Преглед садржаја:
- Здравствене предности воденог спанаћа
- 1. Смањује холестерол:
- 2. Лечење проблема жутице и јетре:
- 3. Корисно у лечењу анемије:
- 4. Лечење поремећаја пробаве и затвора:
- 5. Анти дијабетичар:
- 6. Заштита од срчаних болести:
- 7. Превенција рака:
- 8. Корисно за очи:
- 9. Повећава имунитет тела:
- 10. Остале погодности:
- 11. Предности против старења:
- 12. Лечење кожних болести:
- 13. Лековита својства:
- Благодати коже од воденог спанаћа
- 14. Подмлађује кожу:
- Благодати косе од шпината у води
Водени спанаћ - сви ово зелено поврће знамо као Попајево омиљено јело. Али заиста је чињеница да је водени шпинат високо рангиран међу најздравијим намирницама на свету и за то постоји много разлога. Познат и као „кангконг“ или „мочварни купус“, водени шпинат је једно од популарних зелених лиснатих поврћа. У основи је зељаста водена или полуводна вишегодишња биљка која се налази у тропским и суптропским регионима. Генерално постоје две врсте воденог спанаћа - „Цхинг Куат“ са зеленом стабљиком, уским лишћем и белим цветовима и „Пак Куат“ који има лишће у облику стрелице и ружичасто цвеће. Иако су сви делови младе биљке јестиви, углавном се преферирају нежни врхови изданака и млађи листови. У Индији је познат као „паани палак“.
Баш као и остале тамнозелене лиснате поврће, водени шпинат је моћна хранљива материја која користи вашем телу, кожи и мозгу. Садржи обилне количине воде, гвожђа, витамина Ц, витамина А и других хранљивих састојака и може се јести кувано или сирово. Углавном се користи у салатама, као и другим јелима за повећање садржаја хранљивих састојака. Сок од воденог спанаћа је такође веома користан.
Овде вам дајемо предности воденог спанаћа категорисаног под здрављем, кожом и косом ради ваше удобности. Уживати!
Здравствене предности воденог спанаћа
Сво тамнозелено лиснато поврће је препуно хранљивих састојака, а водени спанаћ није изузетак. Листови воденог спанаћа изузетно су хранљиви, садрже обилне количине витамина и минерала. Они су одлични извори дијеталних влакана, протеина, калцијума, гвожђа, витамина А и витамина Ц који су доказ његових различитих здравствених благодати даних у наставку:
1. Смањује холестерол:
Одлична је опција за оне људе који желе да изгубе тежину и природно смање холестерол. Истраживање проведено на пацовима доказало је да је конзумација воденог шпината резултирала смањењем нивоа холестерола као и тригликозида. Стога ово поврће има главну улогу у смањењу нивоа холестерола.
2. Лечење проблема жутице и јетре:
Водени спанаћ се користи у ајурведској медицини за лечење жутице и проблема са јетром. Истраживање је доказало да екстракт ове биљке може пружити заштиту од хемијског оштећења јетре због модулације ензима за детоксикацију; својства антиоксиданса и чистача слободних радикала.
3. Корисно у лечењу анемије:
Будући да су богати гвожђем, млади водени листови спанаћа изузетно су корисни за људе са анемијом, као и за труднице којима је гвожђе потребно у исхрани. Гвожђе је важан минерал који је телу потребан, посебно црвеним крвним зрнцима за стварање хемоглобина.
4. Лечење поремећаја пробаве и затвора:
Водени спанаћ је богат влакнима, а самим тим помаже у варењу, природно олакшавајући различите пробавне поремећаје. Његова блага лаксативна својства корисна су за људе који пате од пробавне сметње и затвора. Сок од куваног спанаћа може олабавити затвор. Ово поврће се користи и у лечењу цревних зараза црвима. Садржи латекс који се користи као средство за чишћење.
5. Анти дијабетичар:
Истраживања су показала да редовна конзумација воденог спанаћа помаже у развијању отпорности на оксидативни стрес изазван дијабетесом. Такође се користи у лечењу дијабетеса код трудница.
6. Заштита од срчаних болести:
Водени спанаћ садржи одређене основне хранљиве састојке попут витамина А и Ц, као и високу концентрацију бета-каротена. Ове хранљиве материје делују као антиоксиданти за смањење слободних радикала у телу, спречавајући тако оксидацију облика холестерола. Оксидовани холестерол се лепи за зидове крвних судова, узрокујући зачепљене артерије, срчани или мождани удар. Поред тога, фолат садржан у воденом спанаћу помаже у претварању потенцијално опасне хемикалије која се назива хомоцистеин, а која у високим нивоима може довести до срчаног или можданог удара. Магнезијум је минерал који снижава крвни притисак и такође пружа заштиту од срчаних болести.
7. Превенција рака:
Садржан са 13 различитих врста антиоксидативних једињења, водени спанаћ је савршена дијета за превенцију рака. Познато је да ови антиоксиданти елиминишу слободне радикале из тела, мењајући тако услове у којима се ћелије рака множе и јачају природно ћелијско окружење. Каже се да је ово поврће најкорисније у превенцији рака дебелог црева и желуца, као и рака коже и дојке.
8. Корисно за очи:
Водени спанаћ има висок садржај каротеноида, витамина А и лутеина. Ове хранљиве материје су виталне за здравље очију. Спанаћ такође повећава ниво глутатиона, који игра важну улогу у спречавању катаракте.
9. Повећава имунитет тела:
Као складиште хранљивих састојака, ово лиснато зелено поврће је јефтин и природан начин за јачање имунитета тела у поређењу са додацима витамина Ц. Конзумација овог зеленог лиснатог поврћа редовно јача имунолошки систем вашег тела и промовише здрав развој костију. Такође доприноси здравом телу неутрализацијом и уклањањем токсина.
10. Остале погодности:
Поред горе наведених благодати, водени спанаћ је ефикасан у лечењу чирева, менструалних болова, зубобоље, мокрења, крварења из носа итд. Делује као седатив за људе који имају несаницу или тешкоће са спавањем. Сок од спанаћа помешан са водом користи се као хладни облог за лечење врућице. Као анти-отров, користи се за подстицање повраћања у случају тровања.
11. Предности против старења:
Зелено лиснато поврће попут воденог шпината богато је хемијским антиоксидантима који спречавају оштећење ћелија у телу слободним радикалима, чинећи ћелије коже отпорнијим на оштећења излагањем сунцу и у великој мери минимизирајући стварање бора. На овај начин редовна конзумација овог поврћа може спречити и преокренути старење.
12. Лечење кожних болести:
Пупољци воденог спанаћа могу се користити као облог за лечење кожних обољења као што су лишаји, стопала спортиста итд. Ово поврће такође помаже у превенцији карцинома коже и користи се у лечењу акни, екцема и псоријазе.
13. Лековита својства:
Због својих лековитих и детоксикационих својстава, помаже у олакшању у случају свраба на кожи или убода инсеката. Воденом спанаћу додајте сол и самељите га у прах. Нанесите га на болно место и замотајте за тренутно олакшање.
Благодати коже од воденог спанаћа
14. Подмлађује кожу:
Пијење сока од шпината изузетно је корисно за здравље ваше коже јер одржава кожу подмлађеном уклањањем штетних токсина из тела. Редовна конзумација овог сока помаже у лечењу кожних поремећаја попут бубуљица и акни.
Благодати воденог спанаћа за кожу су познате већ дуго. Као што је раније речено, ово поврће је одличан извор витамина А, витамина Ц, каротеноида и лутеина. Ови минерали су витални за здраву и блиставу кожу. Редовна употреба воденог спанаћа помаже у одржавању блиставе и здраве коже.
Благодати косе од шпината у води
15. Као што сви знамо, правилна исхрана је предуслов за одржавање здравог власишта и косе. Широк спектар хранљивих састојака садржаних у воденом спанаћу корисно је за вашу косу. Сок од спанаћа је користан за раст косе и спречава губитак косе осим што побољшава квалитет и текстуру ваше косе.
Можете да направите напитак комбинујући сокове од спанаћа и зелене салате за добијање здраве и сјајне косе. Ево рецепта за водени шпинат који је здрав и укусан!
- Оперите листове спанаћа и зелене салате како треба. Можете и уместо салате да користите листове купуса. Нарежите лимун и ставите га у соковник заједно са лишћем.
- Листове самељите у миксеру или млину и смешу ставите у сито од муслина да исцеди сок.
- Можете побољшати укус овог пића додавањем лимуновог сока или зачина. Црни бибер је пожељнији, јер је користан за вашу косу, осим што пићу даје пикантни укус.
- Треба да пијете чашу воде сока од шпината сваки дан за постизање максималних резултата.
Надам се да је чланак био информативан. Молимо оставите повратне информације у коментарима испод.
Извор слике: 1