Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Наука иза адитива за храну
- Које су употребе адитива за храну?
- Који су штетни ефекти адитива за храну?
- Који су индиректни адитиви у храни који вам могу наштетити?
- Како избећи штетне адитиве за храну
- Закључак
- Речник
- Референце
Истраживања показују да адитиви за храну могу изазвати здравствене проблеме попут дијареје, нервних поремећаја и астме (1). Али, то није све.
Адитиви за храну су супстанце које се додају храни ради побољшања њиховог укуса, изгледа и других квалитета. Неке од најопаснијих међу њима укључују транс масти и кукурузни сируп са високом фруктозом, за које је утврђено да узрокују озбиљна оштећења јетре (2). Већина ових адитива нашла је пут до најчешће хране. Да ли то значи да на било који начин можете избећи њихове штетне ефекте? Па, хајде да сазнамо.
Преглед садржаја
- Наука иза адитива за храну
- Које су употребе адитива за храну?
- Који су штетни ефекти адитива за храну?
- Који су индиректни адитиви у храни који вам могу наштетити?
- Како избећи штетне адитиве за храну
Наука иза адитива за храну
Адитиви за храну додају се храни из различитих разлога, добрих и лоших. Широко се класификују у две врсте - директне и индиректне.
Директни адитиви за храну су они који се додају храни са одређеном наменом. На пример, аспартам, нискокалорично заслађивач, додаје се храни са специфичном сврхом да побољша укус без повећања садржаја калорија.
Индиректни адитиви за храну су они који ненамерно постају део хране кроз паковање или складиштење. То укључује супстанце за ситно паковање које улазе у храну током паковања или транспорта / складиштења (2).
Адитиви за храну сами по себи нису лоши. Конзервирање хране кисељењем (додавањем сирћета, где је то адитив) је начин додавања адитива за храну - само што није штетно.
У ствари, адитиви за храну имају различите намене - а можда нисмо свесни већине њих.
Назад на ТОЦ
Које су употребе адитива за храну?
- Повећајте храњиву вредност хране
Одређени витамини и минерали (па чак и влакна) додају се у храну како би надокнадили оне којима недостаје човекова прехрана. Такође се назива утврђивање, помогло је у борби против неухрањености у разним деловима света (3). Добар пример су житарице за доручак. Обогаћен је одређеним хранљивим састојцима који могу помоћи у лечењу одређених нутритивних недостатака (4).
- Чувајте храну од кварења
Ови адитиви за храну који се називају и конзерванси, штите храну успоравањем штете коју узрокују микроби или ваздух. Један извештај наводи употребу једињења биљног порекла као адитива за храну за спречавање гљивичног кварења хране (5). Конзерванси такође помажу у спречавању контаминације и следећих болести које се преносе храном.
- Побољшајте укус и изглед хране
Ту спадају природни и вештачки укуси и заслађивачи и боје, који се додају за побољшање укуса и изгледа хране. Ово се посебно односи на производе од меса и живине (6). Емулгатори и средства за згушњавање дају конзистенцију храни коју потрошачи очекују.
Све ово нам говори да адитиви за храну, барем они који се додају директно, имају сврху. Али да ли ово све њих чини добрима? Не увек.
Назад на ТОЦ
Који су штетни ефекти адитива за храну?
Постоји мноштво истраживања која наводе лоше ефекте адитива за храну. Иако ови састојци чине само неколико адитива, важно је да знате о њима. Ту спадају директни адитиви за храну.
- ФД&Ц 1 боје или адитиви у боји повезани су са нежељеним реакцијама. Тартразин је једна таква боја која је повезана са астмом и уртикаријом 2. Исто важи и за нитрате и нитрите и друге адитиве попут сорбата (7).
- Нитрати и нитрити могу повећати количину нитросамина 3 у вашем телу, повећавајући ризик од рака (8). Ови адитиви се обично додају сушеном сендвичу, салами, сланини и кобасицама како би им дали боју и продужили рок трајања.
- Употреба адитива за храну такође је повезана са хиперактивношћу у детињству. Конзумација вештачких адитива за храну може довести до тога да деца постану хиперактивна. Чак и други неурофизиолошки поремећаји код деце могу бити резултат одређених адитива за храну (9).
- Иако је утврђено да бојила попут тартразина, које претежно користи индустрија безалкохолних пића, изазивају ефекте попут замагљеног вида и осећаја гушења , конзерванси попут бензоата и мононатријум глутамата (МСГ) повезани су са астмом, пецкањем, па чак и мозгом оштећења у екстремним случајевима (посебно код деце) (9).
- Вештачка заслађивачи попут сахарина, сахарозе и аспартама повезани су са раком, урођеним малформацијама, па чак и деструктивним понашањем деце (9).
- Студије међу хиљадама затворених малолетних преступника откриле су јасну корелацију између високог уноса сахарозе и асоцијалног понашања (10).
- Кукурузни сируп са високом фруктозом је још један опасан адитив за храну - заслађивач направљен од кукуруза. Богат је фруктозом, једноставним шећером који може нанети велику штету ако се конзумира у великим количинама. Утврђено је да напици заслађени фруктозом повећавају ниво стомака и шећера у крви (11).
- Транс масти су још једна врста смртоносних додатака храни. Они повећавају рок трајања производа и обично се налазе у кексима, пекарским производима и маргарину. Већи унос трансмасти повезан је са коронарном болешћу срца (12).
Ово су најчешћи адитиви за храну на које желите да пазите. Али то нису све. Постоје и одређени индиректни адитиви који могу нанети штету.
Назад на ТОЦ
Који су индиректни адитиви у храни који вам могу наштетити?
Следећа листа вам може помоћи.
- Бисфеноли - Они могу имитирати хормон естрогена и ометати пубертет и плодност. Такође могу повећати телесну масноћу и изазвати проблеме са имунолошким и нервним системом. Обично се налазе у облогама соде и лименки за храну, пластичним боцама и пластичним чашама (13).
- Фталати - Они могу оштетити развој мушких гениталија и повећати ризик од гојазности и кардиоваскуларних болести. Налазе се у пластичној амбалажи, играчкама на надувавање, лаковима за косу, мирисима, лаковима за нокте и лосионима (14).
- Перхлорат - може ометати функцију штитне жлезде и пореметити рани развој мозга. Налази се у амбалажи за суву храну (15).
- Перфлуороалкил хемикалије - могу да изазову бебе са ниском телесном тежином и проблеме са имунитетом, плодношћу и штитном жлездом. ПФЦ се често налазе у картонској амбалажи, масном папиру и другим комерцијалним производима за домаћинство, попут нелепљивих посуда и водоодбојне тканине (16).
Адитиви за храну су свуда око нас. Готово је немогуће спречити их да уђу у већину намирница, али можемо бити опрезни и избећи их у највећој могућој мери.
Назад на ТОЦ
Како избећи штетне адитиве за храну
Избегавање штетних адитива за храну може потрајати, али није тешко. Следећи показивачи могу вам помоћи.
- Припремите храну од огреботина
Домаћа кухиња најбоље функционише. На овај начин ћете имати потпуну контролу над састојцима који улазе у ваше препарате. Кување код куће је такође економично.
- Избегавајте прерађено месо
Вероватно ће садржати неколико адитива. Укључују деликатесно месо, кобасице, сланину, димљено месо, конзервирано месо, па чак и хреновке. Изаберите мршавије и мање обрађене изворе протеина. Печење рибе, пилетине, ћуретине, немасне говедине или свињског меса код куће може вам помоћи.
- Пажљиво наручите у ресторанима
С времена на време можете јести вани, али будите сигурни да сте наручили праву храну. Посетите ресторане који храну припремају свежу. Не подгревајте смрзнуту или готову храну. Проверите да ли постоје ресторани који користе локалне састојке. Пре наручивања можете и конобара или кухара питати о састојцима одређене хране.
- Прочитајте налепнице са састојцима
Они наводе све састојке садржане у прехрамбеном производу. Покушајте да избегнете оне производе који садрже адитиве о којима смо говорили у овом посту. Пазите и на следеће кодове - бензоати 210, 211, 212, 213; нитрати 249, 250, 251, 252; сулфити 220, 221, 222, 223, 224, 225, 228; аспартам 951; жута 2Г107, залазак сунца жута ФЦФ110 и кохинеална 120.
Назад на ТОЦ
Закључак
Адитиви за храну постали су индустрија. И како модерно човечанство напредује, они ће постати све чешћи. Добро здравље започиње знањем шта уносите. Дефинитивно не бисте желели да уносите штетне адитиве, зар не?
Будите опрезни са адитивима које смо поменули. Ширите поруку међу пријатељима и породицом. Поделите своја искуства са нама тако што ћете оставити коментар у пољу испод.
Речник
- ФД&Ц - Храна, лекови и козметика
- Уртикарија - округли осип на кожи који интензивно сврби
- Нитросамини - Посебно једињење познато по канцерогеним својствима
Референце
- „УЧИНЦИ ПРЕХРАМБЕНИХ ДОДАТКА И КОНЗЕРВАНА…“ РесеарцхГате.
- „Шта је адитив за храну?“ Министарство здравља и социјалне заштите САД.
- „Преглед састојака хране…“ Америчка администрација за храну и лекове.
- „Улоге адитива за храну“ Одељење за људску исхрану.
- „Превенција гљивичног кварења у храни…“ Критични осврти у науци о храни и исхрани, Национална медицинска библиотека САД.
- „Адитиви у производима од меса и живине“ Министарство пољопривреде Сједињених Држава.
- „Нежељене реакције адитива за храну“ Нев Енгланд анд Регионал Аллерги Процеедингс, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Како избећи додавање нитрата и нитрита…“ Радна група за заштиту животне средине.
- „Нежељени ефекти адитива за храну на здравље…“ ЦитеСеерКс, спонзорисана од стране Националне научне фондације.
- „Критична анализа исхране хроничних малолетника…“ Национална служба за кривично правосуђе.
- „Конзумирање заслађеног фруктозом…“ Часопис за клиничка испитивања, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Веза између уноса транс масних киселина и…“ Ланцет, Америчка национална библиотека медицине.
- „Биспхенол А“ Национални институт за науку о здрављу животне средине.
- „Фталати“ америчка администрација за храну и лекове.
- „Перхлоратна питања и одговори“, америчка Управа за храну и лекове.
- „Основне информације о ПФАС“ Америчка агенција за заштиту животне средине.