Преглед садржаја:
- Шта је Стевиа?
- Стевија за дијабетичаре - шта каже наука?
- Заслађивање стевијом
- Стевија за дијабетичаре - да ли је безбедна?
- Десерти Стевиа за дијабетичаре
- 1. Халва црвене бундеве
- Шта вам је потребно
- Упутства
- 2. Лимунска скута и торта од сира са црвеним зеном
- Шта вам је потребно
- Упутства
- Зашто се одређени производи од стевије мешају са другим заслађивачима?
- Ко још може имати користи од стевије?
- Стевија и дијабетес - упозорења
Шта кажете на заслађивање хране упркос дијабетесу?
Не. Ово није прича за предстојећи холивудски научнофантастични филм.
То је истина.
Не знам да ли сте раније чули за стевију. Али то није битно. Јер стевија…
..па, прочитајте сами.
Шта је Стевиа?
Шећерни рођак. Али без штетних ефеката.
То је зато што се готово све замене за шећер производе синтетички. Али не и стевија. Стевија је изведена из биљке. Због тога је добар рођак шећера.
И погодите шта?
Стевиа се цени због онога што не ради. На пример, стевија не додаје калорије.
Биљка стевија сродна је биљкама тратинчице и амброзије. Неколико врста стевије су пореклом из Аризоне, Новог Мексика и Тексаса.
Али најцењенија врста расте у Бразилу и Парагвају. Људи на овим просторима користе лишће ове биљке за заслађивање хране стотинама година. Традиционална медицина у овим регионима такође промовише стевију као лек за опекотине, стомачне тегобе, а понекад чак и као контрацептив. У последње време се на њу гледа као на потенцијални лек за СИБО, познат као прекомерно раст бактерија танког црева.
Запањујуће, стевија је 250 до 300 пута слађа од шећера (1). Али не садржи угљене хидрате, калорије или вештачке састојке.
Стевија за дијабетичаре - шта каже наука?
Наука говори много ствари. А један од њих је овај - стевија би могла имати користи - не само за дијабетичаре, већ и за друге појединце. Према Массацхусеттс Генерал Хоспитал-у, стевиа је перспективна за људе који пате од хипертензије и дијабетеса типа 2.
Стевија је направљена од листа који се односи на популарно баштенско цвеће попут хризантема и астри (2). Одобрила га је ФДА и познато је да поседује антиоксидативна и антидијабетичка својства. Може потиснути ниво глукозе у плазми и помоћи у побољшању симптома.
Остале предности стевије за дијабетичаре укључују:
- Стабилизација нивоа шећера у крви
- Повећавање производње инсулина
- Повећавање ефекта инсулина на ћелијске мембране
- Сузбијање ефеката дијабетеса типа 2
Све у реду. Али како стевију можете користити за заслађивање хране?
Заслађивање стевијом
Слика: иСтоцк
Постоји разлог што је заслађивање стевијом права ствар. Јер ако не користите стевију и још увек желите да вам храна буде слатка, можда ћете морати да прибегнете вештачким заслађивачима. А то би могло бити сасвим опасно. То је случај чак и са вештачким заслађивачима који тврде да су „без шећера“ или „погодни за дијабетичаре“.
Таква вештачка заслађивача, према студијама, заправо имају ефекте супротне ономе што тврде (3). А вештачка заслађивача и даље могу подићи ниво глукозе у крви према извештају објављеном у Јоурнал оф Нутритион (4). Друга студија је открила да ови заслађивачи могу променити састав ваших цревних бактерија. Ова промена може довести до нетолеранције глукозе, што на крају доводи до дијабетеса.
У ствари, вештачка заслађивача могу такође допринети дебљању и осталим повезаним компликацијама (5), (6).
Укључивање стевије у вашу исхрану је једноставно. Прво га можете пробати у јутарњој кафи или посипати по овсеној каши да бисте проверили укус. И не само то - постоје и други начини.
- Свеже листове стевије можете користити у лимунади или сосевима. Такође можете намочити лишће у шољу кључале воде за освежавајуће диван биљни чај.
- Суве листове стевије можете користити за припрему заслађивача у праху. Сноп свежих листова стевије обесите наопако на суво место док се листови потпуно не осуше. Затим скините лишће са стабљика. Суву лишћу напуните млин за кафу (или процесор хране) до пола. Обрађујте великом брзином неколико секунди и добићете заслађивач у праху. Ово заслађивач можете чувати у херметички затвореној посуди и користити га у рецептима којима је потребно заслађивач.
- Нешто за памћење - 2 кашике праха од листова стевије једнаке су 1 шољи шећера.
- Такође можете направити сируп од стевије за заслађивање напитака или других сирупа. У шољу (једна четвртина) свежег и ситно згњеченог лишћа стевије додајте топлу воду. Смешу чувајте у херметички затвореној посуди и држите је по страни 24 сата. Смешу можете процедити и кувати на лаганој ватри - тако да добијете концентриранији сируп.
Чувајте овај сируп у херметички затвореној посуди у вашем фрижидеру. Може трајати годинама.
А сада велико питање
Стевија за дијабетичаре - да ли је безбедна?
Да ли је стевија добра за дијабетичаре? Ово је права ствар, зар не?
Утврђено је да употреба стевије у малим количинама нема значајног утицаја на ниво глукозе у крви. У ствари, једна студија из Бразила објављена 1986. године показала је да је узимање препарата стевије сваких 6 сати током 3 дана помогло побољшању нетолеранције за глукозу.
Наука каже да је стевија добра за дијабетичаре.
У једној иранској студији закључено је да стевија делује на ткиво панкреаса да стимулише позитивне ефекте на ниво инсулина. Ово има благотворне хипогликемијске ефекте на појединца (7).
Истраживачи широм света слажу се око антидијабетичких ефеката стевије (8). Друга студија наводи да стевија може смањити ниво глукозе и инсулина у крви, помажући тако у регулацији глукозе (9). И поред сузбијања штетних ефеката шећера, стевија такође помаже у побољшању хранљивих својстава хране којој се додаје (10).
Према извештају који је објавило одељење за јавно здравље из Вермонта, једина забринутост код замена за шећер је већа вероватноћа да ће се прејести када се укључе у исхрану (11). Али са стевијом ово можда није проблем - јер не садржи калорије или угљене хидрате.
У студији објављеној у Јоурнал оф Регулатори Токицологи анд Пхармацологи, утврђено је да се стевија добро подноси (и без икаквих нежељених ефеката) код пацијената са дијабетесом типа 1 и типа 2.
Друга студија објављена 2005. године открила је да стевиозид, једно од једињења стевије, може смањити концентрацију глукозе у плазми, побољшати осетљивост на инсулин и развити почетак инсулинске резистенције. Иако су тестови рађени на пацовима, сличне могућности су се очекивале и на људима.
Десерти Стевиа за дијабетичаре
1. Халва црвене бундеве
Слика: иСтоцк
Шта вам је потребно
- 500 грама црвене бундеве
- 1 кашика чистог гхее-а
- 10 бадема
- 5 грама стевије
- ½ кашика кардамома у праху
- 2 нити шафрана (натопљене у мало млека)
- ¼ литар воде
Упутства
- Ољуштите кожу бундеве и уклоните семе. Нарибајте.
- Пржите бадеме у шпорету под притиском (на мало гхее-а). Пустите их да се охладе и држите их по страни.
- Додајте мало гхее-а и пире бундеве. На лаганој ватри пирјајте 10-15 минута.
- Додајте воду и затворите поклопац шпорета под притиском. После два звиждука смањите ватру и пустите да се кува око 15 минута на лаганом пламену.
- Кад је бундева довољно омекшала, можете је и згњечити по жељи. У ово додајте прах стевије, кардамом и шафран у праху. Темељно мешајте.
- Повећајте топлоту тако да се сав вишак воде одводи.
- Бадеме (или листиће бадема) можете додати на врх као украс.
- Послужите и уживајте.
2. Лимунска скута и торта од сира са црвеним зеном
Шта вам је потребно
- ¼ кашичица стевије
- 2 кашике гриза
- 1 кашичица овсене каше
- 3 кашике несланог путера
- Прстохват соли
- ½ кашичица желатина
- Ест корица лимуна
- 1 кашичица лимуновог сока
- 1/5 жуманца
- ¼ чаша окачена скута
- 1 кашика боровнице
- 1 пролећна ковница
- 1/8 кашичице цимета у праху
- Цхе кесица Црвени Зен чај
Упутства
- Од маслаца, овса и гриза направите кратко тесто. У ову сврху можете попрскати мало воде. Разваљајте тесто и исеците га. Испеци га.
- Умутите жуманце, стевију, млеко, лимунов сок и корицу док не постане густа и пенаста. Овоме додајте окачену скуту. Опет умутити.
- Растопити желатин у топлој води. Преклопите га у мешавину јаја.
- Додајте га на слепо испечену кору и држите у фрижидеру неколико сати.
- Црвени Зен чај намочите 2 минута на 90 степени и помешајте га са желатином.
- Смјесу за торте од сира ставите у резач заједно са мешавином Ред Зен.
- Поново поставите на 3 сата.
- Извадите и демонтирајте.
- Можете послужити са неколико боровница и гранчицом нане на врху.
- Можете и да обришете прахом мало цимета у боку плоче.
А сада, друго велико питање
Зашто се одређени производи од стевије мешају са другим заслађивачима?
Када кажемо „стевија за дијабетес“, мислимо на свежи лист стевије. А не производи од стевије који се налазе на тржишту. Два једињења у природној стевији, стевиозид и ребаудиозид А, одговорна су за њену слаткоћу.
Али када је реч о праху и заслађивачима од стевије које налазите на тржишту - постоји и лоша страна. Ова заслађивача садрже додатну декстрозу, еритритол (из кукуруза), а можда и неколико других вештачких заслађивача.
Многи од ових производа од стевије које пронађете на тржишту су прерађени. Заправо, најпопуларнији брендови пролазе кроз бројне кораке обраде - од бељења до хемијских промена.
И ми знамо зашто то чине - вероватно да би повећали производњу. Или шта већ. Али, на крају се ради о новцу, зар не?
Следи листа других вештачких заслађивача која могу да садрже заслађиваче стевије:
- Декстроза, што је друго име за глукозу (једноставни шећер). Ово се обично прави од генетски модификованог кукуруза. Ако произвођач не потврди да је органска, ово није толико здраво.
- Малтодекстрин, који је скроб. Потиче из кукуруза или пшенице. Малтодекстрин добијен из пшенице могао би да изазове забринутост код особа које не подносе глутен. А чак и иначе, малтодекстрин је високо обрађен састојак. Већина протеина се уклања у процесу. То би могло учинити да без глутена, али ипак, тешко је рећи да ли је здраво.
- Сахароза, која је у основи шећер. Столни шећер који користите свакодневно. Једина корист коју сахароза пружа је енергија ћелијама. Али у супротном, прекомерне количине сахарозе могу проузроковати кварење зуба и друге проблеме попут дијабетеса, високог крвног притиска и гојазности.
- Шећерни алкохоли, а то су угљени хидрати који се природно јављају у воћу и другим биљкама. Могу се и произвести. Иако нису без калорија или угљених хидрата, они су нижи у односу на исти ниво у поређењу са стоним шећером. Шећерне алкохоле морају са опрезом узимати дијабетичари или неко ко пати од предијабетеса - с обзиром да су облик угљених хидрата.
У реду. Дакле, природна стевија је корисна за дијабетичаре. Али има ли неко ко може имати користи од ове чаробне биљке?
Ко још може имати користи од стевије?
Стевија углавном користи дијабетичарима и особама које пате од хипертензије. Осим тога, такође може помоћи особама које ризикују срчана обољења. Једно истраживање показало је да стевиозид у стевији може смањити ЛДЛ холестерол, спречавајући тако болести срца (12).
У одређеним другим студијама стевиа је такође показала да има антиканцерогена и антиинфламаторна својства (13).
Овде се радило о томе како стевија користи дијабетесу. Предности су велике. Али увек је важно забележити и упозорења.
Стевија и дијабетес - упозорења
- Трудноћа или дојење
Информације у вези с тим су ограничене. Стога, избегавајте употребу.
- Низак крвни притисак
- Надимање и друга питања
Одређени људи који узимају стевију или узимају стевиозид могу да осете надимање или мучнину. Остали ефекти могу бити осећај вртоглавице, болова у мишићима или утрнулости.
- Питања плодности
У једној студији на животињама утврђено је да прекомерна конзумација стевије смањује плодност мужјака пацова (14). Али пошто се то дешава само када се стевија конзумира у великим дозама, сличне могућности се можда неће видети код људи.
И на крају, али такође важно је ограничити свако заслађивач да би мозак оспособљавао да жели мање слаткоће у храни. Главни циљ у свим здравственим условима је научити да волите горко и кисело, уз наговештај слаткоће!
Самопомоћ је најбоља помоћ. Али не и када је реч о личном здрављу. Не увек.
Реците нам како вам је овај пост о стевији за дијабетичаре улепшао дан. Обавестите нас коментаром у пољу испод.