Преглед садржаја:
- Шта је уље јојобе?
- Топ 10 предности јојоба уља за кожу и косу
- 1. Може вам помоћи у лечењу акни
- 2. Може влажити вашу кожу
- 3. Може да поспеши раст косе
- 4. Може вам помоћи да одложите старење
- 5. Може да помогне у смиривању псоријазе
- 6. Може вам помоћи да уклоните шминку
- 7. Може ли згуснути трепавице и понашати се као балзам за усне
- 8. Може лечити гљивичне инфекције
- 9. Може вам помоћи у лечењу поклопца са колевком
- 10. Може се користити у нези и нези ноктију
- Какав је састав уља јојобе?
- Како се користи уље јојобе
- Како одабрати уље јојобе доброг квалитета
- Потенцијални нежељени ефекти и ризици употребе уља јојобе
- Закључак
- Питања стручњака за читаоце
- 21 извор
Уље јојобе ( Симмондсиа цхиненсис ) се добија из семена јојобе, грмља пореклом из јужне Калифорније, јужне Аризоне и северозападног Мексика. Уље јојобе се широко користи у козметичким формулацијама као хидратантна крема због своје способности да задржава влагу без зачепљења пора.
Уље јојобе је најчешће познато по анти-аге и лековитим својствима за кожу и косу. Такође се користи као хидратантно средство за уклањање шминке, балзам за усне и регенератор за трепавице.
Иако су користи од уља јојобе забележене у традиционалној народној медицини, тренутна научна литература која их подржава је ограничена. Међутим, доступно је неколико патената са уљем јојобе као виталном компонентом који истражују његове разнолике предности. У овом чланку смо разговарали о предностима уља јојобе за кожу и косу. Померите се надоле за више информација.
Шта је уље јојобе?
Као што је већ речено, уље јојобе се екстрахује из ораха биљке јојобе. Уље има помало орашасту арому. Садржи неке моћне масне киселине, укључујући олеинску, стеаринску и палмитинску киселину (1). Семе је јестиво и често се користи за вађење уља за јело.
Уље има и друге комерцијалне намене. Користи се као фунгицид за сузбијање плесни. Такође се користи као замена за китово уље и његове деривате (као што је цетил алкохол), јер је течни восак (2). У следећем одељку смо разговарали о предностима уља јојобе које се односе на здравље коже и косе.
Топ 10 предности јојоба уља за кожу и косу
Хидратантна и антиинфламаторна својства уља јојобе чине га добрим потенцијалним третманом за најчешће проблеме коже и косе. Коришћење уља је једноставно - неколико капи може дуго да помогне у лечењу акни, суве коже и гљивичних инфекција. Уље јојобе такође може побољшати здравље и изглед косе.
1. Може вам помоћи у лечењу акни
Уље јојобе је врло чест састојак различитих производа за негу коже. Студије показују антиинфламаторна својства уља (3). Садржи естре воска који могу помоћи зацељењу рана и потенцијално помоћи у лечењу акни (3).
Немачка студија показала је лековита својства маски за лице које садрже уље јојобе. Ове глинене маске за лице биле су део козметичког поступка и могле су лечити оштећену кожу и благе акне (4).
Уље јојобе такође није комедогено, тј. Не блокира поре (5). Веома је нежан на кожи. То га чини добром алтернативом за људе са осетљивом кожом склоном алергијама.
2. Може влажити вашу кожу
Јојобино уље се често користи у хидратантним кремама за кожу. Уље може помоћи у одржавању спољног слоја кератина коже. Кожу одржава гипком јер је омекшивач (6). Уље влажи кожу без зачепљења пора.
Састав уља је сличан природним уљима присутним у нашој кожи. Стога зауставља вишак производње уља, истовремено пружајући хидратацију кожи. Ово уље чини сигурним за све типове коже (посебно за масну кожу).
Уље је важан састојак и већине хидратантних крема за кожу (6). Коришћење је једноставно. Након чишћења и тонирања лица, сипајте 5 до 6 капи уља на длан и кружним покретима распоредите на лице.
Уље јојобе такође може помоћи у лечењу розацеје. Иако не постоје конкретна истраживања која би подржала ову изјаву, сигурно је претпоставити да антиинфламаторна и хидратантна својства уља јојобе могу помоћи у лечењу стања. Пре употребе уља у ове сврхе проверите код свог лекара.
3. Може да поспеши раст косе
Анегдотски докази сугеришу да кондициона својства уља јојобе могу помоћи у расту косе. Уље јојобе можете додати у уређај за косу за меку косу без коврџаве. Ово вам може пружити додатну заштиту од сувоће косе и исечених врхова.
Хидратантна својства уља јојобе такође третирају сувоћу власишта и перут. Витамин Е у уљу добар је за здравље ваше косе и власишта (7).
Нема конкретних доказа који показују да уље јојобе јача косу. Међутим, уље влажи фоликуле длаке, а то може спречити исушивање које иначе може довести до губитка косе. У ствари, многи патенти шампона укључују уље јојобе (или његов восак) као један од њихових важних састојака (8).
Студија је користила уље јојобе заједно са другим есенцијалним уљима као део ароматерапије у лечењу алопеције (ћелавости) (9). Ово још увек није поткријепљено истраживањима. Стога препоручујемо да се за лечење или спречавање ћелавости не ослањате само на уље. Молимо проверите код свог лекара. Јојобино уље садржи важне масне киселине које би му могле пружити лековита својства.
4. Може вам помоћи да одложите старење
Састав уља састоји се од дугих монозасићених естара. Они уљу дају влажна својства. Хидратантна и антиинфламаторна својства уља јојобе такође могу помоћи у одлагању знакова старења. Они помажу у лечењу разних инфекција коже и рана и могу одложити знаке старења (10).
Уље јојобе има сличну текстуру као људски себум и може помоћи у борби против раних знакова старења, укључујући ситне боре и боре (11). Међутим, у овом погледу је потребно више истраживања.
Сува кожа је још једна озбиљна брига која се развија са годинама. Влажна својства уља овде могу играти превентивну улогу. Највећа корист јојобиног уља у односу на старење је његова способност да побољша синтезу колагена (12). Овај процес побољшава интегритет и структуру коже, а такође помаже у брзом зарастању рана.
5. Може да помогне у смиривању псоријазе
Студија је показала да уље јојобе може помоћи у смањењу иритације изазване тазаротеном код пацијената са псоријазом. Такође је повећао таложење тазаротена на кожи (једињење које се комерцијално користи у лечењу псоријазе) (13).
Способност уља јојобе да продре дубоко у кожу је корисна јер помаже у повећању ефикасности једињења. Због тога је уље јојобе изврсно уље за ношење и широко се користи у ароматерапији (9).
6. Може вам помоћи да уклоните шминку
Јојоба уље не зачепљује производе. Стога је то боља алтернатива кокосовом уљу када је у питању уклањање шминке. Нежна, хидратантна и умирујућа природа уља уклања прљавштину и прљавштину без уклањања природних уља са лица. Састав уља је ближи природном себуму људске коже. Ово помаже у обнављању равнотеже уља у кожи (10).
7. Може ли згуснути трепавице и понашати се као балзам за усне
Јојобино уље је нежно и може се користити око вашег подручја око очију без имало недоумица. Постоји неколико формулација које користе уље јојобе у композицијама маскаре и за обликовање трепавица (14).
Врховима прстију утрљајте цртицу уља преко трепавица. У ту сврху можете користити памучни брис. Поступак можете користити и за згушњавање обрва.
Анегдотски докази сугеришу употребу уља јојобе за лечење испуцалих усана. Уље се, међутим, добро упија у кожу и отпорно је на испаравање (за разлику од већине других хемијски побољшаних производа) (15). Уље јојобе такође може учинити чуда као балзам за усне. Може третирати испуцале усне и оставити да се осећају меко и гипко.
Напомена: Не постоји истраживање које сугерише да ове методе делују. Ове употребе се заснивају на анегдотским доказима.
8. Може лечити гљивичне инфекције
Утврђено је да уље јојобе показује антимикотично деловање против различитих патогена. У студијама је уље јојобе показало ефикасно деловање против одређених врста гљивица и одређених сојева бактерија, укључујући Салмонеллу типхимуриум и Е. Цоли (16).
Дерматолошка истраживања такође сугеришу да уље јојобе може помоћи у ублажавању упале повезане са гљивичним инфекцијама (17). Иако не постоје директна истраживања, уље јојобе можете користити за лечење гљивица на ноктима или стопалима. Нанесите неколико капи на оболело место два до три пута дневно.
9. Може вам помоћи у лечењу поклопца са колевком
Поклопац колевке је стварање хрскавих и жућкастих љускица на бебином скалпу. Ово је узроковано прекомерном производњом себума. Не постоје истраживања која подржавају да уље јојобе може третирати поклопац колевке. Међутим, његова хидратантна својства и сличност са себумом човека могу помоћи у ублажавању симптома (18). Али обратите се лекару детета пре него што нанесете уље јојобе на кожу.
10. Може се користити у нези и нези ноктију
Хидратантна својства уља јојобе могу омекшати кожицу и користити за негу ноктију. Антимикробна једињења у уљу могу такође спречити потенцијалне инфекције ноктију. Међутим, директно истраживање је с тим у вези ограничено.
У следећем одељку ћемо погледати састав уља јојобе.
Какав је састав уља јојобе?
Најзаступљеније масне киселине у уљу јојобе укључују олеинску, палмитинску и стеаринску киселину (1). Такође садржи сирови протеин, сирова влакна и ограничавајуће аминокиселине, наиме лизин, метионин и изолеуцин (19).
Уље јојобе је популарно за употребу на кожи и коси. У предстојећем одељку разговарали смо о начинима на које то можете учинити.
Како се користи уље јојобе
Ово уље је довољно нежно да се користи као носач уља. Уље можете користити и само. На собној температури, рок трајања уља јојобе је око две године.
- Како користити уље јојобе на лицу за акне
Неки анегдотски докази сугеришу употребу уља јојобе заједно са бентонитном глином за лечење акни. С обзиром да недостају стварни докази о овој методи, предлажемо да се обратите лекару пре него што наставите.
Можете да мешате једнаке делове уља јојобе и бентонитне глине (купите глину овде). Када постигнете глатку конзистенцију, нанесите је на лице и врат. Оставите да делује 10 до 15 минута, а затим га исперите нормалном водом. Ову методу можете пратити два до три пута недељно. Кожа ће вам неко време изгледати црвено након што оперете глину. Дакле, радите то ноћу пре него што одете на спавање.
- Како користити уље јојобе на коси
Уље јојобе можете користити као третман који се оставља преко ноћи или га користите за масажу власишта као третман врућим уљем. Оперите косу као и обично.
- Како користити уље јојобе као средство за уклањање шминке
Коришћење уља за уклањање шминке је једноставно. Додајте неколико капи уља јојобе на влажну вату и утрљајте кожу натопљену шминком. Можете имати више памучних куглица ако имате пуно шминке. Можете поновити поступак помоћу памучног брисача како бисте уклонили шминку са линија трепавица.
Када завршите са уклањањем свих трагова шминке, исперите лице водом. Можете обрисати лице чистом крпом, а затим на лице нанети неколико капи уља јојобе.
- Како користити уље јојобе као балзам за усне
Нанети мало уља на усне пре него што започнете са рутином шминкања учинит ће трик.
Коришћење уља јојобе је једноставно. Међутим, важно је набавити уље јојобе доброг квалитета.
Како одабрати уље јојобе доброг квалитета
Идентификовање правог уља јојобе је једноставно. Идите на 100% органско уље јојобе. Уверите се да је хладно пресовано (то значи да уље није изгубило ниједно од својих корисних својстава). Уље такође мора бити 100% чисто. Не берите уље које је помешано са другим уљима или је рафинисано.
Боцу уља јојобе можете купити у најближем супермаркету или здравственој радњи или на мрежи на Амазону. Можете одмах да почнете да га користите, али имајући на уму одређене мере предострожности.
Потенцијални нежељени ефекти и ризици употребе уља јојобе
Иако је уље јојобе сигурно, код појединих особа може изазвати реакције. Стога је важно да пре употребе уља направите тест закрпе.
Најважнија мера предострожности коју морате предузети је да не уносите уље. Уље јојобе садржи ерукасту киселину, токсин који може повећати ризик од срчаних болести (2 0). Локална примена може код неких изазвати мање алергије (попут осипа) (21).
Тестирање закрпе може вам помоћи да их избегнете. Нанесите 3 до 4 капи уља јојобе на унутрашњу подлактицу. Покријте подручје фластером и сачекајте један дан (24 сата). Уклоните фластер и проверите кожу испод. Ако не нађете знакове алергије, добро је да кренете.
Закључак
Више истраживања се врши на уљу јојобе. Из тренутних доказа можемо закључити да уље има одличан потенцијал за побољшање здравља коже и косе. Хидратантна својства јојобиног уља чине га одличним хидратантом и регенератором за кожу и косу.
Делује умирујуће на кожу главе и може помоћи у лечењу пацијената са разним кожним болестима, попут екцема, дерматитиса, акни и псоријазе. Анти-аге и лековита својства уља чине га свестраном компонентом у нези коже и косе.
Будућа истраживања могу открити и друге важне карактеристике уља. Купите уље и почните да га користите.
Питања стручњака за читаоце
Могу ли оставити уље јојобе на лицу преко ноћи?
С обзиром да је уље јојобе некомедогено, сигурно је да се преко ноћи остави на лицу. Помоћи ће у подмлађивању коже.
Могу ли оставити уље јојобе у коси преко ноћи?
Да, уље јојобе можете оставити у коси преко ноћи. Може да услови вашу косу.
Могу ли свакодневно користити уље јојобе на лицу?
Молекуларна структура уља јојобе прилично је слична природним уљима која производи наша кожа. Стога се уље јојобе може свакодневно користити на вашем лицу.
Колико често треба да користим уље јојобе на лицу?
Зависи од различитих фактора, укључујући тип коже, старост и климатске услове. Уље је врло нежно за кожу. Стога се може користити кад год је кожи потребна хидратација.
Да ли је уље јојобе боље од аргановог?
Иако је уље јојобе боље за кожу, арганово уље може бити боља опција за косу. Погодност ових уља такође зависи од типа коже / косе и других фактора.
Могу ли да оставим уље јојобе на глави?
Да, остављање уља јојобе на кожи главе омекшаће кожу и помоћи у борби против сувоће.
Да ли стављате уље јојобе на мокру или суву косу?
Уље јојобе можете нанети на мокру или суву косу. Помаже вам да постигнете глатку косу која се не коврчи.
Шта је боље за косу - уље јојобе или кокосово уље?
Ово зависи од врсте косе. Проверите са стручњаком за негу косе.
Да ли уље јојобе може елиминисати подочњаке?
Како је уље јојобе слично себуму, може олакшати природно зарастање и подмлађивање ћелија. Ово може смањити појаву бора, подочњака и старачких пега. Међутим, у овом аспекту недостају конкретна истраживања.
21 извор
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Лин, Тзу-Каи, Лили Зхонг и Јуан Луис Сантиаго. „Ефекти анти-инфламаторне и кожне преграде за локалну примену неких биљних уља.“ Међународни часопис за молекуларне науке 19.1 (2018): 70.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5796020/
- Соудант, Етиенне, ет ал. „Екстракт јојобе користан у побољшању функција баријере коже.“ Амерички патент бр. 9,949,918. 24. априла 2018.
хттпс: //патентс.гоогле.цом/патент/УС9949918Б2/ен
- Пазиар, Н., ет ал. „Јојоба у дерматологији: сажет преглед.“ Гиорнале италиано ди дерматологиа е венереологиа: органо уффициале, Социета италиана ди дерматологиа е сифилографиа 148.6 (2013): 687-691.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/24442052
- Меиер, Ларисса, ет ал. „Маска за лице од уља од јојобе у глини за оштећену кожу и благе акне - резултати проспективне, опсервационе пилот студије.“ Комплементарна медицинска истраживања 19.2 (2012): 75-79.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/22585103
- Схакер МА, Амани М Б. Уље јојобе: нови медиј за процес пржења. Цурр Трендс Биомедицал Енг & Биосци. 2018; 17 (1): 555952.
хттпс://јуниперпублисхерс.цом/цтбеб/пдф/ЦТБЕБ.МС.ИД.555952.пдф
- Аркуетте, Деметриос Јамес Г., Јим Бровн и Јохн Реинхардт. „Суви омекшавајући састав који садржи моно-незасићене естере јојобе.“ Амерички патент бр. 6,432,428. 13. августа 2002.
хттпс://патентс.гоогле.цом/патент/УС6432428Б1/ен
- Рове, Петер СН, и сар. „Једињења и методе за повећање раста косе.“ Амерички патент бр. 10,213,479. 26. фебруара 2019.
хттпс: //патентс.гоогле.цом/патент/УС10213479Б2/ен
- Патент Сједињених Држава: 8343470
хттп ://патфт.успто.гов/нетацги/нпх-Парсер?Сецт1=ПТО1&Сецт2=ХИТОФФ&п=1&у=/нетахтмл/ПТО/срцхнум.хтмл&р=1&ф=Г&л=50&д=ПАЛЛ&с1=8343470 .
- Хаи, Исабелле Ц., Маргарет Јамиесон и Антхони Д. Ормерод. „Рандомизирано испитивање ароматерапије: успешан третман за алопецију ареата.“ Архиви дерматологије 134.11 (1998): 1349-1352.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/9828867
- Пазиар, Н., ет ал. „Јојоба у дерматологији: сажет преглед.“ Гиорнале италиано ди дерматологиа е венереологиа: органо уффициале, Социета италиана ди дерматологиа е сифилографиа 148.6 (2013): 687-691.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/24442052
- Бровн, Јамес С., ет ал. „Миметичари хуманог себума изведени из ботаничких извора и методе за прављење истих.“ Амерички патент бр. 9,289,373. 22. марта 2016.
хттпс://патентс.гоогле.цом/патент/УСРЕ44718Е1/ен
- Ранзато, Елиа, Симона Мартинотти и Бруно Бурландо. „Својства зарастања рана од течног воска јојобе: студија ин витро.“ Часопис за етнофармакологију 134.2 (2011): 443-449.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/21211559
- Наср, Маха и сар. „Јојоба уље меке колоидне нанопреноснице синтетичког ретиноида: припрема, карактеризација и клиничка ефикасност код псоријатичних пацијената.“ Тренутна испорука лекова 14.3 (2017): 426-432.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/27174314
- Думоуссеаук, Цхристопхе и Цароле Ле Меррер. „Састав за шминку трепавица и прибор за његу.“ Америчка патентна пријава бр. 12 / 567,971.
хттпс://патентс.гоогле.цом/патент/УС20100119467А1/ен
- Цалелло, Јосепх Франк, ет ал. „Метода за лечење испуцалих усана.“ Амерички патент бр. 6,086,859. 11. јула 2000.
хттпс://патентс.гоогле.цом/патент/УС6086859А/ен
- Ал-Обаиди, Јамеел Р., ет ал. „Преглед важности биљака, биотехнолошких аспеката и изазова узгоја биљке јојобе.“ Биолошка истраживања 50 (2017).
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5571488/
- Схахин, Мостафа, ет ал. „Нове формулације емулзија гела на бази уља јојобе за испоруку клотримазола.“ Аапс Пхармсцитецх 12.1 (2011): 239-247.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3066381/
- Рицхард, Ванда, Ребецца Вхиппле и Рицхард Јентис. „Метода и прибор за ублажавање поклопца колијевке.“ Америчка патентна пријава бр. 10 / 667,214.
хттпс://патентс.гоогле.цом/патент/УС20040086477А1/ен
- Перез-Гил, Ф., и сар. „Хемијски састав и садржај антифизиолошких фактора заосталог оброка јојобе (Симмондсиа цхиненсис).“ Арцхивос латиноамерицанос де Нутрицион 39.4 (1989): 591-600.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/2490896
- Алекандер, Ј., ет ал. „Ерука киселина у храни и храни.“ ЕФСА Ј 14.11 (2016): 4593.
хттпс://ефса.онлинелибрари.вилеи.цом/дои/фулл/10.2903/ј.ефса.2016.4593
- Ди Берардино, Л., и сар. „Случај контактног дерматитиса од јојобе.“ Контактни дерматитис 55.1 (2006): 57-58.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/16842559