Преглед садржаја:
- 11 Нежељени ефекти ђумбира
- 1. Може изазвати горушицу
- 2. Може изазвати крварење
- 3. Може довести до дијареје
- 4. Мајски узнемирени стомак
- 5. Не може бити сигурно током трудноће
- 6. Може узроковати гасове и надимање
- 7. Можда превише смањује ниво шећера у крви
- 8. Може изазвати иритацију уста
- 9. Може изазвати иритацију коже и очију
- Нежељени ефекти једења ђумбира у другим облицима
- Ђумбир корен
- Чај од ђумбира од куркуме
- Чај од лимунског ђумбира
- Ђумбир вода
- Гингер Але
- Нежељени ефекти капсула ђумбира
- Могуће интеракције
Ђумбир ( Зингибер оффицинале ) је веома популарна ајурведска биљка која се вековима користи за лечење многих честих тегоба. Међутим, и ова лековита биљка има неке штетне ефекте. Може да комуницира са одређеним лековима и суплементима.
Прекомерни унос ђумбира може изазвати дијареју и проблеме са срцем и повећати ризик од побачаја. Биљка такође може превише снизити крвни притисак.
Иако се нежељени ефекти ђумбира углавном јављају због прекомерне конзумације, важно је знати их.
11 Нежељени ефекти ђумбира
1. Може изазвати горушицу
Ђумбир, када се узима у већим дозама (више од 4 грама дневно), може проузроковати благу горушицу. Према анегдотским доказима, други вероватно нежељени ефекти укључују узнемирени стомак и подригивање.
У случају да ђумбир користите као алтернативни лек и имате горушицу као нежељени ефекат, можда ћете желети да испробате ђумбир у облику капсуле. То можда неће резултирати нежељеним ефектима.
Америчко истраживање извештава о горушици код испитаника којима је даван ђумбир (1). Најчешће конзумирање више од 5 грама ђумбира дневно може довести до ових нежељених ефеката, укључујући горушицу (2).
2. Може изазвати крварење
Ђумбир може погоршати проблеме са крварењем (3). Ово се односи не само на биљку, већ и на било који састојак присутан у биљци.
Одређени стручњаци верују да би ђумбир могао да изазове крварење због својих антитромбоцитних својстава (разређивање крви) (4). Неки верују да ђумбир може додатно повећати ризик од крварења када се узима заједно са другим биљкама попут каранфилића, белог лука, гинсенга и црвене детелине. Међутим, у овом погледу је потребно више истраживања.
3. Може довести до дијареје
Ако се узима у великим количинама, ђумбир може изазвати дијареју. Гингероли, активни састојци ђумбира, убрзавају пролазак хране кроз црева и могу изазвати дијареју (5). Иако је ово потврђено у студијама на животињама, оправдано је више студија на људима.
Дијареја се може јавити када се столица пребрзо креће кроз гастроинтестинални тракт. Ненормална покретљивост гастроинтестиналног тракта и прекомерно лучење течности гастроинтестиналног тракта изазивају дијареју.
4. Мајски узнемирени стомак
С тим у вези има мање истраживања. Ђумбир стимулише лучење жучи, што погодује варењу. Али ако је ваш стомак празан, то може довести до прекомерне стимулације желуца, узрокујући пробавне тегобе и узнемирени стомак.
Сматра се да гингерол у ђумбиру (који је сличан капсаицину, активном састојку многих зачина и чили папричице) иритира стомак, чинећи да производи више киселине. Због тога се можете осећати нервозно.
Међутим, неки докази наводе да би ђумбир заиста могао да помогне у лечењу узнемиреног стомака (6). Стога су потребне додатне студије да би се разумело како ђумбир може да изазове желучане тегобе.
5. Не може бити сигурно током трудноће
Иако ђумбир може смањити мучнину код трудница, важно је напоменути и тамну страну биљке. Према одређеним стручњацима, конзумирање ђумбира може повећати ризик од побачаја (7). Можда неће бити опасно ако је дозирање испод 1500 мг дневно (8). Све што је даље од овога може бити небезбедно за труднице.
Узимање додатака ђумбира у великим дозама такође може проузроковати побачај и друге компликације. Иако је ђумбир сигуран у употреби у количинама које се налазе у храни, може створити проблеме током трудноће. Прекомерни унос ђумбира током трудноће такође може довести до рефлукса киселине и жгаравице (8).
Ђумбир може повећати ризик од крварења смањењем агрегације тромбоцита (9). Стога мајке које су изгубиле значајну количину крви током порођаја морају да се уздрже од ђумбира током раних дана након порођаја.
6. Може узроковати гасове и надимање
Чај од ђумбира може проузроковати одређене благе пробавне нуспојаве. Најчешће утиче на горњи дигестивни систем и узрокује горњи дигестивни гас. Замена ђумбира додацима може бити једно од решења за ово. Али обавезно разговарајте са својим лекаром пре него што их употребите.
Према Националном центру за комплементарно и интегративно здравље, ђумбир може изазвати гасове (10).
Неки верују да би се исто могло догодити са ђумбировим пивом, газираним пићем. Пиће може погоршати надимање код појединих особа.
7. Можда превише смањује ниво шећера у крви
Обично је познато да ђумбир помаже у лечењу дијабетеса снижавањем нивоа шећера у крви. Међутим, узимање заједно са лековима за дијабетес може изазвати проблеме (11). Ђумбир може појачати ефекте лекова и изазвати хипогликемију или прекомерно снижавање шећера у крви.
8. Може изазвати иритацију уста
Ово се назива и синдром оралне алергије. Одређене алергије се јављају када конзумирате одређену храну. Симптоми су углавном специфични за уши, кожу и уста. Једна таква алергија се јавља када конзумирате ђумбир (додуше не код свих појединаца), где вас уста почну сврбити.
Надраживање уста такође може довести до непријатног укуса. Иако би прелазак на додатак ђумбира могао да помогне, то није увек случај. Остале повезане алергије укључују пецкање и отицање уста. Међутим, у овом погледу су доступна ограничена истраживања, а потребне су нам даље студије да бисмо разумели зашто ђумбир може да изазове ове алергије.
9. Може изазвати иритацију коже и очију
Према иранској студији, најчешћа алергијска реакција на ђумбир је осип на кожи (12). Остале алергије на ђумбир укључују свраб у очима, црвенило коже и упалу коже.
Ово су главни нежељени ефекти ђумбира. Али постоје одређена друга штетна дејства ђумбира (или различитих облика ђумбира) којих морате бити свесни.
Нежељени ефекти једења ђумбира у другим облицима
Ђумбир корен
Прекомерна конзумација корена ђумбира може проузроковати поремећај стомака и лош укус у устима. Такође може изазвати мучнину (3)
Чај од ђумбира од куркуме
Анегдотски докази сугеришу да чај од ђумбира од куркуме може да изазове компликације код особа са историјом бубрежних каменаца или камена у жучи. Чај може погоршати стање повећањем нивоа мокраћне киселине у крви. Такође може изазвати грчеве у стомаку и надимање. Међутим, има мање истраживања у вези с тим. Стога се обратите свом лекару.
Чај од лимунског ђумбира
Једини нежељени ефекат овог чаја који је примећен било је често мокрење. Прекомерна конзумација чаја од ђумбира од лимуна (или било ког пића по том питању) може проузроковати често мокрење. Стога ограничите унос овог напитка.
Ђумбир вода
Ово је у неким регионима познато и као чај од ђумбира. Нежељени ефекти су слични оним код ђумбира, који укључују жгаравицу, болове у стомаку, гасове и пецкање у устима.
Још један нежељени ефекат воде од ђумбира (чаја) је тај што може пореметити ваш сан. То значи да вас може дуго држати будним ноћу ако га конзумирате пре ударања у кревет. Међутим, доступне су ограничене информације које подржавају ову тачку.
Гингер Але
Истраживање је ограничено у овој области. Један опасан нежељени ефекат але од ђумбира могао би бити његова могућа интеракција са лековима против рака. Такође може погоршати болест жучне кесе.
Нежељени ефекти капсула ђумбира
Главни проблем суплемената ђумбира је њихова склоност интеракцији са лековима на рецепт. Већина њихових нежељених ефеката је слична сировом ђумбиру.
Утврђено је да ђумбир има антидијабетичка својства. Ако се узима заједно са лековима против дијабетеса, ђумбир (или његове капсуле) могу превише снизити ниво шећера у крви (13).
Ђумбир је због својих терапеутских својстава уско повезан са куркумом (која се назива и жутим ђумбиром). Међутим, и куркума може имати нежељене ефекте ако се узима у превеликим количинама. Куркума може да ступи у интеракцију са одређеним лековима. То укључује кардиоваскуларне лекове, антибиотике, антикоагулансе, лекове за хемотерапију и анти-хистамине (14). Иако су истраживања ограничена на закључивање медицинских интеракција жутог ђумбира, важно је бити опрезан.
Могуће интеракције
Ђумбир такође ступа у интеракцију са другим лековима као што су фенпрокумон (лек који се у Европи користи за успоравање згрушавања крви) и варфарин (још један лек за успоравање згрушавања крви). Конзумација ђумбира заједно са овим лековима може повећати ризик од модрица и крварења (3).