Преглед садржаја:
- Шта је алопеција?
- Које су врсте алопеције?
- Узроци алопеције
- Који су најбољи природни третмани за алопецију?
- Симптоми алопеције
- Третмани
- 13 извора
Према Националној фондацији за алопецију ареата, приближно 147 милиона људи широм света има или ће развити алопецију ареата у неком тренутку свог живота (1). Ово стање може проузроковати да вам коса испадне на мрљама и проузрокује невољу. Ако сте током гледања у огледало приметили вишак длака на четкици или необичне ћелавине, можда имате алопецију. Шта је алопеција? Постоје ли могућности лечења? Померите се надоле за одговоре и још много тога.
Шта је алопеција?
Алопеција је аутоимуно стање које резултира губитком косе на кожи главе и другим деловима тела, попут обрва, трепавица и лица (1). То узрокује да вам коса испадне на мрље и може довести до потпуног губитка косе на глави или чак до губитка косе на целом телу.
Које су врсте алопеције?
Постоји неколико врста алопеције, у зависности од степена губитка косе и искусних симптома (2). То укључује:
- Патцхи алопециа ареата: Одликује се вишеструким одвојеним или повезаним мрљама губитка косе.
- Алопеција тоталис: Ово стање укључује готово или потпуно опадање косе на кожи главе.
- Алопеција универзална: То укључује потпуни губитак косе на свим длакавим површинама тела.
- Алопеција инкогнита: Његов почетак карактерише нагли и интензиван губитак косе. То обично не укључује неравномерну расподелу губитка косе.
- Офијаза: У овом стању долази до губитка косе дуж обима главе, тј. На граници потиљне и сљепоочне кости.
- Сисаифо: Губитак косе се јавља свуда осим на периферији власишта.
Хајде сада да разумемо узроке овог стања.
Узроци алопеције
Алопецију често узрокују генетика, оксидативни стрес, хемикалије, нежељени ефекти лекова или третмана, недостатак хранљивих састојака, психолошки стрес или болест (2).
- Генетика: Ако ваши родитељи имају проблем са губитком косе, вероватно ћете и ви. Иако је ово очигледније код мушкараца, и код жена ће вероватно настати генетски наследна алопеција.
- Оксидативни стрес: Неравнотежа у производњи слободних радикала узрокује оксидативни стрес, што узрокује губитак косе. На оксидативни стрес могу утицати унутрашњи и спољни фактори.
- Хемикалије: Иако сви желе да им коса стално изгледа тачно, претјеривање са хемијским третманима косе и врућим алатима за обликовање може довести до опадања косе.
- Нежељени ефекти лекова: Одређена медицинска стања захтевају лечење и операције. Иако ови лече ваше стање, нежељени ефекти третмана често могу оштетити фоликуле длаке и проузроковати брзо опадање косе. Третмани попут хемотерапије, стероида и лекова против тифуса, болести срца, депресије итд. Могу проузроковати екстремно опадање косе.
Утврђено је да је алопеција један од најчешћих нежељених ефеката вориконазола, антимикотичног лека (3). Остали лекови који могу да изазову губитак косе као нежељени ефекат укључују (4), (5), (6):
- Лекови против акни који садрже витамин А (ретиноиди)
- Антибиотици и антимикотични лекови
- Антидепресиви
- Антибеби пилуле
- Лекови против згрушавања
- Лекови за смањење холестерола
- Лекови који потискују имуни систем
- Лекови који лече рак дојке и друге карциноме
- Лекови за епилепсију (антиконвулзиви)
- Лекови за висок крвни притисак (антихипертензиви), као што су бета блокатори, АЦЕ инхибитори и диуретици
- Хормонска терапија
- Стабилизатори расположења
- Нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИД)
- Лекови за Паркинсонову болест
- Стероиди
- Лекови за штитњачу
- Лекови за мршављење
- Недостатак хранљивих састојака: Недостатак црвених крвних зрнаца у телу, нагли губитак крви и недовољан ниво гвожђа могу узроковати не само умор, слабост и главобољу, већ и губитак косе (7). Недовољан унос хранљивих састојака и поштовање нездраве и неуравнотежене дијете може проузроковати неухрањеност у тијелу. То доводи до дехидрације коже главе и косе и може изазвати прекомерно опадање косе.
- Психолошки стрес: Сталне болести, драстичан и прекомерни губитак килограма и екстремни физички рад могу довести до тога да тело постане дехидрирано и исцрпљено. Ово може учинити фоликуле длаке потхрањеним и слабим и може проузроковати брзи губитак косе.
- Хормонске промене: Хормонске промене у телу повећавају осетљивост фоликула длаке, ослабљују корене косе и узрокују опадање вишка косе (8). Менопауза, циста на јајницима, хипотироидизам, хипертиреоза итд. Доносе промене у хормоналној равнотежи вашег тела, што на крају може довести до губитка косе.
- Болест: Неке болести попут аутоимуних болести и поремећаја штитне жлезде могу проузроковати губитак косе.
Иако се алопеција не може лечити, природни третмани и лекови могу успорити њено напредовање и убрзати раст косе. Ево неколико природних третмана за алопецију.
Који су најбољи природни третмани за алопецију?
- Нутритивна подршка: Минерали попут калцијума, гвожђа, бакра, хрома, јода, цинка и магнезијума неопходни су за одржавање здравог раста косе (9). Јогурт и соја, тамно зелено поврће, производи од целог зрна, есенцијалне масне киселине, ораси и семе су обично најбољи извори витамина Е, антиоксиданса и заштитника нерва. Шаргарепа садржи велике количине витамина А. То је антиоксиданс који помаже у стварању здравог себума у власишту. Превише витамина А може довести до губитка косе. Постоје многе друге намирнице које помажу у поспешивању раста косе и спречавању губитка косе, попут воћа, јаја, спанаћа и броколија.
- ДХТ блокатори и блокатори 5-α-редуктазе: Употреба биљака са израженом блокадом ДХТ или 5-α-редуктазе може се користити за лечење алопеције (10).
- Ароматерапија: Ароматерапија се може користити као додатак за лечење алопеције (11). Користи високо концентроване екстракте који потичу од цветова, лишћа, коре и корена различитих биљака. Као и код биљака које се узимају орално, есенцијална уља доспевају у циркулаторни систем (крв), где се везују за рецепторе и мењају хемијски састав. Ова уља не делују само на ћелијском нивоу да ојачају / смире нервни систем, већ и на духовном, пружајући осећај благостања. Локална биљна терапија стимулише фоликуле длаке и доказала се као најсигурнији начин за суочавање са различитим врстама губитка косе (алопеција).
У следећем одељку смо навели симптоме алопеције.
Симптоми алопеције
Ево неких симптома алопеције. Ако приметите било какве знаке, обратите се лекару:
- Генетски губитак косе у породици
- Јако осипање косе
- Проређивање косе
- Коса опада на одређеном делу коже главе
Третмани
Медицински третмани које је одобрила Америчка агенција за храну и лекове (ФДА) за андрогену алопецију укључују локално 2% миноксидил за жене и локални 5% миноксидил и орални инхибитор 5-α-редуктазе типа ИИ fi настерид (1 мг / дан) за мушкарце (12), (13). Орални инхибитор 5-α-редуктазе типа И и ИИ, дутастерид, такође је ефикасан у дози од 0,5 мг / дан, али није одобрен за ову индикацију.
Локални миноксидил треба примењивати два пута дневно и користити га најмање 12 месеци пре доношења одлуке у вези са његовом ефикасношћу.
Трансплантација косе, која је хируршки метод обнављања косе, опција је за пацијенте мушког и женског пола старије од 25 година са значајним губитком косе. Треба узети у обзир степен и врсту губитка косе, јер су идеални кандидати за трансплантацију косе они са фронталним и средњим фронталним губитком косе. Пожељна је трансплантација фоликуларне јединице, јер она чува природну архитектуру косе и даје природне резултате.
Уз све нове технологије, прастаре природне лекове и прилагођавање вашег режима неге косе, суочавање са алопецијом може постати лакше. Разговарајте са дерматологом или трихологом који ће вам предложити прави начин лечења.
13 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Сингх, Кулдееп, ет ал. „Алопеција: увод и преглед лечења биљем.“ Часопис за хемијска и фармацеутска истраживања 8 (2016): 59-64.
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/307582836_Алопециа_интродуцтион_анд_овервиев_оф_хербал_треатмент
- Пратт, Ц. Херберт и сар. "Алопеција ареата." Прегледи о природи. Прајмери за болести 3 17011.
хттпс: //ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5573125/
- Малани, Анураг Н и сар. „Алопеција и промене ноктију повезане са терапијом вориконазолом.“ Клиничке заразне болести: званична публикација Америчког друштва за заразне болести 59,3 (2014): е61-5.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/24855150/
- Озлу, Емин и Карадаг, Аисе Серап. (2017). „Телогенски ефлувијум.“
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/317150995_Телоген_Еффлувиум
- Лесиак, Кендра и Бартлетт, Јамен & Фриелинг, Гретцхен. (2015). „Алопеција изазвана лековима.“
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/292612874_Друг-Индуцед_Алопециа
- Тости, Антонела и Массимилиано Паззаглиа. „Реакције на лекове које утичу на косу: дијагноза.“ Дерматолошке клинике 25,2 (2007): 223-31, вии.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/17430759/
- Хоскинг, Анна-Марие, Маргит Јухасз и Натасха Атанаскова Месинковска. „Комплементарни и алтернативни третмани за алопецију: свеобухватан преглед.“ Поремећаји додатака коже 2 (2019): 72-89.
хттпс://ввв.каргер.цом/Артицле/ФуллТект/492035
- Новак, Мелинда А и Јерролд С Меиер. „Алопеција: могући узроци и третмани, посебно код нељудских примата у заточеништву.“ Упоредна медицина 59,1 (2009): 18-26.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2703143/
- Алмоханна, Хинд М и сар. „Улога витамина и минерала у губитку косе: преглед.“ Дерматологија и терапија 9,1 (2019): 51-70.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6380979/
- Дхаривала, Мариа Иусуф и Падмини Равикумар. „Преглед биљних алтернатива код андрогене алопеције.“ Часопис за козметичку дерматологију 18,4 (2019): 966-975.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/30980598/
- Каусхик, Рахул, Деепика Гупта и Р. Иадав. „Алопеција: биљни лекови.“ Међународни часопис за фармацеутске науке и истраживања 7 (2011): 1631.
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/215800523_АЛОПЕЦИА_ХЕРБАЛ_РЕМЕДИЕС
- Хо ЦХ, Зито ПМ. Андрогена алопеција.. У: СтатПеарлс. Острво блага (ФЛ): СтатПеарлс Публисхинг; 2020 Јан-.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/боокс/НБК430924/
- Варотхаи, Супениа и Вилма Ф. Бергфелд. „Андрогена алопеција: ажурирање лечења засновано на доказима.“ Амерички часопис за клиничку дерматологију 3 (2014): 217-230.
хттпс://линк.спрингер.цом/артицле/10.1007%2Фс40257-014-0077-5