Преглед садржаја:
- Шта је Дхиана јога?
- Смирујуће позе Дхиана јоге
- 1. Падмасана (поза Лотуса)
- 2. Бхујангасана (поза кобре)
- 3. Пасцхимоттанасана (седећи предњи завој)
- Пранаиама технике
- 1. Бхастрика Пранаиама (дах мехова)
- Како вежбати Бхастрика Пранаиама
- Предности Бхастрика Пранаиаме
- 2. Капалбхати Пранаиама (Сијајући дах лобање)
- Како вежбати Капалбхати Пранаиама
- Предности Капалбхати Пранаиаме
- Метода Дхаране
- Како радити Дхиана јогу?
- Одговори стручњака на питања читалаца
Нестабилан ум ствара огромне невоље. Срећом, древна наука јоге нуди Дхиана јогу, умирујуће и умирујуће средство за ублажавање мрачних мисли вашег ума.
Постоје различити начини како да ублажите свој мозак и помогнете му да боље ради. Дхиана јога је најбоља међу њима која вам омогућава бољу концентрацију и концентрацију.
Откривање начина Дхиана јоге је незгодна ствар. Тако смо одлучили да вам помогнемо и консултовали смо јога стручњаке како бисмо саставили савршени водич за јогу Дхиана.
Водич можете пронаћи у наставку. Погледај.
Шта је Дхиана јога?
Сигуран сам да сте и раније чули израз Дхиана. Уобичајени термин који се користи у многим азијским земљама, изведен је из санскртске речи „Дхиаи“ што значи „мислити“.
Дхиана јога се у Бхагавад Гити назива јогом медитације. Тренира те да не водиш рачуна о непотребним стварима и концентришеш се на оно што требаш учинити.
Дхиана јога вам омогућава да пронађете истину. Помаже вам да одвојите илузију од стварности и видите ствари какве јесу. Дубока концентрација доводи до самоспознаје које пружа одговоре који су вам потребни.
У највишем нивоу Дхиане, ум је свестан без фокуса. Постоје минималне или никакве мисли које узнемирују ум.
И даље остати без ичега на шта се можете концентрирати није лак задатак и треба времена. За то треба да изградите снагу и издржљивост кроз асану, пранајаму и дарану.
Проверимо неке асане које се често вежбају за тренинг за Дхиана јогу.
Смирујуће позе Дхиана јоге
- Падмасана (поза лотоса)
- Бхујангасана (поза кобре)
- Пасцхимоттанасана (седећи предњи завој)
1. Падмасана (поза Лотуса)
истоцк
О пози - Падмасана или поза Лотуса је медитативна поза која одражава духовну и просветљујућу конотацију коју симбол Лотуса носи у различитим културама. Падмасана је средња Хатха јога асана. Вежбајте то ујутру на празан стомак и седите у пози 1 до 5 минута.
Предности - Падмасана враћа ниво енергије вашем телу. Умирује ваш мозак и повећава свест и пажњу. Поза држи кичму исправљеном и помаже у развоју доброг држања тела.
Да бисте сазнали више о пози и њеном поступку, кликните овде- Падмасана.
2. Бхујангасана (поза кобре)
истоцк
О пози - Бхујангасана или поза Цобра је асана која подсећа на уздигнуту капуљачу змије. То је енергичан бацкбенд. Бхујангасана је астанга јога асана почетничког нивоа. Вежбајте је ујутру на празан стомак и држите позу 15 до 30 секунди.
Предности - Бхујангасана оживљава ваше срце и подиже расположење. Ублажава стрес и умор. Поза помаже у повећању циркулације крви и кисеоника кроз тело.
Да бисте сазнали више о пози и њеном поступку, кликните овде - Бхујангасана.
3. Пасцхимоттанасана (седећи предњи завој)
истоцк
О пози - Пасцхимоттанасана или седећи предњи завој је асана која је савијена напред и даје добро истезање целом телу. То је Хатха јога асана почетничког нивоа. Вежбајте је ујутру на празан стомак и држите позу 30 до 60 секунди.
Предности - Пасцхимоттанасана уклања анксиозност, бес и раздражљивост. Ублажава стрес и смирује ваш ум. Поза регулише крвни притисак и побољшава циркулацију крви.
Да бисте сазнали више о пози и њеном поступку, кликните овде - Пасцхимоттанасана.
Следећи корак је Пранајама, јогијска пракса управљања дахом.
Пранаиама технике
- Бхастрика Пранаиама (дах мехова)
- Капалбхати Пранаиама (Лобања блистав дах)
- Бхастрика Пранаиама (дах мехова)
1. Бхастрика Пранаиама (дах мехова)
истоцк
Бхастрика Пранаиама или дах мехова је моћна вежба јога дисања. То је крија за чишћење која чисти ваше надије, ноздрве и синусе и припрема вас за дубоко дисање. Такође је савршен за енергизацију вашег тела.
Како вежбати Бхастрика Пранаиама
Сједните у положај Лотус с исправљеним леђима. Удахните дубоко кроз нос, испуњавајући плућа ваздухом. Затим издахните на исти начин. Урадите то неколико пута да се смирите.
После тога почните снажно да издишете брзе удахе кроз нос. Наставите тако што ћете удахнути на исти начин.
Дах вам треба долазити из дијафрагме, а трбух се мора удаљавати и удаљавати док дишете. Остатак вашег тела би требао бити миран.
Направите рунду под доњим дисањем, пратећи је природним дисањем, а затим пређите на следећу рунду. Док дишете природно, посматрајте сензације у телу и уму. Обавите најмање 3 рунде Бхастрике и завршите сесију.
Предности Бхастрика Пранаиаме
Бхастрика Пранаиама јача ваша плућа. То смирује ваш ум и прочишћава дах.
Вјежба дисања доноси мир и мир у ваш ум.
2. Капалбхати Пранаиама (Сијајући дах лобање)
истоцк
Капалбхати Пранајама или Сијајући дах лобање је техника дисања која ће вам редовном вежбом пружити блиставу главу и светао интелект. То је 'шат' крија која избацује токсични ваздух из вашег тела. Реч „Капалбхати“ значи сјајна глава. „Капал“ значи чело, а „Бхати“ значи сјај.
Како вежбати Капалбхати Пранаиама
Седите у Сукхасани и ставите дланове на колена. Фокусирајте се на регион стомака.
Удахните дубоко кроз нос, испуњавајући плућа ваздухом.
Удахните мирно и свесно. Повуците стомак према кичми. Ставите руку на стомак и осетите како се мишићи скупљају.
Док се опуштате од контракције, издахните у кратком и брзом рафалу. Док то чините, зачуће се шиштање. Након тога следи аутоматско удисање.
Вежбајте једну рунду Капалбхатија која се састоји од удисања и издисања 20 пута. После једне рунде, затворите очи у Сукхасани и посматрајте своје тело.
Предности Капалбхати Пранаиаме
Капалбхати смирује ваш мозак и подмлађује тело. Техника дисања побољшава памћење и моћ концентрације.
Да бисте сазнали више о техници дисања, кликните овде - Капалбхати Пранаиама.
Следећи корак је Дхарана или концентрација са једним врхом.
Метода Дхаране
Дхарана тренира ум да се концентрише на један енергетски центар фокусирајући се на један предмет, сензацију или мантру. Кад год вам се поколеба, вратите је предмету, сензацији или мантри.
На пример, када држите молитвене перлице, са сваком перлицом коју додирнете враћате концентрацију у садашњи тренутак.
Наш ум је препун многих мисли и идеја. Да бисте могли да их контролишете и не дозволите да утичу на ваш фокус, изазов би требало да преузмете кроз Дарану.
Како радити Дхиана јогу?
Једном када ваше тело постане пријемчиво за асане, ум оплемењен пранајамом и цело ваше увежбање да се више пута фокусирате помоћу дхаране, полако клизите у дхиана или стање свести о постојању.
Свесност у дхиани је попут реке која тече без паузе. Док се фокусирате на враћање садашњем тренутку, изнова и изнова, он на крају остаје у садашњости без икакве паузе, када искусите Дхиана или чисту и потпуну свест у садашњости.
Хајде сада да одговоримо на нека уобичајена питања о Дхиана јоги.
Одговори стручњака на питања читалаца
Колико често вежбам Дхиана јогу?
Дхиана јога је континуирани процес. Морате редовно да вежбате позе Дхиана јоге, пранајаму и концентрацију са једном врхом да бисте могли да достигнете и останете у држави Дхиана.
Где могу да научим Дхиана јогу?
Многи сертификовани институти јоге широм света вас обучавају у том процесу, али на крају се све своди на вас да кроз дхиана јогу тежите и постигнете боље стање бивања.
Не постоји ништа као остати у садашњем тренутку и бити потпуно свестан тога. Многи наши проблеми настају зато што нас смета и замајава наша прошлост или прекомерно размишљање о томе шта би се могло догодити у будућности. Дхиана јога је пут који ће вам помоћи да се клоните прошлости и уживате у садашњости. Само напред и подузмите овај процес јер ће вам то помоћи да побољшате живот.