Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Шта је екцем?
- Које су врсте екцема?
- Шта узрокује екцем? Који су покретачи и фактори ризика?
- Који су знаци и симптоми екцема? Како то дијагнозирати?
- Које су могућности лечења екцема?
- Промене у начину живота за лечење екцема
- Лекови за лечење екцема
- Терапије за решавање екцема
Не може се порећи чињеница да је екцем непријатан и иритантан. Често потиче од неуравнотеженог имунолошког система, узрокујући љускаве, сврбежне и суве мрље коже. И поврх свега, сврби ме врашки! То је ствар велике невоље за оне који пате од ње. Али добра вест је да лако можете контролисати ово често фрустрирајуће стање. У овом чланку поделили смо 10 кућних лекова за ублажавање екцема. Такође ћете развити боље разумевање стања, идентификовати окидаче и научићете да их контролишете у складу са тим. Читајте даље да бисте сазнали све што треба да знате о лечењу екцема.
Преглед садржаја
- Шта је екцем?
- Које су врсте екцема?
- Шта узрокује екцем? Који су покретачи и фактори ризика?
- Који су знаци и симптоми екцема? Како то дијагнозирати?
- Које су могућности лечења екцема?
- Који су кућни лекови против екцема?
- Да ли дијета утиче на екцем? Шта јести, а шта избегавати?
- Мере предострожности за екцем: како га спречити
- Чињенице о екцему
Шта је екцем?
Познат и као атопијски дерматитис, екцем је стање које чини вашу кожу упаљеном, грубом, љускавом и сврбежом. У неким случајевима могу се појавити и пликови. Такође укључује ваш имунолошки систем. Ово је хронично стање и повремено пламти.
Постоји неколико врста екцема. Важно је утврдити врсту екцема од којег болујете пре него што развијете одговарајући план лечења.
Назад на ТОЦ
Које су врсте екцема?
Схуттерстоцк
- Атопијски дерматитис: Ово је хронично и упално стање. Тачан узрок овог стања није познат, али то се дешава када ваш имуни систем драстично реагује као одговор на надражујуће дејство или окидач. Ово стање се развија током детињства, али може бити присутно и у одраслом добу.
- Надражујући дерматитис: До тога долази када ваша кожа дође у контакт са алкалијама, детерџентима или киселинама или због прекомерне изложености води и хладноћи.
- Стасис дерматитис: Ово је запаљенско стање које се јавља у потколеницама и настаје услед лоше циркулације крви у ногама.
- Алергијски контактни дерматитис: Ово је алергијски одговор изазван излагањем алергену који долази у контакт са вашом кожом (мислите на отровни бршљан).
- Шуга: Нападање свраба на вашој кожи узрокује ово. Ово је врло заразно и узрокује црвене и сврбеже кврге у погођеном подручју.
- Лицхен Симплек Цхроницус: Задебљање коже услед сталног свраба или трљања карактерише ово стање.
- Дисхидротични екцем (Помфоликс): Ова врста екцема узрокује пликове на кожи, посебно у областима као што су прсти, стопала, дланови и шаке.
- Себороични дерматитис: У овом стању добићете љускаве црвене мрље, углавном на скалпу, ушима, обрвама, грудима и леђима.
- Нуммуларни екцем: У овом стању на вашој кожи се развијају округле лезије и оне у облику новчића које сврбе. Ове лезије могу постати корице.
- Ксеротски екцем: То се обично дешава зими и обележава га сува и сврбежа коже (због недостатка влаге), која се временом погоршава.
Најбоље је препознати шта покреће ваше стање и то избећи. Иако можда не лечите екцем, можете га контролисати или спречити појаву пожара и водити квалитетан живот.
Назад на ТОЦ
Шта узрокује екцем? Који су покретачи и фактори ризика?
Схуттерстоцк
Према Америчкој академији за дерматологију, два најзначајнија фактора ризика за екцем су:
- Породична историја (да ли постоји у вашој породици?)
- Мутација гена филаггрина (ФЛГ)
Још увек није јасно како генетске компоненте узрокују екцем и како га тачно наследите. Али они који пате од екцема имају већу вероватноћу да имају децу са ризиком од овог стања.
Бројни су фактори који могу покренути екцем или га погоршати. Ови укључују:
- Надраживачи коже: То може бити нека врста тканине, попут вуне или синтетичке одеће, или детерџената, парфема, сапуна, хлора или било ког другог хемијског растварача.
- Температура: Често екстремне температуре могу проузроковати сувоћу коже или погоршати ваше стање.
- Недостатак влажења : Да ли често заборавите да влажите кожу након купања? Ако је одговор да, ваша кожа може бити дехидрирана.
- Животињска перут
- Полен
- Калупи
- Гриње
- Намирнице
Важно је запамтити да се знаци и симптоми екцема могу разликовати од особе до особе. И зато је њихово идентификовање неопходно за правилну дијагнозу.
Назад на ТОЦ
Који су знаци и симптоми екцема? Како то дијагнозирати?
Схуттерстоцк
Требали бисте потражити:
- Интензиван свраб
- Осип или црвене кврге
- Свраб и осећај сагоревања на осипу
- Корење осипа
- Течност која цури из осипа
- Отицање у одређеним областима
- Једно или више округлих подручја са лезијама (ово се често меша са гљивичном инфекцијом)
- Прозирне кврге испуњене течношћу
- Испуцала кожа
Нажалост, не постоје лабораторијски тестови за дијагнозу екцема. Међутим, биопсија коже може бити корисна за процену других узрока који опонашају екцем. Лекар ће можда спровести неке тестове алергије како би утврдио да ли имате алергију на нешто спољашње или унутрашње. Док дијагностикује екцем, лекар ће обично питати о анамнези ваше породице. Он или она могу поставити следећа питања:
- Да ли имате астму или сте алергични на кућне љубимце, полен или било шта друго?
- Да ли било која супстанца (попут сапуна или било које козметике) иритира вашу кожу?
- Од када доживљавате симптоме?
- Да ли сте се подвргли неком посебном третману за лечење екцема?
Дерматолог често може да постави дијагнозу гледајући само врсте лезија или осипа на кожи. Међутим, понекад ће вам требати више посета да бисте утврдили какву врсту екцема имате. Једном када се утврди ваше стање, лечење ће започети.
Назад на ТОЦ
Које су могућности лечења екцема?
Схуттерстоцк
Нега коже је кључ за лечење екцема. Било да се ради о одраслима и деци или бебама - то је оно што је потребно у случају да је екцем благ. Морате бити упорни у спровођењу промена у својим навикама и начину живота у лечењу симптома.
Промене у начину живота за лечење екцема
- Користите благе сапуне и овлаживаче: Благи сапуни не исушују кожу. Наношење хидратантне креме након туширања одржава кожу хидрираном и негованом. Ово се односи на одрасле и децу.
- Користите кратке, али топле тушеве : Избегавајте вруће тушеве. Уместо тога се туширајте и то кратко, на кратко. У супротном ће вам додатно исушити кожу.
- Управљајте стресом: Стрес често покреће или погоршава ваше стање. И зато је пресудно ускладити ум, тело и душу да бисте избацили стрес. Покушајте са медитацијом, слушајући умирујућу музику и добро се наспавајући.
- Инсталирајте овлаживач ваздуха: Ако је ваздух у вашем дому превише сув, узмите овлаживач ваздуха јер сув ваздух може погоршати ваше стање.
- Мокри облог: Осећа се добро на кожи и помаже у контроли иритације.
Заједно са променама начина живота, лекар може препоручити и употребу одређених масти за кожу и лекова за лечење екцема.
Лекови за лечење екцема
Лекар вам може дати благе лекове без рецепта за контролу вашег стања. Међутим, ако то не успе, он / она може препоручити:
- Кортикостероидне масти
- Нестероидне креме, попут Пимекролимуса и Такролимуса
- Црисабороле (за децу и одрасле са благим екцемом)
- Дупилумаб
- Циклоспорин (овај имуносупресивни лек се често користи за лечење тешких случајева екцема код одраслих)
Лекар може предложити и неке алтернативне терапије за излечење вашег стања.
Терапије за решавање екцема
Original text
- Светлосна терапија / Фототерапија: Ова терапија је