Преглед садржаја:
- Шта је наука иза каке?
- Које су намирнице због којих сте какани?
- 1. Јабуке
- 2. Топли напитци
- 3. Кајсије
- 4. боровнице
- 5. Бриселске клице
- 6. Цхиа семе
- 7. Грожђе
- 8. Грејпфрут
- 9. Комбуцха
- 10. Кивис
- 11. Лимунска вода
- 12. Манго
- 13. Поморанџе
- 14. Овсена каша
- 15. Суве шљиве
- 16. Квиноја
- 17. Суво грожђе
- 18. Спанаћ
- 19. Јогурт
- 20. Купус
- 21. Кокосова вода
- 22. Кукуруз
- Закључак
- Одговори стручњака на питања читалаца
- 13 извора
Отприлике 20% популације пати од затвора (1). Иако није баш занимљиво знати, ово је прилично важно - можда ће вам једног дана помоћи. Дијета са мало влакана, физичка неактивност или чак старост могу отежати какање. Иако неки лекови укључују одређене лаксативе, додатке влакнима и омекшиваче столице, најбоља би могла бити нека храна која појачава правилност. О томе ћемо овде разговарати, а такође ћемо погледати и храну због које сте какани.
Шта је наука иза каке?
Пре него што дођемо до листе намирница, важно је да разумемо науку која стоји иза тога зашто радимо оно што радимо.
Има смисла - зар не? За оне који једу, такође мора постојати систем који уклања остатке након процеса варења. Између црева главни је начин на који наше тело одбацује отпад. Остатке компактује у масу (оно што називамо фецесом или столицом) и пролази кроз ректум и анус. Наше пражњење црева показатељ је нашег општег здравља.
Можда ћете имати седам до десет црева у недељу, а можда и два пута дневно. Обрасци и учесталост могу се променити, али колико све остало остаје исто, ово је знак доброг здравља.
Пре него што кренемо напред, имамо нешто занимљиво да поделимо. Вероватно не кацате на прави начин. Ех? Следећа слика ће вам рећи зашто.
Завршили смо са позиционирањем, што је један део једначине. Други део је унос.
Које су намирнице због којих сте какани?
Неке од главних намирница због којих се какате укључују:
- Јабуке
- Топли напитци
- Кајсија
- Боровнице
- прокељ
- Цхиа семенке
- Грожђе
- Грејпфрут
1. Јабуке
Схуттерстоцк
Јабуке су богате влакнима, која пролазе кроз црева непробављена и поспешују редовно пражњење црева (2). Јабуке такође садрже растворљиво влакно звано пектин, које делује лаксативно. Пектин смањује време транзита дебелог црева, помаже у смањењу затвора и побољшава здравље варења (3).
Чак се и јабуково сирће сматра добрим леком против затвора. Иако још увек нема научних истраживања, одређени извори тврде да делује лаксативно.
2. Топли напитци
Познато је да вруће течности стимулишу рад црева и олакшавају затвор. Према студијама, топла вода може имати повољне ефекте на цревне покрете (4).
3. Кајсије
Утврђено је да кајсије, нарочито јапанске, повећавају учесталост дефекације и стезање дебелог црева. Ови ефекти су примећени у испитивањима на животињама (5).
4. боровнице
Схуттерстоцк
Као и све воће, боровница је такође богата дијеталним влакнима која могу ублажити симптоме затвора и учинити да се какате. Обавезно избегавајте конзервиране боровнице - - јер оне могу бити додатно заслађене и могу садржавати мање хранљивих састојака.
5. Бриселске клице
Ови мини купуси су добар извор влакана, што чини вашу столицу гломазном и помаже вам да се качите - потенцијално помажући у смањењу затвора у процесу. Ако нисте навикли да конзумирате пуно влакана, почните са малим, иначе се влакна у клицама можда неће распасти у танком цреву - што на крају доводи до појаве гасова.
6. Цхиа семе
Цхиа семена не садрже само влакна, већ садрже и здраве масти и помажу у апсорпцији воде. Они могу помоћи у лечењу констипације. Садрже нерастворљива влакна која стварају гел у контакту са водом. Овај гел додаје масу вашој столици, унапређујући тиме правилност (6). Можете узимати око 1,5 кашике (20 грама) семена цхиа сваког дана. Намакање семена пре конзумирања је идеално, што би могло олакшати пробаву.
7. Грожђе
Грожђе је богато влакнима и може вам олакшати затвор (5). Конзумација само 10 грожђа нуди вам око 2,6 грама влакана. Ово може потенцијално помоћи у решавању проблема са регуларношћу.
8. Грејпфрут
Чини се да чак и без коре, плод има лаксативна својства која могу помоћи у ублажавању затвора и натерати вас да се какате. Грејпфрут садржи око 2,3 грама влакана по порцији од 154 грама (7).
Али имајте на уму да сок од грејпа може ометати одређене лекове. Стога, ако узимате било који други лек, прво се обратите лекару.
9. Комбуцха
Схуттерстоцк
Комбуцха је врста заслађених напитака од црног или зеленог чаја - и обично се узима као функционалан напитак. Ферментисани комбуцха чај садржи пробиотике, за које је познато да помажу у ублажавању затвора (8).
10. Кивис
Један средњи киви има око 2 грама влакана, која су комбинација растворљивих и нерастворљивих облика. Ова влакна у плоду могу помоћи у ублажавању затвора.
11. Лимунска вода
Вода је природно мазиво које омекшава столицу. Лимуни се алкализирају једном у телу и могу деловати на пробавни систем да покрену ствари. Њих двоје могу да направе моћан лек за затвор. Можете да пијете топлу лимунску воду пре спавања. Ово може помоћи у опуштању фекалних материја током спавања. Обавезно добро исперите уста водом пре чишћења зуба, јер киселост лимуна може погоршати глеђ на зубима.
12. Манго
Као и свако воће, манго је богат влакнима и помаже у ублажавању затвора. Али оно што би могло бити ефикасније су фитокемикалије у пулпи манга, које могу побољшати здравље варења и помоћи вам да се какате. Фитохемикалије су познате по томе што промовишу здравље цревних микробиота, промовишући тако здравље органа за варење (9).
13. Поморанџе
Једна велика сочна наранџа нуди вам око 4 грама влакана за само 81 калорију (10). Поред тога, поморанџе (и лимунско воће уопште) садрже флавонол зван нарингенин, који, према кинеским истраживачима, може да делује као лаксатив и помаже вам да се качите (11).
14. Овсена каша
Схуттерстоцк
Овсена каша је једна од оних намирница за доручак због којих сте какани. Једна шоља обичне овсене каше садржи 4 грама влакана, од чега је половина нерастворљивих влакана. Ово може спречити затвор и помоћи вам да се покакате.
15. Суве шљиве
Суве шљиве се често сматрају природним леком против затвора из два разлога. Прво, богате су нерастворљивим влакнима. И две, садрже и природни лаксатив назван сорбитол.
16. Квиноја
Влакна, опет. Квиноја садржи двоструко више влакана од већине осталих житарица. Дакле, може вас натерати и олакшати вам проблеме са затвором.
17. Суво грожђе
Суво воће, суво грожђе садржи концентровану количину влакана - и ово може да лечи затвор и покреће каке.
18. Спанаћ
Једна шоља шпината садржи 4 грама влакана и то је разлог довољно добар да га неко узме да ублажи затвор. Још важније, спанаћ садржи и магнезијум - минерал који помаже дебелом цреву да се стегне и увлачи воду да би се ствари испрале.
19. Јогурт
Иако јогурт садржи пробиотике и може олакшати затвор, неки извори кажу да уместо тога може да изазове стање. Стога, разговарајте са својим лекаром пре него што у ову сврху употребите јогурт.
20. Купус
Купус је изузетно богат дијеталним влакнима. Једна шоља купуса нуди близу 2 грама влакана (12). Влакна у овом поврћу могу смањити симптоме затвора и осигурати да вам столица мирно пролази.
21. Кокосова вода
Кокосова вода може учинити чудо на вашем цреву јер је један од најбољих природних лаксатива. Нуди природно појачање хидратације, а с обзиром на то да има висок садржај електролита, може ублажити симптоме затвора.
22. Кукуруз
Схуттерстоцк
Кукуруз је један врхунски извор нерастворљивих влакана, врста влакана која ваше тело не може да свари. Ово влакно делује попут четке за рибање и брише дебело црево. Ово вас може натјерати да се покакате.
Закључак
У животу бисмо се изборили са довољно срања. Па да се удобно причамо и о томе. Јер, као што смо рекли, важно је.
Одговори стручњака на питања читалаца
Да ли вас магнезијум тера да какујете?
Да, магнезијум вам помаже. Као што је већ речено, минерал помаже у стезању дебелог црева и помаже у излучивању.
Колико влакана треба да редовно какам?
За просечног Американца, РДА влакана је 38 грама за мушкарце и 25 грама за жене (између 19 и 50 година). Поред тога, то је 30 грама дневно за мушкарце и 21 грам дневно за жене (13). Испуњавање РДА влакана може осигурати боље здравље дебелог црева.
Коју храну јести за чврсту столицу?
Банане, сос од јабука, пиринач и тост неке су од намирница које учвршћују столицу.
Било која природна лаксативна храна?
Већина хране коју сте горе видели потенцијално су добри природни лаксативи. Неке друге природне лаксативне намирнице укључују ланено семе и алое веру.
Да ли вас протеини какају?
Прекомерни протеин може изазвати затвор, јер је потребно више воде да се протеин свари. Протеини су кључни, али не узимајте их превише.
Да ли вас какање губи на тежини?
Дијета богата протеинима може резултирати констипацијом; ово је потенцијално због могућег недостатка влакана у исхрани, као и недостатка воде. Протеини су неопходни за здравље, али у вишку могу изазвати затвор. Отуда је кључна исхрана која садржи пуно влакнастог поврћа.
13 извора
Стилецразе има строге смернице за извор и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуелан читајући нашу уређивачку политику.- „Епидемиологија и лечење хроничног затвора код старијих пацијената“ Клиничке интервенције у старењу, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4459612/
- „Механизам деловања дијеталних влакана у дебелом цреву“, Природа, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/7360261
- „Клиничке користи након додавања растворљивих дијететских влакана: рандомизирано клиничко испитивање код одраслих са затвором успореног транзита“ Зхонгуа Ии Ксуе За Зхи, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/25623312
- „Ефекат уноса топле воде на кретање црева у раном постоперативном стадијуму пацијената који су прошли лапароскопску холецистектомију: случајно контролисано испитивање“ Гастроентеролошка њега, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/27684632
- „Дијете за затвор“ Дечија гастроентеролошка хепатологија и исхрана, Национална медицинска библиотека САД, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4291444/
- „Трендови здраве хране - Цхиа семенке“ Флорида Хеалтх Финдер.
хттпс://ввв.флоридахеалтхфиндер.гов/хеалтхенцицлопедиа/Хеалтх%20Иллустратед%20Енцицлопедиа/60/000727.аспк
- „Грејпфрут, сирови, ружичасти и црвени“ УСДА Национална база података о хранљивим састојцима.
хттпс://ндб.нал.усда.гов/ндб/фоодс/схов/09112
- Универзитет „Ферментисана храна“ у Мичигену.
хттпс://ввв.мед.умицх.еду/пфанс/_пдф/хетм-2017/0717-ферментедфоодс.пдф
- „Фитохемикалије као алтернатива антибиотицима за подстицање раста и побољшање здравља домаћина“ Ветеринарска истраживања, Америчка национална медицинска библиотека, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6066919/#Сец9титле
- „Наранџе, сирове“ УСДА Национална база података о хранљивим састојцима.
хттпс://ндб.нал.усда.гов/ндб/фоодс/схов/2286?ману=&фгцд=&дс=
- „Нарингенин индукује лаксативне ефекте повећавањем нивоа експресије ц-Кит и СЦФ, као и нивоа аквапорина 3 код мишева са запртјем изазваним лоперамидом“ Међународни часопис за молекуларну медицину, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пубмед/29207043
- „Купус, куван, куван, оцеђен“ УСДА Национална база података о хранљивим састојцима.
хттпс://ндб.нал.усда.гов/ндб/фоодс/схов/2889?ману=&фгцд=&дс
- „Затварање празнине у уносу влакана у Америци“, Амерички часопис о начину живота, Америчка национална библиотека медицине, Национални институт за здравље.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6124841/