Преглед садржаја:
- Који су нежељени ефекти каранфилића?
- 1. Може повећати крварење
- 2. Можда превише смањује ниво шећера у крви
- 3. Може изазвати алергије
- 4. Може бити токсичан
- Колико каранфилића можете узети дневно?
- Закључак
- Референце
Каранфилић је међу најпопуларнијим зачинима. Користи се за ароматизирање хране и пића. Такође је важан састојак паста за зубе, сапуна и козметике.
Каранфилић има много предности, али може имати и одређене нежељене ефекте. Студије показују да еугенол, важно једињење каранфилића, може да изазове алергије (1).
Постоји више истраживања о могућим штетним ефектима каранфилића. Наставите да читате да бисте их боље разумели.
Који су нежељени ефекти каранфилића?
1. Може повећати крварење
Каранфилић може повећати ризик од крварења појачавањем ефеката лекова за разређивање крви, попут варфарина (2).
Каранфилић такође омета друге антитромбоцитне лекове као што су аспирин, клопидогрел, дипиридамол, хепарин и тиклопидин. Ово такође повећава ризик од крварења (3).
2. Можда превише смањује ниво шећера у крви
Каранфилић помаже у смањењу шећера у крви (4). У студији је утврђено да каранфилић дуго одржава антихипергликемијску активност.
Ово су добре вести, посебно за појединце који се баве дијабетесом.
Али постоји могућност да зачин може превише снизити ниво шећера у крви, посебно ако сте на лековима за дијабетес.
Нема доступних података да би се утврдило да ли каранфилић може превише снизити ниво шећера у крви. Али
3. Може изазвати алергије
Еугенол у каранфилићу може изазвати алергије. Једињење реагује директно са телесним протеинима и узрокује контактни дерматитис. Такође може изазвати локализовану иритацију (1).
Каранфилић такође може изазвати респираторне алергије код неколико особа. Ово се посебно односило на раднике који су били укључени у фабрике за прераду зачина (каранфилића), који су удисали прашину зачина. Иритација горњег и доњег респираторног тракта и поремећено функционисање плућа били су два главна симптома (5).
Еугенол у каранфилићу такође може иритирати усну шупљину. Појединци који је уносе превише могу искусити осећај топлине и болова у устима (6).
4. Може бити токсичан
Токсичност каранфилића (или уља) је документована у неким случајевима. Утврђено је да уље изазива кому, нападаје и акутно оштећење јетре (7). У студији је двогодишњи дечак коме је дато 5 и 10 мл уља каранфилића за 3 сата склизнуо у дубоку кому.
Иако се више истражује токсичност уља каранфилића, постоје информације о есенцијалним уљима - такође припада групи уља каранфилића. Есенцијална уља као група могу да изазову нападе, кому, бубрежну инсуфицијенцију, па чак и хипогликемију када се користе у вишку (7).
Каранфилић има моћна својства. Али као и било који други састојак, они могу изазвати озбиљне ефекте ако се прекомерно конзумирају. Стога је неопходно бити свестан прихватљивих граница дозирања каранфилића.
Колико каранфилића можете узети дневно?
Према Светској здравственој организацији, прихватљива дневна доза каранфилића дневно је 2,5 мг на 1 кг телесне тежине (8). Све што је даље од овога може изазвати компликације.
Закључак
Каранфилић је саставни део већине кухиња. Они јелима додају укус и нуде невероватне предности. Али они имају тамну страну. Не претјерујте их. Ако имате било каквих озбиљних здравствених проблема, обратите се свом лекару пре него што их укључите у своју исхрану.
Да ли свакодневно користите каранфилић? Како их уврстити у своју исхрану? Поделите своје мисли са нама остављајући коментар у доњем пољу.
Референце
- „Неочекивана позитивна преосетљива реакција на еугенол“ БМЈ Цасе Репортс, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
- „Потенцијалне интеракције између алтернативних терапија и варфарина.“ Амерички часопис за фармацеутску здравствену заштиту, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
- „Уље каранфилића“ СциенцеДирецт.
- „Ефекти каранфилића и ферментисаног ђумбира на ниво глукозе у крви, лептина, инсулина и рецептора инсулина код дијабетичких зечева типа 2 изазваних храном.“ Нигеријски часопис за физиолошке науке, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
- „Професионална изложеност и респираторни здравствени проблеми међу радницима који производе мушкатни орашчић у Гренади на Карибима“ Међународни часопис за здравље на раду и животну средину, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
- „Еугенол и карвакрол индукују привремено десензибилизујуће обрасце иритације усне шупљине и појачавају нешкодљиву топлину и штетан осећај топлоте на језику“ Паин, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
- „Близу фаталног гутања уља од каранфилића“ Архива болести у детињству, Бритисх Медицал Јоурнал.
- „Каранфилић: драгоцени зачин“ азијско-пацифички часопис о тропској биомедицини, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.