Преглед садржаја:
- Преглед садржаја
- Шта је таурин? Како то функционише?
- Које су предности таурина?
- 1. Таурин може помоћи у борби против гојазности
- 2. Промовише здравље срца
- 3. Помаже у лечењу дијабетеса
- 4. Бори се против стреса и јача здравље мозга
- 5. Промовише здравље јетре
- 6. Таурин побољшава вид
- 7. Повећава перформансе вежбања
- 8. Борбе против упале
- Који су извори хране таурина?
- Шта је са додацима таурина (и енергетским пићима)?
- Који су нежељени ефекти таурина?
- Закључак
- Референце
Таурин се сматра једном од најважнијих аминокиселина. Често се додаје енергетским пићима и нуди неколико здравствених предности. Оно због чега таурин вреди гледати је велико подржавајуће истраживање. Многе студије аминокиселине означавају као веома битне (1). Шта је са таурином због којег је толико важан у исхрани? Овај чланак ће то истражити.
Преглед садржаја
- Шта је таурин? Како то функционише?
- Које су предности таурина?
- Који су извори хране таурина?
- Шта је са додацима таурина (и енергетским пићима)?
- Који су нежељени ефекти таурина?
Шта је таурин? Како то функционише?
Таурин је аминокиселина која се налази у целом телу. Пресудан је у већини метаболичких процеса. И за разлику од већине аминокиселина, таурин се не користи за изградњу протеина. Има сасвим другу улогу.
Ваше тело може да произведе одређену количину таурина, због чега се назива и „условном“ аминокиселином. Нешто од тога можете добити природно кроз храну. Чак и узимање суплемената може помоћи.
Главне функције таурина дешавају се у централном нервном систему. Помаже у његовом развоју и нуди цито заштиту (где хемијска једињења штите ћелије од штетних једињења). Недостатак таурина може довести до кардиомиопатије, бубрежне дисфункције, озбиљног оштећења мрежњача, па чак и развојних проблема (2). Таурин је такође значајан за развој и опстанак ћелија и једна је од најзаступљенијих супстанци у очним ткивима.
Таурин такође делује као антиоксиданс, борећи се против оксидативног стреса и ћелијског старења.
Све нас ово само тера да се запитамо о моћним предностима таурина. Погледајмо како вам то може помоћи да живите бољи живот - детаљно.
Назад на ТОЦ
Које су предности таурина?
1. Таурин може помоћи у борби против гојазности
Таурин има улогу у апсорпцији и разградњи масти. Студија рађена на 30 студената, показала је како суплементација таурином значајно смањује триглицериде и атерогени индекс (однос триглицерида према ХДЛ холестеролу) (3). Студија је закључена изјавом да би таурин могао позитивно утицати на метаболизам масти и чак смањити ризик од срчаних болести код гојазних особа.
Такође је утврђено да су нивои таурина у ткивима исцрпљени током гојазности код људи. Ово би могло успоставити везу између недостатка таурина и гојазности (4).
2. Промовише здравље срца
Схуттерстоцк
Јапанско истраживање показује везу између повећаног уноса таурина и смањеног ризика од срчаних болести (5).
Таурин такође помаже у снижавању нивоа холестерола у крви и крвног притиска. Такође је утврђено да додатак овој аминокиселини смањује згушњавање артерија, што може изазвати срчани удар. На овај начин се такође смањује хипертензија - главни узрок срчане инсуфицијенције.
У још једној студији, додатак таурина је смањио ниво хомоцистеина. Како су високи нивои хомоцистеина повезани са болестима срца, таурин у овом погледу може учинити чуда (6).
3. Помаже у лечењу дијабетеса
Утврђено је да дугорочно додавање таурина снижава ниво шећера у крви код дијабетичких пацова. И занимљиво је да се ово догодило без икаквих промена у исхрани (7).
Лечење таурином такође је спречило настанак дијабетеса, јер је сузбијао надолазећу хипергликемију (8). А према извештајима Америчког удружења за дијабетес, дијабетес карактерише недостатак таурина. Овај недостатак је такође повезан са дијабетичном ретинопатијом, неуропатијом и нефропатијом (9).
4. Бори се против стреса и јача здравље мозга
Кинеска студија показује како таурин може показивати антидепресивне ефекте. Такође може допринети развоју мозга и помоћи у побољшању меморије и когниције (10).
Такође је утврђено да таурин активира ГАБА рецепторе у мозгу - ови рецептори ступају у интеракцију са неким кључним неуротрансмитерима који поспешују развој мозга (11).
5. Промовише здравље јетре
Студије показују да таурин може да преокрене повреду јетре насталу прекомерном конзумацијом алкохола. У тестовима спроведеним на пацовима, они који су узимани са таурином показали су смањену стопу разградње масти и упале (12).
Дијетални суплементи таурина такође су смањили повреду јетре код пацијената са хроничним хепатитисом (13).
Таурин такође штити јетру од оксидативног стреса и оштећења слободних радикала. У студији, 2 грама таурина узета три пута дневно смањила су оштећење јетре услед оксидативног стреса (14).
6. Таурин побољшава вид
Чињеница да је таурин најзаступљенија аминокиселина у мрежњачи објашњава много тога. Таурин има моћна антиоксидативна својства која могу помоћи у побољшању здравља мрежњаче и спречавању вида (15).
Исцрпљивање таурина такође је повезано са оштећењем мрежњача и мрежњача ганглијских ћелија. Аминокиселина такође може спречити катаракту и суве очи - што је чини важним хранљивим састојком за здравље очију (16).
7. Повећава перформансе вежбања
Схуттерстоцк
Студије показују како таурин побољшава перформансе вежбања. Аминокиселина такође помаже у смањењу умора мишића изазваног вежбањем (17).
Код пацова прогутаних са таурином, време рада до исцрпљености се знатно повећало - што значи да таурин може да помогне човеку да дуже обавља физичке активности, а да се не исцрпи.
8. Борбе против упале
Примарна улога таурина у људском систему је антиоксиданс - што је један од разлога што помаже у борби против упала у телу. Студије такође промовишу употребу таурина у лековима за борбу против хроничних инфламаторних болести (18).
Таурин такође помаже у лечењу пародонтитиса, односно запаљења ткива око зуба (19).
То је о предностима. Као што смо видели, таурин није попут већине осталих аминокиселина. Има другу сврху. То нас води до следећег питања - како уносите довољно таурина? Који су извори хране?
Назад на ТОЦ
Који су извори хране таурина?
Одрасли су способни да донекле синтетишу таурин - уз помоћ метионина и цистеина, две есенцијалне аминокиселине. Поред тога, морамо погледати изворе хране као што су:
- Рибе - Садрже висок ниво таурина. Ту спадају цели капелан (6,17 грама по килограму), кувани рак тамнице (5,94 грама по килограму), цела скуша (9,29 грама по килограму) и филети аљашког лососа (4,40 грама по килограму).
- Месо - Говедина без костију (197 мг по килограму), говеђа јетра (2,35 грама по килограму), јагњетина (3,67 грама по килограму) и пилећа јетра (6,67 грама по килограму).
- Морске алге и биљке - Морске алге садрже мало таурина, мада поврће узгајано на копну не садржи.
Људско мајчино млеко такође има одличне залихе таурина, тако да за дојенчад ово може бити одличан извор (јер њихова тела још увек не могу да стварају таурин). Таурин се такође додаје млеку за бебе и млеку у праху, с обзиром на његову важност у расту и развоју.
Шта ако сте вегетаријанац? Шта ако немате приступ овим ограниченим изворима хране таурина? Затим, можда ћете желети да погледате додатке.
Назад на ТОЦ
Шта је са додацима таурина (и енергетским пићима)?
Али када кажемо суплементи, не мислимо нужно на енергетска пића. Иако садрже велике количине таурина, енергетска пића садрже и друге састојке (попут кофеина и шећера) у непожељним вишковима. Превише кофеина може повисити крвни притисак, а вишак шећера може да уништи ваше здравље. Дакле, препоручујемо вам да се клоните енергетских напитака ако вам је једини циљ задовољити дневне потребе за таурином.
Вероватно ће вам недостајати таурина у следећим случајевима:
- Ви сте строги вегетаријанац или веган.
- Недостаје вам метионина или цистеина, што тело користи за синтезу таурина.
- Недостаје вам витамин Б6, који је телу такође потребан за синтезу таурина,
- Здравствена стања попут рака, хипертензије, дијабетеса, болести јетре и епилепсије.
Ваша доза таурина не би требало да пређе 3.000 мг дневно. У супротном могу настати компликације.
Назад на ТОЦ
Који су нежељени ефекти таурина?
- Проблеми са трудноћом и дојењем
Нема довољно података у вези с тим. Будите сигурни и избегавајте употребу.
- Може погоршати биполарни поремећај
Неки извори сугеришу да таурин може погоршати биполарни поремећај. Особе са овим стањем треба да избегавају његову употребу.
- Интеракције са литијумом
Назад на ТОЦ
Закључак
Без обзира на то да ли подиже ваше спортске перформансе или се бори против стреса, таурин има низ предности. Али пошто га не добијате обилно из хране, погледајте додатке. Направите мудар избор. Биће вам драго што јесте.
Реците нам како вам је овај пост помогао. Оставите коментар у пољу испод.
Референце
- „Приказ: таурин:„ веома битна “аминокиселина“. Молекуларни вид, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Приказ: таурин:„ веома битна “аминокиселина“. Молекуларни вид, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Благотворни ефекти таурина…“. Аминокиселине, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Улога таурина у патогенези гојазности“. Молекуларна исхрана и истраживање хране, Национална медицинска библиотека САД.
- „Таурин и атеросклероза“. Аминокиселине, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Ефекат суплементације таурина на плазму…“. Напредак у експерименталној медицини и биологији, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Таурин побољшава хипергликемију…“. Експериментална и молекуларна медицина, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Потенцијална корисност таурина код дијабетеса…“. Аминокиселине, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Тауринска интестинална апсорпција и бубрежна…“. Америчко удружење за дијабетес.
- „Антидепресивни ефекат таурина…“. Научни извештаји, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Научници се приближавају тауринима…“. Веилл Цорнелл Медицине.
- „Ефекат таурина на алкохолну болест јетре…“. Напредак у експерименталној медицини и биологији, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Дијетални аминокиселински таурин побољшава повреду јетре…“. Аминокиселине, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Заштитни ефекат таурина против…“. Напредак у експерименталној медицини и биологији, Америчка национална библиотека медицине.
- „Таурин: повратак…“. Напредак у истраживању мрежњаче и ока, Национална медицинска библиотека САД.
- „Таурин је мала сумпорна аминокиселина…“. Приручник о исхрани, исхрани и оку. СциенцеДирецт.
- „Ефекти примене таурина на вежбање“. Напредак у експерименталној медицини и биологији, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Таурин и инфламаторне болести“. Аминокиселине, Америчка национална медицинска библиотека.
- „Процена ефикасности таурина као антиоксиданса у…“. Дентал Ресеарцх Јоурнал, Америчка национална медицинска библиотека.