Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Шта Соурсоп чини за ваше тело?
- Благотворност Соурсопа за здравље
- 1. Соурсоп се бори против рака
- 2. Побољшава здравље очију
- 3. Помаже у борби против упале
- 4. Помаже у лечењу инфекција
- 5. Соурсоп помаже у лечењу дијабетеса
- 6. Јача здравље бубрега и јетре
- 7. Побољшава здравље дисајних органа
- 8. Помаже у ублажавању стреса
- 9. Побољшава здравље гастроинтестиналног тракта
- 10. Јача имунолошки систем
- 11. Ублажава бол (делује као аналгетик)
- 12. Соурсоп лечи грозницу
- 13. Лечи дијареју
- 14. Помагала у лечењу хипертензије
- 15. Помаже у лечењу реуматизма
- 16. Побољшава здравље коже и косе
- Соурсоп Нутритион Фацтс
- Соурсоп Нежељени ефекти
- Било који Соурсоп рецепт да пробате?
- 1. Соурсоп Милксхаке
- 2. Охлађени Соурсоп напитак
- Како одабрати и сачувати Соурсоп?
- Где купити Соурсоп?
Такође познат као гравиола, соурсоп (Аннона мурицата) је велико бодљикаво воће у облику зелене боје срца у тропским регионима. Споља је прекривен гребенима, а унутра има мекано сочно месо. Подсећа на крем јабуку и тамно је зелена кад је сирова. Како сазрева, споља постаје благо мекан и светло зелен. Дакле, ово воће је по изгледу и укусу уско повезано са јабучном кремом и черимојом. Његово бело кашасто месо садржи мала сјајна црна нејестива семена и слатког је киселог укуса.
Сорте соурсоп-а без семена ретко су доступне и углавном имају влакнасто месо. Због своје кремасте текстуре, често се користи у пићима, сладоледима и другој слаткој храни. Кожица плода је нејестива, али бели меснати део је прилично хранљив. Семе никада не сме да се једе, јер је отровне природе. Врхови бодљикавих зрелих плодова соурсопа лако се прекидају. Недозрело воће се може чувати у мраку док потпуно не сазри.
Преглед садржаја
- Шта Соурсоп чини за ваше тело?
- Благотворност Соурсопа за здравље
- Соурсоп Нутритион Фацтс
- Соурсоп Нежељени ефекти
- Било који Соурсоп рецепт да пробате?
- Избор и складиштење
- Где купити Соурсоп?
Шта Соурсоп чини за ваше тело?
Соурсоп садржи бројне фитонутријенте који се могу борити против ћелија које узрокују болести, па чак и против одређених врста тумора. Ови фитонутриенти садрже антиоксидативна својства која побољшавају целокупно здравље. Помажу у борби против рака, побољшавају здравље очију и лече низ инфекција (1).
Али зашто разговарамо о свему овоме? Да ли је соурсоп тако добро воће?
Можеш се кладити. Прочитајте ове погодности и сазнајте сами.
Назад на ТОЦ
Благотворност Соурсопа за здравље
Сада, погледајмо изблиза неке од многих соурсоп предности. добро знати за шта је соурсоп добар.
1. Соурсоп се бори против рака
Иако није било директних студија на људима, пронађено је да екстракти соурсопа убијају одређене врсте ћелија рака дојке и јетре (2).
Према једној студији, биљка соурсоп доказано је средство против рака за већину врста болести (3). Иако тестови још увек нису спроведени на људима, могућности обећавају.
У другој индијској студији спроведеној на различитим ћелијским линијама, лишће соурсоп-а или гравиоле показало је 80% инхибиције ћелија. Ацетогенини у соурсопу инхибирају штетна једињења у ћелијама карцинома (4).
Соурсоп екстракт је такође инхибирао преживљавање и метаболизам ћелија карцинома панкреаса - и то указује на потенцијални успех у лечењу смртоносне болести (5).
Оно што ацетогенине чини јединственим је њихова способност селективног уништавања ћелија карцинома, без штете здравим (6).
2. Побољшава здравље очију
Видели смо да је соурсоп препун антиоксиданата. Утврђено је да ови антиоксиданти, посебно витамини Ц и Е, цинк и бета-каротен, смањују ризик од очних болести. Антиоксиданти такође смањују оксидативни стрес, који иначе може проузроковати катаракту и старосну дегенерацију макуле (7).
3. Помаже у борби против упале
У бразилској студији утврђено је да се упала узрокована угризом змије побољшава давањем киселог сока и сокова (8). Међутим, компоненте соурсопа могу такође мало да погоршају штетне ефекте змијског отрова - стога нам је потребно више истраживања у овом аспекту.
Истраживање у Јужној Америци и тропској Африци нагласило је антиинфламаторна својства корена, коре и лишћа дрвета соурсоп (9). Способност лечења упале добра је у соурсопу и може се користити за ублажавање артритиса.
Поред антиинфламаторног дејства, соурсоп је познат и по аналгетичким ефектима (10).
4. Помаже у лечењу инфекција
Соурсоп може лечити инфекције узроковане бактеријама и паразитима, међу којима је и лајшманијаза, болест коју узрокују паразити и преносе се убодима песковитих бува (11).
Листови соурсоп дрвета такође се користе за лечење широког спектра инфекција (12).
5. Соурсоп помаже у лечењу дијабетеса
Према нигеријској студији, соурсоп поседује антидијабетичка својства. Две групе пацова тестиране у студији имале су значајну разлику у концентрацији глукозе у крви, док је група лечена соурсоп-ом имала ниже концентрације од друге (13).
Утврђено је да водени екстракт листа соурсоп инхибира (и чак спречава) оксидативно оштећење јетре изазвано дијабетесом (14).
6. Јача здравље бубрега и јетре
Према једној малезијској студији, пронађено је да је екстракт соурсоп сигуран код пацова који су се лечили од болести бубрега и јетре (15). Слична запажања могла су се посматрати и код људи.
Према другој индијској студији, ацетогенини у соурсопу могу да убију малигне ћелије 12 врста карцинома, а један од њих је и рак јетре (16).
7. Побољшава здравље дисајних органа
Једно нигеријско истраживање наводи ефикасност лишћа соурсоп-а у лечењу респираторних стања попут астме (17).
8. Помаже у ублажавању стреса
Према извештају Универзитета у Цоннецтицуту, соурсоп се може широко користити за лечење стреса и других проблема попут депресије (18).
9. Побољшава здравље гастроинтестиналног тракта
Такође је утврђено да Соурсоп има антиулкусна својства. Воће сузбија оксидативна оштећења и чува слуз стомачног зида (19). Значајна антиоксидативна и антиинфламаторна својства воћа могу помоћи у побољшању гастроинтестиналног здравља.
У једној бразилској студији проучавана су антхелминтичка (способност убијања паразита) својства екстракта лишћа соурсоп (20). Проучавали су ефекте паразитског црва који је изазвао гастроинтестиналне проблеме код оваца. Циљ студије био је да се испита утицај соурсопа на јаја и одрасле облике паразита. Студија је закључила да је соурсоп природни антхелминтик, а с обзиром да може убити паразите код оваца који су им проузроковали гастроинтестиналне проблеме, могао би имати сличне ефекте и на људе. Ипак, још истраживања је у току.
Према другом извештају, прекомерне дозе оралног гвожђа могу довести до гастроинтестиналних проблема. Иако је соурсоп извор гвожђа, садржај минерала у воћу није толико као остали састојци - стога је мало вероватно да ће изазвати гастроинтестинални поремећај. Иста чињеница би, опет, могла ићи у корист појединца. На пример, појединац који пати од недостатка гвожђа може бити подложан анемији, за коју је познато да узрокује дисфункцију гастроинтестиналног система. Иако соурсоп није одличан извор гвожђа, он садржи гвожђе - и стога може бити здрав додатак прехрани богатој гвожђем у борби против анемије (и насталих гастроинтестиналних проблема) (21).
10. Јача имунолошки систем
Корејска студија наводи да унос соурсопа може побољшати имунитет. То се може приписати биоактивним једињењима у плоду. Утврђено је да орални унос екстраката лишћа соурсоп смањује едем у шапама пацова, који је обично узрокован слабим имунолошким системом (22). Студија се закључује изјавом да екстракт лишћа соурсоп-а има потенцијал да стимулише имунитет, па се стога може користити у лечењу имунокомпромитованих пацијената. Соурсоп такође може бити део дијете за побољшање укупног квалитета живота.
Утврђено је да сок плода соурсоп даје више микроелемената него његова пулпа. Али пулпа има више витамина А него сок. Соурсоп је такође богат аскорбинском киселином (витамин Ц) која јача и јача имуни систем (23). Бета-каротен, претеча витамина А, такође доприноси побољшању имунолошког система.
Други извештај објављен у часопису Универзитета у Западној Индији говори о студији у којој су пацијенти са различитим облицима рака добијали различиту храну, а соурсоп је једна од њих. Циљ експеримента, како је наведено у извештају, био је побољшање имунолошког система пацијената (24).
11. Ублажава бол (делује као аналгетик)
Према америчкој Националној медицинској библиотеци, соурсоп може деловати као аналгетик. Мишеви коришћени у студији су се увијали, након чега је у њима индукован екстракт соурсоп-а. Експеримент је дао пожељне резултате (25).
12. Соурсоп лечи грозницу
Соурсоп воће се традиционално користи за лечење грознице. У Африци се одвар лишћа соурсоп користи за контролу грозничавих симптома и конвулзивних напада. Заправо, ларве комараца Аедес аегипти (које преносе денга грозницу) показале су велику рањивост према екстракту соурсоп-а (26).
Према индијској студији, плод соурсоп-а и његов сок могу не само да лече врућицу, већ и делују као адстрингент за дијареју и дизентерију (27). Воће може помоћи у лечењу грознице и код деце; соурсоп се у ове сврхе широко користи у Африци (28).
13. Лечи дијареју
Сви делови соурсоп дрвета користе се као лек за низ болести. А дијареја је једна од њих.
14. Помагала у лечењу хипертензије
Соурсоп се користи у фолклору за лечење хипертензије. То се може приписати антиоксидативном потенцијалу фенола у воћу, према нигеријској студији (29).
Према извештају о индонежанској студији, соурсоп садржи добре хранљиве састојке који могу помоћи у снижавању нивоа крвног притиска код одраслих људи (30).
15. Помаже у лечењу реуматизма
Према студијама, утврђено је да унутрашња примена децокције лишћа соурсоп показује антиреуматична својства. А лишће, када се кува и локално примењује, помогло је у ублажавању реуматизма и апсцеса (31).
У Африци се незрео плод соурсопа користи за лечење реуматизма и артритичног бола (32). Чак се и пире од лишћа соурсоп дрвета користи као облог за лечење реуматизма.
Соурсоп такође садржи антоцијанине, танине и алкалоиде који показују антиреуматичне ефекте.
16. Побољшава здравље коже и косе
Према извештају објављеном у америчкој Националној медицинској библиотеци, екстракт лишћа соурсоп-а може помоћи у спречавању кожног папилома, болести која узрокује ерупцију тумора на кожи (33).
У ствари, соурсоп је толико добар за кожу да се листови биљке користе за смиривање коже беба (34). Одређени извори такође сугеришу да соурсоп паста може учинити чуда за косу - лечећи перут и свраб, јачајући косу. Али треба нам више истраживања о овоме.
Дакле, сада знате које су благодати соурсопа. А сада прелазимо на нешто тако важно - на нутриционистички профил.
Назад на ТОЦ
Соурсоп Нутритион Фацтс
Проверите овде које су детаљније нутриционистичке предности соурсоп-а.
Соурсоп садржи обилне количине витамина Ц и неколико витамина Б, попут тиамина, рибофлавина и ниацина, као и минерале попут калцијума, фосфора и мале количине гвожђа. Воће се састоји од 67,5% пулпе, 20% кожице плода, 8,5% семенки воћа и 4% комадића језгре. Знајте о хранљивим предностима воћа соурсоп.
Нутритивна вредност на 100 г (3,5 оз) | |
---|---|
Енергија | 276 кЈ (66 кцал) |
Угљени хидрати | 16,84 г |
Шећери | 13.54 г |
Дијетска влакна | 3.3 г |
Дебео | 0,3 г |
Протеинт | 1 г |
Тиамин (вит. Б1 | 0,07 мг (6%) |
Рибофлавин (вит. Б2) | 0,05 мг (4%) |
Ниацин (вит. Б3) | 0,9 мг (6%) |
Пантотенске киселине | 0,253 мг (5%) |
Витамин Б6 | 0,059 мг (5%) г. |
Фолат | 14 μг (4%) |
Холин | 7,6 мг (2%) |
Витамин Ц | 20,6 мг (25%) |
Калцијум | 14 мг (1%) |
Гвожђе | 0,6 мг (5%) |
Магнезијум | 21 мг (6%) |
Фосфор | 27 мг (4%) |
Калијум | 278 мг (6%) |
Натријум | 14 мг (1%) |
Цинк | 0,1 мг (1%) |
Ах, добро, до сада смо видели румени део воћа. Сада је време да завирите на другу страну.
Назад на ТОЦ
Соурсоп Нежељени ефекти
- Упала ока
Семе и кора дрвета соурсоп сматрају се отровним. Садрже потенцијално отровна једињења попут анонаина, цијановодоничне киселине и мурицина. Они могу проузроковати упалу ока (35).
- Проблеми са трудноћом и дојењем
Трудницама се саветује да не конзумирају ово воће. То је зато што висока енергија у ћелијама фетуса у развоју може покренути токсичну активност плода - потенцијално штетећи беби и мајци, док је беба у већем ризику.
Коришћење соурсопа током трудноће или дојења није безбедно (36). Па, клони се тога.
- Драстичан губитак тежине
Према студији, конзумирање соурсопа резултирало је драстичним губитком тежине код мишева који су учествовали у експерименту (37). Слични ефекти се могу уочити и код људи. Стога, обратите се свом лекару ако планирате да узимате соурсоп за било које питање посебно повезано са вашом телесном тежином.
- Паркинсонова болест
Према једној француској студији, конзумирање соурсопа може резултирати развојем Паркинсонове болести (38).
Све ово, само ако вишак конзумирате соурсоп. Иначе, одлично функционише. А можете га користити и у неким одличним рецептима.
Назад на ТОЦ
Било који Соурсоп рецепт да пробате?
1. Соурсоп Милксхаке
Шта вам је потребно
- Шоља млека
- 1/2 шоље пулпе соурсоп
- 7-8 коцкица леда
- 1 1/2 кашичице шећера
- 1/2 кашичице пистације, за украс
Упутства
- Прережите воће соурсоп на пола. Извадите пулпу и уклоните семе.
- Све састојке додајте у блендер и направите смоотхие.
- Смоотхие сипајте у чашу за сервирање.
- Украсите пистаћима.
Када самељите коцкице леда заједно са осталим састојцима, добијате савршено охлађени смоотхие. У смоотхие можете додати и орашасте плодове - он одмах постаје хранљивији и пријатнији.
2. Охлађени Соурсоп напитак
Шта вам је потребно
- 1 воће соурсоп, ољуштено, исечено на комаде
- 2 кашике шећера
- 1 1/2 шоље млека
- 1/2 кашичице млевеног цимета
- 2 кашичице екстракта ваниле
- 1/4 кашичице млевеног мушкатног орашчића
Упутства
- Рад у серијама. Притисните комаде соурсоп-а на фино мрежасто цедило стражњом страном кашике или кутлаче. Нека сок падне у посуду.
- У посуду додајте остале састојке и добро умутите. Сипајте пиће у бокал и охладите га.
- Соурсоп чај
Шта вам је потребно
- 2 до 3 лишћа соурсоп (млађи, који имају светлију нијансу зелене)
- 1 1/2 шоље воде
Упутства
- Додајте воду у лонац и пустите да прокључа.
- Листове поцепајте на мање комаде.
- Ставите лишће у шољу за чај и у њега сипајте кипућу воду. Оставите да одстоји око 30 минута.
- Чај можете пити топли или хладни. Додајте мед ако желите мало слатко.
- Соурсоп сладолед
Шта вам је потребно
- 1 шоља креме
- 3 шоље пулпе од соурсопа
- 1/4 шоље обрнутог шећерног сирупа
- 1 1/2 шоље свежег млека
- 1 кашичица екстракта ваниле
- 1/2 кашичице сока од лимете
- Јаја, према потреби
Упутства
- У лонац средње величине на умерену ватру ставите пулпу, крему и млеко. Сачекајте док не прокључа. Наставите да мешате како бисте спречили да се састојци лепе за лонац.
- Склоните са ватре.
- Умутите јаја заједно са обрнутим шећерним сирупом док не постану кремаста.
- Помешајте соурсоп крему са кремом од јаја. Загрејте док поново не прокључа. Наставите повремено мешати. Склоните са ватре.
- Умутите целу смешу ручним миксером док не постане кремаста.
- Нека се охлади. Ставите га у стаклену посуду и ставите у замрзивач.
- Сваких сат времена извадите из замрзивача и брзо умутите, а затим га вратите у замрзивач. Поновите ово 4 до 5 пута. Смеша мора постићи конзистенцију сладоледа.
- Сладолед можете хладити у стакленој посуди (мора бити затворена).
Инвертирани шећерни сируп можете припремити користећи 2 килограма шећера, 2 шоље воде и 1/4 кашичице креме од зубног каменца. Помијешајте све састојке и пустите да прокључа. Уклоните поклопац и пустите да се потпуно охлади.
Рецепти ће изаћи боље ако одаберете прави соурсоп. Због тога имамо следећи одељак.
Назад на ТОЦ
Како одабрати и сачувати Соурсоп?
Прилично једноставно.
Изаберите воће са тамнозеленом кожом. Такође на површини морају имати бројне меснате бодље. Избегавајте воће са модрицама или мрљама на кожи.
Похрањивање је једноставније.
Незрело воће чувајте на собној температури. Када плод сазри, чувајте га у фрижидеру до 2 дана.
А јести воће је прилично забавно! Све што треба да урадите је да воће преполовите кухињским ножем. Заграбите кашиком унутрашњост и поједите свој пут до славе!
Ох успут…
Назад на ТОЦ
Где купити Соурсоп?
Као што смо видели, соурсоп је доступан и у другим облицима. Одавде можете купити соурсоп сок. А ако намеравате да узимате соурсоп додатке, можете их пронаћи овде. И да, можете овде да купите соурсоп.
Али предлог - ако купујете воће, најбоље је да се упутите на најближе тржиште воћа. Овде можете додирнути и осетити плод. И разговор о додиривању и осећању, и складиштењу…
Назад на ТОЦ
Дакле, да бисмо знали да имате још питања. Погледајте честа питања.