Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Избељива купка за екцем: да ли делује?
- Купатило за бељење код куће: како то учинити
- Корак 1
- Корак 2
- 3. корак
- Зашто купање помаже? Савети за купање са екцемом
- 1. Проверите температуру
- 2. Трајање вашег туширања
- 3. Производи које користите
- 4. Влажите
- 5. Избегавајте трљање коже
- 6. Никада не осушите кожу у потпуности
- Врсте купки за покушај управљања екцемом
- 1. Сода бикарбона
- 2. Потапање уља за купатило
- 3. Слано купатило
- 4. Овсена купка
- 5. сирћетна купка
- Референце
Ако је ово сценарио, избељива купка може бити решење за вас. Национална асоцијација за екцем препоручује бељење купке за смањење упале изазване екцемом и бактеријама на кожи које могу изазвати инфекције коже. Само напред и читајте да бисте разумели како вам бели купка може помоћи у управљању симптомима.
Преглед садржаја
- Избељива купка за екцем: да ли делује?
- Купатило за бељење код куће: како то учинити
- Зашто купање помаже? Савети за купање са екцемом
- Врсте купки за покушај управљања екцемом
Избељива купка за екцем: да ли делује?
Схуттерстоцк
Избељивач (натријум хипохлорит) је један од најстаријих познатих лекова за различите проблеме са кожом. Први пут је коришћен током раног 18. века за лечење рана, гангрене, опекотина и чирева. Коришћен је због својих антисептичких и лековитих својстава (1).
Избељивач помаже у убијању бактерија ( Стапхилоцоццус ауреус ) одговорних за екцем и појаву. Такође помаже у смањењу упале. У студији спроведеној 2009. године, истраживачи су надзирали децу са екцемом која су се редовно купала у избељивачима. Открили су да бели купке смањују упалу код деце. Такође су спречили развој било које секундарне инфекције (попут стафилокочне инфекције) (2). Друго истраживање спроведено на северозападном универзитету показало је да бељене купке могу смањити озбиљност екцема (3).
Размишљате о покушају бељења купке? Национална асоцијација за екцем препоручује да се бели купка узима 2-3 пута дневно. Такође предлажу употребу редовног неконцентрисаног белила које садржи 5,25% натријум хипохлорита. Читајте даље да бисте сазнали како се купати у белилу.
Назад на ТОЦ
Купатило за бељење код куће: како то учинити
Схуттерстоцк
За управљање симптомима екцема потребна вам је само мала количина белила. Такође морате правилно разблажити избељивач. Избељива купка је сигурна и за децу и за одрасле. Следите ова упутства за купање у белилу.
Корак 1
Започните проверавањем процента натријум-хипохлорита у белилу. Обично је концентрација натријум хипохлорита између 6% и 8,25%. Ако је концентрација висока (близу 8,25%), користите мање од пола шоље белила.
Корак 2
Избељивач додајте у око 151 литар млаке воде, што је отприлике када пуна воде.
Добро га умешајте и потопите у воду за бељење. Потопите око 10 минута, а затим изађите из каде.
Кожу можете испрати обичном водом ако желите и осушити је пешкиром.
3. корак
Нанесите издашан слој хидратантне креме по целом телу.
Када имате екцем, редовна рутина купања је пресудна за спречавање погоршања и иритације. То је зато што се ваша кожа бори да задржи влагу, а купање вам може помоћи да вратите изгубљену влагу. Збуњен? Размотримо то детаљно.
Назад на ТОЦ
Зашто купање помаже? Савети за купање са екцемом
Схуттерстоцк
Атопијски дерматитис или екцем угрожавају вашу кожну баријеру и чине да брзо губи влагу. У таквом сценарију фактори попут ветра, температуре, влажности и сапуна могу погоршати стање. Најбољи начин да својој кожи пружите олакшање је дајући јој потребну влагу. Купање је најбољи начин за то.
Али имајте на уму, само купање није довољно. У ствари, прекомерно купање такође може погоршати ваш екцем. Ево неколико ствари које морате имати на уму приликом припреме избељивачке купке:
1. Проверите температуру
Врући тушеви звуче опуштајуће, али одузимају кожи есенцијална уља. Дуготрајни врући тушеви такође могу оштетити заштитну баријеру ваше коже, чинећи је тешком да задржи влагу. Стога, идите на топло водено купатило јер вам не исушује кожу.
2. Трајање вашег туширања
Волите да проводите време у води? Па, ко не? Међутим, дуго задржавање у кади или тушу такође може исушити кожу. Намакање у кади 10-15 минута је довољно да ваша кожа добије потребну хидратацију.
3. Производи које користите
Проверите производе које наносите на кожу током туширања / купања. Сапун може да иритира вашу кожу и да изазове погоршање јер садржи штетне хемикалије. Исто важи и за шампоне. Комерцијални шампони садрже СЛС (натријум лаурил сулфат). Када оперете косу њима, пена може доћи у контакт са погођеним деловима коже и иритирати их.
За прање косе и тела можете користити неем шампон и неем сапун или било која друга блага средства за чишћење са омекшивачима.
4. Влажите
Након купања, влажење коже је неопходно. Користите формулу за интензивну хидратацију.
Влажите кад год је то могуће што је чешће могуће, нарочито након купања и пре него што одете у кревет.
Боље је да распоред купања и влажења закажете непосредно пре спавања. На овај начин ваша кожа може да се упије у влагу преко ноћи.
5. Избегавајте трљање коже
Док се купате, избегавајте да користите крпе или пилинге за чишћење коже јер могу погоршати иритацију. Увек нежно исперите рукама.
6. Никада не осушите кожу у потпуности
Нека ваше тело упије влага. Никада не осушите кожу у потпуности након купања енергично је бришући пешкиром. Лагано га тапкајте пешкиром и одмах нанесите хидратантну крему.
Поред бељене купке, можете испробати и неколико других врста посебних купки за лечење екцема. Ево листе специјалних третмана за купање које можете испробати.
Назад на ТОЦ
Врсте купки за покушај управљања екцемом
Схуттерстоцк
1. Сода бикарбона
Додајте четвртину шоље соде бикарбоне у каду пуну воде. Потопите у њега 10-15 минута. Сода бикарбона помаже у смањењу свраба. Такође можете направити пасту помоћу соде бикарбоне и воде и нанијети је на погођено подручје.
2. Потапање уља за купатило
Додајте природна уља за купање у воду за купање. Међутим, уверите се да не садрже никакве мирисе. Такође припазите да не користите растворе за купатила са мехурићима јер садрже хемикалије које могу иритирати вашу кожу. На крају, будите опрезни када користите уља за купатило јер могу учинити каду клизавом.
3. Слано купатило
Када имате екцем, ваша кожа је изузетно осетљива. Због тога бисте могли да осетите пецкање на кожи када уђете у каду. Да бисте ублажили ово почетно пецкање, додајте воду у воду.
4. Овсена купка
Зоб се изузетно умирује на вашој кожи. Додајте мало овсене каше у каду. Ублажава свраб и иритацију коже. Можете чак и да нанесете пасту од овсене каше на погођено подручје пре купања.
5. сирћетна купка
Додајте шољу сирћета у воду за купање. Сирће (нарочито јабуково сирће) је изузетно корисно за кожу јер ублажава свраб и убија бактерије. Можете чак и сирће користити као влажни прелив и нанијети га на погођено подручје.
И на крају, не заборавите да редовно пратите свог дерматолога јер се симптоми екцема мењају са годинама.
Када имате екцем, купање може бити мало незгодно. Штавише, ово стање коже захтева потпуно нову и јединствену рутину неге коже. Пратите персонализовану рутину неге коже религиозно, а не само током избијања. Имајући на уму неколико ствари помоћи ће вам да повратите контролу над својим стањем. Испробајте ове методе и јавите нам како је то прошло у одељку за коментаре испод.
Назад на ТОЦ
Референце
- „Употреба белих купки за лечење..“, Аустраласиан Јоурнал оф Дерматологи, Вилеи Онлине Либрари
- „Лечење Стапхилоцоццус ауреус..“, Педијатрија, НЦБИ
- „Ефикасност избељивачких купки у смањењу тежине..“, Анали алергије, астме и имунологије, Елсевиер