Преглед садржаја:
- Који је нутриционистички профил першуна
- Које су здравствене предности першуна?
- 1. Може да регулише ниво шећера у крви
- 2. Здравље бубрега у мају
- 3. Може имати ефекте против рака
- 4. Може побољшати здравље срца
- 5. Може подржати здравље костију
- 6. Може вам помоћи у варењу
- 7. Може повећати имунитет
- 8. Нека побољша здравље јетре
- 9. Има антибактеријска својства
- 10. Може вам помоћи да заштитите очи
- Које су благодати першуна за кожу?
- Тоник за лице за борбу против акни
- Требаћеш
- Процес
- Средство за чишћење лица за уједначен тон коже
- Требаћеш
- Процес
- Пакет за лице за освјетљавање коже
- Требаћеш
- Процес
- Тоник за здраву кожу
- Требаћеш
- Процес
- Шта је историја першуна?
- Које су различите врсте першуна
- Како користити першун за кување
- Како укључити першун у исхрану
- Рецепти од першуна
- Шта вам је потребно
- Процес
- Шта вам је потребно
- Процес
- Како одабрати и чувати першун
- Ризици и нежељени ефекти першуна
- Закључак
- Питања стручњака за читаоце
Першун ( Петроселинум цриспум ) је кулинарско и лековито биље пореклом из Медитерана. Листови, стабљике и семе биљке користе се у многим рецептима.
Першун је богат хранљивим састојцима и антиоксидантима. Анегдотално је познато да помаже у смањењу крвног притиска, холестерола и алергија (1). Користи се за израду сапуна, крема, парфема (1). Першун је добар за кожу због својих антимикробних и антиинфламаторних активности.
Погледајмо богати нутритивни профил, употребу, користи и нежељене ефекте першуна. Померите се надоле.
Који је нутриционистички профил першуна
Пола чаше (30 г) свежег, сецканог першуна пружа 11 калорија, 2 грама угљених хидрата, 1 грам протеина, 1 грам масти и 1 грам влакана (2).
- Богат је извор витамина А (8424 ИУ), витамина Ц (133 мг), витамина К (1640 µг), фолне киселине (152 µг) и калијума (554 мг) (2).
- Першин такође садржи флавоноиде, каротеноиде и витамин Ц који имају антиоксидативна својства (2).
У следећем одељку размотрићемо здравствене користи першуна.
Које су здравствене предности першуна?
1. Може да регулише ниво шећера у крви
Першун и његово есенцијално уље богати су антиоксидансом који се назива миристицин (3). Миристицин може помоћи у регулисању нивоа шећера у крви. Такође може смањити резистенцију на инсулин и упалу. Међутим, потребно је више истраживања да би се разумели ови ефекти.
2. Здравље бубрега у мају
Першун је природни диуретик (4). Може помоћи у уклањању токсина и клица из тела. Пацови храњени екстрактом семена першуна показивали су више урина него када су пили само воду (4). Першун може инхибирати натријум-калијум пумпу која је укључена у регулацију урина у бубрезима (4).
Студије на животињама даље сугеришу да першун има нефропротективне ефекте на пацове са бубрежним обољењима (5).
3. Може имати ефекте против рака
Першун је богат флавоноидима за које се зна да имају антиканцерогена својства. Флавоноиди инхибирају раст ћелија и смањују оксидативни стрес (6).
Истраживање на животињама открило је да апигенин, флавоноид који се налази у семенима першуна, може да помогне у убијању ћелија карцинома и смањењу величине тумора (7).
Студије на ћелијским линијама карцинома такође су откриле да апигенин показује својства пролиферације, против упале и анти-метастазе у колоректалном карциному (8). Утврђено је да апигенин има антиканцерогене ефекте на рак дојке (9).
Још један антиканцерогени флавоноид који се налази у першуну је лутеолин (10), (11). Истраживање је показало да лутеолин може имати превентивне ефекте на рак дебелог црева (10).
Першун такође садржи карнозол, још једно једињење са обећавајућим резултатима у лечењу карцинома дојке, коже, дебелог црева и простате (12).
4. Може побољшати здравље срца
Першун се користи у народној медицини као помоћ у лечењу хипертензије. Богат садржај флавоноида у першуну помаже у побољшању здравља срца и смањењу ризика од кардиоваскуларних болести (13).
Першун је такође добар извор фолне киселине. Унос фолата повезан је са добрим здрављем срца (14). Низак ниво фолата може бити штетан за срце (15). Стога укључивање першуна у нечију исхрану може бити од помоћи у овом погледу.
5. Може подржати здравље костију
Першун је добар извор витамина К. Витамин помаже у формирању коштаних ћелија које се зову остеоцити (16). Утврђено је да першун инхибира ресорпцију костију (процес где тело кости апсорбује и разграђује) код пацова (17).
6. Може вам помоћи у варењу
Традиционално се першун користи за лечење дигестивних и гастроинтестиналних поремећаја. Садржај влакана у першуну помаже у варењу (18). Помаже у кретању хране у дигестивном тракту, а делује и као пребиотичка храна за добре бактерије у цревима.
Утврђено је да екстракти першуна имају анти-чирни ефекат у истраживањима мишева. То су постигли инхибирањем прекомерне секреције желучаног сока (19).
7. Може повећати имунитет
Першин садржи много антиоксиданата и противупалних једињења, укључујући флавоноиде (20). Апигенин се бори против упала у телу (21).
Першун такође садржи витамин Ц. Хранљива материја је моћан антиоксиданс који појачава имуни систем (22). Першин садржи флавоноле, попут кемпферола и кверцетина, који се боре против оксидативног стреса и ћелијских оштећења (23).
8. Нека побољша здравље јетре
Першун би могао да регулише холестерол и има заштитни ефекат на јетру пацова (24). Друге студије су откриле да першун може да помогне у регенерацији ћелија јетре и регулише ензиме у јетри код мишева са дијабетесом (25).
9. Има антибактеријска својства
Першун се традиционално користи због своје способности да се бори против клица. У студији је першун показао антимикробну активност у кареисх сиру (26).
Есенцијално уље першуна испољавало је и антибактеријско и антигљивично деловање (27). Могао би да инхибира раст бактерија као што су Стапхилоцоццус ауреус и Листериа моноцитогенес (27). Такође би могао да заштити од гљивица Пенициллиум оцхроцхлорон и Трицходерма вириде (27).
10. Може вам помоћи да заштитите очи
Першин садржи витамин А, храњиву материја која може помоћи у побољшању здравља очију (28). Першун садржи и каротене, попут лутеина и зеаксантина, који помажу у заштити очију (29). Ови пигментирани антиоксиданти помажу у одржавању здравља очију спречавањем оксидативног оштећења. Смањују ризик од макуларне дегенерације и катаракте (29).
То су здравствене предности першуна. Такође је познато да биљка промовише здравље коже. У следећем одељку обрадили смо искључиво ову тему.
Које су благодати першуна за кожу?
- Нутриент-рицх: Парслеи је богата хранљивим материјама, као што су бакар, цинк, манган, калцијум и калијума, који су неопходни за здраву кожу.
- Анти-Агинг: Витамин Ц у першуну помаже у успоравању старења. Дјелује у борби против слободних радикала који узрокују оксидативни стрес (30). Хранљива материја такође помаже у смањењу финих линија и бора. Помаже у поправљању ћелија и подстиче производњу колагена (30). Ово помаже кожи да изгледа гипко и младо.
- Анти-акне: Антимикробна својства першуна могу помоћи у борби против бактерија и смањењу акни (27). Першун такође може уравнотежити вишак себума. Међутим, не постоје студије које би подржале ову тврдњу.
- Противупално: Першин садржи антиоксиданте који могу помоћи у смањењу иритације и црвенила коже.
- Евенс тонира кожу и смањује пигментацију: Витамин Ц у биљци може осветлити кожу и смањити неуједначена места. Витамин Ц такође може помоћи у смањењу хиперпигментације.
Першун се може користити за здравље коже. Овде смо набројали неколико рецепата са першуном које можете користити на кожи.
Тоник за лице за борбу против акни
Требаћеш
- Дестилована вода
- Першун оставља
- Неколико капи лимуновог сока
- 3 капи уља чајевца
- 3 капи екстракта рузмарина
Процес
- Додајте листове першуна у кипућу воду.
- Након што се охлади, додајте неколико капи лимуновог сока, уље чајевца и екстракте рузмарина.
- Сипајте ову смешу у боцу и користите је као тонер.
Средство за чишћење лица за уједначен тон коже
Требаћеш
- Дестилована вода
- Першун оставља
- Неколико капи лимуновог сока
- 1 кашичица меда
Процес
- Потопите першун у топлу воду.
- Направите фину пасту и додајте једну кашичицу меда и неколико капи лимуновог сока.
- Ово средство за чишћење лица ће осветлити мрље и уклонити мртве ћелије, што доводи до меке, блиставе коже.
Пакет за лице за освјетљавање коже
Требаћеш
- 1 кашика јогурта
- Першун оставља
- Неколико капи уља чајевца
- 1 кашика овсене каше
Процес
- У једну кашику јогурта додајте неколико листова першуна.
- У ову смешу додајте једну кашику овсене каше и направите фину пасту.
- У ову смешу можете додати неколико капи уља чајевца и нанети ову маску за лице на чисту, здраву кожу.
Тоник за здраву кожу
Требаћеш
- Дестилована вода
- Першун оставља
Процес
- Извадите сок из лишћа и помешајте га са 200 мл воде.
- Свакодневно конзумирајте ову смешу да бисте добили здраву кожу. Избегавајте вишак потрошње.
Ово су начини на које можете да користите першун за промоцију здравља коже. Видели смо многе предности першуна. Шта је са завиривањем у његову историју?
Шта је историја першуна?
Грци су високо поштовали першун. Коришћен је за почаст спортистима који су победили. Такође се користио за украшавање гробница. Нашао је своју употребу у медицини пре него што су га Римљани увели за украшавање хране. Гаји се више од 2000 година. Данас је першун доступан у различитим врстама.
Које су различите врсте першуна
- Увијен лист или обични першун често се користе као украс у супи, чорби и другим јелима. Има хрскаву текстуру.
- Першун са равним листом или италијански першун има јачи укус од увијеног першуна. Такође се користи у салатама, варивима, чорбама и сосевима као украс.
- Хамбург или немачки першун је једна врста чији се корен у облику репа користи уместо лишћа. Корен се може пржити или користити у варивима и чорбама за укус.
У следећем одељку истражићемо како се користи першун за кување.
Како користити першун за кување
Першун је свестрана и јефтина опција за арому која подиже укус и презентацију било ког јела. Уобичајено се користи у варивима и чорбама. Многи преливи за салате и маринаде користе свеж першун. Арома побољшава целокупно кулинарско искуство. И свежи и сушени першун могу се користити за кување.
Француска кухиња укључује першун у залихи и супу, док блискоисточна јела, попут хумуса и баба гханоусх-а, першун користе као украс.
Италијанска храна, попут тестенина, шпагета, пице или лазања, користи сушени першун као састојак за укус. У сосеве, попут пестоа или салсе, спада и першун. Обично се додаје на крају процеса кувања како би се задржао укус јела.
Како укључити першун у исхрану
Баците стабљике и насјецкајте листове першуна. Могу се користити у салати од кромпира или умацима на бази парадајза. Можете га додати и омлету. Можете додати сок од першуна у свој смоотхие за свеж укус.
Такође можете проверити следеће рецепте и укључити биљку у своју исхрану.
Рецепти од першуна
- Чај од першуна
Шта вам је потребно
- 250 мл пречишћене воде
- ¼ шоља свежег лишћа першуна
Процес
- Пречишћену воду прокухајте помоћу чајника.
- Исперите свеже лишће першуна под хладном текућом водом.
- Стрмо листове у врелу воду око 10 минута.
- Проциједите лишће и уживајте.
- Лосос прекривен бадемом
Шта вам је потребно
- ½ шоља бадема
- 2 кашике першуна
- 1 кашичица морске соли и млевеног црног бибера
- 1 кашика нарибане органске лимунове корице
- 4 филета лососа
- 2 кашике уља авокада
- 4 шоље спанаћа
Процес
- Самељите бадеме у машини за обраду хране.
- На тањиру помешајте бадемов прах са першуном, корицом лимуна, сољу и бибером.
- Издубите лосос у мешавину бадема са обе стране.
- Загрејте уље на великој тави на умереној ватри. Додајте лосос и кувајте око 5 минута са сваке стране.
- Служите преливено лимуновим соком.
Пре него што почнете да кувате са першуном, можда ћете желети да одаберете прави першун и правилно га ускладиштите.
Како одабрати и чувати першун
Избор
Першун је доступан током целе године у супермаркетима. Потражите свежи першун који има чврсте стабљике. Покушајте да купите першун органског порекла. Избегавајте да купујете першун са увелим или жутим листовима, плесни и тамним мрљама.
Складиште
Першун мора бити правилно ускладиштен. Ако не, може увенути и изгубити укус. Чувајте першун на тамном месту, даље од сунчеве светлости. Уклоните све жуте или прљаве увеле листове и добро их оперите. Оцедите вишак воде на кухињској крпи. Поновите поступак прања, а затим отрешите вишак воде са лишћа. Положите их на кухињску крпу и лагано утапкајте како би уклонили преосталу воду. Ставите лишће у врећу са затварачем и чувајте га у фрижидеру. Може трајати свеже око 10 дана. Можете чувати першун дуже време држећи стабљике да стоје у води. Морате да промените воду да бисте спречили микробиолошку контаминацију.
Першун може изазвати одређене нежељене ефекте код неких људи. Можда ћете желети да их погледате пре него што укључите биљку у своју исхрану.
Ризици и нежељени ефекти першуна
Першун треба јести умерено. У одређеним случајевима може довести до алергија ако се прекомерно конзумира. Следе нежељени ефекти.
- Може ометати крвни притисак
Першун може да регулише крвни притисак модерирањем пумпи са натријум калијумом. Међутим, када се конзумира у већим количинама, може доћи у интеракцију са лековима за хипертензију (31). Посетите лекара ако приметите било какве промене у нивоу крвног притиска.
- П ај изазвати хипогликемију
Миристицин у першуну може смањити ниво шећера у крви. Ако сте већ на лековима за смањење шећера у крви, узимање вишка першуна може довести до хипогликемије (прекомерно низак ниво шећера у крви).
- Интеракције током хирургије
Першун може спречити згрушавање крви и продужити време крварења (32). Стога може изазвати прекомерно крварење током операције. Избегавајте першун најмање две недеље пре заказаног хируршког захвата.
- Осетљивост коже
Одређене особе развијају осетљивост на сунце након топикалне примене уља першуна или семена першуна (33). То може проузроковати опекотине и осипе. Стога се пре употребе обратите свом лекару.
- Обољење бубрега
Иако је першун користан за бубреге, може изазвати нежељене реакције код особа са болестима бубрега. Међутим, у овом погледу недостају истраживања. Стога се обратите свом лекару.
- Питања у вези са трудноћом и дојењем
Иако је сигуран у нормалним количинама, прекомерни унос першуна током трудноће или дојења може проузроковати компликације. Першун може смањити производњу млека (34). Стога можда није препоручљиво узимати га током лактације.
- Остале интеракције са лековима
Першун има велике количине витамина К, који учествује у згрушавању крви. Биљка може да комуницира са лековима који се користе за спречавање згрушавања крви (32). Неке студије сматрају сумњивом интеракцију између першуна и варфарина (антикоагуланса) (35).
Закључак
Першун је свестрана биљка за многе намене. Богат је хранљивим састојцима, укључујући витамин К и флавоноиде. Има улогу у здрављу срца, костију и очију. Има антимикробне, антиоксидативне и антитуморске ефекте који помажу у борби против многих хроничних болести. Међутим, потребно је више истраживања како би се верификовале тврдње.
Традиционално, першун се користи као диуретик, абортивно средство и средство за искашљавање. Помаже у одржавању здраве, чисте коже. Суве или свеже листове першуна можете лако да уврстите у своју исхрану додавањем у супе, салате, маринаде и сосеве.
Питања стручњака за читаоце
Може ли вам першун помоћи да смршате?
Анегдотски докази сугеришу да би се першун могао користити у пићима за детоксикацију и мршављење. Међутим, не постоје научни докази који показују да је першун добар за мршављење.
Шта се дешава када поједете превише першуна?
Першун је америчка администрација за храну и лекове препознала као безбедан (ГРАС). Међутим, с обзиром да је диуретик, није