Преглед садржаја:
- Зашто не можемо лако ући у стање дубоке медитације?
- Технике које ће вам помоћи да уђете у стање дубоке медитације
- Припрема
- Вежбајте
- Објавите вежбу
- Припрема
- 1. Смири дах и тело
- Једноставан начин
- Прави начин
- 2. Уверите се да је ваш ум срећан
- 3. Поставите своје намере и афирмације
- Вежбајте
- 4. Прихватите дистракције
- 5. Радујте се концентрацији
- Објавите вежбу
- 6. Нежно изађите из медитативне државе
- 7. Смањите своје мисли
Јесте ли под стресом? Да ли вас стиже свакодневни животни стил? Ако је ваш одговор да, а већ неко време је да, вероватно би од вас тражили да медитирате. Али медитација звучи сложено и досадно, зар не? Зашто вам онда толико људи препоручује да то радите?
Због тога - медитација није вежба, задатак или активност у којој примењујете свој ум. То је стање одмора. Толико дубоко да може бити и дубље од најдубљег сна који сте икада могли имати. У овом стању ваш ум је очигледно миран и без мира и узнемирености, и тада се догађа медитација.
Звучи лако, зар не? Заправо није. Разлог је тај што смо толико збркани у животу и својим бригама да смо научили свој ум да непрестано размишља. Запетљавамо се у ланцима мисли, а потребно је стрпљење и вежба за смирење ума и улазак у то стање медитације.
Зашто не можемо лако ући у стање дубоке медитације?
Слика: Схуттерстоцк
Потребан је напор да би се ушло дубоко у стање медитације. Када покушате, вероватно ћете осетити да то није јасно или не идете даље. То је због недостатка фокуса и интензитета. Не разумете поенту дубоке медитације у сну и како то правилно учинити.
Наш ум има две функције. Прва је „знање“, а друга „чињење“. Медитација се састоји у смиривању „чињења“ и употпуњавању спокоја уз задржавање „знања“.
Већина људи почиње да медитира, а да се за то не припреми. Можда не бисте то схватили, али припрема за чин не само да вам омогућава да с лакоћом утишате ум, већ и читаву рутину чини пријатнијом.
Дакле, ево неколико упута које ће вам помоћи да смирите ум и уђете у стање дубље медитације.
Технике које ће вам помоћи да уђете у стање дубоке медитације
Припрема
Смири свој дах и тело
Уверите се да је ваш ум срећан.
Поставите своје намере и афирмације
Вежбајте
Прихватите дистракције
Радујте се концентрацији
Објавите вежбу
Изађите из медитативне државе нежно
залежите своје мисли
Припрема
Као да медитација није довољно тешка, припрема за њу може изгледати као мамутски задатак. Али стручњаци кажу да ћете сигурно припремити своје тело и ум пре него што уђете у стање потпуног одмора. Ово је неколико техника дубоке медитације које можете да радите док се припремате.
1. Смири дах и тело
Слика: Схуттерстоцк
Дах, ум и тело су међусобно повезани. Када опустите тело и смирите дисање, ум се аутоматски смирује. Када се то догоди, активира се парасимпатички нервни систем, па је стога регулисан одговор на стрес.
Једноставан начин
Сједните у медитативни став и удахните пет пута. Морате бити сигурни да удишете из носа и да издишете из уста. Такође, удисаји морају бити дубоки и дуги. Када удишете, морате постати свесни садашњости. Када издахнете, опустите све мишиће у телу и једноставно их пустите. Пусти бриге и бол. Док то радите, обратите посебну пажњу на језик, вилицу, грло и чело.
Прави начин
Морате вежбати неколико јога асана и осветлити тело. Одвојите 10 минута и обавите сваки пост до пуног изражаја.
Ово су неке од асана које ће вам помоћи да опустите свој ум:
- Сету Бандхасана
- Дханурасана
- Баласана
- Адхо Мукха Сванасана
- Ардха Матсиендрасана
- Уттанасана
- Супта Матсиендрасана
- Падмасана
- Схавасана
Након што увежбате ове асане, морате да урадите неке вежбе дисања.
Морате бити сигурни да је издисање дуже од удаха. Дакле, ако удишете четири секунде, издахните осам. Такође можете испробати ове временске комбинације: 3-6, 5-10, 6-12 и тако даље. Обавезно дишите. Кључ је у томе да вам буде удобно, зато слушајте своје тело док идете даље.
Назад на ТОЦ
2. Уверите се да је ваш ум срећан
Слика: Схуттерстоцк
Највећи програм нашег мозга је да избегавамо бол и тражимо задовољство. Дакле, док се припремате за медитацију, покушајте да створите осећај задовољства, стабилности и сигурности. Морате да уверите свој мозак да је све у реду да не би био немиран.
Сретан ум је тих и сређен, па ваш циљ мора бити да свој ум учините срећним. Ево како то можете учинити:
- Размислите о стварима на којима сте захвални.
- Ако сте имали добро медитативно искуство, размислите о томе.
- Уверите се да је тренутно све у реду.
- Осећајте се добро због сталног зарастања и раста који се догађа.
- Ако верујете у Бога, можете изговорити молитву пре него што медитирате.
Потражите мирно место за медитацију, даље од телефона, кућних љубимаца, деце итд. Када медитирате, време је за вас. Нека то знају сви око вас.
Назад на ТОЦ
3. Поставите своје намере и афирмације
Слика: Схуттерстоцк
Морате се усредсредити на своју намеру пре него што се упуштате у медитацију. Учиниће чуда за вас. Међутим, морате имати снажну намеру да то наставите. Ваша потврда може бити на овим линијама - „Следећих Кс минута фокусираћу се само на своју медитацију. Не морам ништа друго да радим и ништа друго о чему бих размишљао током овог времена. Молим вас, немојте ме узнемиравати. Сад ћу почети да се концентришем. “
Одлучност је кључ медитације. Ако га немате, не брините. Пракса те чини савршеним.
Назад на ТОЦ
Вежбајте
Сада, кад сте спремни да започнете своју медитативну сесију, ово је неколико ствари које морате имати на уму.
4. Прихватите дистракције
Слика: Схуттерстоцк
Као почетнику, обавезно ћете се одвратити негативним мислима када медитирате. Не форсирајте се да мислите позитивно. Прихватите те мисли без критиковања себе. Критика је штетна и није у складу са добрим духом праксе.
Будите нежни према себи. Ви сте ти који сте се научили да се одвратите, па зато свом уму морате дати мало времена да тренира да буде фокусиран. Будите љубазни и стрпљиви према себи.
Назад на ТОЦ
5. Радујте се концентрацији
Слика: Схуттерстоцк
Примарна функција ума је да тражи срећу и одагна бол и патњу. Када научите свој ум како да се концентрише, такође га тренирате да усредсређено пронађе срећу.
Будизам проповеда да су срећа и радост два од пет фактора медитативног упијања. Када научите да уживате у медитацији, ваш ум је мање немиран.
Дакле, када се ваша концентрација још увек развија, користите фокусни објекат. Једном када постане стабилан, немојте га ометати. Само остани ту где јеси.
Назад на ТОЦ
Објавите вежбу
Медитација се не завршава кад се заврши. Морате бити сигурни да вежбате следеће тачке како бисте завршили пуни медитативни циклус.
6. Нежно изађите из медитативне државе
Слика: Схуттерстоцк
Када завршите са медитацијом, побрините се да из ње изађете нежно. Не можете бити у журби док медитирате. Пустите свој ум да се одмори. Прво можете да померите врат и прсте, а затим нежно отворите очи. Блага транзиција помаже вам да напредујете и уплетете се у тај медитативни осећај у свом животу.
Назад на ТОЦ
7. Смањите своје мисли
Слика: Схуттерстоцк
Након што завршите са вежбом, веома је битно да забележите каква је била рутина. Ово ће упити ту навику у вашу рутину, а такође ћете схватити како медитација и ваш ум функционишу.
Одговорите на ова једноставна питања након сваке сесије да вам помогну боље.
- Колико сам дуго седео?
- Шта осећам после медитације?
- Како је мој ум реаговао док сам био у стању медитације?
Одговор на треће питање могао би бити прилично неодређен. Пазите да забележите ствари попут мисли које су вам пале на памет или како сте се осећали док сте медитирали. Такође обавезно забележите колико пута сте били ометени и колико дуго бисте могли да се фокусирате.
Назад на ТОЦ
Сад кад знате да је медитација прелепа уметност. Потребна је пракса и истрајност, али кад то исправите, сигурно ћете си побољшати живот. Пробајте!