Преглед садржаја:
- Које су здравствене предности репе?
- 1. Може да ублажи проблеме са цревима
- 2. Може побољшати кардиоваскуларно здравље
- 3. Може смањити ризик од рака
- 4. Може заштитити јетру и бубреге
- 5. Може имати антидијабетичка својства
- 6. Може да промовише губитак тежине
- 7. Може промовисати здраву кожу и косу
- 8. Може да помогне у смањењу анемије
- 9. Може да помогне у спречавању остеопорозе
- 10. Може вам помоћи да побољшате меморију
- 11. Мај помоћ током трудноће
- 12. Може имати антимикробна својства
- Nutrition Facts*
- How To Eat Turnips?
- Side Effects Of Turnips
- Conclusion
- Expert’s Answers For Readers’ Questions
- 38 извора
Репа (Брассица рапа) је међу најстаријим гајеним поврћем на свету. Ово дубоко љубичасто конусно поврће корена има опор укус. Популарно је за исхрану коју пружа.
Традиционално се користи за лечење разних болести попут реуматоидног артритиса, едема, главобоље и полно преносивих инфекција. Народна медицина је репу користила и за лечење жутице, хепатитиса и упала грла (1).
Репа је богата глукозинолатима и изотиоцијанатима који имају антитуморска својства. Поврће садржи и друга биоактивна једињења, попут флавоноида и фенола, који су антиоксиданти. Тврди се да имају антимикробна, хепатопротективна и антидијабетичка својства (2), (3).
За другу главну компоненту репе, која се назива арвелексин, предлаже се да је у природи антиинфламаторна, антихипертензивна (снижава крвни притисак) и хиполипидемијска (снижава холестерол у крви) (1), (4).
О многим нутритивним благодатима репа говори се у наставку. Погледајмо их детаљно.
Које су здравствене предности репе?
1. Може да ублажи проблеме са цревима
Редовна конзумација репа може помоћи правилној пробави јер је богата влакнима. Традиционално, поврће се користи за лечење различитих гастроинтестиналних болести. Истраживања сугеришу да конзумирање већих количина дијеталних влакана може смањити ризик од дивертикуларних болести јер помажу у раду црева (5). С друге стране, неколико студија сугерише да висок унос влакана можда неће бити од помоћи против асимптоматске дивертикулозе (6).
Међутим, новије студије су известиле да висок унос дијеталних влакана може смањити ризик од дивертикуларне болести. Појединци који дневно уносе 30 г влакана могу да смање ризик од болести за 41% (7).
Утврђено је да је дијета богата влакнима корисна за побољшање популације цревних бактерија (8). Ове пробиотичке бактерије помажу у обезбеђивању телесне исхране, а помажу и у смањењу упале (8). Бактерије у цревима такође могу помоћи у раду црева. Више истраживања у овој области ће пружити боље разумевање ове користи.
Репа се такође показала да се бори против Хелицобацтер пилори, која је бактерија која узрокује чир на желуцу (9). Укључивање репе у вашу исхрану помогло би у побољшању здравља црева. Такође могу пружити олакшање од стомачних проблема као што су надимање, гасови и затвор.
2. Може побољшати кардиоваскуларно здравље
Репа има антидијабетичка, антиинфламаторна и антиоксидативна својства која могу помоћи у смањењу ризика од кардиоваскуларних болести (10), (11). Поврће садржи висок садржај здравих масти које могу помоћи у регулацији нивоа холестерола.
Студије на животињама известиле су да репа може појачати метаболизам глукозе и липида (12). Овај ефекат би такође могао да промовише кардиоваскуларно здравље.
3. Може смањити ризик од рака
Глукозинолати и изотиоцијанати у репу имају антиканцерогена својства (13).
Истраживање наводи да репа може да има заштитне ефекте против карцинома јајника, дебелог црева, бешике, плућа, простате и дојке (14), (15), (16).
Студије на људским ћелијама карцинома плућа известиле су о противканцерогеном деловању репе (17).
4. Може заштитити јетру и бубреге
Репа је такође показала хепатопротективну активност код мишева (18).
У другој студији на пацовима утврђено је да етанолни екстракт коре репа нуди заштиту од повреде јетре (19).
Такође је пронађено да екстракт воде од репе штити од фиброгенезе јетре (формирање велике количине ожиљног ткива у јетри) (20).
Све у свему, ове студије показују да репа има важну улогу у заштити јетре. Слична улога репа примећена је у бубрезима. Поврће је имало заштитни ефекат против бубрежних повреда код пацова (21). Овај ренопротективни ефекат примећен је и против пацова у другој студији (22).
5. Може имати антидијабетичка својства
Студије су утврдиле да екстракти репе имају антидијабетичко дејство (12). Извештено је да поврће може да помогне у регулисању нивоа глукозе повећавањем односа инсулин / глукагон (12).
Међутим, потребно је више студија како би се даље разумела антидијабетичка својства репе.
6. Може да промовише губитак тежине
Репа може помоћи у управљању тежином. Екстракт репе могао би инхибирати таложење липида у масним ћелијама стимулисањем рецептора који су укључени у метаболизам липида (23).
У студијама на животињама, екстракт репе могао би значајно да смањи телесну тежину, глукозу у крви, липидну пероксидацију, азотни оксид и укупне нивое триглицерида и холестерола. Ови ефекти су примећени код пацова са метаболичким синдромом изазваним фруктозом (24).
Репа је мало калорија, а такође има низак гликемијски индекс. Сирова репа има гликемијски индекс 30 (док кувана варијанта има ГИ 85) (25). Висок садржај дијететских влакана у репи такође повећава ситост и помаже у задржавању глади. Ови ефекти могу помоћи у промоцији губитка килограма.
7. Може промовисати здраву кожу и косу
Репа је богат извор витамина А и Ц и гвожђа. Сви они су неопходни за здраву кожу и косу. Витамин А је важан за физиологију коже (26). Може помоћи у стварању себума и превенцији акни (27), (28), (29). Међутим, потребно је више истраживања у том погледу.
Витамин Ц поспешује производњу колагена. Колаген пружа структуру кожи (30). Такође може одржавати кожу младом и гипком.
Гвожђе помаже у производњи меланина у коси (31). Извештава се да недостатак гвожђа узрокује губитак косе и превремено проседе (31). Ако једете сирово зеленило од репа и другу храну богату гвожђем, то може да помогне у смањењу губитка косе.
8. Може да помогне у смањењу анемије
Недостатак гвожђа је један од водећих узрока анемије (32). Гвожђе је главна компонента хемоглобина присутног у црвеним крвним зрнцима (32). Неопходан је за пренос кисеоника у све делове тела (32). Репа је богата гвожђем, а укључивање у вашу исхрану може помоћи у борби против умора од анемије. Репа је такође богата витамином Ц, који помаже у апсорпцији гвожђа.
9. Може да помогне у спречавању остеопорозе
Репа садржи глукозинолате за које се наводи да помажу у стварању костију код пацова (33).
Поврће такође има витамин К. Овај витамин помаже у смањењу ризика од прелома, поспешује апсорпцију калцијума и повећава густину костију (34).
10. Може вам помоћи да побољшате меморију
Репа у зеленилу садржи холин. Холин је неопходан за многе виталне функције (35). То је структурна компонента ћелијских мембрана која помаже у памћењу (36). Такође је компонента неуротрансмитера и помаже у смањењу упале (36).
11. Мај помоћ током трудноће
Репа је добра извор и фолне киселине и гвожђа. Они су неопходни за жене током трудноће (37), (38). Редовна конзумација овог кореновског поврћа, заједно са осталим лиснатим зеленим поврћем, може помоћи трудницама у испуњавању дневних нутритивних потреба.
12. Може имати антимикробна својства
Turnips contain a specific compound called β-Phenylethyl isothiocyanate. This compound had exhibited antimicrobial activity against food-borne pathogens like Vibrio parahaemolyticus , Staphylococcus aureus , and Bacillus cereus (13). Further studies are needed to validate this claim.
These are the health benefits of turnips. In the following section, we will explore the nutritional facts of the vegetable.
Nutrition Facts*
- 90 % of raw turnip (100 g) contains water. It has only 28 kcal. It also has protein (2.5 g), fat (0.8 g), carbohydrate (24.7 g), and fiber (1.8 g).
- Calcium (30 mg), iron (0.3 mg), magnesium (11 mg), phosphorus (27 mg), and potassium (191 mg)
- Sodium (67 mg), zinc (0.27 mg), copper (0.085 mg), selenium (0.7 µg)
- Vitamin C (21 mg), thiamin (0.04 mg), riboflavin (0.03 mg), niacin (0.4 mg), vitamin B6 (0.09 mg), folate (15 µg), choline (11.1 mg)
- 20 glucosinolates and 16 isothiocyanates have been reported from turnip (progoitrin, gluconasturtiin, gluconapin, 4- hydroxyglucobrassicin, glucobrassicanapin, gluconapoleiferin, glucobrassicin, and neoglucobrassicin) (2)
How To Eat Turnips?
Turnips can be eaten cooked or raw. They can be baked into chips for a healthy snack. Roasted or grilled baby turnips can also be added to a side dish. They are popular in salads and coleslaw. Adding them to mashed potatoes can improve their nutritional value. Simple mashed turnips are also a popular side dish. Turnip juice is consumed as a healthy alternative to beverages. It can be added to smoothies or yogurt for flavor.
Turnips are usually safe for most people. But they may cause certain adverse effects in some. We will briefly explore them in the following section.
Side Effects Of Turnips
Turnips belong to the cruciferous family. As per anecdotal evidence, eating them in excess may cause bloating, gas, and stomach pain.
Glucosinolates and isothiocyanates in turnips may have a goitrogenic activity (2). They may interact with the thyroid hormone. Individuals with thyroid issues may need to consult their doctor before consuming turnips.
Turnips may also cause complications in people with kidney stones. However, there is no research to back this up. Though turnips may benefit kidney health, those with kidney issues must consult their doctor before consuming turnips.
Conclusion
Turnips are nutrient dense vegetables with low calories. They have traditionally been used for treating many ailments. They help in managing sugar and fat levels in the body. They also may promote heart health and reduce cancer risk.
However, they may cause certain side effects in people with thyroid imbalances. Keep these effects in mind.
You can otherwise include this versatile and antioxidant-rich vegetable in your diet and reap its health benefits.
Expert’s Answers For Readers’ Questions
Are turnips better for you than potatoes?
According to the calorific value, turnips are better than potatoes as they have fewer calories. But in terms of nutrition value, both have their own advantages.
Are turnips good for those with diabetes?
Yes. Turnips are antidiabetic and can help lower blood sugar levels.
Are turnips good for lowering cholesterol?
Да. Репа регулише метаболизам липида или масти. Прелиминарне студије на пацовима известиле су да могу смањити ниво холестерола.
Да ли репа изазива гасове?
Репа је крстасто поврће и садржи једињења која могу изазвати надимање и надимање.
Да ли се репа сматра шкробним поврћем?
Репа садржи врло мање скроба. Отуда се не сматрају шкробним поврћем.
Да ли је репа добра за камење у бубрезима?
Репа има ренопротективни ефекат. Међутим, неки верују да могу да изазову бубрежне каменце. Информације су мешовите. Посаветујте се са својим лекаром.
38 извора
Стилецразе има строге смернице за набавку и ослања се на рецензиране студије, академске истраживачке институције и медицинска удружења. Избегавамо употребу терцијарних референци. Можете прочитати више о томе како осигуравамо да је наш садржај тачан и актуалан читајући нашу уредничку политику.- Shin, Ji-Sun, et al. “Arvelexin from Brassica Rapa Suppresses NF-ΚB-Regulated pro-Inflammatory Gene Expression by Inhibiting Activation of IκB Kinase.” British Journal of Pharmacology, vol. 164, no. 1, 1 Sept. 2011, pp. 145–158,
- Paul, Swastika, et al. “Phytochemical and Health‐Beneficial Progress of Turnip (Brassica rapa).” Journal of food science 84.1 (2019): 19-30.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1750-3841.14417
- Ali Esmail Al-Snafi. “The Pharmacological Importance of Brassica Nigra and Brassica Rapa Grown in Iraq.” ResearchGate, ResearchGate, 2015, www.researchgate.net/publication/313698262
- H.J. Choi, et al. “Hepatoprotective Effects of Brassica Rapa (Turnip) on d-Galactosamine Induced Liver Injured Rats.” ResearchGate, Korean Journal of Pharmacognosy, Dec. 2006,
www.researchgate.net/publication/286612009
- Crowe, Francesca L, et al. “Source of Dietary Fibre and Diverticular
Disease Incidence: A Prospective Study of UK Women.” Gut, vol. 63, no. 9, 2 Jan. 2014, pp. 1450–1456, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24385599
- Peery, Anne F., et al. “A high-fiber diet does not protect against asymptomatic diverticulosis.” Gastroenterology 142.2 (2012): 266-272.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3724216/
- Aune, Dagfinn, et al. “Dietary fibre intake and the risk of diverticular disease: a systematic review and meta-analysis of prospective studies.” European journal of nutrition (2019): 1-12.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31037341
- Makki, Kassem, et al. “The Impact of Dietary Fiber on Gut Microbiota in Host Health and Disease.” Cell Host & Microbe, vol. 23, no. 6, June 2018, pp. 705–715,
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S193131281830266X
- Kim, Ah-young, et al. Anti-Helicobacter Pylori Activity of Phytochemicals from Brassica Rapa L. 2016, www.semanticscholar.org/
www.semanticscholar.org/paper/Anti-Helicobacter-pylori-activity-of-phytochemicals-Kim-Ki/e6e2e85fc8a8684af30f5519dfee58f171137545
- Berdja, Sihem, et al. “Glucotoxicity Induced Oxidative Stress and InflammationIn VivoandIn VitroinPsammomys Obesus: Involvement of Aqueous Extract OfBrassica Rapa Rapifera.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2016, 2016, pp. 1–14,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27047569
- Author, Corresponding, et al. “ORIGINAL ARTICLE Effect of Ethanol Extract of Root Turnip (Brassica Rapa) on Changes in Blood Factors HDL, LDL, Triglycerides and Total Cholesterol in Hypercholesterolemic Rabbits.” Advances in Environmental Biology, vol. 6, no. 10, 2796, pp. 2796–2801,
- Jung, Un Ju, et al. “Effects of the ethanol extract of the roots of Brassica rapa on glucose and lipid metabolism in C57BL/KsJ-db/db mice.” Clinical Nutrition 27.1 (2008): 158-167.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17996336
- Hong, Eunyoung, and Gun-Hee Kim. “Anticancer and Antimicrobial Activities of β-Phenylethyl Isothiocyanate in Brassica rapa L.” Food science and technology research 14.4 (2008): 377-377.
www.jstage.jst.go.jp/article/fstr/14/4/14_4_377/_article/-char/ja/
- Q, Wu, et al. “A New Phenanthrene Derivative and Two Diarylheptanoids From the Roots of Brassica Rapa Ssp. Campestris Inhibit the Growth of Cancer Cell Lines and LDL-Oxidation.” Archives of Pharmacal Research, 1 Apr. 2013
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23435947
- “Antioxidant and Anticancer Activities of Brassica Rapa: A Review.” MOJ Biology and Medicine, vol. 3, no. 4, 2018, 10.15406/mojbm.2018.03.00094. Accessed 25 June 2019.
medcraveonline.com/MOJBM/MOJBM-03-00094.pdf
- Wu, Qian, et al. “Carbohydrate Derivatives from the Roots of Brassica Rapa Ssp. Campestris and Their Effects on ROS Production and Glutamate-Induced Cell Death in HT-22 Cells.” Carbohydrate Research, vol. 372, May 2013, pp. 9–14, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23507511
- Hind Hussein. “CYTOTOXICITY EFFECT OF AQUEOUS EXTRACT OF BRASSICA RAPA ROOTS ON CANCER CELL LINES IN VITRO.” ResearchGate, unknown, 15 Aug. 2019, https://www.researchgate.net/publication/335188683_CYTOTOXICITY_EFFECT_OF_AQUEOUS_EXTRACT_OF_BRASSICA_RAPA_ROOTS_ON_CANCER_CELL_LINES_IN_VITRO
- Syed Rafatullah, et al. “Preliminary Phytochemical and Hepatoprotective Studies on Turnip Brassica Rapa L.” ResearchGate, International Journal of Pharmacology, June 2006, www.researchgate.net/publication/45947905
- M. Daryoush, et al. “Protective Effect of Turnip Root (Brassica Rapa. L) Ethanolic Extract on Early Hepatic Injury In…” ResearchGate, Australian Journal of Basic and Applied Sciences, July 2011,
www.researchgate.net/publication/285861674
- Li, Lan, et al. “Anti-Hepatofibrogenic Effect of Turnip Water Extract on Thioacetamide-Induced Liver Fibrosis.” ResearchGate, ResearchGate, 2010, www.researchgate.net/publication/273723094
- Daryoush Mohajeri, et al. “Preventive Effects of Turnip (Brassica Rapa L.) on Renal Ischemia-Reperfusion Injury in Rats.” ResearchGate, Life Science Journal, Mar. 2013, www.researchgate.net/publication/287265971
- Kim, Yang-Hee, et al. “Protective Effect of the Ethanol Extract of the Roots of Brassica Rapa on Cisplatin-Induced Nephrotoxicity in LLC-PK1 Cells and Rats.” Biological & Pharmaceutical Bulletin, vol. 29, no. 12, 2006, pp. 2436–2441,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17142978
- An, Sojin, et al. “Ethanolic Extracts of Brassica Campestris Spp. Rapa Roots Prevent High-Fat Diet-Induced Obesity via Β3-Adrenergic Regulation of White Adipocyte Lipolytic Activity.” Journal of Medicinal Food, vol. 13, no. 2, Apr. 2010, pp. 406–414,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20132043
- Abo-youssef, Amira, and R Mohammed. “Effects of Brassica Rapa on Fructose-Induced Metabolic Syndrome in Rats: A Comparative Study.” ResearchGate, unknown, July 2013, https://www.researchgate.net/publication/286495718
- Anderson, G. Harvey, et al. “White Vegetables: Glycemia and Satiety.” Advances in Nutrition, vol. 4, no. 3, 1 May 2013, pp. 356S-367S,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3650508/
- Gilbert, Clare. “What Is Vitamin A and Why Do We Need It?” Community Eye Health, vol. 26, no. 84, 2013, p. 65, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936685/.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936685/
- Picardo, Mauro, et al. “Sebaceous Gland Lipids.” Dermato-Endocrinology, vol. 1, no. 2, 2009, pp. 68–71, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835893/
- GREENBERG, RUVEN. “Conversion of Carotene to Vitamin A by Sebaceous Glands.” Archives of Dermatology, vol. 76, no. 1, 1 July 1957, p. 17, https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/525073
- Michaëlsson, Gerd. “Effects of Oral Zinc and Vitamin A in Acne.” Archives of Dermatology, vol. 113, no. 1, 1 Jan. 1977, p. 31, jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/536705
- “The Roles of Vitamin C in Skin Health.” Nutrients, vol. 9, no. 8, 12 Aug. 2017, p. 866, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
- Kumar, AnaghaBangalore, et al. “Premature Graying of Hair: Review with Updates.” International Journal of Trichology, vol. 10, no. 5, 2018, p. 198, 10.4103/ijt.ijt_47_18. Accessed 13 Oct. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6290285/
- Miller, J. L. “Iron Deficiency Anemia: A Common and Curable Disease.” Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine, vol. 3, no. 7, 23 Apr. 2013, pp. a011866–a011866,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3685880/
- J, Jeong, et al. “Effects of Glucosinolates From Turnip (Brassica Rapa L.) Root on Bone Formation by Human Osteoblast-Like MG-63 Cells and in Normal Young Rats.” Phytotherapy Research : PTR, 1 June 2015, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25809011
- Weber, Peter. “Vitamin K and Bone Health.” Nutrition, vol. 17, no. 10, Oct. 2001, pp. 880–887, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11684396
- “Office of Dietary Supplements – Choline.” Nih.Gov, 2017, ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/.
ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/
- Zeisel, Steven H, and Kerry-Ann da Costa. “Choline: An Essential Nutrient for Public Health.” Nutrition Reviews, vol. 67, no. 11, Nov. 2009, pp. 615–623, 10.1111/j.1753-4887.2009.00246.x.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2782876/
- “Daily Iron and Folic Acid Supplementation during Pregnancy.” World Health Organization, 13 Sept. 2018, https://www.who.int/elena/titles/guidance_summaries/daily_iron_pregnancy/en/
- Ogundipe, Olukemi, et al. “Factors Associated with Prenatal Folic Acid and Iron Supplementation among 21,889 Pregnant Women in Northern Tanzania: A Cross-Sectional Hospital-Based Study.” BMC Public Health, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3438116/