Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Шта је хемијски пилинг?
- Које су врсте хемијских пилинга?
- Које су предности хемијског пилинга?
- Хемијски пилинг: састојци које треба потражити
- Постоје ли нежељени ефекти хемијског пилинга?
- Како направити хемијски пилинг код куће
- Корак 1: Очистите лице
- Корак 2: Заштитите осетљиве делове
- Корак 3: Јабучно решење за хемијски пилинг
- Корак 4: Оставите га на време препоручено од произвођача
Желите ли да се решите своје досадне коже? Или учинити да старачке пеге и пеге нестану? Да ли желите да побољшате текстуру коже? Било да тражите решење само једног од ових проблема или свих њих, одговор је хемијски третман пилинга.
Стручњаци га поздрављају као једно од најефикаснијих решења за негу коже. А најбољи део је што то можете учинити код куће! Овај чланак говори о свему што треба да знате о хемијском пилингу код куће. Почнимо!
Преглед садржаја
- Шта је хемијски пилинг?
- Које су врсте хемијских пилинга?
- Које су предности хемијског пилинга?
- Хемијски пилинг: састојци које треба потражити
- Постоје ли нежељени ефекти хемијског пилинга?
- Како направити хемијски пилинг код куће
- Како се бринути о кожи након хемијског пилинга
Шта је хемијски пилинг?
Схуттерстоцк
Хемијски пилинг је третман у коме се хемијски раствор користи за пилинг коже. На вашу кожу наноси се хемикалија која узрокује смрт ткива (контролисано), што резултира ољуштавањем горњег слоја коже. Једном када се слој ољушти, обнавља се нови слој коже, који је глађи, мање наборан и бољи од ваше старе коже. Нова кожа је обично прилично осетљива, али потпуно зарасте у року од неколико дана.
У зависности од дубине створене ране, хемијски пилинг је широко категорисан у три врсте.
Назад на ТОЦ
Које су врсте хемијских пилинга?
Схуттерстоцк
Хемијски пилинги су категорисани као:
- Површински пилинги
Ова врста хемијског пилинга не продире у кожу изван епидермиса (најгорњег слоја). Изузетно је благ и нежно љушти само спољни слој коже. Ако имате благо обојење коже или желите побољшати текстуру грубе коже, ово је прикладно за вас. Обично се у овој врсти хемијског пилинга користи алфа хидрокси киселина, салицилна киселина (ниске чврстоће) или било која друга блага киселина.
- Средње коре
Хемикалије у овом пилингу прелазе преко епидермиса и достижу највиши ниво дермиса (средњи слој коже). Средњи пилинг се обично користи за лечење стања као што су старачке пеге, боре, ситне боре и умерени ниво промене боје. Овај пилинг такође помаже углађивању ваше грубе коже и лечењу било каквог предканцерогеног раста коже. Гликолна киселина (висок проценат), трихлоросирћетна киселина и Јесснеров пилинг спадају у ову категорију.
- Дееп Пеелс
Као што и само име говори, дубоки пилинг продире у дермис и долази до најдубљег слоја коже. Користе се за лечење плитких ожиљака, пега, старачких пега, дубоких бора, промене боје коже и умерених линија. Пилинг са фенолом и трихлоросирћетном киселином (висок проценат) користи се за дубоко пилинг. Поступак се може изводити највише једном годишње, а треба га обавити стручњак.
Када се правилно уради, хемијски пилинг може драматично трансформисати вашу кожу и дати јој младолик изглед. Ево неколико благодати хемијског пилинга.
Назад на ТОЦ
Које су предности хемијског пилинга?
Схуттерстоцк
Осим што побољшавају текстуру коже, хемијски пилинг може много учинити на вашој кожи.
- Чини вашу суву кожу глаткијом
- Смањује пигментацију
- Отклања мрље
- Смањује акне
- Смањује знакове благог оштећења од сунца
- Кожа млађег изгледа
- Елиминише благе мрље
Такође, има мање времена за опоравак.
- Фине линије постају мање приметне
- Елиминише ожиљке и пеге
- Смањује пигментацију
- Уклања старе ожиљке од акни
- Смањује суву кожу
- Смањује знаке оштећења од сунца и мрље
- Свежа и млађег изгледа
- Уклања предканцерозне израслине
- Смањује дубоке ожиљке од акни
- Елиминише акне
- Елиминише дубоке боре
- Смањује старосне пеге
- Глатка и млађег изгледа
- Дугорочни резултати
Изнад свега, дубоки хемијски пилинг је једнократни третман који има трајни ефекат на вашу кожу.
Хемијски пилинг који људи примењују код куће обично су површински. Ако код куће радите средњи пилинг, морате бити изузетно опрезни. Боље је не ризиковати ако први пут хемијски пилинг радите код куће. Када бирате хемијски пилинг, листа састојака може бити исцрпна и збуњујућа. Ако сте почетник, ево кратког водича за састојке за које се можете одлучити.
Назад на ТОЦ
Хемијски пилинг: састојци које треба потражити
Схуттерстоцк
Ево састојака на које треба обратити пажњу приликом куповине хемијских пилинга.
- Ензимски пилинги
Они су невероватно благи јер садрже мешавину воћних ензима. Нежно пилингују горњи слој коже и прочишћавају поре коже. Ензимски пилинг је одличан за све који имају осетљиву кожу и оне који не подносе киселине.
- Млечна киселина
Пилинги млечне киселине обично садрже алфа хидрокси киселине (АХА) и изузетно су благи. Погодни су за почетнике и помажу у заглађивању коже и лечењу мањих бора, финих бора и благог обојења (1). Такође су изузетно хидратантни.
- Манделична киселина
Манделична киселина има анти-аге предности и врло је ефикасна у уклањању мртвих ћелија коже. Помаже у побољшању текстуре коже и смањењу бора и финих линија. Такође помаже у смањењу хиперпигментације (2). Добро делује у комбинацији са салицилном киселином.
- Салицилна киселина
Салицилна киселина се широко користи за лечење акни. Када се користи у растворима за пилинг, салицилна киселина се апсорбује у поре коже и отчепљује их. За разлику од АХА и гликолне киселине, ова киселина неће учинити вашу кожу осетљивом на сунчеве зраке (3). Салицилна киселина помаже у лечењу мелазме, пега, хиперпигментације и оштећења од сунца.
- Гликолна киселина
У поређењу са свим горе поменутим састојцима, гликолна киселина је мало моћнија. То је и површински и средње пилинг, у зависности од процента употребљене киселине. Не само да побољшава текстуру коже, већ и смањује појаву бора и ожиљака и улепшава тонус коже (4).
- Јесснеров пилинг
Када тражите производе од хемијског пилинга, сигурно ћете наићи на ово име. Јесснерова кора је углавном комбинација три састојка: млечне киселине, салицилне киселине и ресорцинола. Прилично је ефикасан у лечењу хиперпигментација и акни. Погодан је за масну кожу. Међутим, ако имате суву кожу, овај пилинг може је исушити. Не заборавите да наставите са хидратантном кремом након употребе овог пилинга.
- Трихлоросирћетна киселина или ТЦА пилинги
Ово је такође пилинг или састојак средње јачине, али је јачи од свих горе наведених састојака. Добро делује за лечење хиперпигментација, оштећења од сунца, бора, ожиљака од акни и стрија (5).
Наравно, постоје ризици повезани са хемијским третманом пилинга. Иако благи и површински пилинг можда немају значајних ризика, дубоки хемијски пилинг долази са мноштвом ризика. Међутим, имајте на уму да ризици зависе од вашег типа коже, врсте коришћене коре и начина на који ваша кожа реагује на њу.
Назад на ТОЦ
Постоје ли нежељени ефекти хемијског пилинга?
Схуттерстоцк
Хемијски пилинг може проузроковати следеће нежељене ефекте:
- Црвенило коже: Одмах након третмана приметићете црвенило на кожи. Ово црвенило може трајати неколико недеља или месеци, у зависности од интензитета вашег лечења.
- Ожиљак: Ово је још један велики проблем са хемијским пилингом. Постоје шансе да на лицу добијете ожиљке. Зато хемијски пилинг треба схватити врло озбиљно и радити га под вођством стручњака за негу коже.
- Инфекција коже: Хемијски пилинг, ако се не уради на прави начин, може проузроковати гљивичне или бактеријске инфекције, укључујући вирус херпеса.
Хемијски пилинг НИЈЕ намењен свима. Не можете се подвргнути хемијском пилингу ако:
- узимате лекове за изотретиноин против акни (или сте их узимали у последњих шест месеци).
- имате таман тен.
- имате историју келоида (прекомерно раст ожиљних ткива).
- имате абнормалну пигментацију коже.
- често имате херпес на уснама или сте раније имали херпес на уснама.
Пре подвргавања интензивном хемијском пилингу, обратите се лекару. Иако су хемијски пилинзи код куће прилично благи и немају веће нежељене ефекте, боље је консултовати се са лекаром пре него што нанесете јаке хемикалије на кожу.
Сад кад сте свесни потенцијалних нежељених ефеката хемијског пилинга, ево неколико савета за то код куће.
Назад на ТОЦ
Како направити хемијски пилинг код куће
Схуттерстоцк
Увек направите тест закрпе да бисте утврдили да ли сте алергични на неку од хемикалија. Чак и ако сте раније радили хемијски пилинг, сваки пут урадите тест закрпе. Да бисте урадили тест закрпе:
- Узмите малу количину производа и нанесите га на унутрашњу руку или на зглоб.
- Оставите да делује 24-48 сати. Погледајте како ваша кожа реагује.
- Уклоните га након 48 сати и сачекајте још два дана како бисте били сигурни да не изазива одложену реакцију.
Ако је ваша кожа у реду након тестирања закрпе, наставите са хемијским пилингом. Ако га користите први пут, почните са најнижом могућом концентрацијом. Можете постепено повећавати концентрацију како се кожа навикне на киселину. За почетак можете да користите 8% ТЦА, 30% млечне киселине или 30% гликолне киселине. Ако користите производе на бази третиноина, престаните да их користите недељу дана пре употребе хемијског пилинга.
Сада, хајде да разговарамо о томе како можете хемијски пилинг код куће.
Корак 1: Очистите лице
Пре наношења раствора хемијског пилинга, очистите лице нежним средством за чишћење без сапуна.
Корак 2: Заштитите осетљиве делове
Подручја попут коже око очију, углова усана и ноздрва су врло осетљива. Нанесите вазелин на њих да бисте их заштитили од киселине.
Корак 3: Јабучно решење за хемијски пилинг
Користите К-врх, памучни тампон или памучну подлогу да нанесете хемијски раствор на лице. Започните са подручјима која су мање осетљива, попут коже на челу, образима и бради, а затим је нанесите на нос и врат.
Корак 4: Оставите га на време препоручено од произвођача
Време чекања се разликује од састојака. Међутим, увек је сигурно да га држите мање од