Преглед садржаја:
- Дијабетес - Укратко
- Знаци и симптоми
- Врсте дијабетеса
- Могу ли дијабетичари јести мед?
- Ефикасни начини употребе меда за дијабетес
- 1. Мед и јогурт за дијабетес
- Требаћеш
- Шта треба да урадите
- 2. Мед и цимет за дијабетес
- Требаћеш
- Шта треба да урадите
- 3. Мед, босиљак, ним и куркума за дијабетес
- Требаћеш
- Шта треба да урадите
- 4. Чај од меда, ђумбира и лимуна
- Требаћеш
- Шта треба да урадите
- Избор праве врсте меда за пацијенте са дијабетесом
- Реч опреза - мед и дијабетес
Мед је популаран као природно заслађивач. Али, да ли сте знали да то може помоћи да се дијабетес одржи под контролом? С обзиром на то да било шта „слатко“ за дијабетичаре није забрањено, ово звучи немогуће, зар не?
Само зато што је мед слатког укуса, не значи да мед и шећер делују на исти начин. Прва је заправо добра за дијабетес. Радознао? Читајте даље да бисте знали како дијабетичари могу да једу мед.
Дијабетес - Укратко
Слика: Схуттерстоцк
Дијабетес је метаболички поремећај који се одликује високим нивоом шећера у крви. То је болест код које ваше тело не успева да произведе инсулин или га правилно користи. Инсулин је хормон који производи панкреас и омогућава ћелијама да користе глукозу из хране као енергију. Када ова глукоза више не може доћи до ћелија, она остаје у вашој крви, подижући тако ниво шећера у крви. Унети шећери и скробови се не могу потрошити као енергија, па се стога елиминишу урином (1).
Знаци и симптоми
Симптоми дијабетеса укључују:
- Учестало мокрење
- Екстремна жеђ или глад
- Губитак тежине
- Умор
- Утрнулост
- Инфекција
Врсте дијабетеса
Постоје две врсте дијабетеса - тип 1 и тип 2. Код дијабетеса типа 1 тело не производи никакав инсулин. С друге стране, људи којима је дијагностикован дијабетес типа 2 или не производе довољно инсулина или их ћелије не користе правилно. Као резултат, пацијенти са дијабетесом типа 2 имају прекомерну тежину и гојазност због високог нивоа инсулина. Њихова тела нису у стању да канализују глукозу у мишићне ћелије и на крају претварају глукозу у масноћу и холестерол.
Могу ли дијабетичари јести мед?
Слика: Схуттерстоцк
да ли је мед добар за дијабетичаре? Па, многи људи су мишљења да мед не би требало да једу људи који имају дијабетес. Али, да ли је то истина? Хајде да сазнамо.
Људи су свесни чињенице да је унос шећера опасан за дијабетичаре, а имајући на уму фактор слаткоће, претпостављају да мед такође никада не сме бити укључен у исхрану пацијента са дијабетесом.
Мед, као природно заслађивач, садржи заштитне хранљиве састојке и аминокиселине који заједно раде на одржавању метаболичких функција. Такође има мање гликемијски индекс (ГИ) у поређењу са рафинисаним шећером. То значи да не улази шећер у тело тако брзо као прерађени шећер. Такође се примећује да је потребна количина инсулина веома мала од уобичајеног шећера. Као резултат, мед смањује ниво глукозе у крви (2, 3, 4).
С друге стране, рафинирани шећер је лишен основних хранљивих састојака. Дакле, ако имате дијабетес, витамини и минерали у вашем телу биће у потпуности потрошени за апсорпцију прерађеног шећера. Прекомерни шећер доводи до отока јетре. Касније улази у крвоток у облику масних киселина, које заузврат повећавају ниво шећера.
Ефикасни начини употребе меда за дијабетес
Прелијте га поврћем салате или узмите чај - постоји неколико начина да се мед укључи у исхрану прилагођену дијабетесу. Ако се питате како, ево невероватне комбинације различитих комбинација меда. Погледај:
1. Мед и јогурт за дијабетес
Слика: Схуттерстоцк
Можете да једете чисти мед са јогуртом у раним јутарњим сатима како бисте одржали ниво шећера у крви.
Требаћеш
- 1/2 кашичице сировог меда
- 1 кашика обичног јогурта
Шта треба да урадите
- Добро измешајте оба састојка.
- Узмите ову мешавину прво ујутру и на празан стомак.
- Понављајте ово сваког дана месец дана и будите сведоци постепеног пада нивоа шећера у крви.
2. Мед и цимет за дијабетес
Слика: Схуттерстоцк
Ова ултра популарна комбинација је тросмерни лек за дијабетес. Осим што контролише скок нивоа шећера у крви, он такође побољшава метаболизам, смањује ниво холестерола и помаже у губитку килограма.
Требаћеш
- 1 кашичица сировог меда
- 1 кашичица млевеног цимета
- 250 мл кључале воде
Шта треба да урадите
- Додајте млевени цимет у чашу кључале воде.
- Нека се зачин потпуно раствори. Покријте чашу и држите је по страни око пола сата.
- Филтрирајте смешу да бисте се решили залуталих честица.
- У смешу додајте једну кашичицу меда и добро промешајте.
- Пијте ову мешавину свако јутро на празан стомак током две недеље. Обавезно задржите размак од пола сата између овог пића и доручка.
Напомена: Смешу цимета можете припремити и унапред како бисте уштедели време. Све што треба да урадите је да направите концентровану смешу млевеног цимета и половине количине воде као што је горе поменуто. Процедите ову смешу и чувајте је у фрижидеру. Додајте кипућу воду и мед непосредно пре него што попијете ово пиће.
3. Мед, босиљак, ним и куркума за дијабетес
Слика: Схуттерстоцк
Ова необична мешавина меда, босиљка, неема и куркуме може помоћи у стабилизацији нивоа шећера у крви.
Требаћеш
- 1 кашика сировог меда
- 3 кашике сувог босиљка у праху
- 3 кашике сушеног неем праха
- 3 кашике куркума у праху
- Посуда за мешање
- Стаклена тегла
Шта треба да урадите
- У посуду за мешање помешајте прах сушеног лишћа босиљка, прах неема и прах куркуме.
- Пребаците смешу у стаклену теглу. Чувајте га на хладном и сувом месту.
- Узмите кашику ове смеше и узмите је са кашиком меда сваког јутра на празан стомак.
- Поновите овај поступак месец дана за најбоље резултате.
4. Чај од меда, ђумбира и лимуна
Слика: Схуттерстоцк
Чај од меда и ђумбира са лимуном. Звучи као савршено јутро, зар не?
Требаћеш
- 2-инчни ђумбир
- 1 кашика лимуновог сока
- 1 кашика меда
- 1/2 кашичице чајних листова
- 4 шоље воде
Шта треба да урадите
- Узмите шерпу и додајте јој ђумбир, листове чаја и воду.
- Пустите да крчка 15 до 20 минута.
- Макните посуду са ватре и додајте јој лимунов сок. Добро промешајте смешу тако да се лимунов сок правилно раствори у смеши чаја.
- Процедите смешу и пребаците је у шоље.
- Додајте неколико капи меда и уживајте у овом укусном чају прво ујутро.
Избор праве врсте меда за пацијенте са дијабетесом
Иако је мед добио зелени сигнал, његова количина и квалитет су кључни фактори повезани са његовом ефикасношћу у одржавању дијабетеса под контролом.
Почнимо са квалитетом. Обавезно се одлучите за сирову и чисту сорту. Студије су откриле да конзумација сировог меда доводи до смањења шећера у крви за 60-100 мг / дл. Прерађени мед никада није пожељан, чак иако изгледа чисто и привлачно.
Други фактор је врста меда коју узимате. Данас су супермаркети преплављени бројним брендовима и врстама меда, што вас може збунити.
Па, које су ове врсте меда за дијабетичаре?
Постоји више од 300 врста меда. Међутим, најпопуларнији су Манука, хељда, ним и багрем - а све то на различит начин користи вашем телу. Од свих ових сорти, неемов мед, са својим антиоксидантима и антиинфламаторним својствима, обично се препоручује онима који пате од дијабетеса.
Реч опреза - мед и дијабетес
Чисти мед је здравији од рафинисаног шећера и других доступних заслађивача. Али, све има ограничење, а тако је и у случају конзумирања меда код дијабетичара.
- Свака кашика меда садржи око 17 грама угљених хидрата, што се додаје прекомерним уносом. То заузврат може довести до скока нивоа шећера у крви (6).
- Мед је такође врло богат калоријама, јер свака његова кашика нуди до 64 калорије. Ово може утицати на вашу тежину.
- Ово природно заслађиваче треба да избегавају особе са прекомерном тежином са слабо вођеним дијабетесом.
Конзумација меда може имати благотворне ефекте на телесну тежину и липиде у крви пацијената са дијабетесом. Међутим, треба водити рачуна о томе. Али, пре него што се одлучите за пребацивање, јесте