Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Шта је Спирулина?
- Који су потенцијални нежељени ефекти спирулине?
- 1. Погоршава фенилкетонурију
- 2. Погоршава симптоме аутоимуних болести
- 3. Омета деловање дроге
- 4. Ризик од токсичности тешких метала
- 5. Поремећаји бубрега
- 6. Покреће едеме и колебање телесне тежине
- 7. Нелагодност у пробави и мучнина
- 8. Може изазвати анксиозност и болест моторних неурона (МНД)
- 9. Ризик за труднице и дојиље
Да ли вас занима идеја узимања природних додатака за појачани имунитет?
Ако је то случај, били бисте шокирани када бисте сазнали о другој страни једног таквог популарног једноћелијског додатка - спирулини.
Померите се надоле да бисте сазнали како је спирулина, суперхрана, штетна за вас, како уводи токсине у здраво тело и кобније нежељене ефекте.
Преглед садржаја
- Шта је Спирулина?
- Који су потенцијални нежељени ефекти спирулине?
Шта је Спирулина?
Спирулина је слободно плутајућа нитаста микроалга која расте у алкалним воденим телима. Због своје високе хранљиве вредности, спирулина се вековима конзумира као храна у Централној Африци.
Сада се широко користи као нутрацеутски додатак храни широм света. Људи конзумирају спирулину орално у облику праха, пахуљица или таблета ради неколико здравствених користи.
Спирулина у праху и пахуљице се обично додају воћним соковима и смоотхиејима. То може имати негативан утицај на ваше здравље ако га не узимате у контролисаним дозама. Прочитајте како бисте сазнали како.
Назад на ТОЦ
Који су потенцијални нежељени ефекти спирулине?
1. Погоршава фенилкетонурију
Фенилкетонурија је генетски стечени поремећај код којег пацијент не може да метаболише аминокиселину која се назива фенилаланин због недостатка ензима који се назива фенилаланин хидроксилаза.
Пацијент показује симптоме као што су успорени развој, конвулзије, хиперактивност и аналитичка инвалидност. Нажалост, спирулина је богат извор фенилаланина.
Конзумација спирулине погоршава симптоме фенилкетонурије.
2. Погоршава симптоме аутоимуних болести
Схуттерстоцк
Аутоимунска болест се развија када имунолошки систем напада здрава ткива у вашем телу, узрокујући оштећење органа и упалу.
Артритис, астма, пародонтитис, витилиго, дијабетес типа 2, мултипла склероза, псоријаза и пернициозна анемија неколико су примера аутоимуних болести.
Спирулина је ипак страно тело. Када га конзумирате, тело претјерује и појачава активност имуног система. Ово погоршава симптоме већ постојеће болести или доводи до јаког упала (1).
3. Омета деловање дроге
Спирулина је иритант за ваш имунолошки систем. Може ометати лекове, посебно имуносупресиве.
Особа на имуносупресивима не сме да конзумира спирулину. У супротном, умањиће ефекат лекова, што ће довести до озбиљних компликација.
4. Ризик од токсичности тешких метала
Одређене сорте спирулине које се производе у неспутаним условима често су заражене значајним траговима тешких метала, као што су жива, кадмијум, арсен и олово.
Дуготрајна конзумација спирулине која долази из таквих ненадмашивих извора резултира оштећењем виталних органа, попут бубрега и јетре.
У поређењу са одраслима, деца су под већим ризиком од развоја фаталних компликација услед тровања тешким металима контаминираном спирулином.
Обавезно проверите одакле потиче ваша спирулина.
5. Поремећаји бубрега
Наше тело производи значајну количину амонијака док метаболише протеин у спирулини, који се претвара у уреу.
То врши прекомерни притисак на бубреге да се толико велика количина урее избаци из крви, што на крају резултира смањеном ефикасношћу бубрега, па чак и бубрежном инсуфицијенцијом.
Неки људи имају тенденцију да развијају камење у бубрезима због тако високих концентрација урее у бубрежном систему.
6. Покреће едеме и колебање телесне тежине
Спирулина је препуна витамина, протеина и минерала. Људи са оштећеном функцијом бубрега не би могли да избаце непотребне компоненте из свог крвотока.
Један од најзаступљенијих минерала који се налази у спирулини је јод. Док је с једне стране добро уносити јод путем спирулине, с друге стране, то може утицати на штитне жлезде и паратиреоидне жлезде. Ефекти су израженији код људи са хиперпаратиреоидизмом.
Накупљање прекомерних хранљивих састојака, заједно са јодом, у крви доводи до задржавања течности (едема) у удовима, неравнотеже апсорпције калцијума, фосфата и јода и наглог повећања или губитка тежине, летаргије и кардиоваскуларних болести.
7. Нелагодност у пробави и мучнина
Схуттерстоцк
Конзумација спирулине може довести до надимања, узрокујући грчеве у стомаку, мучнину и анафилаксију - посебно код људи који је конзумирају први пут (2).
Сорте спирулине заражене загађивачима, као што су микроцистини (токсини које производе плаво-зелене алге), такође доводе до озбиљних желучаних тегоба попут акутне дехидрације и лошег варења.
8. Може изазвати анксиозност и болест моторних неурона (МНД)
Спирулина убрана из необузданих дивљих извора, као што су језера, баре и засићена мора, садржи токсичне врсте.
Такве морфолошки сличне плаво-зелене алге производе неуротоксичне хемикалије попут β-метиламино-Л-аланина или БМАА, које могу изазвати тешке неуродегенеративне поремећаје попут болести моторних неурона (МНД), амиотрофичне латералне склерозе (АЛС), Алзхеимерове, Паркинсонове, деменције, анксиозности, и непроспаване ноћи (несаница) (3).
9. Ризик за труднице и дојиље
Сигурност спирулине за труднице и дојиље није добро истражена. Отуда и јесте