Преглед садржаја:
- Веганска дијета и ваша кожа: побољшава ли вашу кожу?
- Како избацивање живине и меса утиче на вашу кожу
- 1. Узрокује акне
- 2. Изазива упалу
- 1. Може проузроковати недостатак протеина
- 2. Може проузроковати недостатак витамина
- 3. Може проузроковати недостатак калцијума
- Постизање савршеног баланса (што је подједнако супер!)
- Референце
Да ли сте се икад запитали колико ваша дијета може утицати на вашу кожу? Испало је, пуно. Барем тако кажу истраживања (1). Промене у вашој исхрани утичу не само на ваше целокупно здравље већ и на кожу. Ово посебно важи за вегане. Одбацивање живине и меса сигурно ће помоћи околини смањењем вашег угљеничног отиска, али да ли је то заиста добро за вашу кожу? Одговор је сложенији од једноставног да или не. То је оно што ћемо дешифровати у овом чланку. Почнимо.
Веганска дијета и ваша кожа: побољшава ли вашу кожу?
Схуттерстоцк
Шта је заправо веганска дијета? Веганска дијета искључује све врсте животињских производа, укључујући млечне производе, јаја и месо. Укључује једење само прехрамбених производа биљног порекла. Како вам тачно биљна исхрана помаже да добијете природно лепу кожу? Па, када пређете на веганску исхрану, свом телу пружате густе хранљиве састојке. Више витамина и минерала значи здраво тело и сјајну кожу.
Ваша кожа може имати користи од биљне дијете на више начина:
- Када пређете на биљну исхрану, смањите количину засићених масти које свакодневно уносите. Као резултат, функција инсулина у вашем телу се побољшава, а производња глукагона се повећава (2). Ово контролише метаболизам шећера у вашем телу. Неуравнотеженост нивоа инсулина главни је узрок повећане производње себума, што зачепљује поре коже и узрокује акне (3).
- Када пређете на биљну исхрану, повећава се унос воћа и поврћа богатог антиоксидантима. Ови антиоксиданти спречавају оксидативна оштећења и одржавају вас здравим (4). Поред тога, дијета богата антиоксидантима помаже вам у борби против штетних слободних радикала који често узрокују прерано старење. Такође спречава фотодамаге, боре и упале како би ваша кожа била здрава и сјајна (5).
- Антиоксиданти који се налазе у веганској исхрани такође помажу у смањењу акни и одржавају кожу чистом. Спречавају оксидативни стрес, смањују стварање зитова и побољшавају сјај ваше коже (6), (7).
- Колаген је градивни елемент вашег тела и компонента која одржава вашу еластичност коже. Нутритивни антиоксиданти спречавају разградњу колагена и еластина и, као резултат, спречавају старење коже (8).
- Јесте ли знали да можете добити тај ружичасти сјај на лицу без употребе руменила? Такође можете природно побољшати тен без употребе крема за правичност или средстава за бељење. Све је могуће уз веганску исхрану. Не шалим се! Веганска дијета повећава ниво витамина и каротеноида (звани биљни пигменти који су обично црвени, жути или наранџасти) у вашем телу (9). Каротеноиди могу побољшати тен и побољшати укупан изглед коже (10).
Вхоа! Кладим се да никада нисте претпостављали да ће веганство толико побољшати вашу кожу! Веганство је изазвало много расправа у последњих неколико година. Што се тиче ваше коже, јасно је да постоји неколико благодати преласка на биљну исхрану. Али да ли је исправно у потпуности напустити животињске производе? Не би ли то утицало на вашу кожу? Хајде да сазнамо.
Како избацивање живине и меса утиче на вашу кожу
Схуттерстоцк
Одговор на ово питање није тако једноставан као што мислите. Неки животињски производи могу бити кривци за неколико проблема са кожом, док су други корисни за вашу кожу. У овом одељку истражићемо обе стране овог аргумента.
Дијета заснована на животињама може бити најгори кривац за храну из неколико разлога:
1. Узрокује акне
Студија у којој је учествовало 47.355 жена открила је одређену везу између конзумације млека и акни. То је зато што млеко које производе трудне животиње (краве и козе) садржи висок ниво хормона раста, што узрокује вишак лучења и избијања уља (11).
2. Изазива упалу
Конзумирање млечних производа са високим садржајем масти, свињског меса и црвеног меса повећава запаљење у вашем телу. Такође узрокује неравнотежу инсулина, што онда утиче на ваше здравље и кожу (12), (13). Повећани нивои упале могу разбити колаген у вашем телу, зглобним ткивима и кожи. Као резултат, ваша кожа губи еластичност и младалачки сјај.
Поред тога, у првих неколико недеља напуштања дијете засноване на животињама, можда ћете такође приметити побољшање нивоа холестерола, нивоа енергије, покрета црева и сна. Ове промене у вашем укупном здрављу имају позитиван ефекат и на вашу кожу.
Престанак исхране засноване на животињама такође може негативно утицати на вашу кожу. Ево како:
1. Може проузроковати недостатак протеина
Производи од меса и живине садрже „висококвалитетне“ протеине (14). Веома је тешко добити довољно протеина само веганском исхраном. Примарни извори протеина за вегане су соја, пиринач, пасуљ и поврће. Сто грама сваке (око ½ шоље) ове хране садржи између 5-20 грама протеина. Са друге стране, 100 грама животињског производа садржи 20-30 грама протеина. Мање конзумирање протеина може негативно утицати на вашу кожу, нокте и косу, а такође и на ваш имунолошки систем.
Наравно, можете имати протеин конопље (који је извор високог протеина) да бисте премостили јаз, али прекомерна конзумација конопље може повећати количину полинезасићених масних киселина у вашем телу, што може представљати опасност за ваш имунолошки систем (15).
2. Може проузроковати недостатак витамина
Већину времена људи одаберу једноставне угљене хидрате док су на веганској исхрани и заборављају да укључе довољно воћа и поврћа да задовоље потребе свог тела. Ово може утицати на кожу. Ако не доставите кожи одговарајуће витамине и минерале (посебно витамин Б12), то може довести до подочњака и досадне коже и утицати на квалитет ваше косе и ноктију. Недостатак витамина Б12 може вашу кожу пробледети и такође утицати на ниво црвених крвних зрнаца.
3. Може проузроковати недостатак калцијума
Студија је открила да вегани имају висок ризик од прелома костију због ниског уноса калцијума (16). Калцијум није само пресудан за здравље костију, већ је и витални за здравље коже. Калцијум може утицати на структурне и биолошке функције ваше коже, што може проузроковати проблеме са кожом, попут суве коже (17).
Можда ћете се изненадити када сазнате да се пет од шест људи који напусте месо због веганске дијете поново враћају у свејед! Истраживање спроведено на 11.000 људи показало је да се 70% вегана вратило на животињску исхрану, док је 80% вегетаријанаца учинило исто (18).
Не, не обесхрабрујемо вас ако сте се већ одлучили да постанете веган. Представљамо чињенице које би вам могле помоћи у доношењу информисане одлуке. Може се чинити да биљна исхрана није дугорочно одржива, јер има низ изазова. Није немогуће, али да бисте се придржавали такве дијете, мораћете да узмете у обзир ваше друштвене услове, географију места, пољопривредне праксе и доступност свежих производа. Који је излаз?
Постизање савршеног баланса (што је подједнако супер!)
Схуттерстоцк
Истраживање каже да је уравнотежена исхрана која садржи разнолику храну богату храњивим састојцима увек добра за ваше здравље (и кожу). Дијета која постиже савршену равнотежу између намирница животињског порекла и поврћа смањује ризик од гојазности, кардиоваскуларних болести, дијабетеса типа 2 и мноштва других здравствених проблема и проблема повезаних са кожом (14).
Не морате да жртвујете своје пилеће груменке због ужарене коже. Уместо тога, можете мало прилагодити начин исхране да бисте уживали у најбољем из оба света и још увек имали здраву кожу. Смањите (или потпуно смањите) унос прерађене хране. Не пијте обрано млеко. Уверите се да млеко које пијете и месо које једете потичу од животиња храњених травом (органских и без хормона).
Веганска дијета може бити врло здрава за вас. Међутим, дијета која укључује морске плодове, живину и млечне производе, заједно са интегралним житарицама и поврћем, може вашу кожу одржати здравијом. Али, на крају дана, шта ћете ставити на тањир, у потпуности је ваша одлука. Надам се да ће вам овај чланак помоћи да процените ефекте и донесете утемељену одлуку.
Каква су ваша размишљања о веганству? Оставите их у одељку за коментаре испод!
Референце
- „Дијета и дерматологија…“, часопис за клиничку и естетску дерматологију.
- „Вегански протеини могу смањити ризик од…“ Нутритион, Америчка национална библиотека медицине.
- „Промене у нивоу деснутрина у серуму…“ Европски часопис за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Антиоксидативне активности различитог воћа…“ Међународни часопис за прехрамбене науке и исхрану, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Системски антиоксиданти и здравље коже“, Јоурнал оф Другс ин Дерматологи, Америчка национална библиотека медицине.
- „Статус оксиданата и антиоксиданата…“ Анали клиничке и лабораторијске науке, Америчка национална библиотека медицине.
- „Откривање везе између исхране и старења коже“ Дерматолошка ендокринологија, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Стратегије коже против старења“ Дерматолошка ендокринологија, Америчка национална библиотека медицине.
- „Веганска дијета у физиолошком…“ Ацта Пхисиологица Хунгарица, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Ви сте оно што једете…“ ПЛОС Један.
- „Средњошколски прехрамбени унос млека…“ Часопис Америчке академије за дерматологију, Америчка национална библиотека медицине.
- „Засићена масна киселина…“ Часопис о исхрани.
- „Како месо узрокује упалу?“ Нутритионфацтс.орг
- „Улога живинског меса у уравнотеженој исхрани…“ Истраживање хране и исхране, Национална медицинска библиотека САД.
- „Полинезасићене масне киселине“, СциенцеДирецт.
- „Ефекти веганске дијете на здравље“, Амерички часопис за клиничку исхрану
- „Улога микроелемената у здрављу и функцији коже“ Биомолекуле и терапија, Америчка национална библиотека медицине.
- „Студија садашњих и бивших вегетаријанаца и вегана“ Савет за хумано истраживање