Схуттерстоцк
Хиперпигментација је последица која прати акне. Оставља трагове, мрље и тамне мрље. Азелаична киселина се бори против свих ових, захваљујући својим лековитим својствима.
Следеће питање које би вам могло пасти на памет било би, како укључити азелаичну киселину у своју рутину неге коже? Покрили смо те!
Назад на ТОЦ
Како користити азелаичну киселину за проблеме са кожом
Азелаична киселина коју прописује лекар долази са упутствима. Међутим, већина производа који се продају без рецепта су креме за локалну употребу које се комбинују са другим активним састојцима попут витамина Ц, салицилне киселине и хијалуронске киселине - а све то треба нанети након чишћења и тонирања и пре влажења.
Међутим, неки производи садрже и овлаживаче или хидратантне агенсе који се двоструко повећавају као хидратантне креме, због чега све зависи од врсте креме коју одаберете.
Од коректора на лицу места до серума, гелова против мрља и хидратантних лосиона, они долазе у свим облицима. Започните са употребом азелаичне киселине једном дневно и приметите како ваша кожа реагује. Затим то можете полако да радите два пута дневно.
Да ли то значи да ове производе можете користити колико год пута желите? Постоје ли нежељени ефекти? Хајде да сазнамо.
Назад на ТОЦ
Нежељени ефекти азелаичне киселине
Азелаична киселина је много блажа у поређењу са другим киселинама које се користе у козметичким производима. Такође одговара свим типовима коже. Међутим, током првих неколико недеља може изазвати благи пецкање / иритацију.
У ретким случајевима то може довести до тога да се кожа мало ољушти или чак довести до упорног свраба. У оба случаја, обратите се дерматологу.
Сад кад знамо све о азелаичној киселини, погледајмо неколико производа које можете одабрати.
Назад на ТОЦ
Најбољи производи од азелаичне киселине
1. Појачивач азелаичне киселине Паула'с Цхоице
Паула'с Цхоице Азелаиц Ацид Боостер је вишенаменски појачивач који одговара свим типовима коже и циља на све тврдоглаве проблеме коже. Моћна је мешавина азелаичне и салицилне киселине и других састојака на биљној бази који осветљавају и заглађују вашу кожу. Лагана формула је без уља и лако се упија у вашу кожу. Смањује мрље, заглађује кврге и смањује упале, црвенило и избијање.
2. ПЦА кожна пигментна плочица са азелаичном киселином
ПЦА кожна пигментна плочица направљена је од азелаичне киселине и мешавине других моћних елемената који побољшавају целокупно здравље и тен ваше коже. Којиј и танинска киселина контролишу избијање и тонирају вашу кожу. А екстракти алое вере, вештице вештице и ружиног дрвета смањују упале и сагоревање.
3. Суспензија уобичајене азелаичне киселине 10%
Крема за суспензију азелаичне киселине компаније Тхе Ординари један је од најбољих производа азелаичне киселине на тржишту тренутно. Направљен је од природно произведеног квасца који се увлачи у кожу за неколико минута и видљиво појачава текстуру коже. Смањује црвенило и розацеју и друге проблеме повезане са старењем.
4. Спот гумица за дерматоктора за фотодинамичку терапију
Ова јединствена комбинација екстраката дуда, медвеђег грожђа и екстракта сладића, бета-каротена и азелаичне киселине је оно што је потребно вашој кожи. Лосион за зрачење без хидрохинона из Дермадоцтора освјетљава вашу кожу и смањује фине линије и појаву тамних мрља. То је истина гумица и коректор тачака.
5. Ви Дерм средство за чишћење лица за чишћење
Ви Дерм средство за чишћење са лица уклања прљавштину, шминку и уље без исушивања лица. Садржи алое веру која хидрира и влажи вашу кожу док њени антиоксиданти помажу у смањењу бора, проширених пора, неуједначеног тона коже и акни. Без сулфата и парабена, нема разлога за бригу.
Потражите производе који комбинују азелаичну киселину са другим природним састојцима и могу бити решење на једном месту за све ваше проблеме. Будите једноставни, знајте шта вам тачно треба и будите доследни - видећете резултате. Да ли планирате да дате азелаинску киселину? Јавите нам испуштањем текста у одељку за коментаре испод.
Назад на ТОЦ
Референце
1. „Топикално лечење мелазме“, Индијски дерматолошки часопис, Америчка национална библиотека медицине.
2. „Оптимизација не-антибиотских третмана за пацијенте са акнама: преглед“, Дерматологија и терапија, Америчка национална медицинска библиотека.
3. „Терапија акни локалним бензоил пероксидом, антибиотицима и азелаичном киселином“, часопис Немачког друштва за дерматологију, Америчка национална библиотека медицине.
4. „Могући механизам деловања азелаичне киселине у људском епидерму“, Архива дерматолошких истраживања, Америчка национална библиотека медицине.