Преглед садржаја:
- Шта је жути чај?
- Како вам може користити жути чај?
- 1. Промовише здравље срца
- 2. Може спречити рак
- 3. Помаже у лечењу дијабетеса
- 4. Промовише здравље варења
- 5. Може помоћи у мршављењу
- 6. Побољшава здравље јетре
- 7. Помаже у одлагању старења
- Како припремити жути чај код куће
- Шта вам је потребно
- Упутства
- Закључак
- Референце
Жути чај се на кинеском назива хуангцха. То је један од најлуксузнијих и најскупљих чајева доступних на свету. Има укусан свиленкасти укус и препознатљиву арому - и некада је био пиће намењено само краљевским особама и елити. Али данас је чај доступан широм света и брзо стиче популарност због својих дивних здравствених благодати.
Шта је жути чај?
Жути чај потиче од прерађених листова биљке Цамеллиа синенсис . Његов поступак припреме сличан је процесу зеленог чаја - са додатним кораком затварања и парења напитка. Ово резултира заглађеним укусом од осталих чајева.
Примарни циљ прављења жутог чаја је уклањање травнатог мириса зеленог чаја уз очување здравствених својстава. Жути чај је доступан у различитим сортама, а најпопуларније су:
- Јунсхан иинзхен
- Хуосхан хуангиа
- Беиганг маојиан
- Да иеинг
- Хаимагонг цха
Можете одабрати било коју од сорти. Сви они садрже полифеноле и друга важна једињења која промовишу здравље борећи се против оксидативног стреса и појачавајући антиоксидативну одбрану. Погледајмо предности у детаље.
Како вам може користити жути чај?
Полифеноли у жутом чају боре се против оксидативног стреса и штите од болести срца и рака. Специфични полифеноли такође могу промовисати побољшану контролу шећера у крви и могу помоћи дијабетесу. То су најважнија једињења жутог чаја - и они су разлог зашто бисте га требали имати сваки дан.
1. Промовише здравље срца
Схуттерстоцк
Жути чај, као и готово све сорте чаја, садржи полифеноле. Полифеноли нуде заштиту од кардиоваскуларних болести. Такође појачавају антиоксидативну одбрану ендотелних ћелија, што даље унапређује здравље срца (1).
Полифеноли такође показују антиинфламаторна својства која побољшавају здравље срца и спречавају срчане болести повезане са упалом (попут коронарне болести срца и инфаркта миокарда) (2).
Још један важан скуп једињења у жутом чају су флаваноли који помажу у смањењу нивоа лошег холестерола (3).
2. Може спречити рак
Жути чај садржи мноштво биоактивних једињења која доприносе његовом деловању против рака. Ова једињења се боре против оксидације и упале, чиме смањују ризик од рака (4).
Полифеноли у чају такође могу да имају заштитне ефекте против рака (5). Ова једињења не делују само као антиоксиданти већ и позитивно утичу на различите ћелијске механизме.
3. Помаже у лечењу дијабетеса
Утврђено је да суплементирање жутим чајем ублажава симптоме повезане са дијабетесом типа 2 (6).
Већина благотворних ефеката чаја може се приписати његовим полифенолима. Главна врста полифенола у чају су катехини - ЕГЦГ (епигалокатехин галат) који је најважнији од њих. Утврђено је да овај катехин помаже у борби против гојазности и метаболичког синдрома у истраживањима мишева (7).
Полифеноли такође могу утицати на ниво глукозе у крви и контролисати (или чак спречити) компликације дијабетеса (8).
4. Промовише здравље варења
Полифеноли жутог чаја такође играју улогу у лечењу многих гастроинтестиналних проблема. Неке од таквих болести укључују упалну болест црева, акутну дијареју, пептични чир и рак дигестивног тракта (9).
Антиоксиданти жутог чаја такође помажу у лечењу желучаних повреда изазваних упалом (10).
5. Може помоћи у мршављењу
Схуттерстоцк
Утврђено је да екстракти жутог чаја (заједно са екстрактима зеленог чаја) значајно смањују повећање телесне тежине и значајно смањују индекс телесне масе. Екстракти такође могу повећати ситост и потрошњу енергије током оброка код гојазних особа (6).
У другој студији, унос полифенола био је обрнуто повезан са телесном тежином и гојазношћу код старије популације. Већи унос полифенола може смањити телесну тежину, па чак и смањити ризик од срчаних болести код старијих особа (11).
6. Побољшава здравље јетре
Жути чај може спречити стварање масне јетре.
Истраживања такође показују да се дијета богата полифенолом може сматрати потенцијалним новим приступом за лечење безалкохолних масних болести јетре (12).
Студије на глодарима откриле су да полифеноли могу смањити метаболизам масти у јетри - помажући тако у лечењу безалкохолне масне болести јетре (13).
7. Помаже у одлагању старења
Полифеноли у жутом чају могу понудити користи и у погледу старења. Верује се да полифеноли изведени из лишћа биљке Цамеллиа синенсис штите људску кожу од знакова фотостарења (14). У многим животињским моделима такође је утврђено да полифеноли чаја инхибирају оштећења коже изазвана УВ зрачењем (14).
И друге студије су препознале фотопротективна својства полифенола чаја - посебно оних који потичу из лишћа Цамеллиа синенсис (15).
Полифеноли у чају такође се боре против оксидативног стреса, који је још један од главних фактора старења коже (16).
Жути чај је из дана у дан популаран. Разлози, као што смо разговарали, су његове предности. Висок садржај полифенола чини га обавезним. Али, како то припремити?
Како припремити жути чај код куће
Кување жутог чаја је слично већини других чајева. Обавезно користите филтрирану воду у процесу.
Шта вам је потребно
- Чајник
- Шалица за чај
- 1 кашичица растреситог лишћа жутог чаја
- Чајник
Упутства
- Чају и чајник загрејте са мало топле воде. Завртите воду око себе, а затим је баците из контејнера.
- Додајте чајне листиће у чајник. Можете додати кашичицу листова чаја за сваких 8 унци воде.
- Загрејте воду у котлу док не додирне 167оФ до 176оФ. Не заборавите да не користите кипућу воду - то може оштетити укус нежних листова.
- Сипајте врућу воду (заједно са листићима чаја) у чајник и покријте поклопцем. Оставите да се чајни листови стрмо стрје 2 до 3 минута. Можете кушати чај сваких 30 секунди да бисте проверили да ли је постигао жељени укус.
- Оцедите чај кроз цедило и сипајте га у шољу за чај. Уживати!
- Исти сет листова можете користити 3 до 5 пута пре него што их одбаците.
Закључак
Жути чај потиче из исте породице као и зелени чај. Али далеко је блажи и можда ћете више уживати у укусу. То су добре вести - као и сада, можете уживати у благодатима чаја заједно са богатим, свиленкастим укусом.
Али будите опрезни у вези са суплементима - неки анегдотски докази сугеришу да дијететски суплементи зеленог чаја / жутог чаја код неких особа могу изазвати оштећење јетре. Пре узимања било каквих суплемената, обратите се свом лекару.
Јесте ли раније имали жути чај? Како ти се свидело? Оставите коментар у пољу испод и јавите нам своје мисли.
Референце
- „Полифеноли, упала и кардиоваскуларни…“ Тренутни извештаји о атеросклерози, Национална медицинска библиотека САД.
- „Чај и кардиоваскуларне болести“ Фармаколошка истраживања, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Докази о заштитном дејству…“ Терапијски напредак у хроничним болестима, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Жути чај, кинески чај који обећава…“ Интернатионал Ресеарцх Фоод, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Хемопревенција чаја и рака: а…“ Асиан Пацифиц Јоурнал оф Цанцер Превентион.
- „Дијететски додатак великом жутом чају…“ Нутриентс, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Додатак исхрани екстрактом зеленог чаја…“ Прехрана и метаболизам, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Полифеноли и њихови ефекти на дијабетес…“ Медицински часопис Исламске Републике Иран, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Полифеноли и гастроинтестиналне болести“ Тренутно мишљење о гастроентерологији, Америчка национална библиотека медицине.
- „Ин виво антиоксидативна активност жутог чаја…“ Публикације Спандидос, експериментална и терапијска медицина.
- „Нивои полифенола су у обрнутој корелацији са…“ Нутриентс, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Лечење полифенола код пацијената са…“ Јоурнал оф Транслатионал Интернал Медицине, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Полифеноли зеленог чаја побољшавају безалкохолно…“ Светски часопис за гастроентерологију, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Откривање везе између исхране и старења коже“ Дерматоендоцринологи, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Заштитни механизми зеленог чаја…“ Оксидативна медицина и ћелијска дуготрајност, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Полифеноли и старење“ Тренутна наука о старењу, Америчка национална медицинска библиотека.