Преглед садржаја:
- Предности пшеничне траве
- 1. Може смањити ниво холестерола
- 2. Може да смањи ризик од рака
- 3. Може вам помоћи у лечењу дијабетеса
- 4. Може ублажити упалу
- 5. Може помоћи мршављењу
- 6. Може побољшати здравље органа за варење
- 7. Може појачати метаболизам
- 8. Може побољшати имунитет
- 9. Може смањити крвни притисак
- 10. Може побољшати когнитивну функцију
- 11. Може лечити артритис
- 12. Мај може повећати ниво енергије
- 13. Може лечити проблеме са бубрезима
- 14. Може побољшати здравље коже
- Која је хранљива вредност пшеничне траве?
- Који су нежељени ефекти пшеничне траве?
- 1. Може изазвати главобољу
- 2. Може узроковати мучнину
- 3. Може изазвати алергије
Пшенична трава је такође позната и као зелена крв. Припрема се од свеже проклијалог лишћа биљке пшенице (Тритицум аестивум) . Сматра се суперхраном са богатим нутритивним профилом.
Пшенична трава се обично конзумира као сок, али је такође доступна у облику капсула, праха и таблета. Може се користити као свакодневни тоник за здравље. Каже се да пшенична трава поседује антиоксидативна, антибактеријска, антиинфламаторна и неуропротективна својства. Сок може да помогне у смањењу нивоа холестерола, минимизира ризик од рака, лечи дијабетес, ублажава упале и помаже у губитку тежине.
Овај чланак говори о здравственим предностима, чињеницама о исхрани и потенцијалним нежељеним ефектима пшеничне траве. Такође смо уврстили неколико савета за употребу и потрошњу пшеничне траве. Померите се надоле да бисте започели.
Предности пшеничне траве
1. Може смањити ниво холестерола
Неке студије су откриле да пшенична трава може смањити ниво холестерола у телу. У студијама на животињама, зечеви са високим нивоом холестерола добили су исхрану од пшеничне траве. Антиоксидативни ефекат пшеничне траве могао би да помогне у смањењу нивоа холестерола (1).
Друга студија рађена на пацовима открила је да свежи сок од пшеничне траве може показивати хиполипидемијски ефекат (смањење холестерола) (2).
Међутим, потребно је више студија у том погледу.
2. Може да смањи ризик од рака
Каже се да пшенична трава поседује антиканцерогена својства која могу помоћи у борби против ћелија карцинома (3). Ћелије рака успевају у окружењу са ниским садржајем кисеоника. Пшенична трава снабдева високим кисеоником сва телесна ткива, а то може помоћи у борби против рака (4).
Такође је утврђено да пшенична трава показује цитотоксичне и анти-пролиферационе активности (5). Друга студија спроведена на 60 пацијената са раком дојке открила је да сок пшеничне траве може да помогне у смањењу ризика од токсичности у крви због хемотерапије (6). Међутим, потребно је више студија у овој линији да би се дошло до даљих закључака.
3. Може вам помоћи у лечењу дијабетеса
Пшенична трава може помоћи у контроли нивоа шећера у крви. Студија о дијабетесу пацова типа 2 открила је да оксидативни ензими глукозе у пшеничној трави могу помоћи у смањењу нивоа глукозе у крви (7).
У другој студији, лечење пацова дијабетичара етанолним екстрактима пшеничне траве током 30 дана резултирало је смањеним нивоима нивоа глукозе у крви (8).
Међутим, потребно је више студија да би се разумела ова корист пшеничне траве код људи.
4. Може ублажити упалу
Пшенична трава може помоћи у ублажавању хроничних упала. Студија је открила да сок пшеничне траве може помоћи у лечењу запаљенских гастроинтестиналних стања (9).
Пшенична трава богата је хлорофилом. Истраживања показују да хлорофил поседује антиинфламаторна својства (10). Друга студија открила је да једињења повезана са хлорофилом могу инхибирати упале у људским ћелијама аорте (11).
5. Може помоћи мршављењу
Конзумација пшеничне траве може да подстакне губитак килограма због присуства тилакоида. Студија спроведена на глодарима открила је да тилакоиди могу успорити пражњење желуца. Додавање у оброк са високим садржајем угљених хидрата такође може сузбити глад. Ови фактори могу помоћи у смањењу телесне тежине (12).
У другој студији се такође наводи да тилакоиди потискују апетит повећавањем нивоа холецистокинина (хормона који стимулише ослобађање жучи). То би могло резултирати мањим уносом хране (13).
Тилакоиди утичу и на друге хормоне апетита попут грелина, што може повећати осећај ситости (14).
6. Може побољшати здравље органа за варење
Унос пшеничне траве може побољшати здравље органа за варење. Пшенична трава садржи много дигестивних ензима који поспешују варење (15). Сок такође повећава рад црева (16).
Неки анегдотски докази сугеришу да пшенична трава може очистити црева и такође смањити проблеме попут надимања, гасова и нелагодности у стомаку. Међутим, потребно је више студија у овој линији да би се поткрепила ова тврдња.
7. Може појачати метаболизам
Унос пшеничне траве може помоћи у јачању метаболизма и телесне тежине (3). Неки анегдотски докази сугеришу да пшенична трава у праху може помоћи у контроли телесне тежине стимулишући штитну жлезду. Ово може побољшати метаболизам и спречити пробавне сметње. Међутим, доступно је врло ограничено истраживање које поткрепљује ову тврдњу.
8. Може побољшати имунитет
Студије сугеришу да пшенична трава може побољшати имунолошко здравље. Помаже у повећању броја црвених крвних зрнаца (РБЦ) и белих крвних зрнаца (ВБЦ). Такође има антивирусна и антиинфламаторна својства која могу помоћи у јачању имунитета (8).
Међутим, потребно је више студија у овој линији да би се дошло до даљих закључака.
9. Може смањити крвни притисак
Неки анегдотски докази сугеришу да пшенична трава може смањити крвни притисак. Хлорофил у пшеничној трави може повећати производњу крвних зрнаца. Ово може помоћи у регулацији крвног притиска. Међутим, доступно је ограничено истраживање које иде у прилог овој тачки.
10. Може побољшати когнитивну функцију
Неуропротективни ефекти пшеничне траве могу да унапреде когнитивне функције код особа са синдромом хроничног умора (17).
Студија коју је спровео Универзитет Даегу Хаани, Кореја, открила је да пшенична трава може помоћи у спречавању оштећења памћења (18).
11. Може лечити артритис
Пшенична трава може лечити реуматоидни артритис (3), (8). Противупална својства пшеничне траве могу играти улогу у овом погледу (17).
Међутим, потребно је више истраживања да би се дошло до даљих закључака.
12. Мај може повећати ниво енергије
Протеини у пшеничној трави могу спречити болест и побољшати процес енергетских механизама у телу (19).
Ослабљени имунолошки систем чини да се осећате уморно. Садржај хлорофила у пшеничној трави има антибактеријска својства која се могу борити против многих инфекција. Ово би могло да ојача ваш имуни систем и потенцијално промовише ниво енергије. Међутим, још увек нема директних истраживања која би доказала ову тврдњу.
13. Може лечити проблеме са бубрезима
Истраживање је ограничено у овој области. Неки анегдотски докази сугеришу да унос пшеничне траве у праху може помоћи у борби против бубрежних проблема.
Редовно конзумирање пшеничне траве у праху показало је да ублажава накнадне симптоме бубрежних циста (попут јаких болова у леђима и стомаку). Пшенична трава такође може помоћи у успоравању стопе раста циста.
14. Може побољшати здравље коже
Витамин А у пшеничној трави појачава сјај коже и нуди природан сјај. У студијама пацова, пшенична трава могла је да лечи атопијске лезије коже сличне дерматитису (20).
Пијење сока од пшеничне траве може помоћи у борби против кожних проблема попут псоријазе и екцема. Међутим, с тим у вези доступна су ограничена истраживања.
То су предности пшеничне траве. У следећем одељку детаљно смо покрили његов нутриционистички профил.
Која је хранљива вредност пшеничне траве?
Пшенична трава је одличан извор неколико витамина и минерала. Према Министарству пољопривреде Сједињених Држава, 100 г пшеничне траве у праху састоји се од (21):
- Енергија - 312 кцал
- Протеини - 12,5 г.
- Угљени хидрати - 75 г.
- Укупна дијетална влакна - 50 г.
- Калцијум - 300 мг
- Гвожђе - 12,5 мг
Пшенична трава је добар извор протеина, антиоксиданата, биофлавоноида и аминокиселина. Пшенична трава се састоји од 17 различитих аминокиселина, а 8 од њих су неопходне за човека (наше тело их не може произвести) (22). Садржи и врсту зеленог пигмента, познату као хлорофил, која има бројне здравствене предности (23).
Такође, пшенична трава поседује антиоксидативна својства која могу помоћи у смањењу оксидативног оштећења ћелија (24).
Иако је пшенична трава углавном сигурна за употребу, она има неколико нежељених ефеката које морате имати на уму. Погледајте их у следећем одељку.
Који су нежељени ефекти пшеничне траве?
Иако се обично сматра сигурним, било је случајева нежељених ефеката након његове конзумације. С обзиром на то да се гаји у земљи и конзумира сирово, пшенична трава такође има повећани ризик од контаминације. Уобичајени нежељени ефекти пшеничне траве укључују главобољу, мучнину и алергије.
1. Може изазвати главобољу
Прекомерни унос сока пшеничне траве може довести до главобоље (25). Преосетљиви појединци могу такође доживети отицање грла (26). Неки верују да би главобоља такође могла бити знак опште нетолеранције вашег тела на сок.
Узимање сока у мањим количинама може смањити ризик од главобоље. Утврђено је да је метанолски екстракт сока сигуран у дози од 2000 мг по кг телесне тежине (27).
Каже се да контаминацију пшеничном травом често узрокује организам назван Листериа моноцитогенес. Овај организам може да изазове озбиљне нежељене ефекте, а један од њих је јака главобоља (28).
2. Може узроковати мучнину
Неки верују да пшенична трава садржи глутен. Може изазвати нежељене симптоме, укључујући мучнину, код људи који не подносе глутен (29). Међутим, истраживачки рад закључује да пшенична трава не садржи глутен (30). Отуда је потребно више истраживања како би се разумео овај нарочити нежељени ефекат пшеничне траве.
3. Може изазвати алергије
Неки појединци могу бити алергични на пшеничну траву, посебно када је конзумирају у облику пилуле или сока. Ако сте алергични на производе од пшенице, препоручује се да се клоните и пшеничне траве (31).
Симптоми алергије на пшеничну траву тек треба проучавати. Према анегдоталним доказима, алергија може изазвати мучнину, грчеве, повраћање и дијареју. Ваша кожа може да се упали и избије у кошнице. Друге алергијске реакције могу укључивати отежано дисање и загушења.
Као што је претходно речено, пшенична трава не садржи глутен. То је зато што је направљен од стабљике и лишћа, док се глутен налази у језгри семена. Али ако се једно од семена случајно укључи, могло би се контаминирати глутеном. Отуда су особе са интолеранцијом на глутен