Преглед садржаја:
- Које су предности чаја од менте?
- 1. Може побољшати варење
- 2. Може вам помоћи да ублажите напетост од главобоље и мигрене
- 3. Нека вам освежи дах
- 4. Може да ублажи зачепљеност носа
- 5. Може побољшати ниво енергије
- 6. Може вам помоћи да ублажите менструалне грчеве
- 7. Може имати антибактеријска својства
- 8. Може побољшати ваш сан
- 9. Може помоћи мршављењу
- 10. Може вам помоћи у лечењу сезонских алергија
- 11. May Improve Skin Health
- 12. May Improve Concentration
- How Do You Make The Best Peppermint Tea?
- How Many Cups Of Peppermint Tea Can You Drink In A Day?
- What Are The Side Effects Of Peppermint Tea?
- Conclusion
- Expert’s Answers For Readers’ Questions
- 24 sources
Пеперминт је познат по свом укусу менте. Вековима се користи у многим медицинским применама за терапеутске сврхе. Његова најпопуларнија употреба је као чај. Чај од менте је биљни чај без калорија освежавајућег укуса. Каже се да овај биљни напитак поседује антиоксидативна, антибактеријска, антисептична, антиинфламаторна, антиспазмодична и аналгетичка својства. Чај може помоћи у ублажавању главобоље, побољшати здравље органа за варење, помоћи у губитку тежине и освежити дах. С обзиром да је ова инфузија природна и без кофеина, лекари је препоручују већ дуже време.
У овом чланку ћемо разговарати о здравственим предностима, методама припреме и потенцијалним нежељеним ефектима чаја од менте. Настави да читаш.
Које су предности чаја од менте?
1. Може побољшати варење
Уље пеперминта користи се за лечење различитих дигестивних проблема као што су гасови, жгаравица, надимање и пробавне сметње. Природни је карминатив. Опушта трбушне мишиће. Ментол, биоактивна компонента у пеперминту, може да смири мишиће дебелог црева. Може изазвати спазмолитички ефекат на мишиће дебелог црева и промовисати здравље органа за варење (1). Студија коју је спровео Универзитет Туфтс открила је да пеперминт може ублажити пробавне симптоме као што су пробавне сметње, гасови и надимање. У другој студији на животињама, пеперминт је открио пробавни систем и ублажио бол. Пеперминт такође може спречити контракцију глатких мишића црева. Ово може помоћи у ублажавању грчева у стомаку (2), (3).
Слично томе, чај од менте може имати лаксативни ефекат и може помоћи у ублажавању дигестивних проблема као што су желудац, сметње у пробави, гасови и надимање. Пепперминт има карминативна и антиспазмодична својства. Може помоћи у ублажавању надимања и грчева у стомаку (4). Међутим, потребно је више истраживања како би се даље разумела ова посебна корист чаја од менте.
2. Може вам помоћи да ублажите напетост од главобоље и мигрене
Чај од менте може помоћи у ублажавању тензијске главобоље и мигрене. Ментол у пеперминту делује као релаксант и аналгетик. Студије на животињама показују да чај може имати аналгетички (ублажавајући бол) и анестетички ефекат на централни и периферни нервни систем (2). Чај може ублажити оптерећење крвних судова у мозгу. Анегдотски докази сугеришу да арома чаја од нане може понудити опуштање и ублажити главобољу. Међутим, не постоје потпорни научни подаци који би доказали ову тврдњу.
3. Нека вам освежи дах
Пеперминт има антибактеријска својства која убијају клице које узрокују плак и могу вам побољшати дах (5), (6). Биљка може спречити развој оралних бактерија које узрокују лош задах. Пеперминт је такође познат по освежавању даха (7). Пеперминт се често користи као арома у многим врстама средстава за испирање уста и паста за зубе због свог пријатног укуса и мириса (8). Ментол у листићима пеперминта може играти улогу у овом погледу.
4. Може да ублажи зачепљеност носа
Студија је истраживала ефекте седам екстраката чаја од менте на патогене респираторног тракта ( Цхламидиа пнеумониае ). Студија наводи да конзумација чаја од менте може потенцијално помоћи у лечењу акутних инфекција респираторног тракта (9). Свих седам екстраката чаја инхибирали су раст патогена.
Конзумација чаја од менте може спречити хламидијске инфекције. Постоје ограничени научни докази који доказују да пијење чаја од менте може помоћи у одчепљењу синуса. Али анегдотски докази сугеришу да топли напитак који садржи ментол, попут чаја од менте, може помоћи да се олакша дисање.
Пеперминт има мноштво антиинфламаторних, антибактеријских и антивирусних ефеката. Стога се чај може борити против зачепљених синуса узрокованих прехладом и алергијама (10).
Студија коју је спровео Универзитетски колеџ у Кардифу открила је да Л-ментол, једно од активних једињења у пеперминту, побољшава осећај протока ваздуха у вашој носној шупљини (11).
Анегдотски докази сугеришу да испарења чаја од менте могу побољшати симптоме загушења синуса. Међутим, не постоје научни докази који би доказали ову тврдњу.
5. Може побољшати ниво енергије
Пеперминт садржи антиоксиданте и феноле који могу заштитити тело од слободних радикала (12). Чај од нане може побољшати ниво енергије и смањити дневни умор. Иако у овом погледу не постоје студије о чају од менте, истраживања показују да природна једињења у менти могу имати благотворне ефекте на енергију. У студији, 24 особе које су добиле капсуле уља од менте показале су мање замора током когнитивног теста (13).
Неки анегдотски докази такође сугеришу да чај од менте може повећати ниво физичке енергије.
Међутим, потребне су још дугорочне студије да би се разумела ова корист чаја од менте.
6. Може вам помоћи да ублажите менструалне грчеве
Каже се да пеперминт поседује антиспазмодичне ефекте који помажу у ублажавању менструалних грчева. Испијање чаја од менте може смањити интензитет и трајање менструалних грчева, јер је познато да биљка има аналгетичка својства (2).
Једињења у пеперминту могу деловати као релаксанти мишића. Раде на стегнутим мишићима материце и ублажавају грчеве. У студији, 127 жена са менструалним грчевима искусило је смањени интензитет и трајање болова након узимања капсула екстракта пеперминта (14). Међутим, потребно је више истраживања да би се разумела ова корист.
7. Може имати антибактеријска својства
Пеперминт се ефикасно бори против неколико врста бактерија, захваљујући својим антимикробним својствима (2). Студија коју је спровео Технолошки универзитет Тсхване, Јужна Африка, открила је да ментол такође показује антибактеријску активност (15).
Неке студије сугеришу да пеперминт има способност да минимизира оралне бактеријске инфекције борећи се против одговарајућих патогена (5).
8. Може побољшати ваш сан
Чај од менте је напитак без кофеина. Стога, узимање пре спавања може вам помоћи да се опустите (3). То би могао бити идеалан избор пре спавања за оне који имају поремећаје спавања. Може деловати као релаксант мишића и помоћи вам да се опустите. Међутим, постоје ограничена истраживања која подржавају ову тачку.
9. Може помоћи мршављењу
Чај од менте је напитак без калорија који вам може помоћи да задовољите своје слатке зубе. Узимање уместо других висококалоричних пића такође може помоћи у управљању тежином. Пеперминт је такође једно од биљака које се користе у разним формулацијама за мршављење (16). Међутим, потребно је више истраживања како би се разумели ефекти чаја од менте на мршављење.
10. Може вам помоћи у лечењу сезонских алергија
Peppermint contains rosmarinic acid, a phenolic compound that may exhibit biological activities. However, evidence on the efficacy of peppermint tea against allergy symptoms is limited. Rosmarinic acid is linked to reduced symptoms of allergic reactions, such as itchy eyes, runny nose, and asthma (17), (18), (19). In one study conducted on 29 people with seasonal allergies, those given an oral supplement containing rosmarinic acid had fewer symptoms of an itchy nose and itchy eyes (20).
Another study conducted by the Okayama University, Japan, on rats found that peppermint extract reduced allergic symptoms such as sneezing and nasal irritation (21).
11. May Improve Skin Health
The cooling effect of menthol may have a beneficial effect on oily and pimple-prone skin. Menthol, the basic element in peppermint leaves, lowers the secretion of oils from the sebaceous glands. This, in turn, may help clear your skin and reduce breakouts.
The antioxidants in the tea may also help in clearing skin pores. However, more studies in this line are needed to reach further conclusions.
12. May Improve Concentration
Anecdotal evidence suggests that peppermint tea may help increase alertness, memory, and concentration. Drinking peppermint tea may help improve one’s ability to concentrate and focus. Limited research is available in this regard, however.
These are the potential benefits of peppermint tea. In the following section, we will take a look at how to prepare the tea.
How Do You Make The Best Peppermint Tea?
You can make this herbal tea with fresh or dried peppermint leaves. Let’s take a look at the procedure in detail:
You will need
- 2 cups of water
- Handful of peppermint leaves
- Honey (for taste)
Process
- Boil two cups of water.
- Add a handful of peppermint leaves after turning off the heat.
- Cover and steep for 5 minutes.
- Strain the tea and add honey as required.
You can also prepare peppermint tea with the tea bags available in many grocery and health stores.
How Many Cups Of Peppermint Tea Can You Drink In A Day?
Peppermint tea has zero calories and is free of caffeine. Hence, you can have 4 to 5 cups of the tea on a regular basis. You can consume the tea at any time of the day. Enjoy it as a post-meal treat to aid digestion, in the afternoon to boost your energy, or before bed to help you relax.
However, adding flavoring agents such as sugar, honey, and lemon may increase the tea’s calorific value. You may want to be wary of that.
Though peppermint tea is generally safe for consumption, it also may have some side effects. We will explore them in the following section.
What Are The Side Effects Of Peppermint Tea?
Intake of peppermint tea is generally considered safe. However, some may experience allergies, heartburn, and drug interactions following its intake.
Excess consumption of this herbal tea may also cause some toxic effects. In male rats, a high intake of peppermint tea was found to compromise reproductive function (22). Other allergies caused by peppermint included contact dermatitis and asthma (23). People who are allergic to any form of peppermint should avoid the intake of this herbal beverage. Individuals who are on Warfarin treatment should be cautious. A study showed that peppermint tea could interact with Warfarin (24).
Conclusion
Peppermint tea has no calories. This caffeine-free tea has medicinal properties that may benefit your health in several ways. It is said to help relieve headache, improve digestive health, aid weight loss, and freshen your breath.
While more research is still warranted, you can start taking the tea on a regular basis. Bear in mind the side effects of the tea, however.
Expert’s Answers For Readers’ Questions
Does peppermint tea make you urinate more?
There is no scientific evidence that peppermint tea, specifically, is a diuretic. However, excess intake of beverages can cause frequent urination.
Are mint tea and peppermint tea the same?
Yes. Mint tea is prepared from the leaves of peppermint. Both are the same.
Is peppermint tea good for kidneys?
Some anecdotal evidence suggests that drinking herbal teas in moderate amounts may reduce the risk of kidney stones. However, there is research in this regard.
Can you drink peppermint tea while you are pregnant?
Though there are no known side effects, consult your doctor before taking peppermint tea during this period.
24 sources
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Амато А, Лиотта Р, Муле Ф. Ефекти ментола на кружне глатке мишиће дебелог црева: анализа механизма деловања. Еур Ј Пхармацол. 2014; 740: 295‐301.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/25046841/
- МцКаи ДЛ, Блумберг ЈБ. Преглед биоактивности и потенцијалних благодати чаја од менте (Ментха пиперита Л.). Пхитотхер Рес. 2006; 20 (8): 619-633.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/16767798/
- Thompson Coon J, Ernst E. Systematic review: herbal medicinal products for non-ulcer dyspepsia. Aliment Pharmacol Ther. 2002;16(10):1689‐1699.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12269960/
- Mikaili, Peyman et al. “Pharmacological and therapeutic effects of Mentha Longifolia L. and its main constituent, menthol.” Ancient science of lifevol. 33,2 (2013): 131-8.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4171855/
- Dagli, Namrata et al. “Essential oils, their therapeutic properties, and implication in dentistry: A review.” Journal of International Society of Preventive & Community Dentistry vol. 5,5 (2015): 335-40.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606594/
- Thosar N, Basak S, Bahadure RN, Rajurkar M. Antimicrobial efficacy of five essential oils against oral pathogens: An in vitro study. Eur J Dent. 2013;7(Suppl 1):S071‐S077.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24966732/
- “Review on Herbal Teas.” Journal of Pharmaceutical Sciences and Research, Vol. 6(5), 2014, 236-238.
www.jpsr.pharmainfo.in/Documents/Volumes/vol6issue05/jpsr06051404.pdf
- . “Peppermint.” Peppermint – an Overview - ScienceDirect Topics.
www.sciencedirect.com/topics/food-science/peppermint
- Kapp, Karmen, et al. “Commercial peppermint (Mentha× piperita L.) teas: Antichlamydial effect and polyphenolic composition.” Food research international53.2 (2013): 758-766.
www.researchgate.net/publication/273436444_Commercial_peppermint_Menthapiperita_L_teas_Antichlamydial_effect_and_polyphenolic_composition
- Rakover Y, Ben-Arye E, Goldstein LH. Harefuah. 2008;147(10):783‐838.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19039907/
- Eccles R, Griffiths DH, Newton CG, Tolley NS. The effects of menthol isomers on nasal sensation of airflow. Clin Otolaryngol Allied Sci. 1988;13(1):25‐29.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3370851/
- Dorman HJ, Koşar M, Başer KH, Hiltunen R. Phenolic profile and antioxidant evaluation of Mentha x piperita L. (peppermint) extracts. Nat Prod Commun. 2009;4(4):535‐542.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19476001/
- Kennedy D, Okello E, Chazot P, et al. Volatile Terpenes and Brain Function: Investigation of the Cognitive and Mood Effects of Mentha × Piperita L. Essential Oil with In Vitro Properties Relevant to Central Nervous System Function. Nutrients. 2018;10(8):1029. Published 2018 Aug 7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30087294/
- Masoumi SZ, Asl HR, Poorolajal J, Panah MH, Oliaei SR. Evaluation of mint efficacy regarding dysmenorrhea in comparison with mefenamic acid: A double blinded randomized crossover study. Iran J Nurs Midwifery Res. 2016;21(4):363‐367.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27563318/
- Kamatou GP, Vermaak I, Viljoen AM, Lawrence BM. Menthol: a simple monoterpene with remarkable biological properties. Phytochemistry. 2013;96:15‐25.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24054028/
- Koithan, Mary, and Kathryn Niemeyer. “Using Herbal Remedies to Maintain Optimal Weight.” The journal for nurse practitioners: JNP vol. 6,2 (2010): 153-154.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2927017/
- Shekarchi, Maryam et al. “Comparative study of rosmarinic acid content in some plants of Labiatae family.” Pharmacognosy magazine vol. 8,29 (2012): 37-41.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3307200/
- Oh HA, Park CS, Ahn HJ, Park YS, Kim HM. Effect of Perilla frutescens var. acuta Kudo and rosmarinic acid on allergic inflammatory reactions. Exp Biol Med (Maywood). 2011;236(1):99‐106.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21239739/
- Sanbongi C, Takano H, Osakabe N, et al. Rosmarinic acid in perilla extract inhibits allergic inflammation induced by mite allergen, in a mouse model. Clin Exp Allergy. 2004;34(6):971‐977.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15196288/
- Takano H, Osakabe N, Sanbongi C, et al. Extract of Perilla frutescens enriched for rosmarinic acid, a polyphenolic phytochemical, inhibits seasonal allergic rhinoconjunctivitis in humans. Exp Biol Med (Maywood). 2004;229(3):247‐254.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14988517/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14988517/
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11201253/
- Akdogan, Mehmet, et al. “Effects of Peppermint Teas on Plasma Testosterone, Follicle-Stimulating Hormone, and Luteinizing Hormone Levels and Testicular Tissue in Rats.” Urology, Elsevier, 7 Aug. 2004
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0090429504004182
- Szema, Anthony M, and Tisha Barnett. “Allergic reaction to mint leads to asthma.” Allergy & rhinology (Providence, R.I.)vol. 2,1 (2011): 43-5.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3390130/
- Moeinipour, Aliasghar, et al. “Possible Interaction of Warfarin with Peppermint Herbal Tea: A Case Report – Mashhad University of Medical Sciences Repository.” Mums.Ac.Ir, 2017.
eprints.mums.ac.ir/569/