Преглед садржаја:
- Уобичајено познати нежељени ефекти зеленог кардамома
- 1. Алергије због кардамома
- 2. Компликације у жучном камену због кардамома
- 3. Интеракције лекова са кардамомом
- Како избећи нежељене ефекте кардамома
Кардамом је популарна индијска биљка која се широко користи током припреме неколико кухиња. Уобичајени назив биљке је „цхоти елаицхи“ или „елаицхи“ (хиндски) и расте у великом броју у азијским земљама попут Индије. Научно име кардамома је Еллетариа Цардамомум (1). Индијанци, који воле зачине у готово свим јелима, додају кардамом у разне врсте хране, а посебно оне слатке због укуса и обогаћеног укуса.
Ова мања ароматична биљка има много здравствених благодати ако се правилно конзумира. Генерално, биљка има врло мало нежељених ефеката, али прекомерни унос исте може довести до озбиљних здравствених последица. Због тога је изузетно важно знати правилну дозу биљке како бисте избегли било који нежељени ефекат.
Уобичајено познати нежељени ефекти зеленог кардамома
1. Алергије због кардамома
Ако се користи дуже време и у великим количинама, кардамом може довести до неких необјашњивих алергијских реакција. Алергија на кожи позната као контактни дерматитис је популарна врста кожног осипа насталог услед прекомерног уноса кардамома (2). Неки људи могу имати и кошницу ако су осетљиви на кардамом, али уносе кардамом несвесно. Опет, неки од вас су можда преосетљиви на кардамом. Такође можете доживети врсту респираторних тегоба ако прекомерно конзумирате кардамом. Могли бисте бити сведоци следећих симптома када имате респираторне алергијске реакције због кардамома.
- Стезање у грудима или грлу
- Неудобан осећај
- Бол у грудима
- Кратког даха
- Проблеми са дисањем
2. Компликације у жучном камену због кардамома
Да ли сте знали да прекомерна конзумација кардамома може довести до камена у жучи? Да, неке од недавних студија откриле су ове узбудљиве информације у водећем часопису пре неколико дана. Често се открије да наш пробавни систем не успева да апсорбује кардамом у потпуности. То резултира таложењем истог семена у нашим телима. Овај процес на крају доводи до раста каменаца у жучној кеси. Даље, ако већ имате овај проблем, требали бисте се уздржати од његовог настанка. Једење кардамома је строго „не“ за пацијенте са каменом у жучној кеси. Бол у жучном камену се јако повећава ако случајно унесете вишак кардамома. Истраживања утврђују да унос кардамома доводи до инфекције и крварења када их пацијент са жучним каменом унесе (3).
3. Интеракције лекова са кардамомом
Кардамом требате конзумирати свесно ако следите неки лекарски курс (4). То је тако, јер неки лекови могу негативно утицати на кардамом и довести до озбиљних здравствених последица. Ако сте немаран према овој ситуацији, могли бисте ескалирати поремећај за који једете лекове. Многи од нас нису свесни такве интеракције и настављају редовно да имају кардамом. Шанса за интеракцију са лековима већа је код људи који конзумирају исто као и уобичајена навика, а да не знају последице. Избегавајте да једете ово као освеживач уста ако конзумирате неку од следећих врста лекова.
- Лекови против ХИВ-а
- Антикоагуланси
- Лекови за јетру
- Антидепресиви
- Аспирин
- Лекови против тромбоцита
- Лекови од жучних каменаца
- Лекови за синдром иритабилног црева
Како избећи нежељене ефекте кардамома
Не плашите се горе наведених нежељених ефеката семена кардамома. Ово је још увек мање штетна биљка коју можете поуздано имати. Међутим, увек је боље јести било који јестиви одржавајући ограничење. Никада га не конзумирајте прекомерно. Увек се консултујте са својим лекаром да ли можете јести кардамом када патите од било ког здравственог поремећаја.
Избалансирајте нежељене ефекте и користи кардамома за обезбеђено решење које води ка бољем здрављу! Да ли вам је овај чланак био користан? Оставите нам коментар.