Преглед садржаја:
- Шта је уље оригана?
- Које су здравствене користи оригановог уља?
- 1. Може вам помоћи у борби против штетних бактерија
- 2. Може да помогне смањењу холестерола
- 3. Може имати моћна антиоксидативна својства
- 4. Може вам помоћи у лечењу гљивичних инфекција
- Нежељени ефекти уља од оригана
- Закључак
- Људи такође питају
- 61 извор
Оригано ( Ориганум вулгаре ) је популарни ароматични зачин пореклом из Европе. Често се користи у кувању због својих мириса, посебно у италијанској и медитеранској кухињи.
Оригано уље се вади из лишћа и изданака биљке оригано. Уље се традиционално користи за лечење пробавних тегоба и прехладе. Ово есенцијално уље има антибактеријска, анти-гљивична, антиоксидативна, антиинфламаторна и антитуморска својства (1).
Такође се користи као конзерванс хране за спречавање кварења хране током складиштења (2).
Наставите да читате како бисте сазнали здравствене користи и потенцијалне нежељене ефекте уља.
Шта је уље оригана?
Оригано уље се вади из лишћа и изданака биљке оригано. Прво се осуше на ваздуху, а уље екстрахује дестилацијом воденом паром (3). Ово уље садржи моћне антиоксиданте и антимикробна једињења као што су карвацрол, тимол, розмаринска киселина, терпени, терпеноиди и урсолна киселина (4), (5).
Ево једанаест потенцијалних користи и употреба оригановог уља.
Које су здравствене користи оригановог уља?
1. Може вам помоћи у борби против штетних бактерија
Ориганово уље је природни антибиотик за који је познато да је ефикасан против неколико бактерија (6). Може помоћи у борби против бактерија које узрокују инфекције коже, уринарног и респираторног тракта.
Карвакрол у уљу може показивати антибактеријска својства инхибирањем раста бактерија (7). Потребно је више студија да би се разумела његова употреба у ове сврхе.
Заједно са карвакролом, утврђено је да тимол у уљу оригана има синергијски ефекат у инхибирању раста бактерија (8), (9).
Утврђено је да је есенцијално уље различитих врста оригана, наиме Ориганум херацлеотицум Л., ефикасно против клиничких сојева Е сцхерицхиа Цоли и Псеудомонас Аеругиноса (10) . Уље је такође показало инхибиторно деловање на бактерије Стапхилоцоццус ауреу које често узрокују тровање храном (11).
Природна моћна антибактеријска својства оригановог уља могу се користити против бактеријских сојева отпорних на антибиотике (12).
2. Може да помогне смањењу холестерола
Студије су показале да уље оригана може да помогне у снижавању холестерола како код животиња, тако и код људи. Студије на животињама откриле су да карвацрол може помоћи у значајном побољшању липидних профила код мишева храњених храном са високим садржајем масти током десет недеља. Ови мишеви су имали нижи ниво холестерола од мишева храњених само храном са високим уделом масти (13).
Студија о људима са благом хиперлипидемијом (високим нивоом холестерола) показала је да конзумирање различитих врста оригановог уља ( Ориганум онитес) може помоћи у управљању њиховим липидним профилима (14). Током три месеца, испитаници су имали нижи ниво лошег холестерола (ЛДЛ или липопротеин мале густине) и повећани ниво доброг холестерола (ХДЛ или липопротеин велике густине). Ови ефекти су примећени код испитаника након што су извршили промене у исхрани и начину живота.
Уље је такође имало смањене нивое Ц-реактивног протеина за који се зна да повећава ризик од кардиоваскуларних болести (14).
3. Може имати моћна антиоксидативна својства
Антиоксиданти се везују за слободне радикале који су штетни токсини у нашем телу. Помажу у спречавању ћелијских оштећења и оксидативног стреса који иначе могу довести до хроничних поремећаја попут рака или болести срца (15). Студије су показале да оригано има високу концентрацију антиоксиданата (16), (17).
Царвацрол, тимол и росмаринска киселина су сви моћни антиоксиданти у уљу оригана (18), (19), (20). Помажу у побољшању имунитета тела и одржавању болести подаље.
4. Може вам помоћи у лечењу гљивичних инфекција
Есенцијално уље оригана делује фунгицидно и користи се за лечење оралне кандидијазе и стоматитиса протеза (21). Студија је открила да додавање есенцијалних уља попут оригановог уља у купку за стопала може бити ефикасно против неколико сојева гљивица и бактерија (22).
- Есенцијално уље оригана
- Маслиново уље
Процес
- Можете користити једну кап есенцијалног уља оригана у једној кашичици маслиновог уља и нанети ову смешу на погођено подручје. Ово разблажено уље помаже у смањењу иритације коже и умирује кожу.
За лечење стопала спортиста
Требаћеш
- Есенцијално уље оригана
- Купатило са топлом водом
- Морска со
Процес
Можете да користите неколико капи есенцијалног уља оригана у купки за стопала са две кашике морске соли и потопите стопала 20 минута.
Као природни антибиотик
За лечење инфекција бактеријама или паразитима биће вам потребна капсула коју је прописао медицински радник.
Као средство за чишћење
Требаћеш
- Есенцијално уље оригана
- Уље чајевца
- Прашак за пециво
- Сирће
Процес
Све састојке можете мешати у врућој води и користити као природно средство за чишћење.
Иако уље оригана има важне предности и употребу, можда није погодно за све. Уље може изазвати неке нежељене ефекте којих треба бити свестан.
Нежељени ефекти уља од оригана
Ориганово уље је врло снажно и може сагорети ако се правилно не разблажи. Такође има опор укус; стога га можете мешати са маслиновим или кокосовим уљима. Извршите тест закрпе пре него што га нанесете на кожу.
С обзиром да уље оригана може ометати одређене лекове, пре употребе се обратите лекару. Ако наиђете на нежељене ефекте, одмах потражите медицинску помоћ.
Особе са дијабетесом треба да надгледају унос уља јер оно може смањити ниво шећера у крви (59).
Људи који узимају лекове упозоравају се да узимају уље оригана.
Обично се не сматра сигурним за труднице, осим ако овлашћени лекар није другачије прописао (60).
Закључак
Уље оригана традиционално се користи због многих здравствених благодати које пружа.
Бори се против бактеријских и гљивичних инфекција и предлаже се да има потенцијал за борбу против бактерија отпорних на више лекова (61).
Помаже у смањењу ризика од рака, смањењу холестерола, губитку тежине.
Уље можете учинити делом своје уобичајене рутине. Међутим, припазите на потенцијалне нежељене ефекте које могу проузроковати.
Људи такође питају
- Могу ли користити уље оригана на лицу?
- Да, али разблажите га кокосовим уљем или уљем јојобе. Помоћи ће у побољшању здравља коже.
- Да ли уље оригана помаже у лечењу синусних инфекција?
- Уље оригана има јака антибактеријска једињења која могу помоћи у лечењу синусних инфекција. Користите га у дифузору да бисте очистили зачепљене носне пролазе.
- Како користите уље оригана за раст косе?
- Мешајте га са кокосовим или аргановим уљима за поспешивање раста косе. Међутим, нема истраживања која наводе да уље оригана може појачати раст косе.
61 извор
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Леива-Лопез, Наиели и сар. „Есенцијална уља оригана: биолошка активност изнад њихових антимикробних својстава.“ Молецулес 22.6 (2017): 989.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ6152729/
- Родригуез-Гарциа, И., ет ал. „Есенцијално уље оригана као антимикробни и антиоксидативни додатак у прехрамбеним производима.“ Критички осврти у науци о храни и исхрани 56.10 (2016): 1717-1727.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/25763467
- Кула, Јозеф и сар. „Хемијски састав есенцијалног уља Ориганум вулгаре Л. из Бугарске.“ Јоурнал оф Ессентиал Оил Беаринг Плантс 10.3 (2007): 215-220.
ввв.тандфонлине.цом/дои/абс/10.1080/0972060Кс.2007.10643545
- Рао, Готтумуккала Венкатесвара, ет ал. „Хемијски састојци и биолошке студије Ориганум вулгаре Линн.“ Истраживање фармакогнозије 3.2 (2011): 143.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21772760
- Иноуе, Иосхихиро, ет ал. „Антибактеријски ефекти терпенских алкохола на Стапхилоцоццус ауреус и њихов начин деловања.“ ФЕМС микробиолошка писма 237.2 (2004): 325-331.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/абс/пии/С0378109704004811
- Саеед, Сабахат и Первеен Тарик. „Антибактеријска активност оригана (Ориганум вулгаре Линн.) Против грам позитивних бактерија.“ Пакистан часопис за фармацеутске науке 22.4 (2009).
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/19783523
- Ностро, Антониа и Тереса Папалиа. „Антимикробна активност карвакрола: тренутни напредак и перспективе у будућности.“ Недавни патенти на откривање антиинфективних лекова 7.1 (2012): 28-35.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/22044355
- Ламберт, РЈВ, ет ал. „Студија о минималној инхибиторној концентрацији и начину деловања есенцијалног уља оригана, тимола и карвакрола.“ Часопис за примењену микробиологију 91.3 (2001): 453-462.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/11556910
- Ностро, Антониа и сар. „Ефекти оригана, карвакрола и тимола на биофилмове Стапхилоцоццус ауреус и Стапхилоцоццус епидермидис.“ Часопис за медицинску микробиологију 56.4 (2007): 519-523.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/17374894
- Сиенкиевицз, Моника, М. Васиела и А. Гłовацка. „Антибактеријска активност есенцијалног уља оригана (Ориганум херацлеотицум Л.) против клиничких сојева Есцхерицхиа цоли и Псеудомонас аеругиноса.“ Медицина досвиадцзална и микробиологиа 64.4 (2012): 297-307.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/23484421
- Преусс, Харри Г., ет ал. „Ефекти есенцијалних уља и монолаурина на Стапхилоцоццус ауреус: студије ин витро и ин виво.“ Токсиколошки механизми и методе 15.4 (2005): 279-285.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/20021093
- Теикеира, Барбара, ет ал. „Хемијски састав и биоактивност различитих екстраката оригана (Ориганум вулгаре) и есенцијалног уља.“ Часопис за науку о храни и пољопривреди 93.11 (2013): 2707-2714.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/23553824
- Ким, Еункиунг, ет ал. „Царвацрол штити од стеатозе јетре код мишева храњених храном са високим уделом масти појачавањем СИРТ1-АМПК сигнализације.“ Комплементарна и алтернативна медицина заснована на доказима 2013 (2013).
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/23533470
- Оздемир, Б., ет ал. „Ефекти Ориганум онитеа на функцију ендотела и биохемијске маркере у серуму код хиперлипидемичних пацијената.“ Часопис за међународна медицинска истраживања 36.6 (2008): 1326-1334.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/19094443
- Цоццимиглио, Јохн, ет ал. „Антиоксидативне, антибактеријске и цитотоксичне активности етанолног екстракта Ориганум вулгаре и његових главних састојака.“ Оксидативна медицина и ћелијска дуговечност 2016 (2016).
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4804097/
- Зхенг, Веи и Схиов И. Ванг. „Антиоксидативна активност и фенолна једињења у одабраним биљкама.“ Часопис за пољопривредну и прехрамбену хемију 49.11 (2001): 5165-5170.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/11714298
- Зханг, Ксиао-Ли, ет ал. „Фенолна једињења из Ориганум вулгаре и њихове антиоксидативне и антивирусне активности.“ Хемијска хемија 152 (2014): 300-306.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/пии/С0308814613018438
- Кхаки, Мохаммад Реза Афаринесхе, ет ал. „Антиноцицептивни ефекат воденог екстракта ориганум вулгаре л. код мушких пацова: могуће учешће ГАБАергиц система. " Ирански часопис за фармацеутска истраживања: ИЈПР 12.2 (2013): 407.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3813232/
- Лагоури, Василики и сар. „Састав и антиоксидативна активност есенцијалних уља из биљака оригана које се узгајају самоникло у Грчкој.“ Зеитсцхрифт фур Лебенсмиттел-Унтерсуцхунг унд Форсцхунг 197.1 (1993): 20-23.
хттпс://линк.спрингер.цом/артицле/10.1007/БФ01202694
- Бакота, Ерица Л., ет ал. „Антиоксидативна активност и сензорна процена екстракта Салвиа оффициналис обогаћеног розмаринском киселином.“ Часопис о науци о храни 80.4 (2015): Ц711-Ц717.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/25808312
- Марцос-Ариас, Цристина, ет ал. „Ин витро активности природних производа против оралних изолата Цандиде од носача протеза.“ БМЦ комплементарна и алтернативна медицина 11.1 (2011): 119.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/22118215
- Иноуие, Схигехару, ет ал. „Комбиновани ефекат топлоте, есенцијалних уља и соли на фунгицидну активност против Трицхопхитон ментагропхитес у кади за стопала.“ Ниппон Исхинкин Гаккаи Зассхи 48.1 (2007): 27-36.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/17287720
- Поззатти, Патрициа, ет ал. „Ин витро активност есенцијалних уља екстрахованих из биљака које се користе као зачини против Цандида спп отпорне на флуконазол и осетљиве на флуконазол.“ Канадски часопис за микробиологију 54.11 (2008): 950-956.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/18997851
- де Цастро, Рицардо Диас и сар. „Антифунгална активност и начин деловања тимола и његов синергизам са нистатином против врста Цандида укључених у инфекције у усној шупљини: ин витро студија.“ БМЦ комплементарна и алтернативна медицина 15.1 (2015): 1-7.
хттпс://бмццомплементмедтхерапиес.биомедцентрал.цом/артицлес/10.1186/с12906-015-0947-2
- Гонг, ХИ, ет ал. „Анализа есенцијалних уља Ориганум вулгаре из шест производних подручја Кине и Пакистана.“ Ревиста Брасилеира де Фармацогносиа 24.1 (2014): 25-32.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/пии/С0102695Кс14701292#биб0100
- Зоу, Ии, ет ал. „Есенцијално уље оригана побољшава цревну морфологију и експресију протеина чврстог споја повезаних са модулацијом одабраних цревних бактерија и имунолошким статусом у свињском моделу.“ БиоМед ресеарцх интернатионал 2016 (2016).
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4903144/
- Силва, Францилене В., и сар. „Противупалне и анти-чирне активности карвакрола, монотерпена присутног у есенцијалном уљу оригана.“ Часопис о лековитој храни 15.11 (2012): 984-991.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/22892022
- Цхедид, Вицтор ет ал. „Биљна терапија је еквивалентна рифаксимину за лечење прекомерног раста бактерија танког црева.“ Глобални напредак у здравству и медицини вол. 3,3 (2014): 16-24.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4030608/
- „Антиоксидативне и антимикробне активности есенцијалних уља добијених из оригана (Ориганум Вулгаре Ссп. Хиртум) употребом различитих метода екстракције - часопис за лековиту храну. ”Мари Анн Лиеберт, Инц., Публисхерс, 2011,
хттпс://ввв.лиебертпуб.цом/дои/абс/10.1089/јмф.2010.0098
- Арцила-Лозано, Цинтхиа Цристина и сар. „Ел орегано: пропиедадес, композиција и активна биологија де компонената“. Арцхивос латиноамерицанос де нутрицион вол. 54,1 (2004): 100-11.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/15332363
- Форце, М ет ал. „Инхибиција ентеричких паразита емулгованим уљем оригана ин виво.“ Истраживање фитотерапије: ПТР вол. 14,3 (2000): 213-4.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/10815019
- Грондона, Езекуиел и сар. „Биоефикасност есенцијалног уља оригана (Ориганум вулгаре Ламиацеае. Ссп. Хиртум).“ Биљна храна за људску исхрану (Дордрецхт, Холандија) вол. 69,4 (2014): 351-7.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/25266989
- Лима, Милена да Силва и сар. „Противупални ефекти карвакрола: докази о кључној улози интерлеукина-10.“ Европски часопис за фармакологију вол. 699,1-3 (2013): 112-7.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/23220159
- Буковска, Александра и сар. „Ефекти комбинације есенцијалних уља мајчине душице и оригана на колитис изазван ТНБС-ом код мишева.“ Медијатори упале вол. 2007 (2007): 23296.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ2233768/
- Махтај, Леила Гхолами, ет ал. „Учинак карвакрола на системско запаљење код модела заморчића свиња ХОБП изазвано излагањем диму цигарета.“ Фармаколошки извештаји , књ. 67, бр. 1.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/абс/пии/С1734114014002783
- Аидıн, Сулеиман, ет ал. „Истраживање есенцијалних уља за аналгетичку активност Ориганум Онитес, Сидеритис Цонгеста и Сатуреја Цунеифолиа.“ Истраживање фитотерапије , вол. 10.
хттпс: //онлинелибрари.вилеи.цом/дои/абс/10.1002/%28СИЦИ%291099-1573%28199606%2910%3А4%3Ц342%3А%3ААИД-ПТР832%3Е3.0.ЦО%3Б2-В
- Кıрıмер, Несе & Басер, К. Хусну Цан & Тумен, Гулендам. (1995). Биљке богате карвакролом у Турској. Хемија природних једињења. 31. 37-41.
Хттпс: //ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/227279704_Царвацрол-рицх_плантс_ин_Туркеи
- Гуимараес, Адриана Г ет ал. „Орофацијална аналгетичка активност карвакрола код глодара.“ Зеитсцхрифт фур Натурфорсцхунг. Ц, Јоурнал оф биосциенцес вол. 67,9-10 (2012): 481-5.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/23198406
- Силва, Јулиане Ц., ет ал. „Појачавање орофацијалног антиноцицептивног ефекта карвакрола, монотерпена присутног у уљима оригана и мајчине душице, помоћу комплекса за укључивање β-циклодекстрина код мишева.“ Биомедицина и фармакотерапија , вол. 84.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/абс/пии/С0753332216311076
- Бостанцıоглу, Ракибе Беклем и сар. „Процена антиангиогених и антитуморских потенцијала есенцијалног уља Ориганум Онитес Л.“ Прехрамбена и хемијска токсикологија , вол. 50.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/пии/С027869151200258Кс
- Балусами, Сри Ренукадеви, ет ал. „Анти-пролиферативна активност Ориганум Вулгаре инхибиране липогенезе и индуковане митохондријски посредоване апоптозе у ћелијским линијама рака желуца човека.“ Биомедицина и фармакотерапија , вол. 108.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/пии/С0753332218354933
- Исабелла Савини, Росариа Арноне, Мариа Валериа Цатани & Луциана Авиглиано (2009) Ориганум Вулгаре индукује апоптозу у ћелијама Цацо2, исхрана и рак рака дебелог црева, 61: 3, 381-389.
хттпс://ввв.тандфонлине.цом/дои/абс/10.1080/01635580802582769
- Арунасрее, К М. „Анти-пролиферативни ефекти карвакрола на хуману метастатску ћелијску линију рака дојке, МДА-МБ 231.“ Фитомедицина: међународни часопис за фитотерапију и фитофармакологију вол. 17,8-9 (2010): 581-8.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/20096548
- Иин, Кинг-Хуа и сар. „Анти-пролиферативни и про-апоптотски ефекат карвакрола на ћелијску линију хепатоцелуларног карцинома човека ХепГ-2.“ Цитотехнологија вол. 64,1 (2012): 43-51.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3261448/
- Копарал, А Тансу и Мелих Зеитиноглу. „Ефекти карвакрола на људску ћелијску линију немалих ћелија рака плућа (НСЦЛЦ), А549.“ Цитотехнологија вол. 43,1-3 (2003): 149-54.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3449592/
- Елсхафие, Хазем С ет ал. „Цитотоксична активност Ориганум Вулгаре Л. на хепатоцелуларној ћелијској линији карцинома ХепГ2 и процена његове биолошке активности.“ Молекули (Базел, Швајцарска) вол. 22,9 1435. 30. августа 2017.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/28867805/
- Цхо, Соомин и сар. „Царвацрол спречава гојазност изазвану исхраном модулирањем експресије гена укључених у адипогенезу и упале код мишева храњених храном са високим уделом масти.“ Часопис за нутриционистичку биохемију вол. 23,2 (2012): 192-201.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21447440
- Китсиос, Константинос и сар. „Високо осетљиви нивои Ц-реактивног протеина и метаболички поремећаји код деце и адолесцената са гојазном и прекомерном телесном тежином.“ Часопис за клиничка истраживања у дечјој ендокринологији вол. 5,1 (2013): 44-9.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3628392/
- Сантос, АЦ и сар. „Централна гојазност као главна одредница повећаног Ц-реактивног протеина високе осетљивости у метаболичком синдрому.“ Међународни часопис за гојазност (2005) вол. 29,12 (2005): 1452-6.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/16077717.
- ден Енгелсен, Цорине и сар. „Ц-реактивни протеин високе осетљивости за откривање метаболичког синдрома у популацији са централном гојазношћу: анализа пресека.“ Кардиоваскуларна дијабетологија вол. 11. 25. 14. марта 2012.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/22417460
- Цхои, ЈХ, Ким, СВ, Иу, Р. и сар. Монотерпенско фенолно једињење тимол поспешује порумењивање 3Т3-Л1 адипоцита. Еур Ј Нутр 56, 2329–2341 (2017).
хттпс://линк.спрингер.цом/артицле/10.1007/с00394-016-1273-2
- Сунтар, Ипек и сар. „Нова маст за зацељивање рана: формулација уља Хиперицум Перфоратум и есенцијалних уља жалфије и оригана заснована на традиционалном турском знању.“ Часопис за етнофармакологију , вол. 134.
хттпс: //ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/абс/пии/С0378874110008469
- Раги, Јеннифер и сар. „Маст од екстракта оригана за зарастање рана: рандомизирана, двоструко слепа, контролирана петролатумом студија која процењује ефикасност.“ Часопис о лековима у дерматологији: ЈДД вол. 10,10 (2011): 1168-72.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/21968667
- Гунал, Мехмет и Хепер, Аилин и Залоглу, Незахат. (2014). Ефекти локалне примене карвакрола на процес зарастања рана код мужјака пацова. Јоурнал оф Пхармацогноси. 6. 10-13. 10.5530 / пј.2014.3.2.
хттпс://ввв.ресеарцхгате.нет/публицатион/272694110
- Туркцу, Гул ет ал. „Заштитни ефекти карвакрола и нара против цревних оштећења изазваних метотрексатом код пацова.“ Међународни часопис за клиничку и експерименталну медицину вол. 8,9 15474-81. 15. септембра 2015.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ4658926/
- Кортман, Гуус АМ и сар. „Карвакролом могу да се потисну вируленције Салмонелле ентерица серовар типхимуриум изазване гвожђем на интерфејсу цревног епитела.“ Антимикробна средства и хемотерапија вол. 58,3 (2014): 1664-70.
хттпс://ввв.нцби.нлм.них.гов/пмц/артицлес/ПМЦ3957860/
- Хан, Ксуесхенг и Тори Л Паркер. „Противупално, преуређивање ткива, имуномодулаторне и антиканцерогене активности есенцијалног уља оригана (Ориганум вулгаре) у моделу људске болести коже.“ Биоцхимие опен вол. 4 73-77. 3. марта 2017.
хттпс://пубмед.нцби.нлм.них.гов/29450144
- Лее, Јонгсунг, ет ал. „Механизми експресије гена колагена типа И изазване карвакролом.“ Јоурнал оф Дерматологицал Сциенце , вол. 52.
хттпс://ввв.сциенцедирецт.цом/сциенце/артицле/абс/пии/С0923181108002004
- „Рузмарин и оригано садрже једињења за борбу против дијабетеса - Америчко хемијско друштво.“ Америчко хемијско друштво, 2014
хттпс://ввв.ацс.орг/цонтент/ацс/ен/прессроом/пресспацс/2014/ацс-пресспац-јули-23-2014/росемари-анд-орегано-цонтаин-диабетес-фигхтинг-цомпоундс.хтмл
- Холленбацх, Цларисса Боемлер, ет ал. „Пре и постнатална процена потомства пацова изложених есенцијалном уљу Ориганум вулгаре током парења, гестације и лактације.“ Циенциа Рурал 47.1 (2017).
хттпс://ввв.сциело.бр/сциело.пхп?пид=С0103-84782017000100552&сцрипт=сци_арттект
- 61. Лу, Мин и сар. „Бактерицидно својство оригановог уља против клиничких изолата отпорних на више лекова.“ Границе у микробиологији вол. 9 2329. 5. октобра 2018. хттпс: //пубмед.нцби.нлм.них.гов/30344513/