Преглед садржаја:
- Шта је глутен?
- Шта вам глутен чини?
- 5 главних разлога због којих је глутен лош за неке појединце
- 1. Може узроковати целијакију
- 2. Може да изазове осетљивост на глукозу која није целијакија
- 3. Може проузроковати друге штетне ефекте
- 4. Може погоршати поремећаје мозга
- 5. Може да изазове друге аутоимуне болести
- Коју храну избегавати да спречи проблеме повезане са глутеном *?
- Коју храну укључити *?
- Да глутен или не?
- Како повећати унос влакана у исхрани без глутена
- Закључак
- Референце
Глутен је постао контроверзан. Иако неки кажу да то може бити сигурно за већину, други верују да може бити штетно. Све више Американаца иде без глутена. У истраживању из 2018. године, које је објавило Национално удружење ресторана, 44% анкетираних кувара тврдило је да је без глутена врући тренд у САД-у (1).
Иако се чини да се тренд хлади, индустрија без глутена би требала досећи 7,6 милијарди долара у САД до 2020. Колико је то оправдано?
Шта је глутен?
Глутен је опште име за различите протеине који се налазе у пшеници, јечму и ражи. Глутен помаже храни да одржи облик. На неки начин делује као лепак који држи храну на окупу.
Пшеница је најчешће конзумирано жито које садржи глутен. Па, од чега је направљен глутен? Два главна протеина у глутену су глутенин и глиадин - и чини се да глиадин има најнегативније здравствене ефекте од њих два (2), (3).
Најчешћа забринутост у вези са глутеном односи се на осетљивост на глутен. Али да ли постоји више глутена?
Шта вам глутен чини?
Најчешћи проблем повезан са глутеном је целијакија. Људи погођени њиме не могу толерисати ни најмање количине глутена. Код таквих особа глутен оштећује слузницу танког црева. Ово на крају омета апсорпцију хранљивих састојака - што потенцијално доводи до остеопорозе, неплодности, нападаја и оштећења нерва (4).
Осетљивост на глутен је друго питање. Најчешће покреће сличне симптоме (бол у стомаку, надимање, депресија и умор), али не оштећује увек цревну слузницу.
Глутен не узрокује директно ове проблеме. Али имунолошки систем вашег тела реагује на глутен на одређени начин, што доводи до ових проблема. Глутенски пептиди улазе у цревну слузницу и провоцирају имунолошки систем тела да напада сопствена ткива. Шта је узрок томе остаје непознато (5).
То се дешава код одређених појединаца - где тело осећа глутен као токсин, због чега имуне ћелије претерано реагују и нападају га. У одређених осетљивих људи ово резултира упалом у телу и изазива проблеме (6).
Погледајмо та питања детаљно.
5 главних разлога због којих је глутен лош за неке појединце
1. Може узроковати целијакију
Целијакија је најтежи облик осетљивости на глутен. То је аутоимуна болест, где имунолошки систем тела напада протеине глутена. Такође напада трансглутаминазу ткива, која је ензим у ћелијама дигестивног тракта. То доводи до дегенерације цревног зида.
Око 1% америчке популације има целијакију (7). Иако се овај број може чинити малим, студије показују да се стопа брзо повећава (8).
Неколико студија показује способност глиадинских пептида у покретању аутоимуног одговора (9).
Избегавање хране која садржи глутен важан је корак у лечењу целијакије. Елиминисање глутена из дијете може побољшати већину симптома, па чак и излечити оштећено црево.
У исхрану можете укључити месо, рибу, воће и поврће, пиринач и кромпир (10).
Можете заменити пшенично брашно брашном од пасуља. Такође можете уживати у квиноји, хељди и амаранту.
2. Може да изазове осетљивост на глукозу која није целијакија
Ово се назива и осетљивост на глутен или нетолеранција на глутен. Укључује нежељене реакције на глутен, али без напада на телесна ткива. Симптоми укључују бол у стомаку, умор, надимање, дијареју и болове у зглобовима.
Студије показују да особе које имају НЦГС пријављују побољшање симптома на безглутенској дијети (11).
НЦГС се такође разликује од алергије на пшеницу (другачије здравствено стање). Иако се прилично разликује од целијакије, оно што покреће НЦГС још увек је у великој мери непознато (12).
3. Може проузроковати друге штетне ефекте
Схуттерстоцк
Глутен може изазвати проблеме чак и код особа које немају целијакију или осетљивост на глутен. У једној студији, пацијенти са синдромом иритабилног црева искусили су отежане симптоме након уноса глутена (13).
Прекомерни унос глутена такође може да индукује промене у архитектури слузокоже црева - чак и код нормалних особа које немају целијакију (14).
Глиадин у глутену је такође повезан са повећаном пропустљивошћу црева (15). Ово стање је познато као цурење црева, у коме потенцијално штетне супстанце из црева пропуштају у крвоток - што наноси велику штету.
Ови нежељени ефекти могу бити повезани са аминокиселинама у протеинима глутена - тачније глутамином и пролином. Присуство ових аминокиселина отежава разградњу глутена. Стога они опстају у гастроинтестиналном тракту - што може покренути имуни систем (16). То је један од разлога што дијете без глутена могу умањити већину симптома чак и нецелијачних аутоимуних болести (17).
Истраживање такође каже да одређене особе имају гастроинтестиналне и не-гастроинтестиналне симптоме након гутања пшенице. Ово се можда може приписати глутену (18).
Постоји спектар поремећаја повезаних са глутеном који нису потпуно повезани са целијакијом. То укључује астму, алергијски ринитис, атопијски дерматитис, уртикарију (округли осип на кожи који интензивно сврби) и анафилаксију (19).
4. Може погоршати поремећаје мозга
Глутен такође може имати одређене штетне ефекте на мозак. Проблем назван глутен-осетљива идиопатска неуропатија састоји се од неуролошких болести изазваних или погоршаних уносом глутена.
У студији је утврђено да је 30 од 53 неуролошких пацијената такође осетљиво на глутен (20).
Потрошња глутена такође је повезана са многим случајевима неуролошких проблема - најчешћи од њих је церебеларна атаксија. Ова болест мозга узрокује проблеме у разговору и одржавању покрета и равнотеже (21).
У јединственој студији, 14-годишњакињи су дијагностиковани психотични симптоми повезани са конзумацијом глутена (22). Чудно, девојчица је показала потпуно решавање симптома након што је следила дијету без глутена. Такође су забележени случајеви визуелних и слушних халуцинација, који су решени након дијете без глутена. Тачни узроци ових појава још увек нису познати.
Глутен је такође повезан са другим неуролошким болестима попут аутизма, шизофреније и епилепсије (23), (24), (25).
5. Може да изазове друге аутоимуне болести
Глутен је, поред целијакије, повезан и са другим аутоимуним болестима. Ту спадају Хасхимотов тиреоидитис, мултипла склероза и дијабетес типа 1 (26), (27), (28).
Напомена: Аглутинин пшеничних клица (ВГА) је лектин (врста протеина) присутан у пшеници. Иако ово није директно повезано са глутеном, ВГА је главна компонента пшенице (баш као и глутен) и може имати негативне ефекте.
Утврђено је да ВГА узрокује хронично запаљење и друге аутоимуне болести. Заједно са глиадином у глутену, ВГА може додатно повећати цревну пропустљивост и изазвати још горе проблеме (29).
Глутен, наизглед једноставан протеин, може нанети озбиљну штету. Можда неће утицати на већину популације, али може изазвати снажне (а понекад и немилосрдне) ефекте код осетљивих појединаца.
Таквим појединцима је на располагању предах - који подразумева потпуно избегавање хране која садржи глутен.
Коју храну избегавати да спречи проблеме повезане са глутеном *?
Схуттерстоцк
Морате избегавати пшеницу, јечам и раж. Поред тога, постоје и друге намирнице које бисте требали избегавати:
- Пшенични скроб
- Пшеничних клица
- Пшеничне мекиње
- Дурум
- Црацкед пшеница
- Кускус
- Фарина
- Фаро
- Еммер
- Камут
- Спелт
- Гриз
- Грахам брашно
- Булгер
- Зоб
- Сеитан
- Пилећа супа
- Слад сирће
- Одређени преливи за салате
- Јечам слад
- Соја сос
- Резанци од соје
- Зачини и мешавине зачина
- Зачини
- Вегетарски хамбургери
Поред ових, требало би да пазите и на друге уобичајене прерађене намирнице које садрже глутен, попут:
- Пиво, але
- Хлеб
- Торте и пите
- Житарице
- Бомбоне
- Крекери
- Крутони
- Колачићи
- помфрит
- Гравиес
- Имитација меса или морских плодова
- Матзо
- Тестенине
- Хреновке (и остало прерађено месо за ручак)
- Зачињена грицкалица (чипс од кромпира и тортиље)
- Само живина живине
Одређени лекови и додаци на рецепт могу такође да користе пшенични глутен као везивно средство. Проверите са својим лекаром или нутриционистом.
Ово је само једна страна дијете без глутена. Морате заменити ову храну другом да бисте били сигурни да су ваше прехрамбене потребе задовољене.
Коју храну укључити *?
Укључивање више ове хране у вашу исхрану може вам помоћи:
- Воће и поврће
- Јаја
- Пасуљ, ораси и семе (у њиховим природним и непрерађеним облицима)
- Млечни производи са ниским садржајем масти
- Немасно и непрерађено месо, живина и риба
- Амарантх
- Арровроот
- Кукуруз
- Лан
- Хељда
- Просо
- Куиноа
- Пиринач
- Соја
- Соргхум
- Тапиока
- Тефф
- Брашно без глутена (соја, пиринач, кромпир, пасуљ, кукуруз)
* информације добијене од МаиоЦлиниц
Уношење неопходних промена у исхрани може вам помоћи да вратите здравље на старо. Али да ли то значи да можете да се придржавате дијете без глутена чак и ако се не суочите са било каквим проблемима?
Да глутен или не?
Праћење доживотне дијете без глутена једина је опција за пацијенте са целијакијом и особе које се суочавају са нежељеним реакцијама на глутен. Лекови могу постати доступни, али треба сачекати даљи развој (30).
Али шта кажете на појединце који се одлуче на дијету без глутена, иако немају проблема са глутеном? Па, постоји неколико ризика.
- Дијета без глутена (или чак посебни производи од житарица без глутена, попут хлеба или житарица) често имају мало влакана, калијума, гвожђа и цинка (31).
- Дијета без глутена такође може повећати ризик од недостатка витамина Б и других минерала у траговима (32).
- Производи без глутена могу и даље бити скупљи. Студије су откриле да су пекарски производи без глутена били за 267% скупљи од колега који садрже глутен (31).
- Придржавање дијете без глутена може проузроковати дебљање. Производи без глутена често садрже пуно масти и калорија, а садрже мало влакана и целих зрна (33). Утврђено је да појединци на дијети без глутена уносе знатно више угљених хидрата и масти (и протеина) (34). То може довести до дебљања ако се не води одговарајућа брига.
Прелазак на дијету без глутена када глутен не представља проблем може довести до штетних ефеката. Дакле, не препоручујемо то. Али ако и даље желите да наставите, предлажемо да поразговарате са својим лекаром.
Поред следења њихових савета, можете погледати и стратегије за повећање уноса влакана (и других хранљивих састојака) на безглутенској исхрани.
Како повећати унос влакана у исхрани без глутена
- Куване махунарке можете додати мешаним јелима и прилозима.
- Додајте смеђи пиринач и поврће у облоге без глутена. Они могу послужити за укусну вечерњу грицкалицу.
- Користите цела зрна без глутена уместо белог пиринча кад год је то могуће. Неколико таквих житарица укључују амарант, квиноју, просо, сирак, смеђи или дивљи пиринач, овас без глутена и хељду.
- Идите на крекере од целог зрна без глутена уместо на крекере на бази пиринча.
- Идите на тестенине од целог зрна без глутена уместо на тестенине од пиринча или кукуруза.
- Кокице можете одабрати као вечерњу грицкалицу.
- Замените кромпир чипс хрскавим поврћем као страницама за облоге и сендвиче.
Закључак
Ослободите се помодности и прихватите чињенице. Проверите сами (и са својим лекаром) да ли треба да ускочите у глутен трак.
Такође нам реците да ли сте се суочили са неким проблемима са глутеном. Како сте се носили са тим? Поделите своје искуство у пољу за коментаре испод.
Референце
- „Зашто је овде без глутена“ Институт прехрамбених технолога.
- „Хемија протеина глутена“ Микробиологија хране, Америчка национална библиотека медицине.
- „Однос између структуре глијадина и…“ Ацта паедиатрица. Супплементум, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Без глутена само зато? Ево шта… ”Харвардска медицинска школа.
- „Имунско препознавање глутена…“ Клиничка и експериментална имунологија, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Глутен: корист или штета за тело?“ Харвардска школа за јавно здравље.
- „Преваленција целијакије у…“ Амерички часопис за гастроентерологију, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Повећана преваленција и морталитет у…“ Гастроентерологија.
- „Улога глутена у целијакији…“ Нутриентс, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Јело, дијета и исхрана за целијакију“ Национални институт за дијабетес и дигестивне и бубрежне болести.
- „Осетљивост на целијакијски глутен…“ Часопис Америчког колеџа за исхрану, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Нессетљивост на целијакијски глутен и…“ Гастроентерологија и хепатологија од кревета до клупе, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Глутен узрокује гастроинтестиналне симптоме у…“ Амерички часопис за гастроентерологију, Америчка национална библиотека медицине.
- „Глутеном изазване промене слузнице код испитаника…“ Ланцет, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Глиадин, зонулин и пропустљивост црева…“ Скандинавски часопис за гастроентерологију.
- „Штетни ефекти пшеничног глутена“ Анали о исхрани и метаболизму.
- „Нежељени ефекти гутања глутена и…“ Окфорд Ацадемиц Јоурнал.
- „Какву улогу пшеница игра у симптомима…“ Гастроентерологија и хепатологија, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Спектар поремећаја повезаних са глутеном…“ БМЦ Медицине, Америчка национална библиотека медицине.
- „Да ли криптична осетљивост на глутен игра…“ Ланцет, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Неуролошки поремећаји код одраслих целијакија…“ Канадски часопис за гастроентерологију, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Глутенска психоза: потврда новог…“ Нутриентс, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Дијета без глутена као интервенција за аутизам и…“ Часописи САГЕ.
- „Рецидирана шизофреника: брже побољшање…“ Бритисх Јоурнал оф Псицхиатри, Цамбридге Университи Пресс.
- „Успешно лечење епилепсије и…“ СциенцеДирецт.
- „Аутоимуне болести штитне жлезде…“ Европски часопис за гастроентерологију и хепатологију, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Осетљивост на глутен код мултипле склерозе…“ Анали Њујоршке академије наука, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Ремисија без инсулинске терапије…“ БМЈ Цасе Репортс, Америчка национална библиотека медицине.
- „Дијетални унос пшенице и осталих житарица…“ Нутриенти, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Нови третмани за целијакију…“ Болести пробаве, Америчка национална медицинска библиотека.
- „База података о храни без глутена…“ ПеерЈ - часопис за науке о животу и животној средини.
- „Дијета без глутена: помодност или потреба?“ Спектар дијабетеса, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Дијета без глутена: Непромишљени савети о исхрани за…“ Часопис Академије за исхрану и дијететику.
- „Докази о великом уносу шећера…“ Алиментарна фармакологија и терапија, Национална медицинска библиотека САД.