Преглед садржаја:
- Шта је пигментација коже?
- Врсте пигментације коже
- Шта узрокује пигментацију коже?
- Кућни лекови за пигментацију коже
- 1. Јабуково сирће
- 2. Алоја Вера
- 3. Зелени чај
- 4. Лимун
- 5. Црвени лук
- 6. Екстракт сладића
- 7. Млеко
- 8. Парадајз
- 9. Црни чај
- 10. Кора поморанџе
- 11. Кромпир
- 12. Уље сандаловине
- 13. Екстракти дуда
- 14. Екстракт цвета орхидеје
- Могућности медицинског третмана за пигментацију и мрље
- Савети за спречавање пигментације коже
- 1. Користите заштиту од сунца сваког дана
- 2. Нанесите антиинфламаторне производе за негу коже
- 3. Једите здраво
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 13 извора
Било да се ради о сунчаним пегама, старачким пегама, пегама, оштећењима од сунца или мелазми - пигментација коже је често питање. Несавршености могу бити лепе, али ако се не реше на одговарајући начин, оне ситне, смеђе мрље које украшавају образе или нос могу постати прави проблем. Хиперпигментација је обично безопасна. Међутим, то такође може указивати на основно здравствено стање.
Шта је пигментација коже?
Пигментација је промена боје коже. С овим уобичајеним проблемом код којег на кожи настају тамне мрље суочавају се и мушкарци и жене. Узрокује га вишак меланина - пигмента који вам даје природни тон коже. Када овај пигмент формира талог у кожи, узрокује пигментацију (или хиперпигментацију).
Напомена: Нису све пигментације безопасне. Неки су можда знак основне болести. Ако приметите било какву промену боје коже, обратите се лекару.
Постоји неколико врста пигментације коже - неке могу одговорити на лечење, а неке не. О најчешћим типовима пигментације коже говори се у следећем одељку.
Врсте пигментације коже
- Аге спотс или соларни Лентигиносис (јетре Мјеста): Ово су најчешћи тип пигментације коже и формирају се због оштећења од сунца. Налазе се у подручјима која су често изложена сунцу.
- Мелазма или хлоазма: Карактеришу је мрље сличне старосним пегама, али покривају велико подручје на кожи. Ова места се углавном јављају због хормоналних промена. На пример, током трудноће, хормони могу покренути прекомерну производњу меланина и проузроковати тамњење коже.
- Пеге (Епхелидес): Узроковане су излагањем сунцу. Појављују се као ситне тачке и мрље на пределу вашег лица и рамена.
- Постинфламаторна хиперпигментација (ПИХ): То је стање у коме се на вашој кожи појаве трагови или пеге као последица повреде, опекотина, акни или агресивног хемијског третмана. Такође се назива хипопигментација.
Такође се можете суочити са поремећајима пигментације коже као што су:
- Витилиго: То је аутоимуно стање, а узроци још увек нису познати. Меланоцити (ћелије које производе меланин) престају да делују и узрокују лагане мрље на кожи. Ово стање може утицати на било који или све делове вашег тела.
- Албинизам: Ово је генетски поремећај. и Људи са албинизмом не производе довољно меланина, што резултира мало или нимало пигмената у њиховим телима.
Постоји неколико узрока проблема са пигментацијом коже.
Шта узрокује пигментацију коже?
УВ зраци су највећи кривци који покрећу прекомерну производњу меланина. Међутим, штета проузрокована УВ зрацима није видљива одмах. Стога, ако сте недавно развили пигментацију на лицу, највероватније је то последица оштећења ваше коже пре око једне деценије.
- Оштећење коже узроковано повредом (назива се и постинфламаторна пигментација)
- Хормонске промене током трудноће (мелазма)
- Осип на кожи (розацеа, псоријаза, екцем, контактни дерматитис)
- Инфекције коже (акне, лишајеви, тинеа версицолор, кандидијаза)
- Медицинска стања (лупус, цијаноза, нелечени или недијагностиковани дијабетес)
Одређени карциноми коже могу такође изазвати пигментацију коже, као што су актинична кератоза, сквамозни карцином, карцином базалних ћелија и меланом .
Важно је да се обратите лекару ако приметите било какве промене у боји коже. Иако је већина места и хиперпигментација безопасна и јавља се углавном због старости, излагања сунцу или немара, они такође могу указивати на медицински проблем. Пре него што се одлучите за кућне лекове за пигментацију и мрље на кожи, морате знати која је врста хиперпигментације и шта је проузроковала .
Ако су пигментација и мрље на кожи безопасне и желите брзо да смањите њихов изглед, лекар ће можда предложити хемијски пилинг са киселинама, попут млечне, гликолне, салицилне или лимунске киселине. Такође можете испробати кућне лекове за пигментацију коже који вам могу помоћи да бледе нестану.
Напомена: Ови кућни лекови можда неће потпуно избледети пигментацију и флеке. Међутим, они могу помоћи у побољшању њиховог изгледа и учинити их мање видљивим. Тим лековима треба времена да покажу резултате, зато будите стрпљиви. Ако вашу пигментацију и мрље не узрокују медицински проблеми, испробајте ове кућне лекове.
Кућни лекови за пигментацију коже
1. Јабуково сирће
Јабуково сирће садржи полифенолна једињења која нуде разне здравствене бенефиције (1). Ова једињења такође могу бити корисна за кожу. Анегдотски докази сугеришу да АЦВ може бити користан у управљању пигментацијом и другим проблемима коже. Међутим, не постоје научни докази који би доказали ове ефекте.
Како се користи: Мешајте по једну кашику јабуковог сирћета и воде у посуду (узимајте једнаке делове у зависности од подручја лечења). Умочите памучни тампон у смешу и нанесите га на погођено подручје. Оставите да делује 3 минута или док се потпуно не осуши. Оперите га млаком водом. Понављајте два пута дневно.
2. Алоја Вера
Алое вера садржи активни састојак под називом алоин који има својства осветљења коже (2).
Како користити: У чинији помешајте 2 кашике свежег гела алое вере и 1 кашичицу меда. Оставите смешу да одстоји 5-10 минута. Нанесите га на погођено подручје и пустите да се осуши. Оперите се млаком водом.
3. Зелени чај
Тирозиназа је ензим који се налази у вашем телу и одговоран је за пигментацију. Утврђено је да екстракти зеленог чаја инхибирају тирозиназу гљива (ин витро), што може имати депигментирајући ефекат (3). Међутим, потребно је више студија да би се утврдила његова ефикасност.
Како се користи: Навлажите врећу зеленог чаја у шољу вреле воде и сачекајте да се охлади. Утрљајте врећицу чаја на погођено подручје. Поновите овај третман два пута дневно.
4. Лимун
Лимун се сматра једним од ефикасних кућних лекова за пигментацију коже. Лимун је снажно средство за бељење и има својства осветљења коже. Користи се у многим формулацијама за осветљавање коже, као што су Луцедерм, Меладерм и Скин Бригхт (4). Међутим, лимунов сок може да иритира осетљиву кожу, зато пре употребе направите тест закрпе на руци. Такође, обавезно нанесите крему за сунчање након употребе овог средства, јер лимунов сок може учинити вашу кожу фотосензибилном.
Како користити: Мешајте кашику разблаженог лимуновог сока са кашичицом органског меда. Нанесите смешу на погођено подручје и сачекајте 15 минута пре него што је исперете млаком водом.
5. Црвени лук
Црвени лук се често користи у кремама за осветљавање ожиљака. Студија рађена на тирозинази печурки открила је да кожа црвеног лука садржи састојке са потенцијалом за козметику за избељивање коже (5).
Како се користи: Трљајте кришку црвеног лука на погођено подручје. Пустите да одстоји 10 минута, а затим га исперите. Поновите третман два пута дневно.
6. Екстракт сладића
Сладић садржи глабридин, полифенолни флавоноид који помаже у спречавању УВ-индуковане пигментације и делује противупално. Међутим, потребне су даље студије како би се утврдило власништво депигментације (3).
Како се користи: Скувати 4-5 корена сладића у води. Пустите да се течност охлади и процедите у бочицу са распршивачем. Нанесите га као маглу два пута дневно.
Напомена: Екстракт сладића чувајте у фрижидеру и користите га у року од 8-10 дана.
7. Млеко
Млеко садржи млечну киселину која се користи у хемијским пилингима за осветљавање и избељивање коже. Такође је утврђено да се млечна киселина може користити за лечење мелазме (6).
Како се користи: Нанесите свеже млеко памучним брисачем на оболело место и оставите да се осуши. Оперите га млаком водом. Урадите то два пута дневно.
8. Парадајз
Парадајз садржи ликопен који може смањити дугорочне ефекте фотодамаге (7). Будући да су флеке и пигментација такође дугорочне последице фотодамаге, парадајз може помоћи да их осветлите.
Како се користи: Нарежите парадајз и истрљајте га на места. Нека се осуши. Оперите га млаком водом. Пратите ово два пута дневно.
9. Црни чај
Каже се да екстракт црног чаја има ефекат бељења коже. Студија је открила да је црни чај, када се примењује на пигментиране мрље на заморцима, инхибирао развој меланоцита и смањио хиперпигментацију (8).
Како се користи: Скувати кашику чајних листова у води. Пустите да се вода охлади и процедите у посуду. Нанесите га на погођено подручје памучним куглицама. Користите га два пута дневно.
10. Кора поморанџе
Екстракти поморанџине коре могу смањити наслаге меланина, избледети тамне мрље и осветлити кожу. Студија је рађена на људима и ниједан од испитаника није развио иритацију коже (9).
Како се користи: Осушите и напудрајте коре наранџе. Пудер помешајте са кашичицом разблаженог лимуновог сока и меда и нанесите га као маску за лице. Урадите то три пута недељно.
11. Кромпир
Кромпир садржи азелаичну киселину која може помоћи у смањењу мрља и хиперпигментација изазваних акнама и избијањем (10).
Како се користи: Нарежите кромпир и истрљајте га на места. Оперите га након што се осуши. Понављајте поступак свакодневно.
12. Уље сандаловине
Уље сандаловине садржи алфа-санталол који помаже у хибитима тирозиназе и УВ-индуковане и старости повезане пигментације (11).
Како се користи: Мешајте 2-3 капи уља сандаловине са носачем уља (као што је јојоба или уље слатког бадема) и нанесите га на погођено подручје. Користите ово једном дневно.
13. Екстракти дуда
Екстракти дудова добијени из лишћа дуда могу помоћи у хиперпигментацији. Студије ин витро откриле су да Мулберрозид Ф, активна компонента присутна у дуду, инхибира активност тирозиназе, производњу меланина и пренос. Такође функционише као чистач реактивних врста кисеоника (РОС). У рандомизованом, појединачно слепом, плацебо контролисаном испитивању утврђено је да је 75% уља екстракта дуда ефикасно у смањењу мелазме (12).
Како се користи: Стрми листови дуда у уљу јојобе или слатког бадема 3-4 дана, а затим нанесите уље на кожу. На кожу можете нанети и згњечено воће дуда. Резултате ћете временом можда приметити.
14. Екстракт цвета орхидеје
Екстракт орхидеје има сличан ефекат као витамин Ц за побољшање хиперпигментације. Студија у којој је током осам недеља учествовало 48 жена старости између 30 и 60 година открила је да је то помогло побољшању меласме и лентиго сенилиса, а такође је имало ефекте бељења коже (13).
Како се користи: Можете купити производе који садрже екстракте орхидеје, или латице орхидеје можете процедити у врелој води пола сата, чувати у спреју и користити као маглу за лице.
То је било све о разматрању кућних лекова за ублажавање пигментације коже. Природни састојци обично немају веће нежељене ефекте, осим ако нисте алергични на њих или ако имате преосетљиву кожу. Сигурни су, али можда ће требати времена да покажу резултате. Ако је ваше стање озбиљно и желите брзе резултате, обратите се свом лекару за ефикасније могућности лечења.
Могућности медицинског третмана за пигментацију и мрље
Лечење које подлежете зависи од узрока хиперпигментације. Ако је то због других здравствених проблема, лечење основног проблема може помоћи у смањењу пигментације. Неке од уобичајених опција лечења укључују:
- Микродермабразија
- Лечење интензивним импулсним светлом (ИПЛ)
- Хемијски пилинг
- Ласерско обнављање површине
- Криотерапија
- Актуелне креме (кортикостероиди, хидрохинон, ретиноиди и витамин Ц)
Спречавање нежељеног затамњења коже први је корак да се у будућности избегне хиперпигментација. Морате добро пазити на кожу и ограничити излагање сунцу. Ево неколико савета које можете следити како бисте спречили пигментацију коже.
Савети за спречавање пигментације коже
1. Користите заштиту од сунца сваког дана
Изложеност УВ зрацима изазива сунчане пеге, старачке пеге, тамне мрље и хиперпигментацију. Не заборавите нанијети лосион за сунчање на изложена подручја. Прекомерно излагање сунцу активира систем за производњу меланина, а добра крема за сунчање помаже у спречавању тога.
2. Нанесите антиинфламаторне производе за негу коже
Било да се ради о акнама или дерматитису, упала коже оставља трагове које је тешко избрисати и учинити да кожа изгледа тамно и пигментирано. Омогућите да ваша кожа зарасте користећи антиинфламаторне производе за негу коже.
3. Једите здраво
Здрава и уравнотежена исхрана одржава кожу и тело здравим. Ваше тело може да користи витамине и хранљиве састојке добијене из дијете како би подстакло зарастање.
Већина нас има хиперпигментацију у неком облику и немогуће је се отарасити преко ноћи. Морате бити доследни свом начину лечења. Испробајте ове кућне лекове за пигментацију коже који вам могу минимизирати изглед и спречити будућу штету. Међутим, пре него што испробате било који природни лек или алтернативни третман, обратите се лекару да бисте сазнали разлог за хиперпигментацију. Ако сте свих ових дана игнорисали та места, време је да се озбиљно позабавите њима.
Одговори стручњака на питања читалаца
Да ли је могуће трајно се решити хиперпигментације?
Ако је пигментација дубоко утицала на кожу, можда је неће бити лако потпуно се отарасити. Међутим, сталном негом и лечењем то можете у великој мери избледети.
Како се ослободити пигментације преко ноћи?
Није могуће ослободити се пигментације преко ноћи. Можете испробати кућне лекове и опције лечења да бисте временом побољшали његов изглед.
Који је најбољи третман за хиперпигментацију?
Комбинација медицинског лечења и кућних лекова је најбољи начин лечења хиперпигментације. Такође, минимизирајте излагање сунцу да бисте се уверили да се проблем не погоршава.
Колико је потребно да се рашчисти хиперпигментација?
Може потрајати између 3 месеца и 2 године, у зависности од степена пигментације и начина лечења. Обавезно водите рачуна о својој кожи.
13 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Атик, Дериа и сар. „Учинак спољне примене сирћета од јабуке на симптоме варикозности, бол и анксиозност друштвеног изгледа: Рандомизирано контролисано суђење.“ Комплементарна и алтернативна медицина заснована на доказима: еЦАМ вол. 2016 (2016): 6473678.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4735895/
- Схарикуе, А Али и сар. „О новом деловању меланолизе екстрактом лишћа алое вере и њеним активним састојком алоином, моћним агенсима за дегментирање коже.“ Оригинални радови о биолошкој и фармаколошкој активности: Тхиеме Е-Јоурналс, Планта Мед Вол. 78,8 (2012): 767-771.
хттпс://ввв.тхиеме-цоннецт.цом/продуцтс/ејоурналс/абстрацт/10.1055/с-0031-1298406
- Саркар, Расхми и сар. „Козметички производи за хиперпигментацију: шта је доступно?“ Часопис за кожну и естетску хирургију вол. 6,1 (2013): 4-11. хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3663177/
- Смит, Ницо и сар. „Лов на природна средства за бељење коже.“ Међународни часопис за молекуларне науке вол. 10,12 5326-49. 10. децембра 2009.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2801997/
- Арунг, Енос Тангке и сар. „Инхибиторни ефекат тирозиназе кверцетина 4′-О-β-Д-глукопиранозида из осушене коже црвеног лука (Аллиум цепа).“ Истраживање природних производа вол. 25,3 (2011): 256-63.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/20635304/
- Сингх, Расхми и сар. „Ефекат 82% млечне киселине у лечењу мелазме.“ Обавештења међународних научних истраживања вол. 2014.
хттпс://ввв.хиндави.цом/јоурналс/исрн/2014/407142/
- Ризван, М ет ал. „Парадајз паста богата ликопеном штити од кожних фотод оштећења код људи ин виво: рандомизирано контролисано испитивање.“ Бритисх Јоурнал оф Дерматологи вол. 164, 1 (2010): 154-162.
хттпс://онлинелибрари.вилеи.цом/дои/абс/10.1111/ј.1365-2133.2010.10057.к
- Цхои, Со-Иоунг и Иоунг-Цхул Ким. „Ефекат бељења екстракта воде црног чаја на смеђој кожи заморца.“ Токсиколошка истраживања вол. 27,3 (2011): 153-60.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3834380/
- Вуттисин, Н. и сар. „Анти-тирозиназна активност екстракта поморанџине коре и козметичке формулације.“ Интернатионал Фоод Ресеарцх Јоурнал вол. 24,5 (2017): 2128-2132.
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/329831595_Анти-тиросинасе_ацтивити_оф_оранге_пеел_ектрацт_анд_цосметиц_формулатион
- Умадеви, М. и сар. „Здравствене предности и недостаци Соланум туберосум-а.“ Јоурнал оф Медицинал Плантс Студиес вол. 1,1 (2013): 16-25.
хттп://ввв.плантсјоурнал.цом/вол1Иссуе1/Иссуе_јан_2013/3.пдф
- Мои, Роналд Л и Цореи Левенсон. „Уље албума сандаловине као ботанички терапеут у дерматологији.“ Часопис за клиничку и естетску дерматологију вол. 10,10 (2017): 34-39.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5749697/
- Холлингер, Јасмине Ц и сар. „Да ли су природни састојци ефикасни у управљању хиперпигментацијом? Систематски преглед. “ Часопис за клиничку и естетску дерматологију вол. 11,2 (2018): 28-37.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5843359/
- Тадокоро, Такетсугу и сар. „Ефикасност бељења биљних екстраката, укључујући екстракте орхидеја на јапанској женској кожи са мелазмом и лентиго сенилисом.“ Тхе Јоурнал оф Дерматологи вол. 37, 6 (2010): 522-30.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/20536665/