Преглед садржаја:
- Које су здравствене предности јагода?
- 1. Нека заштити срце
- 2. Може да регулише ниво шећера у крви
- 3. Може да помогне у борби против рака
- 4. Може повећати имунитет
- 5. Може да регулише крвни притисак
- 6. Може побољшати здравље мозга
- 7. мај се бори против упале
- 8. Мај борбе против холестерола
- 9. Може побољшати здравље вида
- 10. Мајски губитак килограма
- 11. Може подржати здраву трудноћу
- 12. Нека зуби буду здрави
- 13. Може имати својства против старења
- 14. Може побољшати здравље коже
- 15. Може спречити опадање косе
- 16. Може имати користи за мушкарце
- Који је нутритивни профил јагода?
- Било који савет за укључивање јагода у вашу исхрану?
- Било који рецепт од јагоде који можете погледати?
- 1. Смоотхие од јагода
- Шта вам је потребно
- Упутства
- 2. Џем од јагода
- Шта вам је потребно
- Упутства
- Који су нежељени ефекти јагода?
- Закључак
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 32 извора
Јагоде ( Фрагариа ананасса ) су најпопуларније бобице на свету. За које се верује да потичу из Француске, ове бобице не само да имају добар укус, већ и добре.
Они су богати витаминима, минералима и антиоксидантима, који су корисни за ваше срце и шећер у крви.
Ове бобице су такође одличан извор витамина Ц и минерала попут калијума и мангана.
Јагоде су светло црвене, слатке и сочне и могу се користити у желеу, посластицама и џемовима.
Наставите да читате како бисте сазнали на које су све начине добри за ваше здравље.
Које су здравствене предности јагода?
Антиоксиданти и полифеноли у овим бобицама подржавају здравље срца и спречавају различите облике рака. А такође садржи и витамин Ц које ове бобице садрже, што такође доприноси здрављу коже и косе. Влакна ове бобице препуна су пробаве и помажу у губитку килограма.
1. Нека заштити срце
Обиље антиоксиданата и полифенола у јагодама чини их идеалном храном која штити ваше срце од болести. Јагоде садрже антоцијанине (антиоксиданте одговорне за њихову црвену нијансу), који штите слузницу крвожилног система, штитећи тако артерије од накупљања плака и регулишући крвни притисак (1).
Према др. Сузанне Стеинбаум, кардиологу у болници Ленок Хилл у Њујорку, жене које су конзумирале три или више порција јагодичастог воћа (нарочито јагода) сваке недеље смањиле су ризик од срчаног удара за трећину.
2. Може да регулише ниво шећера у крви
Јагоде такође садрже елагинску киселину, а то, заједно са антиоксидантима, помаже у успоравању варења шкробне хране. Ово контролише пораст нивоа шећера у крви након што садржи шкробни оброк. Такође помаже особама са дијабетесом типа 2 да контролишу ниво шећера у крви (2).
Јагоде такође имају низак гликемијски индекс (40), што значи да је мало вероватно да ће изазвати оштре скокове шећера када их једу дијабетичари.
Влакна у јагодама такође могу помоћи у регулисању нивоа шећера у крви.
3. Може да помогне у борби против рака
Јагоде су изузетно добри извори витамина Ц и влакана, за које је пронађено да штите од карцинома једњака и дебелог црева. Антиканцерогена својства јагода, према Америчком институту за истраживање рака, могу се приписати присуству елагичне киселине - фитокемикалије која може спречити рак коже, плућа, бешике и дојке (3).
Елагична киселина делује на више начина као средство против рака - делује антиоксидативно, успорава производњу ћелија карцинома и помаже телу да уништи одређене врсте канцерогених супстанци.
4. Може повећати имунитет
Јагоде су одличан извор витамина Ц. У ствари, једна порција јагода има више витамина Ц него поморанџа. Утврђено је да витамин Ц покреће антитела за јачање имунитета, која на крају побољшавају способност вашег тела да се бори против инфекција (4).
У једној студији спроведеној у Швајцарској утврђено је да је додавање витамина Ц побољшало различите компоненте имуног система (5).
Према истраживању које су спровели јужноафрички лекари, додавањем витамина Ц повећана је концентрација имуноглобулина, који је антитело и кључна компонента имунолошког система (6). Јагоде су такође познате у борби против алергија и астме.
5. Може да регулише крвни притисак
Као што је већ поменуто, јагоде садрже антоцијанине, који су моћни антиоксиданти који опуштају слузницу крвних судова и отварају их, чиме снижавају крвни притисак (1).
Јагоде су такође богате калијумом, хранљивим састојком који помаже у контроли крвног притиска (7).
6. Може побољшати здравље мозга
Поново су заслужни антиоксиданти. Јагоде својим високим садржајем антиоксиданата штите мождане ћелије од оштећења због слободних радикала. Они такође мењају начин на који неурони у мозгу међусобно комуницирају (8). То на крају доводи до побољшања здравља мозга.
Студија коју су спровели истраживачи са Харварда из Бригхам-а и Женске болнице открила је да унос јагода може временом одложити пад памћења код старијих жена (9). Ова корист се може приписати присуству флавоноида у јагодама. Такође је утврђено да је повећани унос антоцијанидина помогао успоравању опадања памћења.
Према студијама које су спровели истраживачи са Универзитета Туфтс и Универзитета Мариланд у округу Балтимор, већина можданих болести (укључујући Алзхеимер-ову и Паркинсонову болест) настаје услед повећања количине одређеног токсичног протеина. Али утврђено је да потрошња јагода промовише мозак у природном механизму домаћинства (који се назива и аутофагија), смањујући тако акумулацију овог протеина (10).
7. мај се бори против упале
Јагоде садрже кверцетин, а према студији коју је спровео Универзитет у Массацхусеттсу, унос кверцетина, уз редовно вежбање, може смањити стварање атеросклеротских плакова (11).
Јагоде су такође богате витамином Ц, који игра главну улогу у спречавању упале (12). Овај витамин такође игра улогу у ублажавању симптома артритиса и гихта.
Утврђено је да високи нивои Ц-реактивног протеина (или ЦРП) могу сигнализирати пораст нивоа упале у телу. Према истраживачима са Харвард Сцхоол оф Публиц Хеалтх, жене које су конзумирале 16 или више јагода сваке недеље имале су 14 одсто мање шансе да имају повишене нивое овог протеина (13).
8. Мај борбе против холестерола
Познато је да јагоде садрже пектин, који је врста растворљивих влакана која смањује ниво ЛДЛ (лошег холестерола) у телу (14).
Према студији из Њу Орлеанса, неколико врста растворљивих влакана, укључујући пектин, показало је да снижава ниво ЛДЛ (15).
Према анализи коју су заједно спровели италијански и шпански научници, у потрошњи од 500 грама јагода током месец дана забележен је пад нивоа ЛДЛ (16).
Још једно канадско истраживање показало је ефикасност јагода у смањењу оксидативног оштећења и лошег холестерола (17).
9. Може побољшати здравље вида
Јагоде су напуњене антиоксидансима за које је утврђено да спречавају катаракту, макуларну дегенерацију и друге очне болести (18).
10. Мајски губитак килограма
Елагична киселина и антиоксиданти имају главну улогу у стварању јагода идеалних за мршављење (19).
Хронична упала је један од узрока дебљања јер блокира хормоне због којих се ослањате. Јагода, као невероватна антиинфламаторна храна, враћа функционалност хормона за смањење телесне тежине (20).
Поред тога, антоцијанини, главни антиоксиданти, повећавају телесну производњу хормона званог адипонектин (21). Овај хормон поспешује метаболизам и потискује апетит. Такође може изазвати сагоревање масти.
11. Може подржати здраву трудноћу
Јагоде су богат извор фолата (22). Из једне шоље сирових јагода добијате око 40 микрограма фолата. То је око 10% препорученог дневног уноса. Према истраживањима, фолат је важан током трудноће јер може спречити оштећења нервне цеви. Такође је важно за здравље мајке (23).
12. Нека зуби буду здрави
Јагоде садрже јабучну киселину која делује адстрингентно и уклања промену боје зуба. То значи да ово воће можете користити за избељивање зуба. Једноставно можете јагоде здробити у кашу и помешати са содом бикарбоном док не добијете глатку мешавину (24). Меком четкицом за зубе распоредите смешу на зубе. Оставите да делује 5 минута, темељито оперите зубном пастом и исперите.
Међутим, немојте претерати јер киселина у воћу може оштетити вашу глеђ.
13. Може имати својства против старења
Моћним антиоксидантима треба поново одати признање! Они штите наше тело од оксидативних оштећења и заустављају знаке старења (боре, опуштеност коже, фине линије итд.) (25).
Такође су одлични извори ликопена, антиоксиданса који игра истакнуту улогу у спречавању знакова старења. Антоцијанини присутни у јагодама штите кожу од оксидативног стреса, успоравајући тако старење (26).
14. Може побољшати здравље коже
Бобице обично садрже алфа-хидрокси киселину, која је важна супстанца која помаже у уклањању мртвих ћелија коже и у томе чисти кожу (27).
Према студији коју је спровео Хахнеманн Университи Сцхоол оф Медицине, Пеннсилваниа, утврђено је да третмани алфа-хидрокси киселинама преокрећу знакове старења (28).
Плод јагоде такође садржи салицилну киселину и елагичну киселину, које су познате по смањењу хиперпигментације и тамних мрља (29). Салицилна киселина је такође позната по уклањању мртвих ћелија са коже и стезању поре коже како би спречила даље избијање акни (30).
Јагоде су такође одличан извор витамина Ц, који може очистити кожу и одржати је здравом. Бобице имају и друге благодати за кожу - побољшавају тен, тонус и умирују надражену кожу и нуде заштиту од УВ зрачења.
Можете једноставно помешати јагодну пасту са мало меда и наносити је на лице свако јутро. Оставите маску да делује 15 минута и оперите хладном водом. Мед можете заменити и ружином водом. Или чак додајте млеко у рецепт. Сви ови састојци чине чуда у побољшању здравља коже.
15. Може спречити опадање косе
Као што је већ речено, јагоде су одличан извор витамина Ц - хранљиве материје која подстиче апсорпцију гвожђа и поспешује раст косе. Такође је утврђено да недостатак ове хранљиве материје може довести до раздвајања крајева (31). Витамин такође може третирати перут.
Такође се верује да силицијум диоксид у јагодама може успорити ћелавост и поспешити раст косе. Међутим, нема научних доказа који поткрепљују ову тврдњу.
Можете припремити маску за косу од јагоде која вам може помоћи да се решите проблема са косом. Помешајте јагодну пасту (2 бобице) са екстра девичанским кокосовим уљем и медом (по 1 кашика). Нанесите на кожу главе и оставите да делује 20 минута, након чега косу можете опрати хладном водом. То се мора радити на чистом власишту, обично ујутро након купања. Ова маска такође спречава раст гљивица на глави - магнезијум у бобицама се брине о овом проблему.
16. Може имати користи за мушкарце
Антиоксиданти у јагодама погодују вашем срцу и артеријама - обоје побољшавају циркулацију, што је пресудно за здрав сексуални живот. Витамин Ц у бобицама такође резултира већим бројем сперме код мушкараца (32).
То је са дугом листом погодности. Једноставно невероватно, зар не? Али, како можете користити ове чудесне бобице у свом кувању? Па, ми имамо одговоре.
Који је нутритивни профил јагода?
Витамини | ||
---|---|---|
Износ | % ДВ | |
Витамин А. | 1 µг | 0% |
Витамин Ц | 58,8 мг | 65% |
Витамин Д | 0 µг | ~ |
Витамин Е. | 0,29 мг | 2% |
Витамин К | 2.2 µг | 2% |
Витамин Б1 (тиамин) | 0,02 мг | 2% |
Витамин Б2 (рибофлавин) | 0,02 мг | 2% |
Витамин Б3 (ниацин) | 0,39 мг | 2% |
Витамин Б5 (пантотенска киселина) | 0,13 мг | 3% |
Витамин Б6 (пиридоксин) | 0,05 мг | 4% |
Витамин Б12 | 0 µг | ~ |
Фолат | 24 µг | 6% |
Холин | 5,7 мг | 1% |
Минерали | ||
---|---|---|
Износ | % ДВ | |
Калцијум | 16 мг | 2% |
Гвожђе | 0,41 мг | 5% |
Магнезијум | 13 мг | 3% |
Фосфор | 24 мг | 3% |
Калијум | 153 мг | 3% |
Натријум | 1 мг | 0% |
Цинк | 0,14 мг | 1% |
Бакар | 0,05 мг | 5% |
Манган | 0,39 мг | 17% |
Селен | 0,4 µг | 1% |
Једна шоља свежих јагода (152 грама) садржи 49 калорија и 7 грама шећера. Јагоде не садрже масти, а једна шоља садржи 3 грама влакана.
Остале хранљиве материје у јагодама укључују:
- 1 грам протеина (2% од дневне вредности)
- 4 милиграма витамина Ц (149% дневне вредности)
- 6 милиграма мангана (29% дневне вредности)
- 5 микрограма фолата (9% дневне вредности)
- 233 милиграма калијума (7% дневне вредности)
- 8 милиграма магнезијума (5% дневне вредности)
- 3 микрограма витамина К (4% дневне вредности)
Бројне су друге хранљиве материје у јагодама које нуде дивне користи. Али како можете укључити ове чудесне бобице у своју исхрану? Па, ми имамо одговоре.
Било који савет за укључивање јагода у вашу исхрану?
Јагоде се најчешће користе у посластицама и сладоледима. Њихови екстракти се такође користе као конзерванси у разним производима. Због свог слатког и сочног окуса, могу се јести и целе као и друго воће. Данас чине део различитих рецепата. У наставку је дато неколико савета за уживање у овом укусном воћу.
- Јагоде можете једноставно јести сирове. Пре тога, оперите их у текућој води и бришите папирним убрусима док се потпуно не осуше. Држећи јагоду за стабљику, узмите неколико залогаја. Чак и семе је јестиво.
- Кришке јагоде се могу додати мешаној зеленој салати како би постала укуснија.
- Моуссе од јагода је један од наших омиљених. Прилично је укусна и може се јести таква каква јесте или се послужује као прелив преко осталих посластица.
- Нарезане јагоде, целе боровнице и обичан јогурт могу се сложити у слојеве у винској чаши како би се направио парфаит десерт.
- Јагоде се могу мешати са соком од поморанџе како би се направио савршени сос од кулиша. Ово воће се такође може додати шејковима за доручак како би их учинило живахнијим и хранљивијим.
- Пита од јагода може се припремити нагомилавањем целог воћа на слој кремастог фила.
- Јагоде нису само савршене за десерте - могу се користити и у главном јелу. Салата од пилетине и јагода савршен је пример који комбинује невероватне окусе слатких јагода, танги винаигретте, пилетине и богатог плавог сира.
- Пице се такође могу прелити јагодама. Своју омиљену пицу можете обложити кришкама јагоде заједно са меким сиром или зеленилом и пистацијама.
- Салса од јагода и авокада изузетно је слатко и слано јело које се може послужити уз печену пилетину или пирјану рибу или јести као међуоброк уз печени чипс од тортиље.
- Јагоде могу да додају укус и вашем чају. Потребно је само додати чај и шољу јагода у кипућу воду. Покријте и оставите да одстоји 5 минута. Проциједите чај и додајте коцкице леда и шећер. Ово освежавајуће пиће може се украсити јагодама и послужити охлађено.
То није све. У следећем одељку имамо неколико укусних рецепата од јагода!
Било који рецепт од јагоде који можете погледати?
1. Смоотхие од јагода
Схуттерстоцк
Шта вам је потребно
- 8 ољуштених јагода
- ½ шоља обраног млека
- ½ шоља обичног јогурта
- 1 кашичица меда
- 2 кашичице екстракта ваниле
- 6 сломљених коцкица леда
Упутства
- У блендер додајте све састојке (осим леда) и блендајте док не добијете глатку смешу.
- Баците у лед и поново блендајте.
- Сипајте у чаше и послужите.
Ево још пет начина на које можете припремити овај укусни смоотхие од јагода. Овај видео ће вас водити.
2. Џем од јагода
Схуттерстоцк
Шта вам је потребно
- 2 килограма свежих ољуштених јагода
- 4 шоље белог шећера
- ¼ шоља лимуновог сока
Упутства
- Сломи све јагоде док не добијеш 4 шоље пасиране јагоде.
- Узмите шерпу са тешким дном и помешајте пасирану јагоду, шећер и лимунов сок. Мешајте на лаганој ватри док се шећер не раствори.
- Појачајте ватру и доведите смешу да прокључа. Наставите често да мешате.
- Пребаците смешу у вруће стерилне тегле, остављајући око инч простора за главу. Печат. Обрадите тегле у воденом купатилу.
- Ставите у фрижидер.
Рецепти ће сигурно постати хит у вашем дому. А такве су и забавне чињенице о јагодама.
Који су нежељени ефекти јагода?
- Проблеми са трудноћом и дојењем
Иако је узимање воћа у нормалним количинама сигурно током трудноће и дојења, није спроведено довољно истраживања да би се знало шта ће се догодити ако се узме у вишку. Држите се нормалних количина хране.
- Поремећаји крварења
Јагоде могу продужити време крварења и чак повећати ризик од модрица код осетљивих особа. Користите са опрезом ако имате поремећаје крварења. Такође припазите ако сте на операцији јер јагоде могу успорити згрушавање крви. Избегавајте употребу најмање 2 недеље пре заказаног хируршког захвата. Имајте на уму да су истраживања у овој области ограничена.
Закључак
Јагоде су укусне, нискокалоричне и богате многим витаминима и минералима. Ове бобице могу додати слаткоћу здравој исхрани.
Садрже широк спектар хранљивих састојака који могу помоћи у смањењу крвног притиска, кардиоваскуларних болести, холестерола и оксидативног стреса.
Међутим, људи са обољењима бубрега треба да буду опрезни око уноса овог воћа.
Одговори стручњака на питања читалаца
Колико шећера у јагодама?
Једна мала јагода садржи тек око 0,3 грама шећера.
Можете ли дати јагоде бебама?
Тек након што почне да узима чврсту храну - што се обично дешава када беба има око 6 месеци.
Како направити чај од јагода?
Једноставно намочите мало јагода у кипућу воду. Оцедити и пити.
Можете ли јести лишће јагода?
Да веома много.
Да ли се јагоде тове ноћу?
Не. Влакна у плодовима помажу у варењу и чак могу помоћи у сагоревању масти.
Шта је јагодни језик?
Промене црвене боје на језику које би иначе могле бити повезане са основним стањем називају се језиком јагоде.
Колико јагода треба да поједете дневно?
Осам јагода дневно може побољшати здравље срца и смањити ризик од неких врста карцинома.
Да ли су јагоде добре за масноћу на стомаку?
Да, јагоде су добре за смањење стомачне масти. Богате су влакнима, која обуздавају глад и побољшавају дигестивну функцију.
Да ли су јагоде добре за доручак?
Да, јагоде су добре за доручак јер су богате влакнима и нискокалоричне.
Да ли су јагоде добре за здравље костију?
Иако о томе нема пуно истраживања, каже се да витамин К, калијум и манган у јагодама побољшавају здравље костију.
Да ли јагоде помажу у лечењу затвора?
С обзиром на то да су јагоде богате влакнима, могу помоћи у лечењу затвора. Влакна у воћу такође могу ублажити друге пробавне проблеме као што су гасови и надимање.
Могу ли јагоде третирати подбухле очи?
Јагоде садрже невероватна адстригентна својства која помажу у лечењу подбухлих очију. Такође садрже алфа хидрокси киселину, због чега кожа изгледа глатко и младо. Ставите неколико јагода у фрижидер око 30 минута. После тога уклоните им врхове и исеците их на дебеле кришке. Ставите кришке на лице и оставите их да делују око 15 минута. Уклоните их и оперите лице хладном водом. То можете учинити свако вече пре спавања.
32 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Антоцијанини у кардиоваскуларним болестима, напредак у исхрани, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3042791/
- Дугорочни ефекти дијете са ниским гликемијским индексом / оптерећењем наспрам високог гликемијског индекса / оптерећења на параметре гојазности и ризике повезане са гојазношћу: систематски преглед и метаанализа, Исхрана, метаболизам и кардиоваскуларне болести, Америчка национална библиотека медицине, Национални заводи за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/23786819
- Храна која се бори против рака, Амерички институт за истраживање рака.
хттпс://ввв.аицр.орг/фоодс-тхат-фигхт-цанцер/фоодстхатфигхтцанцер_берриес.хтмл?реферрер=хттпс://ввв.гоогле.цо.ин/
- Витамин Ц и имунолошка функција, хранљиве материје, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/29099763
- Улога витамина Ц и цинка у јачању имунитета и утицај на клиничка стања, Анали о исхрани и метаболизму, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/16373990
- Витамин Ц и имуни систем, Линус Паулинг Паперс, Америчка национална медицинска библиотека.
хттпс://профилес.нлм.них.гов/спотлигхт/мм/цаталог/нлм:нлмуид-101584639Кс280-доц
- Значај калијума у лечењу хипертензије, Тренутни извештаји о хипертензији, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/21403995
- Ефекти мешаних пића од јагодичастог воћа на когнитивне функције и маркере кардиометаболичког ризика; Рандомизирана унакрсна студија на здравим старијим одраслима, Прегледано, часопис за отворени приступ (ПЛОС), Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ5687726/
- Дијететски унос бобица и флавоноида у односу на пад когнитивних способности, Анали неурологије.
хттпс://онлинелибрари.вилеи.цом/дои/абс/10.1002/ана.23594
- Благотворни ефекти екстраката воћа на функцију и понашање неурона у глодарском моделу убрзаног старења, Неуробиологи оф Агинг, Елсевиер.
хттпс://налдц.нал.усда.гов/довнлоад/22245/ПДФ
- Унос кверцетина током вежбања модулира метаболизам липопротеина и смањује стварање плака од атеросклерозе, часопис Међународног друштва за спортску исхрану, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/24890098
- Витамин Ц, Национални институт за здравље.
хттпс://одс.од.них.гов/фацтсхеетс/ВитаминЦ-ХеалтхПрофессионал/
- Најбоље воће за артритис, Фондација за артритис.
хттпс://ввв.артхритис.орг/ливинг-витх-артхритис/артхритис-диет/бест-фоодс-фор-артхритис/бест-фруитс-фор-артхритис.пхп
- Својства различитих типова пектина за снижавање холестерола код благо хиперхолестеролемичних мушкараца и жена, Европски часопис за клиничку исхрану, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/22190137
- Ефекти растворљивих дијеталних влакана на извештаје о холестеролу липопротеина мале густине и коронарним срцима, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/18937894
- Једномјесечни додаци антоцианина богатим јагодама побољшавају кардиоваскуларни ризик, маркере оксидативног стреса и активацију тромбоцита код људи, Тхе Јоурнал оф Нутритионал Биоцхемистри, америчка Национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/24406274
- Ефекат јагода у дијеталном портфељу за смањење холестерола, Метаболисм: Цлиницал анд Екпериментал, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/19013285
- Хранљиве материје за старење ока, Клиничке интервенције у старењу, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3693724/
- Ефекти дијететске суплементације јагоде на антиоксидативне биомаркере код гојазних одраслих особа са изнад оптималних серумских липида, Часопис о исхрани и метаболизму, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4939384/
- Промене у уносу воћа и поврћа и промене тежине код мушкараца и жена у Сједињеним Државама праћене до 24 године: Анализа из три потенцијалне кохортне студије, ПЛОС, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4578962/
- Дијете за мршављење, адипонектин и промене у кардиометаболичком ризику у двогодишњем изгубљеном суђењу ПОУНДС, Часопис за клиничку ендокринологију и метаболизам, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4891796/
- Садржај фолата у различитим генотиповима јагода и статус фолата у здравих испитаника након конзумирања јагоде, БиоФацторс, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/19706971
- Дефекти фолата и нервне цеви, Амерички часопис за клиничку исхрану, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/17209211
- Ефикасност самосталног бељења у поређењу са конвенционалним модалитетима за бељење зуба: ин витро студија, Оперативна стоматологија, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/25279797
- Конзумација јагода побољшава оштећења повезана са старењем, митохондријску биогенезу и функционалност путем АМП-активиране сигналне каскаде протеин киназе, Хемија хране, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/28551262
- Екстракт јагоде богат антоцијанином штити од оштећења од оксидативног стреса и побољшава функцију митохондрија у људским дермалним фибробластима изложеним оксидационом средству, Храна и функција, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/24956972
- Двоструки ефекти алфа-хидрокси киселина на кожу, молекули, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6017965/
- Ефекти алфа-хидрокси киселина на фотостарелу кожу: пилот клиничка, хистолошка и ултраструктурна студија, часопис Америчке академије за дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/8642081
- Салицилна киселина као средство за пилинг: свеобухватан преглед, Клиничка, козметичка и истражна дерматологија, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4554394/
- Лечење акни без рецепта, Часопис за клиничку и естетску дерматологију, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3366450/
- Исхрана жена са проблемом губитка косе током периода менопаузе, Преглед менопаузе, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4828511/
- Унос воћа и поврћа са ниским до умереним остацима пестицида позитивно је повезан са параметрима квалитета семена међу младим здравим мушкарцима, Јоурнал оф Нутритион, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4841922/