Преглед садржаја:
- Историја јоге
- 'Осам удова јоге'
-
- 1. Иама
- 2. Нииама
- 3. Асана
- 4. Пранајама
- 5. Пратиахара
- 6. Дхарана
- 7. Дхиана
- 8. Самадхи
- Врсте јоге
- 1. Асхтанга јога
- 2. Виниаса јога
- 3. Кундалини јога
- 4. Ииенгар јога
- 5. Снага јоге
- 6. Бикрам јога
- 7. Јивамукти јога
- 8. Ресторативна јога
-
- Изаберите стил који вам одговара и вежбајте. Хајде сада да одговоримо на нека уобичајена питања о јоги.
- Одговори стручњака на питања читалаца
Јога бруји! Има га свуда. На билбордима, у истраживачким радовима и предаваоницама. Али одакле је све почело? Како је настала ова древна мудрост? Шта она нуди? Да ли је то магично решење за све болести? Одговоре на све то и још много тога сазнајте у следећој краткој историји јоге.
Историја јоге
Јога је изведена из санскртске речи „иуј“, што слободно значи „унија“. То је пут кроз који се појединац уједињује са читавим постојањем. Звучи тешко, зар не? То у основи значи како нисте засебан ентитет већ део веће енергије. Повећава вашу свест и чини да схватите своје истинско самочишћење нереда свега што сте упили као део своје културе, породице и образовања. Чини вам да схватите да постоји нешто више од онога што видите около. То је дубоко духовна пракса која је део филозофије, религије, науке и вежбања.
Јога сеже у доба Веда или чак и раније. Најранија Риг Веда помиње јогу, а постоје и пиктографски докази пронађени у печатима цивилизације долине Инд. Бхагавад Гита и Шанти Парва Махабхарате детаљно говоре о томе. Касније је Патањали саставио „Јога сутре“ које су постале књига за јогу и учиниле га „Оцем јоге“. Опширно је говорио о замршености и детаљима праксе. Погледајмо један важан аспект који се назива „Осам удова јоге“.
'Осам удова јоге'
Патањали у својој књизи „Јога сутре“ говори о „Осам удова јоге“ названој Асхтанга, објашњеној укратко у следећем тексту.
- Иама
- Нииама
- Асана
- Пранаиама
- Пратиахара
- Дхарана
- Дхиана
- Самадхи
1. Иама
Иама разјашњава моралне стандарде живота. Говори нам како да водимо свој живот и наглашава искреност и интегритет. Усмерава нас да се понашамо на начин на који бисмо желели да се према нама понашају други. Иама тражи од нас да следимо пут ненасиља, истине и самоконтроле.
Назад на ТОЦ
2. Нииама
Нииама наглашава да је контемплативан и пажљив. Говори о дисциплини и духовности. Верује у врховну енергију и саветује нам да је препознамо и молимо се за њу. Нијама је пут на којем проучаваш себе, одржаваш чистоћу, задовољан и предајеш се Свемогућем.
Назад на ТОЦ
3. Асана
Овај аспект јоге концентрише се на људско тело. Тело се сматра светим и неговање и брига о њему је од највеће важности. Асана је физичка вежба која припрема тело за медитацију усађивањем дисциплине и концентрације. Припрема ваше тело за духовно путовање.
Назад на ТОЦ
4. Пранајама
Пранајама је контрола даха и процес у којем дишете свесно и повезујете ум, тело и душу удисањем и издисањем. Дах је пранична енергија и ако га уносите и испуњавате своје тело, то вас чини моћним и енергичним.
Назад на ТОЦ
5. Пратиахара
Пратиахара је када се окренемо према унутра и сазнамо више о себи. Свесно се трудимо да се клонимо спољних сила и концентришемо се на своје унутрашње биће неометано спољашњим подражајима. Пратиахара је одвојеност од спољашњег света и посматрање унутрашњег ја.
Назад на ТОЦ
6. Дхарана
Дхарана вежба ум да се концентрише на један енергетски центар фокусирајући се на један предмет, мисао или мантру. Наш ум је препун многих мисли и идеја. Да бисте могли да их контролишете и не дозволите да утичу на вашу смиреност, изазов би требало да преузмете кроз Дарану.
Назад на ТОЦ
7. Дхиана
У Дхиани, ум је свестан без фокуса. Постоји најмање или уопште нема мисли које узнемирују ум. И даље остати без ичега на шта се можете концентрирати није лак задатак и треба времена. Снага и издржљивост изграђени од претходних удова помоћи ће Дхиани.
Назад на ТОЦ
8. Самадхи
Самадхи је стање екстазе које долази од спознаје сопства са божанским и осећаја јединства са осталим живим бићима. Самадхи даје блаженство и мир. Срећа и слобода постају примарни циљеви живота, а ви доживљавате просветљење.
Назад на ТОЦ
То су, пријатељу мој, осам удова јоге који корак по корак припремају ваше тело да на крају достигне крајњи циљ истине, екстазе и блаженства. Асхтанга чини суштину јоге и из ње су се временом родиле разне школе праксе. Огромно богатство јога знања преносило се од учитеља до ученика и на крају се разгранало у многе врсте и облике. О неким од њих ћемо сазнати у наставку.
Врсте јоге
- Асхтанга Иога
- Виниаса Иога
- Кундалини јога
- Ииенгар Иога
- Повер Иога
- Бикрам јога
- Јивамукти јога
- Ресторативе Иога
1. Асхтанга јога
Слика: иСтоцк
Асхтанга јога је скуп јога поза које граде унутрашњу топлоту. Одређени скуп асана понавља се у свакој сесији Асхтанга јоге која укључује свесно дисање кроз све позе. Асхтанга значи осмокрака и популаризована је 1940-их. У својој пракси користи осам удова Патанђалијевих јога сутри.
Предности - Асхтанга јога је добра за изградњу основне снаге и повећање флексибилности.
Назад на ТОЦ
2. Виниаса јога
Слика: иСтоцк
Виниаса јога комбинује покрет и дах на беспрекоран начин. Свака поза се заузима и трансформише у другу позу са одређеним обрасцем дисања. Виниаса јога укључује континуирано брзо кретање.
Предности - Виниаса јога гради витке мишиће и смирује ум.
Назад на ТОЦ
3. Кундалини јога
Слика: Схуттерстоцк
Кундалини јога је систем физичких и медитативних пракси који се фокусира на буђење латентне намотане енергије присутне у крижном кошу људског тела. Овај стил јоге постао је популаран 1960-их.
Предности - Кундалини јога појачава вашу свест и помаже вам да се повежете са својим унутрашњим ја.
Назад на ТОЦ
4. Ииенгар јога
Слика: Схуттерстоцк
Ииенгар јога користи реквизите, а метода је врло конкретна у вези са прецизношћу, поравнавањем и начином позирања, као и контролом даха током поза. Свакој пози је потребна посебна пажња и време. За боље позирање користе се реквизити попут ћебади и ужади.
Предности - Ииенгар јога побољшава равнотежу и координацију у вашем телу. Ослобађа вас врата и леђа.
Назад на ТОЦ
5. Снага јоге
Слика: Схуттерстоцк
Снага је брза интензивна сесија напорних асана. У Повер Иоги остајете у пози само неколико тренутака пре него што пређете на следећи. То је снажна јога Виниаса. Постао је популаран деведесетих година, а првобитно су га основали Берил Бендер Бирцх и Бриан Кест.
Предности - Повер јога побољшава здравље вашег срца и смањује крвни притисак. Контролише ниво холестерола.
Назад на ТОЦ
6. Бикрам јога
Слика: иСтоцк
Бикрам јога је сет од 26 положаја који укључују две вежбе дисања које се вежбају током 90 минута у загрејаној соби са повећаном влажношћу. Позе је заузео и развио из Хатха јога асана Бикрам Цхоудхури 1970-их.
Предности - Бикрам јога ослобађа токсине из тела и побољшава циркулацију крви.
Назад на ТОЦ
7. Јивамукти јога
Слика: иСтоцк
Јивамукти јога је комбинација физичких, медитативних и духовних концепата. Поред асана, нагласак је стављен на ненасиље, преданост и списе. Развили су је 1980-их Схарон Ганнон и Давид Лифе.
Предности - Јивамукти Иога избацује токсине из вашег тела. Повећава флексибилност и снагу вашег тела. Доноси равнотежу и повећава проток крви у вашем телу.
Назад на ТОЦ
8. Ресторативна јога
Слика: Схуттерстоцк
Ресторативна јога је спор и дубок процес у коме држите сваку позу дуже време и потпуно искусите ефекте сваке позе. Јога реквизити попут конопаца и ћебади користе се за подупирање тела у свакој пози.
Предности - Ресторативна јога је одличан начин лечења несанице и анксиозности. Умирује и опушта ваше тело.
Назад на ТОЦ
Изаберите стил који вам одговара и вежбајте. Хајде сада да одговоримо на нека уобичајена питања о јоги.
Одговори стручњака на питања читалаца
Да ли су то неки нежељени ефекти бављења јогом?
Нема нежељених ефеката вежбања јоге ако се ради под одговарајућим смерницама.
Да ли се јога разликује од вежбања?
Јога укључује ум, тело и дух и чини вас подмлађеним, док се вежбање углавном концентрише на физичко тело и оставља вас исцрпљене након сесије.
Која дијета допуњује јогу?
Вегетаријанска и корисна храна попут воћа, поврћа, житарица и сувог воћа најбоље одговара за испуњење јоге.
Када је најбоље време за вежбање јоге?
Вежбање јоге ујутро на празан стомак најбоље функционише. То вам даје енергију за остатак дана.
Колико често треба вежбати јогу?
Бављење јогом сваког дана најмање 20 минута је добро за тело.
Сад кад имате неко основно знање о јоги, знате да је то пракса са дубоко укорењеном филозофијом и науком која користи људско тело као средство за одржавање здравља. Не знамо поуздано када и одакле је пракса настала и о њој можемо само да размишљамо. Али оно што је важније имати на уму је број живота који се побољшавао. Желимо да и ви то предузмете и уберете његове користи. Ево жеље да испуните јога сеансе.